Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jízda na skateboardu patří mezi nejoblíbenější ikonické sporty ulice. Ať už se chcete naučit na prkně jen pohybovat, nebo zvládnout triky jako prosík, zde se naučíte vše, co budete pro základ potřebovat. Začneme nákupem správného skateboardu a podíváme se i na triky jako je Ollie a jak vlastně surfovat po chodníku.

Část 1
Část 1 ze 4:

Začínáme

Stáhnout PDF
 1. 1
  Najděte skateboard, který splňuje vaše požadavky. Vybavení se může pohybovat v různých cenových relacích, velikostech a stylech. Dva základní druhy jsou klasický skateboard a longboard. Navštivtě místní skate shop nebo web a podívejte se, jaká volba je pro vás dostupná.
  • Klasické skateboardy mají zahnutou špičku a ocas a jsou také mírně prohnuté, což vám pomůže při spoustě triků. Seženete je v celé škále velikostí, většina je kolem 75 cm dlouhá a 20 cm široká. Tento skateboard si kupte, pokud chcete řádit v parku nebo na ulicích a eventuelně se naučit i nějaké triky.
  • Longboards neboli cruisers mají delší a plošší tělo. Délka těla se liší, ale může být i dvakrát delší než klasický skateboard, díky čemuž je stabilnější a pro začátečníky sjízdnější. Na tomto prkně si moc triků neužijete, ale je skvělou volbou pokud se potřebujete po městě přesouvat rychleji nebo sjíždět dlouhé kopce.
  • Skateboard pro začátečníky by měl stát mezi 1200 a 3500Kč. Ve skate shopu se snažte o to, aby vám vybrali kolečka a ložiska na míru, podle toho, co se skateboardem zamýšlíte dělat. Pamatujte na jedno: NIKDY nekupujte skateboard v levných, neznačkových obchodech. Takový skateboard se vám rychle zničí a nebude správně jezdit. Zajděte proto raději do skutečného skate shopu.
 2. 2
  Sežeňte si vhodnou obuv. Boty typu skate většinou prodávají značky Vans, Airwalk, Converse, nebo Etnies. Mají pevné strany a plochá chodidla, a to je přesně to, co potřebujete ke správnému postoji na prkně. Můžete sice sportovat i v běžných teniskách, ale je daleko jednodušší udržet se na skateboardu v botách k tomu určených.
  • V sandálech a žabkách jízdu na skateboardu nikdy nezkoušejte. Musíte se nohou po prkně snadno pohybovat a cítit se pohodlně. Bez správných bot si můžete snadno poranit kotníky nebo dokonce upadnout.
 3. 3
  Sežeňte si i ochranné vybavení. Pokud se poprvé učíte zacházet se skateboardem, budete určitě padat. A to hodně často. Investujte proto do chráničů kolen, loktů a dobré helmy, které vás před bolestivými pády a zlomeninami ochrání. Toto ochranné vybavení je důležité zejména pro začátečníky. V některých zemích je dokonce ochranné vybavení nařízené zákonem.[1]
  • Kupte si helmu, která vám bude na hlavě správně sedět. Předtím, než vyrazíte do obchodu, změřte si obvod hlavy, měřte nad obočím v rovné linii kolem celé hlavy. Kupte si helmu, která vám na hlavě bude příjemně sedět.
  • Na ochranných prvcích není nic trapného nebo dětinského. Je důležité, abyste se ochránili před vážnými zraněními.
 4. 4
  Najděte si dobré místo, kde budete jezdit. Rovná, asfaltová nebo betonová silnice, či parkoviště je dobré místo, kde začít a získat na prkně sebevědomí. Dávejte pozor na překážky na cestě, praskliny nebo hrboly, kameny nebo díry. Pokud najedete na malý kamínek a máte tvrdá kolečka, můžete sobě i skatu způsobit spoustu odřenin.
  • Parky určené ke skateboardingu jsou skvělým místem, kam se můžete vypravit, jakmile získáte nějaké zkušenosti. Pokud se pokoušíte na prkně udržet, park by pro vás mohl být poněkud stresující. Pokud ve vašem okolí takový park je, vypravte se tam nejprve podívat, jak jezdí ostatní lidé, ale držte se zatím stranou.
 5. 5
  Pokud znáte někoho, kdo je v tomto sportu dobrý, požádejte jej, aby vás učil. Táta vás jízdě na skateboardu pravděpodobně nenaučí, pořádejte proto někoho v parku nebo skate shopu, zda byste se nemohli dívat, jak jezdí. Ptejte se na to, zda triky, které dělá, jsou začátečnické nebo pokročilé. Pokud uvidíte zájem, máte vyhráno a našli jste učitele.
  • Pokud si seženete přátele, se kterými budete jezdit, postupujete v duchu skateboardingu. Pokud máte přátele z této oblasti, využijte toho a učte se od nich. Je to daleko lepší volba, než kdybyste se učili sami nebo sledováním internetu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Zvládání základů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Na prkně stůjte pořádně. Položte skateboard na rovný povrch na zem a postavte se na něj tak, abyste udrželi rovnováhu a nespadli. Stůjte tak, že vaše chodidla jsou natočena do strany prkna a vy stojíte v úrovni, kde jsou kolečka připevněna k prknu.
  • Regular znamená, že vaše levá noha je vpřed a pravá vzad, tedy pravou nohou se obvykle odrážíte.
  • Goofy znamená, že pravou nohu máte vpřed a levou vzad, tedy levou nohou se obvykle odrážíte.
  • Zhoupněte se mírně vpřed a vzad, abyste viděli, jak se pohybují kolečka a jak moc se houpete, když se rozjedete vpřed. Zvykněte si na tento pohyb, měl by vám být příjemný.
 2. 2
  Zkuste se mírně odrazit a dejte obě nohy na prkno. Trup mírně natočte tak, aby byl rovně s prknem, místo do strany. Druhou nohu použijte k odrazu, jeďte velmi pomalu. Nechcete přece riskovat rozbití nosu jen kvůli tomu, že jste se rozjeli moc rychle a nebyli na to ještě připraveni.
  • Až si na pohyb trochu zvyknete, začněte se odrážet a vracejte zadní nohu zpět na prkno, před jeho ocas. Získejte rovnováhu a jeďte, kolena držte mírně pokrčená, abyste rovnováhu snáze udrželi.
  • Mongo znamená, že se cítíte jistější, pokud se odrážíte svou silnější nohou a na prkně máte svou slabší nohu. Z počátku vám to může být pohodlné, ale později to bude spíše nevýhoda. Tento pohyb není přirozený, protože svou silnější nohu necháváte vzadu, což vás může omezovat. Zkuste proto plynule přejít na opačné postavení nohou.
 3. 3
  Až zpomalíte, znovu se odražte. Cvičte a dělejte malé odrazy, nohy a balanc držte na prkně, dokud nezpomalíte, poté se jednou nohou odpíchněte, a vraťte ji zpět na prkno, držte přitom balanc. Čím více toto nacvičíte, tím sebevědomější budete při plynulé jízdě.
  • Zkuste trochu zrychlit. Stejně jako při jízdě na kole, někteří jezdci preferují jet rychleji, aby lépe udrželi balanc.
  • Pokud se při rychlejší jízdě kymácíte, zkuste si mírně utáhnout ložiska. Bude se vám sice hůře zatáčet, ale pokud budete cvičit s utaženými ložisky, získáte nad kymácením kontrolu. Pomáhá také, pokud váhu těla přesunete vpřed.
 4. 4
  Ohněte kotníky a přesuňte váhu tak, abyste zatočili. Jakmile získáte cvik v odrážení se a při jízdě se udržíte na prkně, zkuste jemně zatočit tak, že přesunete váh těla. Jeďte s pokrčenými koleny tak, abyste těžiště drželi nízko. Poté přesuňte váhu mírně dopředu, abyste zatočili vpravo (pokud je vaší dominantní nohou ta pravá) a stočte kotníky zpět, abyste zatočili prknem doleva.
  • V závislosti na tom, jak volná jsou vaše ložiska, možná budete muset přesunout váhu těla jen velmi málo, nebo se do toho naopak pořádně opřít. Ložiska uvolníte tak, že povolíte velký šroub uprostřed každé sady (doleva povolit, doprava utáhnout). Tak je buď uvolníte, nebo naopak utáhnete, podle toho, co vám více vyhovuje.
  • Pokud máte problém s rovnováhou nebo během zatáčení padáte, přesuňte těžiště svého těla na opačnou stranu. Opravdu záleží na tom, abyste prkno ovládali svou dominantní nohou tak, abyste dokázali zatočit.
 5. 5
  Pro zastavení sundejte nohu z prkna. Pokud chcete zastavit, jednoduše sundejte nohu, kterou se odrážíte dolů z prkna na zem. Učiňte tak, až budete zpomalovat, v žádném případě nedávejte nohu dolů v plné rychlosti. Spusťte ji lehce na zem, a jak budete zpomalovat, přitlačte chodidlo k zemi. Druhou nohu nechte na prkně, nesundávejte ji, jinak vám prkno ujede.
  • Můžete také přenést těžiště dozadu a zabrzdit tak, že sešlápnete ocas prkna k zemi. Některé longboardy mají vzadu plastovou část, která vlastně plní funkci "brzdy", ale ne u všech modelů tomu tak je. Tento způsob brždění je náročnější a většinou si při něm prkno poškrábete. Alternativou, která vám prkno neponičí, je brzdit patou a prsty nechat na prkně. Nebudete si tak odírat ocas prkna.
 6. 6
  Zkuste střídat nohy. Jakmile při jízdě na prkně získáte sebedůvěru, zkuste střídat nohy tak, že je dáte do opačného postavení, tedy zadní nohu dopředu a naopak. Pokud chcete být apravdu dobrým paterem, naučte se jezdit v obou směrech, až budete potřebovat střídat nohy pro provedení nějakého triku. Bude se vám to hodit zejména při half-pipe a dalších složitějších tricích.
 7. 7
  Naučte se správně padat. To je také součástí skateboardingu. Je důležité, abyste vždy měli ochranné pomůcky a naučili se správně padat. Abyste zabránili vážnějším zraněním, než jsou odřeniny a modřiny, což jsou poznávací znamení skateboardistů, můžete se naučit pár triků, díky kterým zůstanete v bezpečí.
  • Ruce nechte volně podél těla. Pokud budete ztuhlí, riskujete, že si kotníky a zápěstí poraníte daleko více, než když použijete ruce jako ochranu před pádem.[2]
  • Snažte se stočit, pokaždé když upadnete. Sice budete mít odřeniny, ale vyhnete se horším zraněním, než kdybyste dopadli rovnou natvrdo.
  • Pokud se děje něco nečekaného, seskočte. Pokud se rozjedete příliš rychle a nebudete moci prkno ovládat, raději seskočte nohama na zem nebo se svalte do trávy. Za žádnou cenu nezůstávejte na neovladatelném prkně.
 8. 8
  Sledujte zkušenější skatery a učte se od nich tipy a triky. Najděte si nějakého parťáka, se kterým budete jezdit. Pomůže vám, když budete sledovat různé úrovně a styly, mnoho se tak naučíte. Pokud nikoho takového neznáte, jednoduše se s někým v parku seznamte. Tito lidé jsou obvykle přívětiví a rádi vám pomohou. Experimentujte, zkuste vyšší ollie, přečtěte si, jak udělat jiný trik, cokoliv, po čem toužíte. Váš učitel je nyní více než jen instruktor, je to i kamarád, podělte se s ním o zkušenosti a učte se jeden od druhého.
  • Abyste se naučili nový trik, můžete se vždy podívat na nějaké video online, které si pustíte ve zpomaleném pohybu a budete bedlivě sledovat pohyb nohou. Fotky krok za krokem jsou také skvělý způsob, jak techniku pochopit.
  • Čím více budete cvičit, tím lepší budete. Nenechte se odradit, pokud se vám trik během několika prvních pokusů nepovede. Cvičte a bavte se tím, nakonec se vám to podaří.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Nácvik Ollie

Stáhnout PDF
 1. 1
  Začněte tak, že že přední část prkna zvednete zadní nohou. Ollie je skok, kdy se prkno přetočí a vy na něm bezpečně přistanete. První částí tohoto triku je získat důvěru při posunutí zadní nohy na ocas tak, aby se přední část prkna zvedla do vzduchu, a vy jste jej mohli vyhodit výše. Nemůžeme více zdůraznit, že je velmi důležité naučit se tento pohyb..
  • Až budete stát na prkně, cvičte zhoupnutí vpřed a vzad a vyhoďte přední část prkna do vzduchu a držte balanc. Pokud si troufáte, můžete se přitom i rozjet.
  • Předtím, než vyzkoušíte první ollie, možná je dobrý nápad nejprve stát mimo skateboard a zkoušet si pohyb nanečisto. Použijte nohu k tomu, abyste prkno vyhodili do vzduchu, a trénujte, jak silně to musíte udělat. Je také dobré prkno vyhodit nohama do vzduchu a rukama jej chytit.
 2. 2
  Zkuste skateboard vyhodit do vzduchu bez rozjezdu. Stůjte na prkně a pokrčte kolena tak, abyste byli relativně nízko, těžiště se tak přesune nad ložiska. Zadní nohu přesuňte na zadní část prkna. Sklopte jeho zadní část, stejně jako byste to udělali, kdybyste prkno chytali rukama. Poté jej vykopněte do ollie.
  • Ještě se nerozjíždějte. I když již ollie zvládáte na zemi, je složité se jej naučit při jízdě. Počítejte s tím, že pravděpodobně spadnete.
 3. 3
  Zvedněte prkno do vzduchu a vyskočte. Abyste prkno zvedli, přesuňte najednou přední nohu dozadu a vyskočte do vzduchu, kolena zvedněte k hrudníku a zadní nohou opět sešlápněte ocas prkna.
  • Musíte to udělat plynule v jednom pohybu, což není zrovna snadné. Chcete najednou vyskočit, vyhodit prkno a opět na něj došlápnout zadní nohou.[3]
  • Přední nohou došlápněte o malý okamžik dříve, než tou zadní. Představte si, že běžíte stranou a chcete přeskočit nějaký kužel. Přesně tento pohyb byste měli udělat.
 4. 4
  Stáhněte přední nohu dolů tak, abyste stáhli i prkno. Jakmile prkno vyskočí do vzduchu, sešlápněte jej přední nohou tak, abyste jej srovnali a získali nad ním kontrolu. Budete to muset udělat ihned, jak vyskočíte do vzduchu.
 5. 5
  Stáhněte prkno dolů tak, že narovnáte nohy. Poté, co prkno srovnáte, přistaňte na něm v pozici, v jaké normálně jezdíte. To nejdůležitější, co si musíte zapamatovat je, že musíte přistát s pokrčenými kotníky a koleny, což zlepšuje vaše šance na měkčí přistání, pokud byste upadli a skutáleli se na zem. Vyhnete se tak také vážnějším zraněním.
  • Není ostuda, pokud to vzdáte. Pokud se prkno nenarovnalo, nebo něco není v pořádku, nesnažte se trik dokončit. Místo toho raději skočte na zem, mimo prkno.
  • Ve skutečnosti je daleko lepší, pokud budete cvičit ollie tak, že budete nejprve trénovat seskakování mimo prkno.
 6. 6
  Vyzkoušejte ollie v pohybu. Jakmile se vám povede ollie bezpečně ustát desetkrát za sebou, zkuste jej v pohybu. Odrazte se a rozjeďte se raději pomalejším pohybem. Poté se pokrčte, vyskočte a vykopněte prkno do vzduchu, jako byste to udělali na zemi.
  • Toto je základní prvek, který se musíte naučit, na něm jsou založeny další triky, které vyžadují vykopnutí prkna do vzduchu. Pro další informace a odkazy na jednotlivé triky se podívejte do další sekce článku.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Další triky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyzkoušejte Pop shove. Udělejte ollie tak vysoko, jak jen dokážete a jakmile nohama vyrovnáte prkno, přední nohou srazte jeho špičku tak, aby se otočilo o 180°. Můžete jej i zlehka nabrat zadní nohou, abyste jej snáze roztočili.
 2. 2
  Vyzkoušejte Kickflip. To je v podstatě stejný trik jako pop shove, ale rozdíl je, že srazíte přední, zahnutou část prkna tam, kde se okraje zvedají. Vyzkoušejte různé pohyby, dokud se vám prkno neroztočí. Toto není jednoduchý trik, takže cvičte a nevzdávejte to.
 3. 3
  Vyzkoušejte Grind. Začněte s nízkým railem, což je zábradlí o výšce maximálně 30 cm. Není to jednoduché, postupujte proto pomalu.
  • Vyjeďte na zábradlí, seskočte z prkna a dopadněte na zábradlí jednou nohou. Skateboard nechejte odjet.
  • Potom si trénujte odskočení z prkna při výskoku, ale nestarejte se o to, kam skateboard potom odjede. Zatím se učte pouze dopadnout nohou na rail.
  • Na zábradlí musíte naskočit pod mírným úhlem, ne úplně rovně. Snižujete tak riziko, že se jedním kolečkem zachytíte za zábradlí.
  • Nyní si zkuste celý trik. Udělejte co nejvyšší ollie ve směru railu. Dopadněte s nohama nad ložisky a balancujte prknem na railu.
  • Pokud prkno klouže po straně railu, říká se tomu board-slide. Pokud zůstanete v tomto směru na railu tak, že se kolečka zaseknou a třou se o něj, je to 50-50 grind.
  • Až se dostanete na konec railu, otočte si prkno na druhou stranu (aby mířilo správným směrem) a dopadněte nad kolečka. Tomuto triku se říká board-slide. Pokud děláte 50-50 grind, mírně zvedněte přední kolečka (tak, že mírně sešlápnete ocas prkna) dopředu, tak abyste nespadli. Alternativou je zde také ukončit trik ollie.
 4. 4
  Zamiřte do skate parku a naučte se drop in. Tento trik vyžaduje odvahu, ale stojí to za to.
  • Začněte se zadní stranou prkna na kovovém konci U-rampy a s nohama těsně za kolečky, ale dost daleko od sebe na to, abyste si udrželi rovnováhu.
  • Dejte přední nohu přes ložiska a práskněte s prknem směrem dolů. Neváhejte, jinak spadnete. Tento trik vyžaduje hodně síly a sebejistoty.
  • V tomto pohybu se nakloňte vpřed. Pokud byste to neudělali, prkno vám proklouzne. Vaše ramena by vždy měla být v paralelním postavení k prknu.
  • Nedělejte si starosti s tím, na které straně skončíte – prostě nahoře seskočte z prkna.
 5. 5
  Zkuste nějaké další triky. Zábavné triky jsou třeba Rock to Fakie, Exle Stall nebo Nose Stall. Tyto triky vypadají moc dobře, ale nejsou tak složité pro jezdce, který už několik měsíců jezdí. Až půjdete do skate parku, dejte si pozor, ať vás nikdo nesrazí. To opravdu bolí.
  Reklama

Tipy

 • Těžiště vždy držte mírně dopředu. Pokud se zakloníte, prkno by vám mohlo proklouznout.
 • Nikdy to nevzdávejte, pokud jednou upadnete, zkuste to znovu.
 • Trénujte často a pravidelně!
 • V kapsách si nenechávejte mobil, ani jiné předměty, které byste si při pádu mohli rozbít.
 • Se začátečníky mějte velkou trpělivost.
 • Nohy mějte vždy mírně rozkročené. Pokud je necháte u sebe, ztratíte rovnováhu.
 • Noste pohodlné oblečení, ve kterém se budete moci volně pohybovat. Nemusíte podléhat posledním trendům, ale skatové boty za to stojí.
 • Pokud si na prkně ještě nevěříte natolik, abyste udělali nějaký trik, nepouštějte se do něj. Pusťte se do toho, až si budete věřit.
 • Neohrožujte ostatní, nejezděte kolem dětí, zvířat, atd.
 • Pokud jste začátečník, nečekejte okamžité úspěchy. Chvíli to potrvá.
 • Dávejte pozor na listí. Dokáže pořádně potrápit a zkazit triky.
Reklama

Varování

 • Nezahazujte prkno pod vlivem emocí, mohli byste jej poničit.
 • Buďte ohleduplní ke svému okolí.
 • Je vždy dobré jezdit ve skupině několika lidí. Kdyby se někomu něco stalo, ostatní se o něho postarají. A ve více lidech je to větší zábava.
 • Vyberte si kvalitní skatové boty, které vám dobře padnou a dlouho vám vydrží.
 • Nedělejte vše, co dělají ostatní, jen protože to vypadá cool. Dělejte jen to, na co si troufáte.
 • Noste chrániče. Chrániče kolem mohou být omezující, ale jsou pro skateboarding nezbytné.
 • Noste helmu. Možná si myslíte, že je trapná, ale nechcete skončit s nakřápnutou hlavou. Skateboarding je zábavný, ale uvědomte si závažná rizika poranění nebo dokonce riziko úmrtí v důsledku pádu bez helmy.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 240 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 37 093 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 37 093 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama