Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Klíčky luštěnin, zeleniny a obilovin jsou skvělým způsobem, jak jednoduše a efektivně zvýšit nutriční hodnoty jídla. Když necháte naklíčit například čočku, účinek mikronutrientů, které jsou v ní obsažené, se znásobí a navíc vám do jídelníčku přibude aktivní a chutná složka. Klíčky jsou překvapivě chutné a snadno si je připravíte doma – postačí vám několik málo věcí. Naučte se základní postup a konkrétní návody na klíčení luštěnin, obilovin, semen a dokonce i jak si připravit mini salátky. Začněte krokem číslo jedna.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Základní postup a potřeby

 1. 1
  Vyberte si, co budete klíčit. Semena v biokvalitě, luštěniny nebo ořechy je všechny možno naklíčit tím samým základním způsobem. Pořiďte si organická semena bez pesticidů, určená pro klíčení a konzumaci. Spousta komerčně prodávaných semen ze zahradnictví je už předem pokryta vrstvou fungicidů, pesticidů a jiných látek, které nechcete jíst. Experimentujte s různými druhy semen, abyste zjistili, co vám nejvíc chutná. Pro začátek vám bude stačit minimální příprava a suroviny. Vyberte si z následujících kategorií:
  • Semena například sezam, slunečnice, pohanka nebo dýně
  • Luštěniny například fazole, čočka, cizrna, adzuki nebo zelený hrášek
  • Obiloviny například ječmen, kukuřice, pšenice, quinoa, amarant nebo žito
  • Semena zeleniny jako vojtěška, ředkvička, kapusta, zelí, pískavice řecké seno nebo tuřín
 2. 2
  Přes noc nechte semena v nádobě s přefiltrovanou vodou. Zalijte semena dostatečným množstvím vody a nechte odležet. Zakryjte nádobu plátýnkem nebo nějakou podobnou tkaninou, například dámskou punčochou, gázou a podobně – zkrátka něčím, co bude dobře držet a propustí vodu, až budete semena cedit.
  • Na klíčení se hodí jakékoliv čirá sklenice. Stará sklenka od marmelády, sklenice s patentním uzávěrem nebo jiné nádoby můžete ke klíčení bez problémů použít. Pokud má sklenice kovový kroužek u okraje, můžete ho použít k připevnění plátýnka, případně použijte gumičku nebo jinou elastickou pásku, která poslouží stejně.
  • Pokud si chcete vypěstovat miniaturní zeleninu, například osení z pšenice nebo hráškové výhonky, budete potřebovat ještě nakličovací misku a trochu víc času.
 3. 3
  Dvakrát denně slijte vodu, ve které jste klíčky máčeli.Všeobecně platí, že většina druhů semen potřebuje propláchnout ráno a večer. Pak je osušte, abyste podpořili klíčení. Přitom je nevytahujte z nádoby.
  • Při klíčení luštěnin se po několika dnech hodí přidat vodu, která pomůže s loupáním slupek a vytvoření klíčků.
 4. 4
  Udržujte správné prostředí pro klíčení. Pravidelně semena proplachujte, aby nevysychala a nezapomeňte ani na udržení stálé teploty, která podpoří klíčení. Klíčky uchovávejte v teplotě mezi 10 – 21°C.
  • Pokud máte u sebe doma někdy nižší teplotu, budete možná potřebovat zdroj tepla. 8 wattová žárovka do terárií, kterou postavíte pod nádobu, pomůže s klíčením, aniž by se semena uvařila.
  • Některé klíčky, například ředkvičkové, klíčí lépe ve tmě. Světlu je budete muset vystavit tehdy, když budete chtít aby zezelenaly a zvětšily svůj objem. Většina klíčků si dobře poradí v normální pokojové teplotě a na běžném denním světle.
 5. 5
  Čerstvé klíčky spotřebujte co nejdřív. Jakmile budete s délkou klíčků spokojeni, vychutnejte si je na sendvičích, v salátech nebo třeba v polévkách. V lednici vydrží asi 5 dní, ale časem začnou hnědnout a být trochu slizké, což znamená, že je na čase je vyhodit.
  • Každý druh klíčků potřebuje trochu jinak dlouhou dobu na vyklíčení a trochu jiný postup poté, co je necháte máčet. Některé mohou zůstat v nádobě několik dní, aby byly delší a křehčí, jiné je zapotřebí dát do nakličovací misky, aby měly správnou chuť a konzistenci. Přečtěte si další kroky, kde se dozvíte rady a tipy pro každý druh klíčků, které se rozhodnete pěstovat.[1]
  • Některá semena musíte po několika dnech klíčení zbavit slupek. Properte je ve vodě, díky které se slupky oddělí. Pak je sceďte.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Klíčení semen

 1. 1
  Začněte s asi 1 šálkem semen podle svého výběru. Hodí se jakákoliv semena, nejlépe v bio kvalitě a určená přímo pro konzumaci. Máčení otevře slupky a aktivuje proces germinace. Výsledkem bude výživná svačinka, která se složením neliší od původního semínka, ale je plná nutričně cenných látek.
  • Běžně se nechávají klíčit semínka dýně, slunečnice nebo sezamu. Klíčí rychle, jsou chutná a obsahují spoustu živin.
  • Semínka zeleniny, například jetele, vojtěšky, ředkvičky, zelí, pískavice řeckého sena nebo kapusty klíčí měkké a tenké výhonky plné mikronutrientů. Tento druh klíčků se často podává v sendvičích jako miniaturní zelenina.
 2. 2
  Namočte semena na 4 – 6 hodin do studené vody. Odměřte semínka do nádoby na klíčení a pak je zalijte čistou, filtrovanou vodou asi o 2,5 cm vyšší, než semena. Pokud jsou semínka hodně zaprášená nebo špinavá, nejprve je před namočením opláchněte.
  • Nechte 4 hodiny máčet v pokojové teplotě. Ponechte nádobu se semeny přímo na kuchyňské lince. Pak vodu velmi důkladně sceďte a nechte semena klíčit.[2]
 3. 3
  Jedlá semena nechte klíčit mezi 12 a 24 hodinami. Až slijete vodu, nechte semena přibližně jeden den odpočinout. V jadérkách se aktivují enzymy a budete na správné cestě k pěkným klíčkům. Za jeden den by měla být připravena ke konzumaci!
  • Druhý den semena vytáhněte z nádoby a rozložte je na papírovou utěrku, kde je nechte důkladně uschnout. Vraťte naklíčená semena do nádoby nebo do misky a uchovávejte je v lednici. Semena by měla vydržet čerstvá a poživatelná po dobu několika dní.
  • Sezamová semínka všeobecně rychle hořknou, pokud je necháte máčet déle, než 6 hodin. Sceďte je raději o něco dřív a důkladně je osušte.
 4. 4
  Semínka zeleniny nechte klíčit asi 6 dní. Semena zeleniny potřebují klíčit trochu déle, aby výhonky dosáhly požadované délky. Obvykle starší 5 – 6 dní. Jsou jedlé v každé fázi klíčení, ale po několika dnech jsou klíčky křehčí a měkčí. Pravidelně opakujte proplachování čistou vodou a osušení – dobrý nápad je skladovat nádobu s klíčky vzhůru nohama, aby přebytečná tekutina mohla odtékat a výhonky byly stále čerstvé.
  • Kontrolujte čerstvost zeleninových výhonků očima i čichem. Pokud začnou hnědnout nebo zapáchat jako chlor, je na čase je vyhodit.
 5. 5
  Pro okamžitou konzumaci vyzkoušejte naklíčené ořechy. Ořechy, jako například mandle, lískové ořechy a další olejnaté plody je většinou potřeba několik hodin máčet, aby se v nich aktivovaly enzymy a zvýšil se obsah výživných látek. Nutriční benefity máčení před konzumací ořechů nejsou úplně prokázané, ale pokud máte zájem, vyzkoušejte to.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Klíčení luštěnin

 1. 1
  Vyberte si druh fazolí nebo jiných luštěnin ke klíčení. Nejsytější klíčky luštěnin jsou pravděpodobně fazole. Luštěniny vyhánějí silné klíčky, které skvěle chutnají a jsou plné aktivních mikronutrientů a výživných látek. Běžné luštěniny, které se hodí ke klíčení jsou následující:
  • Čočka, zejména zelená a hnědá
  • Cizrna nebo římský hrách
  • Fazolky mungo, které se běžně prodávají jako "fazolové výhonky"
  • Zelený hrášek
 2. 2
  Namočte luštěniny v teplé vodě. Začněte s asi půl šálkem sušených luštěnin (mají tendenci nabobtnat, jakmile z nich odpadne slupka a nasáknou vodu). Voda by neměla být horká, spíš jen na dotek vlažná, asi jako šálek čaje, který vám už příliš vychladl. V nádobě na máčení nechte luštěniny ponořené alespoň 12 hodin.
  • Protože luštěniny výrazně nabobtnají, nechte jim v nádobě dostatek místa a zalijte je několika centimetry vody tak, aby zůstaly ponořené.
 3. 3
  Nechte klíčit tři celé dny. Dvakrát denně luštěniny propláchněte a uskladněte nádobu vzhůru nohama, aby správně okapaly a výhonky mohly růst. Někdy během prvního nebo druhého dne můžete nádobu protřepat, aby se luštěniny zbavily slupek. Přidejte trochu vody a opatrně nádobou zatřeste. Pokud nějaké slupky zůstanou, nic se neděje. Odstraníte je těsně předtím, než budete klíčky jíst, pokud to bude zapotřebí.
  • Fazolky adzuki potřebují většinou 4 dny, aby vyklíčily do plné a nejchutnější velikosti. Nespěchejte na ně.
 4. 4
  Osušte výhonky a uložte je v lednici. Až bude klíčení hotové, můžete luštěniny vytáhnout z nádoby, jemně je osušit a odstranit slupky, které se neoddělily (nebo je nechte být, jsou poživatelné, jen mohou být trochu hořké). Luštěniny by měly v lednici vydržet asi týden, pokud je budete udržovat víceméně v suchu.
  • Výhonky fazolek mungo jsou skvělé na doplnění čirých polévek, jako je například vietnamská polévka pho a dalších kořeněných pokrmů. Skvěle doplní také sendviče a saláty.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Klíčení obilovin

 1. 1
  Vyberte si obilovinu ke klíčení jako syrovou alternativu. Protože celé obiloviny nejsou poživatelné, pokud jsou syrové, je pro vyznavače raw pokrmů obtížné si je vychutnat. Díky naklíčení jsou obiloviny stravitelnější a plné živin. Bez vaření můžete konzumovat žito, pšenici, ječmen nebo kukuřici, aniž byste přišli o zásobu cenných látek, které obsahují.
  • Klíčením se v obilovinách neutralizuje obtížně stravitelná kyselina a uvolňují se vitamíny a minerály, které v sušených obilovinách nejsou téměř přítomné. Vznikne vám ideální doplněk na kaše nebo na výrobu moučky z klíčků.[3]
  • Ovesné vločky, ten druh, který běžně koupíte a ze kterého se dělá snídaňová kaše, vám nevyklíčí. Potřebujete zrna obilovin stále ještě ve slupce, nejlépe v biokvalitě a pro stravování raw. Jiné typy zrn se jenom rozmočí Ovesné vločky můžete s pomocí pasty miso nechat přes noc fermentovat, aby vznikla rychlá živá kultura.
 2. 2
  Celá obilná zrna namočte v teplé vodě. Obiloviny ztrojnásobí během máčení svou velikost, takže je důležité, abyste zvolili dostatečně velkou nádobu, do které se vejde třikrát větší množství zrní než to, se kterým jste začínali. Nechte obilná zrna máčet asi 6 hodin, pak vodu slijte a dejte klíčit v pokojové teplotě minimálně na dva dny. Nezapomínejte pravidelně proplachovat a vodu slévat.
  • Kukuřičná zrna potřebují namáčet o něco déle, přibližně 12 hodin předtím, než vodu slijete a necháte je vyklíčit.
  • Amarant, quinoa a proso, které se často zaměňují za odrůdy rýže, jsou zásadité obiloviny a tímto způsobem se dají nakličovat velice dobře.
  • Oves doopravdy nevyklíčí, ale i tak se v něm spustí aktivační proces, podobný tomu, který se v zrnech odehrává při kvašení ovsa pro výrobu alkoholu. Nechte ho „klíčit“ přibližně 12 hodin. Aktivujete tím enzymy uvnitř a narušíte tvrdou slupku.
 3. 3
  Vyrobte si mouku z klíčků. Abyste z naklíčených zrn vyrobili mouku, budete potřebovat sušičku na potraviny a mlýnek na požadovanou obilovinu. Po vyklíčení nechte semena 12 hodin sušit a pak je umelte na jemnou mouku, kterou můžete samozřejmě ještě prosít, chcete-li. Mouku pak můžete uskladnit v mrazáku, pokud ji chcete uchovat živou, a používat při pečení místo běžných druhů.[4]
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Klíčení výhonků a miniaturní zeleniny

 1. 1
  Pokud chcete, můžete se pustit do dalšího kola a zkusit složitější projekt. Vypěstování výhonků a malého množství miniaturní zeleniny je velmi podobný, i když trochu náročnější na vybavení, než klasické klíčení v kuchyni. Vyzkoušet můžete například slunečnici, zelený hrášek nebo pšeničné osení. Budete moct sklízet úrodu zelených výhonků a uvidíte, že se z nich stane úžasný doplněk salátů, zejména v případě zeleného osení.
  • Začněte s klíčením stejně jako jindy a namočte semena, například zelený hrášek nebo slunečnici v nádobě. Nechte naklíčit, pak důkladně propláchněte a přesuňte do speciálního sadbovače.
  • Výhonky musí mít asi půl centimetrové kořínky, než je přesunete do sadbovače. Podle toho, jkou rostlinu pěstujete, to může trvat různě dlouhou dobu, pravděpodobně 3 – 4 dny.[5]
 2. 2
  Pořiďte si sadbovače. Venkovní systémy se obvykle skládají z táců, do kterých mohou výhonky vrůstat, se síťkou nebo dírkami na dně, aby mohla odtékat voda z pravidelné zálivky. Běžně se prodávají v obchodech se zahradnickými potřebami nebo si můžete vyrobit vlastní tím, že propícháte dírky na dno táců dostatečně velkých, aby se do nich vešlo 30 x 30 cm hlíny.
 3. 3
  Vyložte sadbovače hlínou. Nasypejte do táců na sadbu štědré množství hlíny. Nepotřebujete jí příliš, protože výhonky porostou do výšky a nebudou tvořit složité kořenové systémy, ale mělo by jí být dost na to, abyste nemuseli mít strach že rostlinky mezi jednotlivými zálivkami vyschnou.
  • Půdu důkladně navlhčete vodou a než do ní přesadíte rostlinky, nechte případné loužičky vody, aby se vsákly.
  • Běžně se na dno sadbovačů dává také malý kousek látky, aby se v substrátu držela vlhkost i na sně. Do substrátu vmíchejte trochu vermikulitu – asi šálek na tác o rozměrech 25 x 25 cm – abyste podpořili růst.
 4. 4
  Dejte klíčky do substrátu. Nasypejte naklíčená semena rovnoměrně na povrch substrátu a rozložte je tak, aby neležely jedno na druhém, protože jinak by mohly začít plesnivět. Použijte víko na zakrytí nebo nějakou pokrývku či utěrku a sadbovač přiklopte. Lehce naklíčená semena zatlačte do substrátu, ale buďte opatrní. Nepotřebujete je "sázet".
 5. 5
  Dvakrát denně klíčky zalévejte a snažte se je držet mimo sluneční světlo. Několikrát denně nastříkejte na klíčky vodní mlhu a prohlédněte si je. Zajistěte, aby měly dostatek vláhy a aby okolo proudil vzduch, který podporuje růst. Udržujte semena v pokojové teplotě, pokud je to možné. Pěstování výhonků můžete začít třeba v nějaké místnosti, kde je stín a chládek.
 6. 6
  Osení a výhonky skliďte přibližně za deset dní. Pšeničné osení bude po jednom týdnu vysoké a zelené, ale dejte mu ještě pár dní navíc, aby dosáhlo maximálního množství živin. Výhonky hrášku naberou příjemnou zelenavou barvu a nejkřehčí a nejjemnější budou rovněž přibližně po deseti dnech. Skliďte špičky a nechte rostlinky dál růst, pokud chcete, nebo je vysázejte na záhon a těšte se na vlastní úrodu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete silnější výhonky mungo fazolek, položte na ně při klíčení něco těžkého.
 • Když vmícháte drobná semínka, jako jsou například hořčičná nebo lněná se svými "běžnými" klíčky, jako jsou například mungo fazole, budou lépe držet vlhkost a snížíte tak nutnost častého proplachování vodou, hořčičná semínka navíc dodají klíčkům "pikantní" nádech. Může to ale pracovat trochu proti vám, pokud klíčky nezkonzumujete do tří dnů, zvýšená vlhkost může podpořit růst plísní.
 • Pití "vody po máčení" a "vody z propláchnutí" může být zdravé, protože tekutina obsahuje živiny, obzvlášť to platí, pokud do směsi použijete aromatická semínka, jako je třeba kmín.
 • Slunečnice je možné klíčit z loupaných i neloupaných semen. Výhonky slunečnice (velmi chutné!) se nejlépe pěstují z černých neloupaných jadérek po dobu asi 10 dnů. Oloupaná slunečnicová semena naopak začínají klíčit už za jeden den máčení. Pak se skvěle hodí na saláty nebo do pomazánek.
 • Pokud necháváte semena klíčit v jednoduchých skleničkách například na pití, místo ve speciálních nakličovacích nádobách, bude se vám hodit malý cedníček na kávu, až budete slévat vodu a klíčky proplachovat.
 • Zvažte pořízení automatického systému na klíčení. Bude vám klíčky automaticky zalévat.
 • Přidejte ke směsi semen i taková, která sice neklíčí, ale dodají chuť. Může to být například kmín, fenykl anýz nebo sezam. Finální pokrm tím získá báječnou chuť.
 • Nepoužívejte raději poškozená, odbarvená nebo polámaná semena. Snadno by vám mohla poškodit celý výsledný pokrm. Nesázejte semena příliš hluboko do půdy. Substrát by měl být dostatečně rozvolněný, aby výhonky neutlačoval. Půdu nezapomeňte trochu navlhčit.
Reklama

Varování

 • Pokud výhonky kvůli přebytečné vlhkosti zplesnivěly, nejezte je!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bio semena
 • Nádoba na klíčení, sadbovač nebo automatický klíčící systém
 • Zdroj vody a síto
 • Plátýnko

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 900 krát
Stránka byla zobrazena 3 900 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama