Při koupi auta od soukromého prodejce můžete (z pozice kupujícího) často ušetřit čas i peníze. [1] . Získáte možnost volněji smlouvat o ceně, často pak i s méně zkušeným vyjednavačem. Ten vám navíc nabídne jiné podmínky, než prodejce zastupující obchodní společnost. [2] . Řada kupců se bojí, že tímto způsobem pořídí auto, které bude časovanou bombou se skrytou vadou. Většinou však lze tyto vozy za nevelkou částku opravit. [3] Budete-li trpěliví a věnujete-li čas průzkumu trhu, obvykle se vám podaří pořídit ojeté auto od soukromého prodejce velmi výhodně.

Část 1 ze 4:
Výběr vozu

 1. 1
  Odložte si konkrétní peněžitý obnos. Soukromí prodejci očekávají platbu v hotovosti nebo převodem, nemohou vám nabídnout financování. Obvykle pak nastavují ceny o něco níže než autobazary, jelikož se na ně nevztahují zákony na ochranu spotřebitele. [4] Hodnotu auta, o které máte zájem, můžete ověřit na stránkách Kelley Blue Book.
  • Požádejte o financování svou banku. Pokud nemáte našetřen dostatek peněz, zvažte osobní bankovní úvěr. Jeho celková cena se může výrazně odvíjet od vaší kreditní historie. Požádejte o financování předtím, než vůbec začnete jednat s prodejcem.
 2. 2
  Zhodnoťte své potřeby ohledně dopravy. Uvažte, zda budete brázdit dlouhé dálnice nebo převážet velké skupiny pasažérů, i to, na jakou vzdálenost se pravidelně přepravujete, a také v jakém terénu jezdíte. Berte ohled na každodenní situace, ne na extrémní případy – v opačném případě budete hledat zbytečně naddimenzované auto. S těmito kritérii pak snáze určíte typ hledaného vozu.
 3. 3
  Zužte výběr aut. Hledejte v inzerci automobilů, na internetu, v místních novinách, nebo skrze známé a rodinu. Internetové zdroje, jako je web Craigslist, vám umožní rychle třídit a filtrovat prodejce. Ti mezi sebou soupeří v rámci nasyceného trhu, vy proto můžete být vybíraví v tom, na čí inzerát odpovíte.
 4. 4
  Zanalyzujte informace v inzerátu. Málo konkrétní a detailní inzeráty často značí neupřímného prodejce. Čím více informací z inzerátu jste schopni jednoduše ověřit, tím lépe. Umožní vám to také porovnat požadovanou a tržní cenu vozu.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Schůzka s prodejcem

 1. 1
  V rozumnou hodinu prodejce kontaktujte. Snažte se nevolat pozdě večer, nebo moc brzy ráno. V tuto dobu s vámi prodejce nejspíše nebude moci o autě mluvit příliš dlouho. Prodejce by měl být jednoduše k zastižení na uvedeném kontaktu. Pokud tomu tak není, opusťte od jakéhokoliv dalšího jednání, může se jednat o podvod.
 2. 2
  Ověřte si značku, model, výrobní rok, najeté kilometry, identifikační číslo a celkový stav vozu. Jakékoliv poškození či opotřebení může hrát roli v ceně vozu, proto se snažte porovnat zjištěné údaje s požadovanou cenou. Zeptejte se, proč je auto na prodej. Informace si poznamenejte, abyste je později mohli porovnat se skutečným stavem vozu.
 3. 3
  Naplánujte si schůzku. Čas schůzky musí vyhovovat oběma stranám. Pokud prodejce neznáte, sejděte se na veřejném místě. Pokud je to možné, nechte prodejce auto přivézt, abyste jej mohli prohlédnout. Měli byste mít shromážděny všechny údaje a základní informace o voze. Pokud dojde ohledně plánu schůzky k jakékoliv změně, informujte prodejce.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Prohlídka vozu

 1. 1
  Zeptejte se na servisní historii auta. Soukromý prodejce může mít záznamy o všech opravách a servisních úkonech, které na vozidle provedl. Záznamy o nehodách, které vozidlo prodělalo, u nás poskytuje například Cebia. Tam, a v dalších podobných soukromých službách, můžete použít číslo VIN, které najdete v interiéru na sloupku řízení, nebo na motoru.
 2. 2
  Proveďte podrobnou prohlídku vozu s vypnutým i nastartovaným motorem. Hledejte zjevné poškození karoserie, známky závažných oprav, viditelné defekty pneumatik (praskliny, podhuštění), a známky poškození na motoru. Soukromým prodejcům nelze nijak zamezit v prodeji poškozených aut. Mohou také zastírat původ vozu pomocí jeho předprodeje a registrace v jiném státě. [5]
 3. 3
  Hledejte na voze známky poškození vodou. Nerostné usazeniny, vybledlé barvy, mokré skvrny v interiéru, silný zápach čisticích prostředků či nános naplavenin jsou neklamnými známkami toho, že byl vůz poškozen vodou. A jakékoliv zaplavení motoru či interiéru je pro auto obvykle konečnou.
 4. 4
  Podívejte se po korozi a poškození karoserie. Prohlédněte podběhy kol, prahy, podlahu a zavazadlový prostor. Zastavit korozi a opravit rezivé auto je drahé. Ukazateli mizerné opravy karoserie jsou nesourodá barva, použití plastových a laminátových tmelů a nelícující mezery mezi panely karoserie.
 5. 5
  Prověřte nájezd vozu. Obvykle se lze spolehnout na počítadlo kilometrů, neklamným ukazatelem najetých kilometrů je však také opotřebení pedálů a potahů sedadel. Server Kelley Blue Book poskytuje kalkulačku pro výpočet vlivu počtu najetých kilometrů na cenu vozu. Ta se hodí, i když se přesná cena auto od auta liší. [6]
 6. 6
  Zkontrolujte opotřebení pneumatik, zvláště těch předních. Pokud jsou sjeté nesouměrně, auto může vyžadovat seřízení geometrie přední nápravy, opravu tlumičů, výměnu pneumatik, nebo spojovacích tyčí řízení. Ačkoliv samotná výměna pneumatik může být relativně levná, auto s jakýmkoliv zjevným a závažným poškozením zmíněných částí může být při testovací jízdě nebezpečné.
 7. 7
  Prohlédněte baterii. Autobaterie jsou levné a snadno vyměnitelné. Pokud má tedy baterie zkorodované póly, je to známkou zanedbané údržby. Testovací jízdě s autem, jehož baterie je příliš zkorodovaná, se raději vyhněte – baterie by mohla jiskřit, nebo i zapálit auto.
 8. 8
  Zkontrolujte vzduchový filtr. Prověřte, že ve vzduchovém filtru, ani poblíž sání není žádný olej. Ten by mohl značit propálené písty či jiné poškození motoru. Pokud si nejste jistí, jak kontrolu provést, nechte si ji předvést od zkušeného mechanika.
 9. 9
  Při vypnutém motoru překontrolujte hladinu chladicí kapaliny a oleje. Olej na měrce by měl být černý a bez nečistot. V chladicí kapalině nesmí být žádné pevné částice. Samotná kapalina pak nesmí být kalná ani zahnědlá. To by mohlo poukazovat na závažné problémy s motorem, díky nimž by mohlo auto být nebezpečné, a jejichž oprava by mohla být nákladná.
 10. 10
  Při běžícím motoru zkontrolujte kapalinu v převodovce. Měla by sladce vonět a obsahovat malé množství pevných částic. Jasně oranžová nebo hnědá barva znamená, že kapalinu nikdo dlouho nevyměnil. Testovací projížďce s autem s problémovou převodovkou se vyhněte, neboť by se mohla zadřít či jinak pokazit. To by pak mohlo vést k nehodě.
 11. 11
  Otestujte ovládání topení a klimatizace. Nechte běžet topení a klimatizaci, abyste zjistili, jak dobře tyto systémy fungují. Je možné, že bude pro zlepšení výkonu klimatizace potřeba doplnit freon. Větrák by se měl točit volně a bez nadměrného hluku.
 12. 12
  Proveďte s autem testovací projížďku. Jeďte běžným způsobem a po rozumnou dobu. Měli byste se projet po dálnici i po městě. Hlídejte teplotu motoru a kontrolku motoru, prověřte stabilitu řízení a lehkost řazení. Řazení rychlostí můžete při zrychlování a zpomalování sledovat podle stoupání a klesání ručičky rychloměru. Většinu oprav pak lze provést poměrně rychle. [7]
  Reklama

Část 4 ze 4:
Koupě vozu

 1. 1
  Zkontrolujte, že má prodejce všechny potřebné dokumenty. Na rozdíl od nákupu v bazaru, zde musíte všechno papírování ke koupi auta vyřídit sami. S žádostí o poskytnutí dokladů pro zaplacení daně, převod vlastnictví, registraci vozu a další právní náležitosti se můžete obrátit na oddělení dopravy místního úřadu[8] . Mějte před koupí vozu zajištěné financování, ať už s pomocí úspor, nebo prostřednictvím úvěru.
 2. 2
  Pozvěte profesionálního mechanika, aby auto prověřil a otestoval vše potřebné. V některých zemích je třeba před prodejem projít měřením emisí. S pomocí mechanika také můžete zachytit všechny problémy, které vám mohly při zkušební jízdě uniknout. Prodejce by s tímto měl být svolný, ačkoliv náklady budete nejspíše hradit vy.
 3. 3
  Pokud vám auto vyhovuje, učiňte nabídku. Přestože jste nejspíše zvyklí na fixní cenu, v tomto případě máte často jistou páku a můžete nabídnout podhodnocenou cenu. [9] V této situaci je prostor pro vyjednávání, a pokud držíte v ruce hotovost, můžete prodejce dotlačit na nižší cenu.
  • Zvažte motivy prodejce. Ten je často k soukromému prodeji doveden nízkou nabídkou od autobazaru, takže před vyšší cenou upřednostní to, že se auta zbaví. Při prodeji auta je také prodejce obvykle ochotný smířit se s nižším ziskem. Toho můžete při vyjednávání o ceně využít ve svůj prospěch. [10]
 4. 4
  Nechte prodejce podepsat převod vozu. Pokud prodejce přijme vaši nabídku, vyřiďte veškeré potřebné dokumenty a zaplaťte. Pak prodejce podepíše dané dokumenty, což vám garantuje možnost registrovat si vůz na sebe. Pokud by vás bez těchto dokumentů, vedených na vaše jméno, zastavila policie, mohla by vůz považovat za kradený.
  Reklama

Tipy

 • Zeptejte se na VIN („vehicle identification number“ – identifikační číslo vozidla), abyste si mohli auto prověřit. Můžete tak zjistit nehody a závažné poškození vozu.
 • Pro určení konečné hodnoty vybraného vozu využijte nezávislých zdrojů. Nezapomeňte zaškrtnout kolonku "Private party" (soukromý prodejce) a správně zadat počet najetých kilometrů, stav vozu a lokalitu. Nejčastěji používanými zdroji jsou: DriverSide, Edmunds a Kelly Blue Book.

Reklama

Varování

 • Pokud se vám nelíbí chování prodejce, lokalita schůzky, nebo cokoliv jiného, prostě odejděte – nejste zavázání k prohlídce, projížďce, ani ke koupi auta.
 • Neprovádějte testovací jízdu s autem, u kterého si nejste jisti plně funkčním stavem. Selhání či porucha motoru mohou způsobit nehodu. A autonehody mohou být nebezpečné i v nízkých rychlostech.
Reklama
 1. www.jstor.org/stable/27805041?seq=1#page_scan_tab_contents

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 670 krát
Stránka byla zobrazena 3 670 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama