Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rádi byste se šli ven projet na kole? Možná se stydíte, že ještě neumíte jezdit na kole? Nebo prostě hrozně chcete začít jezdit a užívat si jednu z nejzdravějších a nejvíc uspokojujících způsobů cestování! Abyste mohli jezdit na kole, řiďte se následujícími kroky.

Postup

 1. 1
  Ujistěte se, že víte, jak jezdit na kole bezpečně. Pokud jedete poprvé, zvažte, že snížíte sedadlo, abyste při sezení dosáhli na zem skoro celými chodidly. Měli byste také zkontrolovat tlak v duši, brzdy atd. Máte-li na sobě dlouhé rifle nebo jiné dlouhé kalhoty, ohrňte si je, aby se nemohly zachytit do řetězu na pravé straně kola. Vyhněte se dlouhým sukním nebo volnému oblečení (které by se mohlo zachytit do řetězu nebo kol) a nekvalitním botám nebo botám s otevřenými špičkami (které by mohly zapříčinit, že nezvládnete efektivně zastavit, rozhodnete-li se nepoužít brzdy).
 2. 2
  Nasedněte si na kolo. Se sníženým sedadlem by to neměl být problém.
 3. 3
  Trénujte udržování rovnováhy na kole. Odrážejte se na rovném povrchu nohama a zvykněte si na to, jak se kolo naklání a řídí. Dělejte to do té doby, než se budete cítit dobře a budete si s řízením kola věřit. Zkuste se odrážet a "klouzat " s nohama ve vzduchu, takže budete zatáčet jen pomocí rukou. Až budete k zatáčení používat jen ruce, všimněte si, že tělo mívá tendenci se pro udržení rovnováhy naklánět do zatáčky. Až na to budete připraveni, snažte se místo rukama zatáčet tělem a nechte kolo, ať vás následuje; všimnete si, že přední kolo také automaticky zatočí. Jedná se o klíčovou schopnost při jízdě na kole: udržování rovnováhy a zatáčení. Věnujte tomuto kroku tolik času, kolik potřebujete, abyste si věřili.
 4. 4
  Najděte bezpečné místo na trénování. Na betonu se jezdí nejlépe, ale není příjemné na něm padat. (To by ale neměl být problém, budete-li umět správně brzdit a nastavíte-li si správně sedadlo. Pro více informací se podívejte na kroky níže.) Krátká tráva nebo upravený štěrk jsou dobré alternativy pro ty, kteří mají strach z padání, ale měli byste předem vědět, že se na těchto površích hůře udržuje rovnováha a že kladou pneumatikám větší odpor. Ať už půjdete kamkoliv, ujistěte se, že tam bude jak rovina, tak malé svahy (abyste nabrali na rychlosti), ale žádná úzká místa, strmé svahy nebo doprava.
  • Ježdění na chodníku je v některých, především městských oblastech, kde byste mohli někoho srazit nevhodné, ilegální nebo nebezpečné.
  • Helmy jsou nutné a nápomocné. Pomáhají chránit hlavu.
 5. 5
  Na rovném povrchu se rozjeďte z úplného stání. Ujistěte se, že pedál, na kterém máte nohu je na stejné úrovni s druhým (volným) pedálem, pak na něj položenou nohou zatlačte a přitom zvedněte druhou nohu na druhý pedál a rozjeďte se. Dělejte to do té doby, než pro vás nebude problém se na rovném povrchu rozjet a zastavit.
 6. 6
  Ujistěte se, že víte, jak brzdit. Až budete trénovat, měli byste před sebou mít hodně prostoru ,na kterém budete moci pomalu zastavit, abyste v případě potřeby byli připraveni slézt z kola.
  • Má-li vaše kolo brzdy na řídítkách, vyzkoušejte, která ovládá zadní a která přední kolo – v různých zemích se to liší a může to být upraveno i podle preferované ruky. Abyste to udělali, zvedněte přední část bicyklu, rukou roztočte přední kolo a zvlášť vyzkoušejte jak brzdu na levé tak na pravé straně. Začátečníci obvykle používají zadní brzdu, protože je to jednodušší. Přední brzda kolo zastaví mnohem lépe, ale použijete-li ji špatně, může zapříčinit nehodu. Nepůjde-li zastavit zadní brzdou, měli byste postupně do zastavení použít přední brzdu. Je dobré naučit se k zastavení správně používat přední brzdu, protože díky ní zastavíte na kratší vzdálenosti. Také je důležité umět používat obě brzdy pro případ, že jedna nebude fungovat.
  • Nemá-li vaše kolo brzdy na řídítkách, mělo by brzdit při sešlápnutí pedálů dozadu. K zabrzdění budete muset dostat pedály do polohy, kdy jsou pod vašimi chodidly přibližně vyrovnané a zatlačit na ně co nejvíc směrem dozadu, jako kdybyste chtěli šlapat obráceně. Co se ale stane, je, že se zapojí brzdy a kolo se zpomalí nebo zastaví. Na pedály tlačte podle potřeby různou silou.
  • Máte-li kolo s pevným převodem, které nebylo upraveno, nemá brzdy. Místo brždění budete muset zpomalit buď tím, že budete pomaleji šlapat, takže postupně zastavíte, nebo můžete zabrzdit rychleji smykem. Pro zastavení smykem se nakloňte dopředu, abyste přenesli váhu ze zadního kola, pak se v předklonu postavte a zablokujte oba pedály ve vodorovné pozici. Vzhledem k tomu, že pedály ovládají zadní kolo (na kterém teď neleží vaše váha), zablokuje se a kolo tak zastaví smykem. Jízda na kole s pevným převodem je mnohem náročnější než na normálním kole a nedoporučuje se začátečníkům.
  • Rovnováha se lépe udržuje při rychlejší jízdě. Příliš pomalá jízda není pro jezdce bezpečná.
  • Trénujete-li s pomocníkem, nechte ho, ať drží kolo za vámi a snažte se šlapat a udržovat rovnováhu.
 7. 7
  Trénujte sjíždění z mírných kopců bez šlapání. Vyveďte kolo na konec stoupání na velkém plochém prostoru, nasedněte si na něj (jednu nebo obě nohy nechte na zemi, než budete připraveni), sjeďte dolů bez šlapání a dovolte kolu postupně dole zastavit. Sesedněte z kola a opakujte tolikrát, kolikrát budete potřebovat, abyste si zvykli na to, jaké to je jet rychle, jak udržovat rovnováhu (což by mělo být při vyšší rychlosti jednodušší) a jak se naklánět.
  • Až budete zvládat mít obě nohy na pedálech a jet chvíli bez šlapání, snažte se trénovat svůj smysl pro rovnováhu tím, že nedáte nohy dolů.
  • Až pro vás nebude nepříjemné dát obě nohy na pedály, trénujte pomalé zastavení na cestě z kopce. Pokračujte v tom tak dlouho, než přestanete mít nutkání pro jistotu sundávat nohy z pedálů.
  • Až vám půjde popojíždění bez šlapání, jízda se šlapáním a brzdění při jízdě rovně, trénujte mírné zatáčení doleva a doprava.
 8. 8
  Jeďte se šlapáním dolů z kopce na rovinu. Ke šlapání a zatáčení využijte techniky, které jste se naučili při jízdě bez šlapání, ale tentokrát v jízdě pokračujte i na rovině, místo toho abyste dole zastavili. Pokračujte v dělání mírných zatáček a poté zatáček ostřejších. Úplně zastavte brzděním a zkuste sundat jednu nohu, abyste se udrželi.
 9. 9
  Vyšlapejte nahoru na kopec. Jeďte z roviny nahoru, abyste si zvykli na větší námahu, kterou pohyb do kopce vyžaduje. Při šlapání do pedálů se nakloňte dopředu, a nebo se dokonce postavte, abyste mohli šlapat silněji. Několikrát vyjeďte nahoru a sjeďte dolů, aby vám ani jedno nečinilo problémy. Až si na to budete dostatečně věřit, vyjeďte do půlky kopce, úplně se zastavte a znovu se rozjeďte. Jakmile to zvládnete bez problémů, můžete si troufnout na náročnější terén.
 10. 10
  Připravte se na jízdu. Dejte si sedadlo trochu nahoru, ale jen tak, abyste stále při sezení dosáhli špičkami prstů na zem.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se poškrábáte nebo trochu zraníte, nevzdávejte to. V případě potřeby si vezměte chrániče navíc a mějte na paměti, že čím víc budete jezdit, tím menší bude pravděpodobnost, že se vám to stane znovu.
 • Buďte opatrní, nespěchejte a nevzdávejte se, spadnete-li! Věřte si!
 • Buďte trpěliví a nebojte se pádu z kola. Pomáhá 'skamarádit' se s kolem (věřit mu a jezdit zpočátku pomalu).
 • Nespěchejte! Jedete-li na kole poprvé, začněte pomalu. Později s přibývající sebedůvěrou postupně zrychlujte.
 • Mějte uvolněné ruce, až se budete učit držet rovnováhu. Kolo je navržené tak, že samo podporuje držení rovnováhy, nebudete-li proti tomu příliš dělat. (Proto někteří lidé zvládnou jezdit bez rukou.)
 • Nebojte se, trvá-li vám zvyknout si na tento pohyb a držet rovnováhu. Nepřestávejte na tom pracovat, protože je to nezbytné.
 • Nepředvídejte činy ostatních účastníků provozu; vždy se berte za nejrozumnějšího, chovejte se zodpovědně a dávejte pozor na ostatní včetně dalších cyklistů.
 • Nechte dozorovat některého z rodičů nebo jiného dospělého, který vám v případě potřeby bude nápomocný.
 • Jízda na kole je jako žit život: (Nevědomě) se vydáte tam, kam hledíte (těžká nebo snadná cesta), takže je nejlepší, když se před sebe budete dívat vědomě a vybírat si svou cestu. (Pokud se budete dívat na příkop nebo obrubník, vjedete do/na něj nebo blízko něj.) Při přistupování k výzvám je dobré zhodnotit hladinu stresu a vědět, že jste se pro to už rozhodli, takže se můžete uvolnit, dýchat a užít si to.
 • Nemůžete-li sehnat helmu/rukavice, mohlo by být nejlepší místo na silnici nejdříve trénovat na trávě. Měli byste vědět, že je někde zákonem přikázané při jízdě na silnici nosit helmu.
 • Až se naučíte jezdit na kole, nikdy už to zcela nezapomenete.
 • Sedadlo by mělo být nízko jen při učení, až budete umět jezdit, měli byste ho zvednout, abyste si nenamáhali kolena. Při sešlapování dolů by nohy měly být skoro natažené.
 • Najděte bezpečné místo pro trénování, daleko od silničního provozu. Dobrými místy pro trénink jsou školní dvory, fotbalová nebo jiná hřiště, zahrady a prázdná parkoviště.
 • Tréninková kolečka vám mohou pomoci zjistit "jaké je" jezdit na kole. Jen se na ně nespoléhejte příliš.
 • Než si budete věřit dostatečně na to, abyste jezdili po betonu, jezděte na trávě.
 • Především pro začátečníky je ježdění na kole s přehazovačkou těžší. Měli byste vědět, že s nižší rychlostí jako 1 nebo 2 nebudete muset vynaložit tolik snahy, ale pojedete pomaleji. Rychlosti 1 a 2 se doporučují pro cestu do kopce a po rovině. Vyšší rychlosti jako 5, 8 nebo dokonce 10 – podle toho, jaké máte kolo, jsou nejlepší pro sjíždění dolů z kopce, nebo pro zkušené jezdce, protože budete sice muset šlapat do pedálů mnohem silněji, pojedete ale mnohem rychleji. Je to ideální pro sjíždění z kopce dolů.
 • Chcete-li, můžete si také vzít suspenzor.
 • Dobře se usaďte na sedadlo, položte nohy na pedály a postupně tlačte chodidly dolů. Jste-li na kole poprvé, nejezděte příliš rychle.
 • Pro ty, které zajímá, jak fyzikálně funguje ovládání kola, udržování rovnováhy a zatáčení na kole je o tom, že zadní pneumatika obkrouží menší poloměr než přední pneumatika, takže se kolo bude chtít vyrovnat. Jen naklonění nezpůsobí, že se otočí tak, jako když kola vytočíte, aby nebyla vyrovnaná. Až vám jízda na kole půjde, můžete to vidět, když po projetí kaluží zabočíte; když si prohlídnete stopy pneumatik, uvidíte, že před odbočením směřuje přední kolo špatným směrem, takže jste vytvořili dvě stopy. Motocyklisté toho často využívají v něčem, čemu se říká proti-točení, zatímco cyklista potřebuje chvilku natočit řídítka opačným směrem, než kam chce jet, aby přední a zadní pneumatiky nebyly vyrovnané a pak zatočí na správnou stranu aby udržel tuto nerovnováhu v pneumatikách než bude na vhodné úrovni, postupně pak sníží úhel natočení, aby se zadní pneumatika zase mohla vyrovnat s přední. I když je to trochu nad rámec tohoto článku na wikiHow, platí to samé pro motocykly, u kterých je to lépe vidět při vyšších rychlostech. I když teoretické porozumění není k dobrému ježdění nutné, aplikování tohoto principu v praxi je důležité k tomu, abyste byli dobrým a nenuceným cyklistou.
 • Sežeňte si v cyklistickém obchodě nebo na obecním úřadě přehled pravidel pro jízdu na kole, manuál nebo něco podobného. V takovém manuálu by měly být šikovné tipy pro bezpečnou jízdu a údržbu kola.
 • Sundejte nohy z pedálů a odpichujte se nohama, až zvládnete udržet rovnováhu, vraťte nohy na pedály a rozjeďte se.
 • Pokud vaše dítě nebo vy sami začínáte s jízdou na kole, ujistěte se, že má správnou velikost. Ujistěte se, že se jedná o bezpečné kolo!
 • Budete-li učit dítě, začněte s bicyklem s nejmenšími dostupnými koly (jako 23 centimetrová dětská kolečka), vezměte pár starších sourozenců a kamarádů, kteří si budou užívat jízdu na svých kolech, trochu se vzdalte a po chvíli se vraťte. 'Kouzlo' jízdy se snadno učí s malými koly a děti se s nimi při pádu nezraní.
 • Vždy noste bezpečnostní pomůcky jako helmu, chrániče na kolena atd…i jste-li zkušení jezdci. Mohli byste spadnout a něco si zlomit!
Reklama

Varování

 • Vždy noste helmu. V případě nehody může být helma rozdíl mezi životem a smrtí. Na helmu byste neměli nikdy zapomínat, protože byste mohli mít nehodu třeba právě, když ji nebudete mít. Vlastně je 14x pravděpodobnější, že bude mít nehoda fatální následky, když se jedná o jezdce bez helmy. Takže, když pojedete na kolo nikdy si nezapomeňte vzít helmu!
 • Předtím než vyrazíte do provozu, naučte se něco o pravidlech jízdy na kole na silnici. Nezapomeňte, že kolo je dopravní prostředek a vždy jezděte na stejné straně jako ostatní dopravní prostředky, ne proti nim. I pokud jste na chodníku, jezděte ve stejném směru. To proto, že řidič automobilu, který odbočuje, často nezkontroluje, nejede-li něco v opačném směru a nemusel by vás na kole vidět.
 • Dávejte si při jízdě pozor a dávejte pozor na ostatní účastníky silničního provozu.
 • Začátečníci by měli nosit chrániče na lokty a kolena.
 • Naučte své děti a/nebo přátele o nebezpečích příliš rychlé jízdy a základní dopravní značky a signalizace.
 • Nejezděte v provozu, nevíte-li jak: 1) kolo stále udržovat asi 90 cm od okraje silnice (pokud jste ale na víceproudé silnici, měli byste být zhruba uprostřed správného pruhu); 2) udávat signály rukou; 3) rychle se za sebe za jízdy ohlídnout, abyste mohli zhodnotit dopravní situaci za vámi.
 • V některých oblastech je určen minimální věk pro jízdu ve stejném pruhu s motorovými vozidly. Obvykle je to 12 nebo 13, někdy až 17.
 • Dávejte si pozor při nasedání na kola určená pro muže, protože mají tyč, kterou budete muset překročit. Doporučujeme kolo určené pro ženy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kolo (nejlépe kolo s přehazovačkou)
 • Pumpičku na kolo (pro zvýšení tlaku v duši)
 • Helma (ujistěte se, že sedí dostatečně těsně)
 • Chrániče na kolena (nepovinné)
 • Chrániče na lokty (nepovinné)
 • Dobré místo (na kterém můžete jezdit)
 • Tréninková kolečka (nepovinné)
 • Rukavice (nepovinné, aby se vám lépe držela řídítka)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 177 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 588 krát
Kategorie: Kolo
Stránka byla zobrazena 7 588 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama