Chcete si koupit nové auto? Jistě víte, že za ojeté auto byste zaplatili méně peněz, ale pravděpodobně jste se již rozhodli neriskovat možné problémy se starým autem a raději investovat více peněz. Jste tedy ochotní zaplatit za nové auto relativně dost peněz, takže vám jistě záleží na tom, abyste sehnali to nejkvalitnější a nespolehlivější auto.

Metoda 1 ze 4:
Převezměte kontrolu

 1. 1
  Musíte vědět, co chcete a jak to získat. Když nebudete vědět, co přesně hledáte, prodejci aut si s vámi budou dělat co chtějí a budou vám nabízet auta, která pro vás nejsou vhodná. Nedovolte, aby se něco takového stalo a buďte připravení.
 2. 2
  Mluvte s lidmi. Není nic lepšího, než najít si člověka, který autům rozumí a promluvit si s ním. Není dobré řídit se vždy zprávami výrobců aut, kteří se snaží své produkty prodat všem. Držte se lidí, kteří o autech něco věcí a dokážou vám poradit.
 3. 3
  Určete si své priority. Co je pro vás na novém autě nejdůležitější? Máte rodinu a potřebujete dost velké auto? Hledáte velký sedan nebo malou dodávku s dokonalým bezpečnostním zařízením? Pracujete jako prodejce a chcete udělat dobrý dojem? Plánujete autem často vozit těžký náklad? Snažte se vybrat si auto, které se vám bude hodit k vašemu životnímu stylu. Když budete mít auto, které nesplní vaše potřeby, nebudete spokojení.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Zamyslete se nad cenou

 1. 1
  Zužte svůj výběr tím, že si určíte rozpočet. Máte vybraných prvních pět nebo šest aut, která vás zajímají? Nyní si musíte stanovit rozpočet, abyste se mohli rozhodnout. Protože jsou finance v dnešní době snadno řešitelné, je lákavé rozpočet překročit a počítat s tím, že si budete moci dovolit splácet více, než ve skutečnosti zvládnete. Je tedy důležité si stanovit rozumný rozpočet a vybrat si auto podle toho, zda si ho budete moci dovolit.
  • Kolik budete moci zaplatit na místě? Čím více peněz budete mít v hotovosti, tím méně budete muset splácet. Pravděpodobně budete moci mít také nižší měsíční splátky.
  • Rozhodněte se, co uděláte se svým současným autem (pokud nějaké máte). Když své auto prodáte sami, dostanete za něho více peněz, než kdybyste ho prodávali do autobazaru. [2] Na druhou stranu vám to může trvat déle a bude vás to stát více času s úsilí.
  • Připravte se na to, že budete platit asi 10% celé částky za poplatky, daně atd. Pokud si například určíte rozpočet 500.000Kč, připravte se na to, že vás poplatky a další platby spojené s nákupem auta přijdou asi na 50.000Kč.
 2. 2
  Určete si fakturační částku. Fakturační částka je cena, kterou vám kupec zaplatí za auto. Tato částka bude pravděpodobně jednou z nejdůležitějších hodnot, ale přesto nezahrnuje vše. Fakturační částka nezahrnuje reklamu a prodejní ceny, které dealeři platí za prodej auta. Dealeři nová auta většinou ohodnotí cenou o 10% vyšší, než je fakturační cena. Je možné, že když požádáte o auto v hodnotě fakturační ceny, bude to dealera stát více peněz, takže byste toho neměli zneužívat.
 3. 3
  Určete si další důležité ceny. Zjistěte si cenu auta, kterou uvádí výrobce. Výrobce si většinou určí svoji cenu auta a dealeři mají možnost ji navýšit tak, aby na prodeji stále vydělali. [3]
  • Férová kupní cena je průměrná cena, kterou za dané auto lidé platí za stejných podmínek trhu. Je dobré si tuto cenu zjistit, abyste věděli, zda za své auto nehodláte platit zbytečně moc.
  • Připravte se na výkyvy trhu. Stejně jako všechny ostatní trhy, i trh s automobily má své výkyvy. Oblíbené auto, kterého je nedostatek, se bude pravděpodobně prodávat za mnohem vyšší cenu, než je stanovená cena výrobce.
 4. 4
  Zjistěte si ceny pojištění u aut, které vás zajímají. Pojištění je naprostou nezbytností a pravdou je, že u některých aut pojištění stojí spoustu peněz. Zeptejte se na to prodejce aut ještě dříve, než si nějaké auto vyberete, abyste se vyhnuli tomu, že omylem překročíte rozpočet, protože budete muset platit spoustu peněz navíc za pojištění.
 5. 5
  Rozhodněte se, jak získáte finance, pokud je potřebujete. Pokud nemáte dost peněz, abyste za auto zaplatili hotově, budete si muset vzít úvěr. Zaplatíte určitou částku na místě a zbytek budete splácet měsíčními splátkami, které budou ovlivněné úrokem, který vám prodejce aut stanoví. Čím vyšší splátky budete mít, tím méně nakonec přeplatíte.
  • Někdy vám prodejce aut nabídne výhodnou nabídku financování, například bezúročný úvěr, což znamená, že při řádném splácení nakonec nepřeplatíte nic. [4] Je ovšem možné, že na tuto nabídku nebudete mít nárok. Tyto nabídky se většinou vážou na výši první splátky a na platební morálku klienta.
  • Je důležité vědět, že úvěry u prodejců aut nejsou vždy nejvýhodnější. Možná bude lepší zeptat se na možnosti financování ve vaší bance. Pokud nejste extrémně bonitní klient, řekněte prodejci, že za auto zaplatíte hotově (nemusíte platit v hotovosti, ale můžete použít peníze z bankovního úvěru). [5]
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Nákup auta

 1. 1
  Vyberte si tři modely, které se vám líbí nejvíce. Pokud jste našli jedno jediné auto, které se vám líbí, je to v pořádku, ale nebudete při hledání nabídky tak flexibilní. Projděte si webové stránky výrobců a najděte si ceny. Vytiskněte si je a zkuste se podívat, zda výrobce nenabízí nějaké zajímavé nabídky, například slevy pro některé klienty atd.
 2. 2
  Projeďte se v autech, které jste si vybrali. Požádejte o testovací jízdu v modelech, ze kterých si vybíráte. Až doteď bylo vaše hledání auta v podstatě pouze teoretické a metodické. Nyní je na čase si užít trochu zábavy a vyzkoušet si jízdu v autě, které se nakonec stane vaším vlastním. Zde je několik tipů na to, jak z testovací jízdy vytěžit maximum a vybrat si díky ní ten nejlepší vůz:
  • Všímejte si toho, jak se v autě při jízdě cítíte a jaký z něho máte pocit. Pokud při testovací jízdě zaznamenáte nějaké problémy, mohly by v budoucnu dělat velké potíže, takže důvěřujte svým instinktům.
  • Snažte se nedávat najevo žádné emoce. Pravděpodobně budete nadšení a plní adrenalinu, ale neměli byste to dávat najevo před prodejcem.
 3. 3
  Zavolejte si do několika místních autosalonů a zeptejte se na cenu. Až budete volat do autosalonu, nechejte si k telefonu zavolat manažera prodejů. Nemluvte s běžnými pracovníky, kteří vám většinou nemohou poskytnout žádné slevy. [6] Řekněte toto:
  • „Hledám /ročník/model/výrobce s /vaše preference/. Máte toto auto v nabídce? Pokud ano, za kolik ho prodáváte?“ Potom řekněte, že jste se v autě již projel a zdůrazněte, že chcete zjistit cenu po telefonu.
  • Začněte přihazovat na fakturační cenu mínus slevy, plus 1%. Vynásobte si fakturační cenu x 1.01.
  • Pokud je to možné, požádejte o zaslání cenové nabídky na email, včetně všech poplatků, daní atd., abyste tuto nabídku mohli ukázat ostatním prodejcům. Než prodejce navštívíte osobně, potvrďte si tuto cenu.
 4. 4
  Zavolejte ostatním manažerům a zeptejte se jich, zda vám nabídnou lepší cenu. Až obvoláte pět nebo sedm autosalonů a získáte nabídky, pravděpodobně budete o několik tisíc korun níže, než je nejnižší cena, jakou můžete dostat. [7] Zavolejte znovu prvnímu prodejci a zeptejte se ho, zda vám nabídne lepší nabídku, než ostatní prodejci. Nenechejte se pozvat přímo do autosalonu. Udělejte to takto s co nejvíce prodejci, dokud nebudete na nejnižší možné ceně, nebo na ceně, která se téměř rovná fakturační ceně.
  • Až si potvrdíte cenu po telefonu, požádejte manažera, aby ji vytisknul a spolu s ostatními poplatky, pojištěním a daněmi vám ji zaslal. Pokud vám žádný dokument nepřijde, můžete předpokládat, že vám tento prodejce auto za dohodnutou cenu neprodá.
 5. 5
  Zajeďte si k prodejci, se kterým jste vyjednali nejlevnější cenu a ukažte mu dokument, který vám zaslal. Ve většině případů vám prodejce prodá auto za tuto dohodnutou cenu, protože se bude chtít vyhnout právním průtahům. Pokud vám auto nebude chtít prodat, jednoduše jděte jinam. Dáte tím najevo, že nehodláte vyjednávat. Většina prodejců vám auto raději prodá, než aby vás nechali odejít.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Vyhněte se běžným chybám

 1. 1
  Nikdy nepodepisujte smlouvu, aniž byste si ji dobře přečetli. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, nepodepisujte ji. Požádejte prodejce, aby vám vše vysvětlil. Pokud vás prodejce vodí za nos, mohl by čelit pokutám, nebo dokonce žalobě. Důkladně si pročtěte celou smlouvu i nabídku, kterou jste od prodejce dostali a dejte si pozor, aby ve smlouvě nebyl žádný háček.
  • Někteří dealeři někdy dokonce zvýší dohodnutý úrok, nebo vám k autu přidají záruku, na které jste se nedomluvili. Tyto praktiky jsou nelegální, snažte se jim vyhnout. [8] Je snadné změnit měsíční splátku například o 500 korun, protože na to každý při čtení smlouvy nepřijde. Když si to ale spočítáte, za 2 roky byste zaplatili o 12000Kč více. Dávejte si pozor.
 2. 2
  Nedokupujte si zbytečnosti. [9] Stejně jako prodavači v rychlém občerstvení, kteří se vám snaží nabídnout nápoje navíc, se i dealeři aut snaží vydělat si více peněz. Položte si otázku, co skutečně potřebujete a co je zbytečné a navíc. Skutečně potřebujete své auto ochránit před rzí, nebo jste už příliš unavení na to, abyste se s prodejcem hádali?
 3. 3
  Nenechte se ohromit čtyřmi čtvercovými listy. Pokud vidíte, jak váš prodejce obchoduje se čtyřmi čtvercovými listy, řekněte mu, že odejdete, pokud jej neodloží. Čtyři čtvercové pracovní listy jsou kousky papíru, které prodejci vybíhají v zoufalých pokusech oklamat kupujícího. V zásadě, jak to funguje:
  • List je rozdělen do čtyř kvadrantů: Trade-in value; kupní cena; záloha; a měsíční platby. Prodejce zadá to, co vás nejvíce zajímá (možná to snižuje vaši měsíční platbu), a snižuje platbu na jeden čtverec, zatímco zvyšuje platbu na jiném.[10] List vypadá logicky, ale je to spíš jako trik se třemi kartami. Prodejce používá tento kus papíru hlavně k tomu, aby vás zmátl.
 4. 4
  Nesoustřeďte se pouze na měsíční splátku. Někteří prodejci se vás zeptají pouze na to, kolik hodláte za své auto měsíčně splácet. Když se na splátce rozhodnete dříve, než zjistíte celkovou hodnotu auta, budete vždy platit více, než kolik chcete. Zamyslete se nad tím. Když vám prodejce nejprve určí splátku, může si potom upravit finální cenu auta podle toho, kolik měsíců vám určí. Takto by to být nemělo. Vždy se nejprve dohodněte na finální částce a potom začněte řešit splátky.
 5. 5
  Nedovolte, abyste se kvůli prodejci aut cítili špatně. Prodejci aut jsou speciálním druhem prodejců. Dokážou manipulovat s vašimi emocemi, aby uzavřeli obchod, který pro ně bude výhodný. Je dobré dávat si pozor, abyste se nenechali oklamat takovým prodejcem.
  • Neměli byste dovolit prodejcům, aby vám říkali věci jako: „Jistě byste v supermarketu nevyjednávali o cenu litru mléka!“ Snaží se vzbudit ve vás pocity viny a zajistit, že budete souhlasit s jejich cenou. Odpovězte tak, že se v supermarketu nemusíte bát toho, že u kasy budete platit více, než za kolik je mléko v regálu. Řekněte mu, že si ještě nikdo nikdy nemusel brát na litr mléka půjčku.
  Reklama

Tipy

 • Chovejte se slušně. Když se budete k prodejcům chovat slušně, budou ochotní s vámi vyjednávat.
 • Nezapomeňte na webové stránky autosalonů. Přes internet se vám může podařit získat skvělé slevy.
 • Dalším způsobem, jak zajistit, aby vám prodejce nabídnul cenu, kterou chcete, je získat půjčku jinde a přijít do autosalonu s vypsaným šekem na částku, kterou hodláte za auto zaplatit. Většina prodejců neodmítne takovou nabídku (pokud bude vaše cena rozumná – asi o 3% vyšší, než je fakturační cena).
 • Je důležité kupovat auto ve správný čas. Na konci roku se prodejci snaží svých aut zbavit. V prosinci často nebudete muset o cenách ani vyjednávat.
 • Pokud chcete auto, které se těžko shání, nebo se vyrábí v omezeném počtu, pravděpodobně nebudete moci o ceně příliš vyjednávat.
 • Vezměte s sebou do autosalonu nějakého kamaráda, kterému se vaše vybrané auto nelíbí, aby vám zabránil platit příliš. Pokud máte partnera, vezměte ho s sebou a dejte mu stejný úkol. Vždy mějte dobrý důvod odejít dříve, než prodejce bude chtít. Nemusíte se rozhodovat hned při první návštěvě autosalonu. Nedovolte, aby vás prodejce nutil rozhodnout se co nejdříve. Bude se snažit to udělat, aby vás zahnal do kouta a donutil vás zaplatit více.
 • Nejlepší je chodit nakupovat v době, kdy v autosalonu není moc lidí, například večer.
 • Informujte se ohledně auta, které se vám líbí, srovnejte si ceny na internetu a zjistěte si, co daný model zahrnuje. Nebojte se ptát se prodejců na otázky a zjišťovat si více informací.
 • Je možné auto sehnat i za fakturační cenu, protože dealeři ušetří peníze na různých slevách, ale auta, po kterých je velká poptávka, za fakturační cenu nikdy nekoupíte.

Reklama

Varování

 • Pokud vám prodejce řekne, že máte uvést vyšší výdělky, abyste dosáhli na lepší úrokovou sazbu, odmítněte to. Jde o podvod, za který byste zodpovídali vy.
 • Pokud si kupujete auto na splátky, prodejce se může pokusit vám stanovit vyšší úrokovou sazbu, než jakou vám stanovila banka, u které jste si vzali úvěr. Vždy se zeptejte na úrokovou sazbu, kterou vám banka stanovila. Neměli byste platit o mnoho více, než je tato sazba. Místo vyšší úrokové sazby si raději vyjednejte stejnou míru poplatku, která se vám z dlouhodobějšího hlediska vyplatí více.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 50 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 415 krát
Stránka byla zobrazena 9 415 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama