Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jakmile pochopíte některé jeho příkazy, může se Příkazový řádek Windows stát velmi mocným nástrojem. Při kopírování a vkládání vám dá Příkazový řádek mnohem více kontroly než Průzkumník Windows. Pokud vzdáleně spravujete server s Windows, je znalost efektivního používání kopírovacích příkazů Příkazového řádku zásadní. Také se velmi hodí, pokud chcete efektivněji pracovat s vlastním systémem.

Než začnete

 1. 1
  Zjistěte, který příkaz použít. Způsobů, jak v Příkazovém řádku kopírovat soubory, existuje několik. Všechny zmíněné příkazy kopírují soubory z místa na místo, v určitých případech je však jeden z nich vhodnější než ostatní.
  • COPY – Toto je základní kopírovací funkce, která umožňuje rychle kopírovat soubory z jednoho místa do jiného. Tento příkaz můžete použít i ke spojování souborů.
  • XCOPY – Příkaz xcopy vám umožňuje kopírovat soubory a strukturu adresářů. Hodí se tak mnohem více ke kopírování složek. xcopy také nabízí řadu modifikátorů, které dávají pokročilým uživatelům lepší kontrolu nad průběhem kopírování. xcopy zastaral díky příkazu robocopy, přesto stále funguje.
  • ROBOCOPY – Je nejnovějším kopírovacím příkazem v Příkazovém řádku Windows. Vyžaduje Windows Vista a novější. Uživatelé Windows XP si mohou nainstalovat Windows 2003 Server Resource Kit Tools pack, který umožní s příkazem pracovat. robocopy je navržen pro zrcadlení souborů a složek se současným uchováním povolení a dalších vlastností. Umožňuje také lepší logování a spolehlivější kopírování velkých objemů dat.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

COPY

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kopírujte jeden soubor. Příkaz copy nejlépe poslouží při kopírování jediného souboru. Pro použití základního příkazu copy byste napsali copy zdroj cil. Například pro zkopírování souboru Priklad.txt z C:\Users\desktop do D:\backup zadejte následující:[1]
  copy C:\Users\desktop\Example.txt D:\backup\Example.txt
  
  • Musíte rovněž zadat jméno zkopírovaného souboru. To můžete využít pro přejmenování kopie, pokud chcete.
  • Pro zkopírování souboru z aktuálního pracovního adresáře stačí z části příkazu zdroj napsat pouze jméno souboru. Například při provádění výše uvedeného příkazu, když jste ve složce C:\Users\desktop, by příkaz vypadal takto: copy Priklad.txt D:\backup\Priklad.txt
 2. 2
  Zkopírujte všechny soubory ve složce. Použijte divokou kartu *.* ke zkopírování všech souborů ze složky zaráz. Například pro zkopírování všech souborů ze složky C:\Users\desktop\ do složky D:\backup zadejte následující:
  copy C:\Users\desktop\*.* D:\backup
  
  • Příkaz copy nezkopíruje skryté soubory. Pro jejich zkopírování použijte namísto něj příkazy xcopy či robocopy.
  • Všechny soubory z aktuální pracovní složky můžete zkopírovat zadáním *.* jako zdroje. V příkladu nahoře, jste-li již ve složce C:\Users\desktop\, napište copy *.* D:\backup.
 3. 3
  Kopírování souborů, pokud jméno souboru nebo složky obsahuje mezeru. Pokud je ve jméně zdroje či cíle mezera, musíte jej uzavřít do uvozovek. Například pro zkopírování všech souborů z C:\Users\My Documents do D:\2015 Backup zadejte následující:
  copy "C:\Users\My Documents\*.*" "D:\2015 Backup"
  
 4. 4
  Zkombinujte (slučujte) textové soubory. Jednou ze "skrytých" funkcí příkazu copy je schopnost slučovat několik souborů do jednoho. To se nejvíce hodí u souborů s prostým textem. Obsah prvního a druhého textového souboru v následujícím příkladě bude popořadě sloučen do nového souboru: [2]
  copy soubor1.txt+soubor2.txt novySoubor.txt
  
  • Tento příkaz předpokládá, že jsou soubory soubor1.txt a soubor2.txt umístěny v aktuální pracovní složce. Pokud jsou soubory v jiné složce, musíte před jejich jména přidat cestu k těmto složkám.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

XCOPY

Stáhnout PDF
 1. 1
  COPY používejte pro jednotlivé soubory. S nimi se vám bude s pomocí příkazu copy pracovat lépe. Příkaz xcopy vám neumožní zadat, zda jako cíl nastavujete jméno souboru, nebo složku. [3]
 2. 2
  Pokud vytváříte zálohovací skripty, použijte ROBOCOPY. Příkaz xcopy je zastaralý a pravděpodobně bude v blízké budoucnosti vyřazen. Příkaz robocopy přitom dokáže vše co xcopy. Je také flexibilnější a spolehlivější. Skripty vytvořené s robocopy budou lépe připravené na budoucí vývoj.
 3. 3
  Zkopírujte složku do jiného umístění. Hlavní funkcí xcopy je schopnost kopírovat složky či jejich obsah z jednoho umístění do jiného. Například pro zkopírování veškerého obsahu složky C:\tools do nové složky D:\backup\tools zadejte následující:
  xcopy C:\tools\* D:\backup\tools /e /i
  
  • /e říká xcopy, aby zkopíroval také všechny podadresáře ze zdrojového umístění. To zahrnuje i prázdné složky.
  • /i říká xcopy, aby předpokládal, že je cílem složka. To jej dokutí při kopírování vytvořit novou složku.
  • Hodí se to zejména při kopírování souborů z CD či DVD, protože se při kopírování automaticky odstraní atribut Jen pro čtení.
 4. 4
  Použijte xcopy ke zkopírování skrytých souborů. Jednou z velkých výhod xcopy oproti copy je schopnost kopírovat skryté a systémové soubory. Pro zkopírování souborů včetně skrytých přidejte modifikátor /h.
  xcopy C:\tools\* D:\backup\tools /e /i /h
  
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

ROBOCOPY

Stáhnout PDF
 1. 1
  robocopy používejte pro snazší kopírování složek. Příkaz robocopy nahrazuje příkaz xcopy. Umožňuje rychle kopírovat celé složky bez starostí s definováním obsahu. Například pro zkopírování veškerého obsahu složky C:\tools do nové složky D:\backup\tools zadejte následující:
  robocopy C:\tools D:\backup\tools /e
  
  • Modifikátor /e říká robocopy, aby zahrnul všechny podadresáře, a to včetně prázdných složek.
  • robocopy automaticky zkopíruje skryté a systémové soubory. Vytvoří také nové složky, pokud v cíli neexistují.
 2. 2
  Zrcadlete adresář. Zrcadlení adresáře je výborné pro vytváření záloh. Možnost zrcadlení příkazu robocopy zkopíruje kompletní obsah ze zdroje do cíle. Poté v cíli vymaže vše, co neexistuje ve zdrojové složce. Tím je zajištěno zálohování jen posledních verzí souborů. Například pro zrcadlení C:\Users\My Documents do D:\backup\My Documents zadejte následující: [4]
  robocopy "C:\Users\My Documents" "D:\backup\My Documents" /mir
  
  • Tato funkce zachovává všechna oprávnění originálních souborů.
 3. 3
  Zapněte restartování. Může se vám hodit také zapnout možnost restartu procesu ve chvíli, kdy se přeruší uprostřed kopírování.
  robocopy "C:\Users\My Documents" "D:\backup\My Documents" /z
  
 4. 4
  Logujte si proces kopírování. robocopy umožňuje vytvářet soubory logů. To vám může pomoci najít vzniklé problémy, nebo vygenerovat archiv toho, co bylo zkopírováno.
  robocopy "C:\Users\My Documents" "D:\backup\My Documents" /log+:<jmeno_souboru>.txt
  
  • Modifikátor /log+ připojí log na konec existujícího souboru, namísto aby jej přepsal. Pokud preferujete přepis starého souboru, použijte /log:<jmeno_souboru>.txt.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 573 krát
Stránka byla zobrazena 25 573 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama