Jak krájet zelí a salát jako v restauraci

V tomto článku:Krouhání salátu a zelí rukamaKrouhání zelí a salátu na struhadleKrouhání zelí a salátu v robotuReference

Natrhaný salát a nakrouhané zelí se často používají jako příloha k mexickým pokrmům, jako základ salátu coleslaw a mnoha jiných jídel. Připravit klasické tenké nudličky není těžké ani v domácích podmínkách. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak zeleninu porcovat rukama, struhadlem nebo v kuchyňském robotu.

1
Krouhání salátu a zelí rukama

 1. 1
  Začněte s hlávkou salátu nebo zelí. Ledový salát se podává k mexickým enchiladas a tostdas, bílé zelí je často základem mnoha salátů.
 2. 2
  Odstraňte viditelně poškozené listy. Vnější listy zelí nebo salátu jsou často ovadlé nebo popraskané. Čím hlouběji půjdete, tím budou listy čerstvější.
 3. 3
  Najděte tuhý košťál. Položte hlávku tak, aby plochá strana s košťálem směřovala dolů na prkénko.
 4. 4
  Silně udeřte hlávkou o prkénko. Představte si, že zatloukáte hřebík a košťál vám slouží jako kladivo. Přesně asi takovou silou hlávkou uhoďte. Košťál se tím ulomí a půjde z hlávky snadno vytáhnout. Udělejte to a košťál zahoďte do koše nebo na kompost.
  • Košťál ze zelí není tímto způsobem úplně snadné odstranit. Jednodušší bude překrojit hlávku na poloviny a tuhý košťál vyříznout. Prořízněte listy těsně podél něj a vytáhněte ho.
 5. 5
  Překrojte hlávku na polovinu. Obraťte ji, takže díra po košťálu bude směřovat vzhůru, a pak vertikálně rozkrojte.
 6. 6
  Obraťte hlávku pod mírným úhlem (asi 5 stupňů) doleva.
 7. 7
  Nakrouhejte salát. Řežte pouze vertikálně a pomalu otáčejte polovinu hlávky, dokud ji celou nenakrájíte. Pokud nechcete dlouhé nudličky, překrojte polovinu hlávky nejprve horizontálně. Můžete ji také položit plochou stranou dolů a nakrájet kousky o libovolné tloušťce.
 8. 8
  Zopakujte totéž s druhou půlkou hlávky.
 9. 9
  Hotovo.

2
Krouhání zelí a salátu na struhadle

 1. 1
  Odstraňte z hlávky zelí nebo salátu ovadlé vnější listy. Zkontrolujte, že jste se zbavili všech otlučených nebo jinak poškozených listů.
 2. 2
  Překrojte hlávku na čtvrtiny.
 3. 3
  Postavte struhadlo na zeleninu nebo na sýr do velké misky. Nakrouhaná zelenina tak bude padat rovnou dovnitř.
 4. 4
  Přejeďte salátem nebo zelím přes struhadlo. Do misky začnou propadávat malé kousky.
 5. 5
  Pokračujte, dokud nenastrouháte celou čtvrtku zelí či salátu. Pak začněte strouhat další. Přestaňte, až budete mít dostatečné množství.

3
Krouhání zelí a salátu v robotu

 1. 1
  Odstraňte z hlávky zelí či salátu vnější poškozené a oschlé listy. Zkontrolujte, že jste se zbavili viditelně otlačených a poškozených částí.
 2. 2
  Nakrájejte hlávku na čtvrtky.
 3. 3
  Dejte jednu čtvrtku do robotu.
 4. 4
  Zapněte robot na několik vteřin. Podívejte se, na jak velké nebo malé kusy je zelenina nakrouhaná.
 5. 5
  Pokračujte a dál robot zapínejte a kontrolujte zeleninu, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. V některých restauracích ji podávají nasekanou velmi najemno – jednoduše krouhejte tak dlouho, dokud nebude takto jemná. Pozor, nepřežeňte to, abyste místo salátu neměli pyré.
 6. 6
  Vyndejte nakrouhané zelí nebo salát z robotu a dejte do misky.
 7. 7
  Pokračujte stejným způsobem se zbývajícími čtvrtkami hlávky.

Tipy

 • Udržujte svůj nůž ostrý, aby se po hlávce nesmekl a neřízl vás.

Varování

 • Buďte opatrní, ať se neříznete. Nekrájejte příliš blízko dlaně a nepokoušejte se řezat příliš rychle, než získáte dostatek zkušeností.
 • Nepoužívejte nůž se zoubky. Nepůjde s ním nařezat opravdu tenké nudličky.

Věci, které budete potřebovat

 • Salát / Zelí
 • Ostrý nůž
 • Prkénko
 • Struhadlo
 • Robot

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

English: Shred Lettuce and Cabbage, Restaurant Style, Italiano: Tagliare la Lattuga e il Cavolo, Stile Ristorante, Español: cortar lechuga y repollo como en los restaurantes, Deutsch: Kopfsalat und Kohl hobeln (wie im Restaurant), Français: émincer la laitue et le chou façon restaurant, Русский: нашинковать салат латук и капусту как в ресторане, Nederlands: Snijd sla en kool als een chefkok, 中文: 切生菜丝和卷心菜丝, Bahasa Indonesia: Memotong Selada dan Kubis Dengan Gaya Restoran, ไทย: หั่นผักกาดและกะหล่ำปลีเป็นฝอยแบบภัตตาคาร, العربية: تقطيع الخس والكرنب بطريقة المطاعم, हिन्दी: सलाद पत्ता और पत्तागोभी को रेस्टोरेंट के स्टाइल से काटें, Tiếng Việt: Bào Xà lách và Bắp cải như Nhà hàng

Stránka byla zobrazena 6 514 krát.
Byl tento článek přesný?