Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je důležité kontaktovat společnost po skončení pohovoru, ale mnoho kandidátů tento krok přehlíží. Když to uděláte správně, dokážete potenciálnímu zaměstnavateli, že máte o práci skutečný zájem a dáte najevo, že byste byli pro společnost opravdu přínosem. Jde ale o velmi citlivý proces a když se vám to nepovede, mohlo by vás to připravit o šanci práci získat. V tomto článku se dozvíte, jak správně kontaktovat společnost po pracovním pohovoru a dokázat, že převyšujete ostatní kandidáty.

Metoda 1 ze 4:
Na konci pohovoru

 1. 1
  Požádejte vedoucího pohovoru o časový harmonogram. Pokud vám neřeknou, jak dlouho jim bude trvat rozhodnout se o výsledku pohovoru, máte právo se na to zeptat. Zjistěte, kdy budou kandidáti znát výsledek, kdo ze společnosti vás bude kontaktovat a jakým způsobem se výsledek dozvíte – telefonicky, emailem, nebo písemně.
  • Je to velmi užitečné, protože díky tomu budete vědět, jak dlouho budete čekat na rozhodnutí a kdy bude v případě potřeby vhodné kontaktovat někoho ze společnosti.
 2. 2
  Řekněte si o vizitku. Budete tak mít přesné kontaktní informace včetně jména, pracovní pozice emailu a adresy, což vám ušetří spoustu času při posílání děkovné zprávy a dopisu.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Hned po skončení pohovoru

 1. 1
  Pošlete do společnosti děkovnou zprávu emailem. Měli byste to udělat co nejdříve po skončení pohovoru – ideálně z telefonu ještě po cestě z pohovoru, jakmile přijdete domů, nebo nejpozději večer ten samý den. Dáte tím potenciálnímu zaměstnavateli najevo, že jste nadšení a organizovaní a zajistíte, že na vás nezapomene.
  • Podepište se celým jménem a uveďte telefonní číslo, adresu a emailovou adresu. Do předmětu napište „Pohovor (své jméno)“ abyste měli jistotu, že zpráva neskončí ve složce s nevyžádanou poštou.
  • Když děkovný email napíšete příliš pozdě, bude to vypadat, že o pohovor nemáte zájem a jiný kandidát bude rychlejší.
  • Pokud vám někdo pomohl se na pohovor dostat, měli byste poslat děkovnou zprávu i jemu.
  • Někteří lidé doporučují posílat děkovné zprávy písemně. Někteří zaměstnavatelé to sice ocení, ale je to trochu zastaralé a také trochu neprofesionální. Email je tedy nejvhodnější. [1]
 2. 2
  Udělejte si poznámky ohledně pohovoru co nejdříve, abyste na nic nezapomněli. Bude se vám to hodit v druhém kole pohovoru, protože budete moci navázat na to, o čem jste mluvili v prvním kole.
  • Pomůže vám to připravit si odpovědi na otázky pro případ, že byste postoupili do dalšího kola, nebo díky tomu poznáte, u čeho jste udělali chybu.
  • Poznámky se vám budou hodit také při psaní děkovného dopisu a budete díky nim moci dokázat, že si pamatujete vše, co vám u pohovoru bylo řečeno.
 3. 3
  Spojte se s potenciálním zaměstnavatelem na LinkedIn. Když si svého potenciálního zaměstnavatele přidáte na LinkeIn, zvednete své šance na získání práce. Nemělo by to ale vypadat tak, jako kdybyste byli extrémně sebejistí a sobečtí. Pošlete mu jednoduchou zprávu, podle které pozná, kdo jste a zeptejte se na něco, o čem jste mluvili u pohovoru. [2]
  • Pokud se například hlásíte na nějakou pozici do módního průmyslu a u pohovoru jste se bavili o pařížském Fashion Weeku, můžete potenciálnímu zaměstnavateli poslat článek o nějakém zajímavém návrháři.
  • Pokud jste si s vedoucím pohovoru před nebo po pohovoru povídali a bavili jste se o nějaké nové restauraci, nebo zajímavé události, můžete mu poslat odkaz na více informací o této záležitosti.
  • Musíte požádat o spojení na LinkedIn tak, aby pro daného člověka mělo cenu ho přijmout – nemělo by to vypadat samoúčelně.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Několik dní po pohovoru

 1. 1
  Pošlete do společnosti formálnější děkovný dopis. Můžete ho také poslat emailem, ale někdy je lepší ho poslat poštou. Například společnost zabývající se sociálními sítěmi, nebo technologiemi, jistě více ocení email, zatímco společnost vyznávající tradičnější hodnoty, pravděpodobně více ocení písemný dopis. [3] Účelem dopisu je připomenout potenciálnímu zaměstnavateli, že jste silným kandidátem a máte dobré kvalifikace. Pokud pohovor vedlo více lidí, měli byste každému z nich poslat zvláštní dopis.
  • V dopise oslovujte vedoucí pohovoru tak, jak jste je oslovovali při pohovoru.
  • Po poděkování za tuto příležitost napište, že máte o danou práci skutečně zájem a uveďte, proč byste byli pro společnost přínosem.
  • Dopište informace, které by mohly potenciálního zaměstnavatele zajímat, nebo informace, které by se mohly hodit celé společnosti. Díky tomu si vás zapamatují, protože většina lidí do těchto dopisů píše pouze informace o sobě.
  • Dopis formálně uzavřete a zkontrolujte si, zda v něm nemáte gramatické a pravopisné chyby. Dopis plný chyb vás může naprosto zdiskreditovat. [4]
 2. 2
  Až uplyne doba, kdy se vám společnost měla ozvat, zavolejte jim, nebo jim pošlete email. Pokud uplyne doba, během které jste se měli dozvědět výsledek pohovoru, je v pořádku zavolat si o rozhodnutí. Nemusíte říkat nic složitého, stačí například toto:
  • „Doufám, že výběrové řízení probíhá dobře. Protože mi bylo řečeno, že do pondělí budu znát výsledek, rád bych se zeptal, zda již máte rozhodnuto o tom, kterého kandidáta na danou pozici vyberete. Pokud vám mohu poskytnout další informace, neváhejte mne kontaktovat.“[2]
  • Pokud chcete do společnosti zavolat, udělejte to několik dní po pohovoru. Vyberte si dobrou dobu – ne hned ráno, ne po obědě, ani na konci pracovního dne. Budete tak mít větší šanci, že se dovoláte přímo vedoucímu pohovoru.
  • Buďte slušní a struční – uvědomte si, že manažer, kterému voláte, má na práci další věci. Nevolejte mu podruhé, pokud si o to výslovně neřekne. [3]
 3. 3
  Když vás společnost kontaktuje s nabídkou dalšího pohovoru, nebo přímo s nabídkou zaměstnání, reagujte rychle. Když necháte lidi čekat, bude to působit neprofesionálně a vzbudíte dojem, že o práci nemáte zájem. Nemusíte si dělat starosti s tím, že byste působili příliš nadšeně – kandidáti, kteří mají skutečně chuť ve společnosti pracovat, jsou vždy vítáni.
  • Odpovězte stejnou metodou, jakou vám přišla nabídka – pokud vám zavolali, co nejdříve jim zavolejte zpět. Pokud vám přišel email, odpovězte také emailem.
 4. 4
  Měli byste poděkovat i v případě, že práci nedostanete. Nechovejte se naštvaně ani zklamaně – akceptujte fakt, že se na pozici hlásili další kandidáti a berte to jako cennou zkušenost. Pokud vás informují emailem nebo telefonicky, měli byste do společnosti poslat děkovnou zprávu.
  • Pokud chcete, zeptejte se vedoucího pohovoru, zda vám může poskytnout zpětnou vazbu. Pravděpodobně to odmítne, ale když bude souhlasit, dozvíte se, co jste udělali špatně a co můžete ještě změnit. Nedejte se odradit – berte to jako konstruktivní kritiku. [3]
  • Tento krok byste měli učinit buď emailem, nebo dopisem, nikdy po telefonu. Když budete vedoucímu pohovoru volat a ptát se ho, co jste udělali špatně, uvedete ho do rozpaků a připravíte se o šanci někdy v budoucnu získat práci v této společnosti.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Čemu se vyhnout

 1. 1
  Neobtěžujte společnost. Když budete společnost bombardovat emaily a telefonáty, všechny tím jen otrávíte a nebudete mít šanci získat práci. Držte se tohoto pravidla – jedna děkovná zpráva, jeden delší dopis a jeden telefonát nebo email po uplynutí stanovené doby. Když nedostanete odpověď ani na jednu z těchto zpráv, měli byste to vzdát a hledat si práci jinde. [5]
  • Neposílejte potenciálnímu zaměstnavateli dlouhé emaily a nenechávejte mu zprávy v hlasové schránce.
 2. 2
  Nechoďte do společnosti osobně, pokud vás nikdo nepozve. Není dobré navštěvovat společnost osobně. Vedoucí pohovoru by s vámi musel mluvit, i když by se mu to zrovna nehodilo. Také byste ho tím postavili do nepříjemné pozice, kdybyste práci nedostali a on vás musel odmítnout osobně. Tak jako tak tím neuděláte dobrý dojem a měli byste se tomu vyhnout. Tato rada platí také pro osobní doručování dopisů a zpráv – nedělejte to. [4]
 3. 3
  Nevyhýbejte se komunikaci po pohovoru. Někteří lidé si myslí, že by měli pouze čekat na výsledek a neměli by potenciálního zaměstnavatele otravovat. To ale není dobrá taktika. Mnoho společností schválně čeká na to, kteří kandidáti se jim po pohovoru ozvou, aby viděli, kteří mají o práci skutečný zájem. Když to nebudete přehánět, je rozhodně dobré společnost kontaktovat.
  Reklama

Tipy

 • Po zjištění výsledku pošlete do společnosti děkovnou zprávu i v případě, že práci nedostanete. Je možné, že vás společnost nakonec bude chtít zaměstnat na jiné pozici.
Reklama

Varování

 • I v případě, že si věříte, že tuto práci získáte, byste neměli přestat hledat další práci. Společnost se nakonec může rozhodnout pro jiného kandidáta, nebo pracovní pozici úplně zrušit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 961 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 16 961 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama