X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 11 771 krát
Doutník se hodí zejména k oslavě nějaké speciální příležitosti. Než si doutník zakouříte, měli byste vědět, který si vybrat, jak ho seříznout a jak ho zapálit. Kouření doutníku je spíše o vychutnávání chuti tabáku, než o pouhém nasávání kouře. Pokud se chcete naučit kouřit doutníky, jste na správném místě.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vyberte si doutník
-
1Seznamte se s různými variantami doutníků. Místo toho, abyste si koupili první doutník, na který narazíte, byste se měli vyznat v různých druzích doutníků a nebát se nechat si poradit od prodavačů. Když budete znát druhy doutníků, budete mít pocit, že toho o doutnících víte dost. Můžete si vybrat z několika typů doutníků: [1] .
- Corona: Tento doutník má 15 cm a velký průměr. Má otevřený konec (část, která se zapaluje) a zavřený druhý konec (část, ze které kouříte).
- Pyramid: Tento doutník má uzavřený zamotaný konec.
- Torpedo: Tento doutník je uprostřed širší a má špičatý přední konec a uzavřený zadní konec.
- Perfecto: Tento doutník připomíná torpedo, ale je uprostřed širší a má oba konce uzavřené.
- Panatela: Tento doutník má 18 cm – je delší a tenčí, než corona.
- Culebra: Tento doutník se balí ze tří spletených doutníků panatela. Vypadá jako silný provaz.
-
2Vyberte si jemný doutník (nebo více doutníků). Pro začátek byste měli začít zkoušet různé druhy doutníků. Nekupujte si celou krabici jednoho druhu – když se stane, že vám nebude chutnat, nevykouřili byste je všechny. Vyzkoušejte několik různých doutníků a najděte si ten, který vám bude vyhovovat. Měli byste začít s jemnými doutníky, které jsou levnější a nemají tak intenzivní chuť.
- Čím delší a silnější doutník je, tím intenzivnější chuť bude mít. Pokud teprve začínáte, měli byste kouřit raději dlouhé tenké doutníky, ze kterých nebudete zbytečně kašlat.
-
3Prohlédněte si doutník. Než si koupíte doutník, měli byste ho jemně zmáčknout, byste měli jistotu, že není příliš vysušený. Když bude doutník příliš měkký nebo naopak příliš tvrdý, není vhodný ke kouření. Také zjistěte, zda doutník nemá žádné vybouleniny a ujistěte se, že je tabák na konci správně zbarvený a že má tabákový list doutníku také správnou barvu.
-
4Skladujte doutníky správným způsobem. Pokud máte humidor (krabičku na doutníky), uložte do ní všechny doutníky ihned po nákupu. Pokud humidor nemáte, nekupujte si více než několik doutníků najednou, protože bez krabičky vám vyschnou. Nevytahujte doutníky z celofánového obalu a nenechávejte je nechráněné. Skladujte je v uzavíratelné plastové krabičce. [2]
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Řezání doutníku
-
1Umístěte ostří na doutník. Budete muset odříznout konec doutníku, aby nevysychal. Použijte speciální gilotinu na doutníky, nebo ostrý nůž. Nestříhejte doutníky nůžkami, neukusujte je zuby, ani je neřezejte tupým nožem. Jednoduše ke konci doutníku přiložte čepel – zatím do něj ještě neřežte. [3]
- Přiložte čepel na místo, kde končí list, do kterého je doutník zabalený. Díky tomu se vám při naříznutí nerozpadne.
-
2Odsekněte konec doutníku jedním seknutím. Cílem je vychutnat si doutník, aniž byste zničili jeho původní tvar. Jednou rukou si doutník přidržujte a druhou rukou odsekněte konec. Přiložte čepel ke konci doutníku a odsekněte posledního půl centimetru jedním rychlým pohybem.
- Když budete řezat pomalu, riziko poškození doutníku bude vyšší.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Zapalte doutník
-
1Vyberte si vhodný zapalovač. Nejlepší je použít dlouhé dřevěné zápalky, nebo butanový zapalovač, které neovlivní chuť doutníku. Nepoužívejte papírové zápalky, plynové zapalovače a v žádném případě nepoužívejte vonné svíčky. V trafice si můžete koupit také speciální zapalovač na doutníky. [4]
-
2Zahřejte tabák u konče doutníku, který budete zapalovat. Podržte doutník chvíli nad plamenem a otáčejte ho, aby se tabák uvnitř dostatečně zahřál. Díky tomu se vám doutník bude snáze zapalovat.
-
3Zapalte doutník. Podržte si plamen zapalovače před doutníkem, ale nedotýkejte se ho. Potom začněte nasávat vzduch tak, aby se doutník zapálil. Dejte si pozor, abyste kouř nevtáhli až do plic.
-
4Jemně foukněte na konec doutníku (volitelné). Díky tomu budete mít jistotu, že doutník hoří rovnoměrně. Otočte doutník zapálenou stranou k sobě a jemně do něho foukněte, aby se zapálil rovnoměrně.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vykuřte doutník
-
1Užijte si svůj doutník. Dejte si doutník do úst a vtáhněte dým. Chvíli ho podržte v ústech, vychutnejte si ho a potom ho vyfoukněte. Nikdy nevtahujte dým z doutníku až do plic – doutník není cigareta. Měli byste si ho vychutnávat v ústech a netahat kouř do plic.
-
2Potáhněte si z doutníku každých 30-60 vteřin a potom ho lehce natočte. Postupujte tímto způsobem a doutník bude stále hořet rovnoměrně. Uvědomte si, že kvalitní doutník hoří 2-3 hodiny.
-
3Po zhruba dvanácti potáhnutích z doutníku sundejte pásek. Pásek na doutníku je určen k tomu, aby se tabák nepotrhal, ale po zapálení už ho nebudete potřebovat. Po několika potáhnutích pásek začne vlivem tepla odpadávat sám od sebe.
-
4Vychutnejte si doutník s alkoholickým nápojem. Není nutné k doutníku pít alkohol, ale sklenička nějakého vhodného likéru nebo vína vám může zážitek z doutníku umocnit. Dejte si například portské víno, koňak, burbon nebo skotskou, nebo třeba červené víno (ideální je Cabernet Sauvignon). [5]
- Také kávové nápoje včetně kávy pomohou zvýraznit chuť doutníku.
- Doutník sice přebije chuť většiny piv, ale skvěle se k němu hodí například IPA pivo.
- K doutníkům se hodí všechny drinky, které obsahují kahluu.
- Doutník si také můžete vychutnat se sklenkou Martini.
-
5Až dokouříte, uhaste doutník. Jednoduše ho položte do popelníku – po několika minutách se sám uhasí. Než ho odložíte, jemně z něj vyfoukněte všechen kouř. Když doutník potom opět zapálíte, bude chutnat silně a hořce. Proto většina znalců již jednou zapálené doutníky vyhazuje.
Tipy
- Pokud chcete skladovat doutníky delší dobu, kupte si humidor.
- Každá značka doutníků je jiná. Některé hoří lépe než ostatní, jiné mají zase silou chuť. Pokud teprve začínáte, kupte si jemnější doutníky (v lehkém obalu, například Cameroon).
- Nekuřte za větrného počasí – vítr by způsobil nerovnoměrné hoření a foukal by vám popel do očí.
- Když si k doutníku dáte alkoholický nápoj, zvýrazníte jeho chuť.
- Když doutník necháte vyhasnout a později ho opět zapálíte, nebude už chutnat tak příjemně.
- Pokud vám doutník vyhasíná, je buď nekvalitní, nebo málo taháte.
- Chovejte se slušně – doutníkové špačky jsou sice biologicky odbouratelné, ale obaly od doutníků ne.
- Nemusíte doutník stále odklepávat – známkou dobrého doutníku je to, že se na něm popel nějakou dobu udrží (některé doutníky mají popel i 4 cm dlouhý).
- Než se rozhodnete pro doutníky, které budete kouřit, vyzkoušejte jich několik, abyste měli z čeho vybírat.
- Naučte se podávat doutníky jako dezerty, nebo jako doplňky k jídlu.
Varování
- Někteří lidé (zejména nezkušení a začátečníci) trpí po vykouření doutníku nevolností a zvracením. Pokud se vám to stane, nemyslete si, že jste se předávkovali nikotinem! Jen si buďte vědomi toho, že vám nemusí být dobře a začněte s jemnějšími doutníky.
- Nikotin a další látky z doutníku se vám do krve dostanou i když kouř nebudete nasávat až do plic.
- Neinhalujte kouř hluboko do plic! Pokud vám záleží na vašem zdraví a chcete omezit rizika spojená s kouřením, dávejte si na to pozor. Cigarety se inhalují, protože mají filtry (přestože existují i cigarety bez filtrů).
- Nemyslete pouze na dlouhodobé zdravotní následky kouření – kouření má také spoustu krátkodobých účinků. Kouř obsahuje oxid uhličitý, což je plyn, který vašemu tělu bere kyslík a oslabuje vaše fyzické schopnosti na déle než 6 hodin.
- Doutníky nejsou v žádném případě zdravé. Obsahují 10-40x více nikotinu, než cigarety. To, kolik nikotinu se vám dostane do těla závisí na tom, jak často kouříte a kolik toho vykouříte.
- Zdravotní riziko je přímo úměrné vystavení kouři.
- Můžete si vyrobit vlastní doutníky a dát si do nich něco méně nezdravého, než tabák.
Reference
- ↑ http://www.askmen.com/money/how_to/25_how_to.html
- ↑ http://www.cigarpass.com/cigars-101/78-how-to-store-cigars.html
- ↑ http://www.cigaraficionado.com/webfeatures/show/id/7447
- ↑ http://www.thesmokingjacket.com/lifestyle/cigar-facts-trivia-information
- ↑ http://www.askmen.com/money/how_to/25b_how_to.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Smoke a Cigar
Español:fumar puros
Português:Fumar um Charuto
Deutsch:Zigarren richtig rauchen
Français:fumer un cigare
Italiano:Fumare il Sigaro
中文:抽雪茄
Русский:курить сигару
Bahasa Indonesia:Merokok Cerutu
العربية:تدخين السيجار
Nederlands:Een sigaar roken
हिन्दी:सिगार पीएं (smoke a cigar)
日本語:葉巻を吸う
Tiếng Việt:Hút xì gà
한국어:시가 피우는 방법
Stránka byla zobrazena 11 771 krát.