Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro mnoho lidí je nákup domu největším obchodem, který kdy v životě uskuteční a proto je důležité neponechat nic náhodě. Nákup domu se někdy může zdát komplikovaný, ale když budete vědět, jak na to, budete si moci brzy splnit svůj sen a stát se majiteli vlastního domu.

Část 1
Část 1 ze 4:

Finance

 1. 1
  Najděte si hypotéku. Zajímá vás, proč byste měli kupovat nejprve hypotéku a až potom si vybírat dům? Nemělo by to být naopak? [1] Ne vždy! Když si vyberete nejprve hypotéku, bude to pro vás výhodnější:
  • Budete přesně vědět, kolik peněz si můžete půjčit. Lidem se často zalíbí domy, které si nemohou dovolit a snaží se získat hypotéku, která jim umožní si je koupit. Když si nejprve najdete hypotéku a potom dům, budete si moci vybírat pouze mezi domy, které jsou ve vaší cenové kategorii.
  • Zamyslete se nad tím, jaké množství peněz budete schopni zaplatit ihned. Měli byste mít alespoň hrubý odhad ještě dříve, než budete hledat hypotéku.
 2. 2
  Pokud dosáhnete na hypotéku, najděte si nejlepší nabídky. Hypotéky pro lidi nezatížené jinými dluhy jsou často výhodnější. Zajděte si do banky a zeptejte se, jaké možnosti máte.
 3. 3
  Promluvte si s právníkem. Pokud si myslíte, že nákup domu bude jednoduchý, pravděpodobně budete potřebovat pouze realitního agenta a hypotéčního bankéře. Může se ale stát, že se vyskytnou nějaké problémy. Najděte si dobrého právníka, který vám pomůže.
  • V případě, že hodláte za dům utratit opravdu hodně peněz, je dobré si najít právníka, který vám pomůže.
  • Právník se vám bude hodit i v případě, že chcete koupit dům, který je součástí pozůstalosti.
  • Pokud máte pocit, že prodejce domu z prodeje vycouvá, nebo mu nedůvěřujete, také si najděte právníka.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Nákup domu

 1. 1
  Najděte si dobrého realitního agenta, který vás bude zastupovat při vyjednávání a hledání domu. Realitní agent by měl být úspěšný, otevřený, sebejistý a měl by mít dobré kvalifikace. Zjistěte si, kolik peněz mu budete platit a jaké má zkušenosti. Najděte si místního agenta, který v posledním roce prodal alespoň několik domů a má dobrou reputaci.
  • Realitní agenti většinou pracují pro prodejce, ale to vám nemusí vadit. Jejich prací je spojovat lidi, kteří chtějí prodat dům s lidmi, kteří ho chtějí koupit. Je tedy v jeho zájmu zajistit prodej domu. Dobrý realitní agent využije svých zkušeností a najde vám ten správný dům.
  • Až si najdete realitního agenta, detailně mu popište dům, jaký hledáte – počet pokojů, garáže, pozemek a vše ostatní, co je pro vás důležité, například osvětlení, nebo zahrada pro děti.
 2. 2
  Začněte si hledat domy ve vaší cenové kategorii. Spolupracujte s realitním agentem, ale nezapomínejte na to, jaké domy si můžete dovolit a jaké ne. Měli byste si vybrat dům, který nestojí více, než dvouapůlnásobek součtu ročních platů vaší domácnosti. [2]
  • Využijte online hypotéční kalkulačky a řiďte se hypotékou, kterou jste si dříve vybrali. Postupně se připravujte na nákup vašeho nového domu.
 3. 3
  Začněte přemýšlet o tom, jaký dům skutečně chcete. Pravděpodobně již máte nějakou představu o tom, jak by měl váš nový dům vypadat, ale nyní byste se měli zaměřit na detaily. Promyslete si následující věci:
  • Co budete vy a vaše rodina potřebovat za několik let?[3] Možná jste zatím pouze pár, ale zamyslete se nad tím, zda v budoucnu plánujete děti. Když si koupíte dům, který se hodí pouze pro dva lidi, mohli byste mít v budoucnu s dětmi potíže.
  • Jaké ústupky jste ochotni udělat? Jinými slovy, jaké jsou vaše priority? Přestože si lidé myslí, že nákup domu je jednoduchá záležitost, často je to naopak velmi složité a je nutné dělat kompromisy. Záleží vám více na velké zahradě, nebo na tom, aby byly v okolí dobré školy? Chcete velkou kuchyni, nebo velkou ložnici? Jaké věci budete v případě potřeby ochotní oželet?
  • Myslíte si, že v následujících několika letech začnete vydělávat více peněz? Pokud jste v posledních letech zaznamenali nárůst mzdy a pracujete v bezpečném a stále se rozvíjejícím odvětví, pravděpodobně si můžete dovolit koupit si i dražší dům. Někteří lidé nakupují drahé domy, protože si jsou jistí tím, že budou schopni zaplatit hypotéku.
 4. 4
  Vyberte si oblast, ve které chcete bydlet. Zjistěte si, jaké domy jsou v této oblasti dostupné. Prohlédněte si ceny, občanskou vybavenost a školy. Přečtěte si místní noviny a promluvte si s místními lidmi. Projděte se po okolí a podívejte se i na ostatní domy, abyste měli jistotu, že nekupujete jediný ucházející dům v dalekém okolí.
  • Oblast, ve které se dům nachází, je často důležitější, než dům samotný, protože má velký vliv na prodejní cenu. Koupit dobrý dům ve správné oblasti je skvělá investice. Když se budete orientovat v tom, v jakých oblastech lidé chtějí žít, může se vám podařit koupit dům, jehož hodnota stále poroste.
 5. 5
  Zajděte si do několika domů, abyste měli jasno v tom, jaké domy jsou na trhu dostupné. Všímejte si celkového rozestavění pokojů, kuchyně, koupelen a dalších místností. Zajděte si k domům, které vás zajímají v různou denní dobu, abyste věděli, jaká je v okolí dopravní situace, jaké jsou možnosti parkování, nebo zda v okolí nebude velký hluk. Některé oblasti mohou být v době oběda úplně klidné, ale večer velmi hlučné.
 6. 6
  Prohlédněte si srovnatelné domy v okolí. Pokud si nejste jistí cenou, nechejte si dům ocenit zkušeným odhadcem. Odhadce si vyhledá srovnatelné domy v okolí a porovná jejich ceny. Pokud je váš dům dražší, než ostatní srovnatelné domy, dávejte si pozor. Nekupujte ten nejdražší dům v okolí. Vaše banka může couvnout od financování a hodnota vašeho domu už více neporoste. Pokud to bude možné, kupte ten nejlevnější dům v okolí – když se budou ostatní domy prodávat za více peněz, hodnota vašeho domu poroste.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Nabídka

 1. 1
  Pokud to bude možné, přizpůsobte svoji nabídku možnostem prodejce. Nebude to snadné, ale vždy stojí za to to zkusit. Zde jsou věci, na které byste měli myslet:
  • Jaké finanční možnosti prodejce má? Potřebuje peníze, nebo má spoustu peněz? Pokud prodejce zoufale potřebuje peníze, budete mít větší šanci, že získáte lepší cenu.
  • Jak dlouho je dům již na trhu? Domy, které jsou na trhu již dlouho, se většinou prodávají za nižší cenu.
  • Koupil si prodejce již jiný dům? Pokud si prodejce domu již koupil jiný dům a nežije v domě, který si chcete koupit, může se vám podařit získat ho za nižší cenu.
 2. 2
  Než přijdete s nabídkou, podívejte se na srovnatelné domy. Zjistěte si, jaká byla základní stanovená cena domů v okolí a za kolik peněz se nakonec prodaly. Pokud se domy v dané oblasti prodávají za méně než 5%, zkuste prodejci nabídnout cenu o 8-10% nižší, než je jeho stanovená cena. [4]
 3. 3
  Spočítejte si předpokládané náklady na bydlení. Vypočítejte si roční daň z nemovitosti a pojištění a připočítejte si tuto částku k ceně domu, který hodláte koupit. Připočítejte si všechny ostatní náklady na přepis domu. Pokud je výsledné číslo vyšší, než 28% vašeho hrubého příjmu, pravděpodobně budete mít problém získat hypotéku.
  • Rozhodněte se, zda budete chtít prodat svůj starý dům. Pokud ano, vaše nabídka bude podmíněná tímto prodejem. Tyto nabídky jsou riskantnější, protože prodej nemůže být uskutečněn, dokud se neprodá starý dům kupce. Nejlepší tedy bude nabídnout k prodeji nejprve svůj starý dům.
 4. 4
  Pokud se vám nějaký dům skutečně zalíbí, připravte se nabídnout vyšší cenu. Zákony nabídky a poptávky vás někdy mohou zahnat do kouta. Pokud se vám líbí dům, který se líbí i jiným lidem, budete muset nabídnout nejvyšší obnos, který si můžete dovolit. Někteří lidé si myslí, že byste neměli nabízet nejvyšší možnou cenu, ale pokud máte pocit, že by vás mohl někdo předběhnout, je vždy dobré nabídnout prodejci vše, co máte.
 5. 5
  Až budete připraveni učinit nabídku, promluvte si se svým realitním agentem. Přestože se postup může lišit, měli byste nejprve svoji nabídku představit realitnímu agentovi, který ji předá zástupci prodejce. Prodejce se potom rozhodne, zda nabídku přijme, odmítne, nebo vám dá protinabídku.
  • Jakmile dáte nabídku, jste právně zavázáni zaplatit prodejci cenu, kterou jste určili. Váš agent vyřeší formality koupě a pomůže vám uzavřít obchod.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Uzavření obchodu

 1. 1
  Zjistěte, kolik peněz budete muset zaplatit na místě. Jde o peníze, ze kterých nebudete muset platit úroky. Čím více peněz budete moci zaplatit najednou, tím méně přeplatíte na hypotéce.
  • Měli byste zaplatit minimálně 10-20% hodnoty domu určené odhadcem. Nezapomínejte na to, že odhadní cena může být vyšší, nebo nižší, než je vaše kupní cena. Pokud máte nachystáno 500.000Kč, které můžete zaplatit ihned, můžete je použít jako splátku za dům, který stojí 5-10 milionů korun.
  • Pokud si nemůžete dovolit zaplatit 10-20% odhadní ceny domu, ale máte stabilní příjem, pravděpodobně budete schopni dosáhnout na hypotéku. Budete si muset vzít první hypotéku v hodnotě 80% kupní ceny domu a druhou hypotéku na zbývající částku. Druhá hypotéka bude pravděpodobně dražší, než ta první, ale přesto by vás to mělo vyjít levněji, než jedna jediná hypotéka s vysokým úrokem.
 2. 2
  Finální nabídka by měla být podmíněna inspekcí domu. Vyžádejte si následující prohlídky: inspekce, škůdci, suchá hniloba, radon, škodlivé materiály, sesuvy půdy, riziko zemětřesení a statistiky kriminality (budete mít 7-10 dní na provedení všech prohlídek – vše si dopředu dohodněte s realitním agentem, ještě než podepíšete smlouvu.
  • Prohlídka domu vás bude stát nějaké peníze, ale rozhodně se vyplatí do ní investovat, protože se díky ní můžete vyhnout velkým ztrátám. Platí to zejména pro staré domy, u kterých je vyšší riziko škodlivých látek, azbestových izolací a plísní.
  • Pokud vyjednáte díky výsledkům inspekce nižší cenu, neuvádějte to ve smlouvě. Banka může požádat o dokumenty z inspekce, které by mohly nahradit odhad odhadce.
 3. 3
  Zjistěte si, kolik budete platit za energie. Je nezbytně nutné si zjistit, kolik budete platit za vodu, vytápění a elektřinu. Když nebudete vědět, kolik tyto věci budou stát, nevyhnete se potenciální finanční zátěži. Kupci tyto ceny pouze hrubě odhadují a je proto nutné si je zjistit přesně.
  Reklama

Tipy

 • Než začnete hledat dům ke koupi, našetřete si na něj dost peněz!
 • Snažte se nezamilovat se do jednoho jediného domu. Je dobré vědět, co přesně chcete, ale pokud se vám zalíbí jen jeden dům, riskujete, že zaplatíte mnohem více, než jaká je jeho hodnota. Také se může stát, že se obchod nakonec neuskuteční. Buďte ochotní hledat i jiné domy. Žádný dům není tak dokonalý, abyste za něho platili zbytečně příliš mnoho peněz.
 • Nikdy si s sebou nenoste metr a nepřeměřujte si pokoje! Realitní agent by hned poznal, že jste se do domu zamilovali a řekne si o vyšší cenu.
Reklama

Varování

 • Pokud prodejce nebude souhlasit s inspekcí domu, pravděpodobně se snaží něco skrýt – najděte si raději jiný dům.
 • Ekonomika je ve špatném stavu a někteří lidé říkají, že je dobré nyní nakupovat domy. Jiní zase říkají, že je špatná doba na nákup nemovitostí. Doporučujeme dobře se nad tím zamyslet a vše prodiskutovat s rodinou.
 • Dávejte si pozor na realitní agenty, kteří vás budou nutit k rychlé koupi. Je možné, že se před vámi snaží něco utajit. Dávejte si pozor na všechny neobvyklé nabídky.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 95 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 231 krát
Kategorie: Nemovitosti
Stránka byla zobrazena 6 231 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama