X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 15 165 krát
Kouření dýmky je jedním z nejstarších způsobů, jak užívat tabák. Dýmka je i dnes pohodlnou metodou, kterou ale kuřáci často přehlížejí. Kouření dýmky se pro vás může stát novým koníčkem. Je ale důležité si uvědomit, že je pro vás kouření škodlivé a dýmka není o nic bezpečnější, než cigarety.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Vyberte si dýmku
Část 1
-
1Najděte si hezkou dýmku. Možná vám na estetičnu tolik nezáleží, ale mechanika dýmek je vždy stejný, takže většina dýmek bude fungovat stejně. Prohlédněte si co nejvíce dýmek a vyberte si takovou, která se vám bude líbit a budete ji moci používat i jako módní doplněk.
- Prohlédněte si barvu, dřevo a potěžkejte si dýmku. Vždy si vyberte takovou, která je vám příjemná.
- Zajděte si do nějaké větší trafiky. Obsluha vám jistě poradí a odpoví vám na všechny vaše dotazy.
- Dýmky seženete jednoduše také přes internet.[1]
-
2Kupte si kvalitně provedenou dýmku. Když se učíte kouřit z dýmky, není nic horšího, než když dýmka nefunguje tak, jak má. Proto si zapamatujte několik jednoduchých pouček, díky kterým bude vaše dýmka skvěle fungovat:
- Kovové filtry. Tyto filtry způsobují při kouření zvlhnutí tabáku a dávají se do troubele u méně kvalitních dýmek.
- Průduch a konstrukce náustku. Většina dýmek má dvě části – misku (kam dáváte tabák) a troubel (kterou si dáváte do úst). Vezměte si dýmky, ze kterých si chcete vybrat, rozmontujte je a ujistěte se, že jsou všechny části dokonale provedené. Dýmka musí těsně přiléhat, jinak by se v ní mohly tvořit kapsy vlhkosti.
- Levný lak. Dřevo dýmek je vždy ošetřeno nějakým lakem. Vyhněte se ale levným nátěrům, které se mohou začít odlupovat vlivem častého používání. [2]
-
3Cena. Koupit si hned ze začátku levnou dýmku je sice dobrý nápad, ale když si koupíte nekvalitní dýmku, mohlo by to ovlivnit váš názor na kouření. Stejně tak není vhodné utrácet velké peníze za novou dýmku, když ani nevíte, jestli vám z ní bude tabák chutnat.
- Najděte si kvalitního prodejce a čtěte si recenze na internetu. Nejste v tom sami! Najděte lidi, kteří toho o dýmkách hodně vědí a požádejte je o radu. Nebo si nechejte poradit tam, kde kupujete tabák.
-
4Pořiďte si ostatní doplňky. Abyste mohli kouřit, budete potřebovat více věcí než jen dýmku. Když zajdete do dobré trafiky, koupíte všechno najednou:
- Zapalovač nebo sirky. Plastové zapalovače jsou levné, ale někteří kuřáci nemají rádi jejich zápach butanu. Zapalovače pro dýmky jsou nejlepší, ale doporučujeme začít s dřevěnými zápalkami. Později si můžete koupit kvalitní zapalovač.
- Čistítka na dýmky. Nehodí se jen do výtvarné výchovy! Pořiďte si hodně barevných drátových čistítek, abyste měli dýmku stále čistou.
- Pěchovačka na tabák. Tímto nástrojem udusáváte tabák v dýmce. Nepotřebujete ho naprosto nezbytně, ale pomůže vám udusat tabák jednoduše a rychle. Většinou stojí jen několik desítek korun.[3]
Část 2
Část 2 ze 4:Kupte si tabák
Část 2
-
1Existují dva základní typy dýmkových tabáků. Když přijdete do obchodu s tabákem, není snadné se zorientovat. Nemusíte ale být znalec vín, abyste poznali červené od bílého a stejně tak nemusíte být expert ani na tabáky, abyste mohli začít kouřit.[4] Dva základní typy tabáků jsou:
- Anglické a skotské tabáky. Jsou zralé a stlačené do bloků, díky kterým se uvolní cukry a přírodní příchutě tabáku. Tyto tabáky seženete jako oriental, latakia a perique. Jsou kořeněné a mají silnou příchuť.
- Americké tabáky. Tyto tabáky většinou obsahují přidané cukry a sirupy, které tabáku dodávají jeho chuť. Nejběžnějšími typy tabáků jsou Virginia a Burley. Jsou jemnější a mají lehké ořechové aroma.
- Cavendish znamená typ zpracování tabáku, při kterém se ochucuje tabák Virginia. Používá se vanilka nebo lékořice, které přebijí chuť tabáku.
-
2Zeptejte se v trafice na různé druhy tabáků. Stejně jako u vín i tabáky nejsou složeny z listů z jediného keře, ale jsou směsicí pečlivě vybraných odrůd, které společně tvoří dokonalou chuť. Většina kuřáků tedy nekouří jediný tabák, ale směsi různých tabáků.
- Začátečníci většinou kouří americké tabáky a postupně přecházejí k přírodnějším tabákům. Zkuste si jich několik a vyberte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Například kuřákům cigaret a doutníků většinou více chutnají silnější tabáky.
-
3Vyzkoušejte si několik tabáků a vyberte si. V trafice koupíte také menší balení tabáků, která nejsou drahá. Bylo by nepříjemné vykouřit celé balení tabáku, který vám nechutná, takže si nejprve kupte několik těchto malých balení a potom se teprve rozhodněte, který tabák si koupíte ve větším balení.
- Je dobré začít s těmi nejlehčími tabáky. Také si vždy přečtěte informace na obalu, abyste věděli, jaké chuti máte očekávat.
Část 3
Část 3 ze 4:Kouření dýmky
Část 3
-
1Udělejte si čas. Kouření dýmky je činností pro volný čas, takže si udělejte alespoň půl hodiny a sedněte si na klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit (a kde nebudete svým kouřem nikoho obtěžovat).
- Ke kouření si nachystejte také něco k pití. Můžete si dát kávu, vodu nebo svůj oblíbený koktejl a nevyschne vám v krku.
-
2Naplňte dýmku. Naučit se správně plnit dýmku chce cvik a pro požitek z kouření je to nezbytné. Naplňte dýmku asi do poloviny tabákem a jemně ho stlačte palcem nebo zapalovačem. Potom přidejte další tabák a opět ho stlačte a pokračujte dokud dýmka nebude plná.
- Tabák nesmí být příliš stlačený, jinak by skrz něj nemohl proudit vzduch. Měli byste být schopni i přes tabák skrz dýmku nasát vzduch. Tabák by měl být na dotek pružný.
- Požádejte trafikanta nebo někoho zkušenějšího, aby vám to ukázal.
-
3Zapalte dýmku zápalkami nebo zapalovačem. Pokud máte sirky, nechejte je chvíli vyhořet, abyste si nezapalovali dýmku hořící sírou. Pohybujte plamenem nad tabákem tak, aby byl zapálený rovnoměrně a až bude hořet, udusejte ho. Nechejte ho vyhasnout a v případě potřeby znovu zapalte.
-
4Nasávejte pomalu a rytmicky. Mějte trpělivost a užívejte si aroma a chuť tabáku. Když budete nasávat moc rychle, bude vás pálit jazyk.
- Většina kuřáků nevtahuje kouř z dýmky do plic, ale pouze do úst. Je to ale na vás. Nikotin z tabáku se vám dostane do krve tak jako tak.
- Jemně tabák během kouření udusávejte. Nedělejte si starosti s tím, že vám dýmka zhasne, jednoduše ji zapalte znovu.
- Pokud začne z dýmky vytékat tekutina, hned ji vyčistěte čistítkem, které nasaje kondenzaci. Díky tomu vám dýmka nezačne uhnívat.
- Pokud je dýmka příliš horká, položte ji a počkejte, až vychladne. Kouření z horké dýmky není příjemné a mohli byste si také poranit jazyk. Je dobré zkusit si teplotu dýmky o tvář.
-
5Vykuřte dýmku až do konce, aby se vám v misce vytvořila ochranná vrstva uhlíku. Když necháte tuto vrstvu v misce, dýmka vám nepraskne. Po čase bude nutné trochu uhlíku vydlabat, nechejte si poradit v trafice.
- Popel nechejte v dýmce, dokud úplně nevychladne.
Část 4
Část 4 ze 4:Jak pečovat o dýmku
Část 4
-
1Až dokouříte, nechejte dýmku vychladnout. Mezi kouřením nechejte dýmku alespoň den vychladnout.[5]
- Pokud chcete kouřit častěji, kupte si několik levnějších dýmek. Dýmky z jemných minerálů jsou také alternativou, protože dlouho vydrží a nemusí se mezi kouřením chladit.
-
2Protřepejte popel v dýmce. Vezměte dýmku do ruky (měla by být už studená), zakryjte misku a protřepejte ji, aby se popel uvolnil. Prstem rozmažte popel po stěnách misky, abyste utvořili ochrannou vrstvu. Zbytky popela vysypejte.
- Tato vrstva popela je důležitá, aby dýmka dobře hořela a nepopraskala.
-
3Troubel dýmky vyčistěte kartáčkem. Navlhčete čistítko na dýmky a pořádně s ním vyčistěte troubel. Můžete do dýmky také jemně fouknout, aby se uvolnily částečky popela.
- Čistítko můžete nechat v dýmce, absorbuje veškerou vlhkost.
-
4Leštěte si dýmku leštidlem a čistou látkou. Existuje několik oblíbených značek leštidel na dýmky, které pomohou zachovat jejich lesk a ochrání misku před teplem, špínou a korozí.
- Po vyčištění z dýmky alespoň dva dny nekuřte.
-
5Čas od času dýmku pečlivě vyčistěte alkoholem. Není nutné to dělat po každém kouření, ale někteří kuřáci to dělají pravidelně. Sundejte troubel z dýmky a položte si oba kusy na papírový ubrousek. Navlhčete čistítko trochou lihu a projeďte s ním troubel. Měli byste se zbavit hnědé usazené špíny. Střídejte líh s čistým čistítkem a pokračujte, dokud nebude dýmka čistá.
- Nebojte se použít mnoho čistítek – jsou mnohem levnější, než nová dýmka.
Tipy
- Dýmka z kukuřičného klasu se lepší, než levné dýmky z trafiky a nestojí ani moc peněz.
- Především mějte trpělivost a užívejte si kouření pomalu. Kouření je relaxační činnost a mělo by být příjemné. Užívejte si tedy každou jeho součást a nezoufejte, když hned nebudete mistři. Chvíli trvá, než si najdete ideální dýmku i tabákovou směs.
- Požádejte zkušenější lidi o radu. Na internetu je spousta diskusí, kde jistě najdete inspiraci i cenné rady.
Varování
- Nikdy nekuřte tabák z kovové dýmky. Kov sice vypadá zajímavě a neotřele, ale nezapomínejte na to, že také vede teplo. S takovou dýmkou se snadno spálíte.
- Kouření dýmky přináší rizika rakoviny jazyku a krku, která jsou srovnatelná s kouřením cigaret. Když kouř inhalujete, zvyšujete si také riziko rakoviny plic. Zkuste kouřit co nejméně a neinhalovat kouř do plic.
Dýmka
Věci, které budete potřebovat
- Dýmka
- Pěchovadlo
- Tabák
- Na čištění:
- Výstružník
- Čistítka na dýmky
- Lak na dýmky a hadr
- Čistá nežmolkovitá látka
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Smoke a Tobacco Pipe
Español:fumar pipa
Deutsch:Tabakpfeife rauchen
Italiano:Fumare la Pipa
Français:fumer la pipe
Português:Fumar um Cachimbo
中文:抽烟斗
Русский:курить трубку
Bahasa Indonesia:Merokok Pipa Tembakau
العربية:تدخين الغليون
Nederlands:Pijproken
Stránka byla zobrazena 15 165 krát.