Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože se většina z nás ve škole učila psát psacím písmem, v dospělosti od toho mnozí upustili. Tím spíš, když žijeme v době, kdy komunikace a psaní poznámek se většinou děje přes počítač nebo telefon. Mnozí lidé pak zjišťují, že jejich ruční písmo se stává takřka nečitelné. A pokud je vaše písmo čitelné, tak vězte, že stále je co zlepšovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak se připravit na psaní

 1. 1
  Nachystejte si ty nejlepší materiály a pomůcky. Vše, co k psaní potřebujete, je kus papíru a tužka nebo propiska – jak prosté, že? Je důležité však vědět, že nekvalitní materiály mohou výrazně ovlivnit čitelnost vašeho písma.
  • Papír by měl být hladký – neměl by být hrubý, jinak se může stát, že se bude vaše propiska o něj zadrhávat a vaše písmenka budou hrbolatá. Ani by však neměl být příliš hladký, jinak se může stát, že vaše propiska po něm bude nekontrolovatelně klouzat.
  • Použijte linkovaný papír s linkami o velikosti, která vám vyhovuje – pokud píšete velkými písmeny, tak zvolte papír s širokými linkami a pokud píšete malými písmeny, tak zvolte papír s užšími linkami jako jsou v normálních sešitech.
  • Uvědomte si však, že od dospělých lidí se očekává, že dokáží psát na papír s normálními, užšími linkami. Pokud jste však ještě mladí a ve škole, tak si s tím nelamte hlavu a použijte šířku linek, která vám vyhovuje.
  • Experimentujte s nejrůznějšími druhy propisek, abyste našli ten, který vám nejvíce vyhovuje. Existuje několik druhů propisek, přičemž každý druh má své výhody a nevýhody.[1]
  • Plnící pera používají tekutý inkoust a mají ohebný vršek pera, který umožňuje psát stylizovaným písmem. I když umožňuje psát krásné linie, tak dobré plnící pero je drahé a nějakou dobu trvá, než se jej naučíte správně používat.
  • Propisky používají inkoust v pastě, který se mnohým nemusí oproti tekutému inkoustu příliš zamlouvat – avšak jsou velmi levné. Uvědomte si však, že dostanete to, za co jste si zaplatili – s levným perem budete mít nehezké písmo, takže by se možná hodilo si něco připlatit.
  • Kuličková pera mají „kuličku“, podobně jako propiska, ale mnozí je upřednostňují pro vyšší kvalitu inkoustu. Nevydrží však tak dlouho jako propisky.
  • Gelový inkoust, který se používá v gelových propiskách, je hustější než klasický, kapalný inkoust a tím pádem je písmo ve výsledku hladší a lidem se s ním dobře píše. Gelové propisky jsou dostupné v nejrůznějších barvách, ale velmi rychle mohou vyschnout.
  • Fixy používají vláknový hrot, který propouští inkoust. Spousta lidí má rádo ten specifický pocit, který jim psaní s fixy dává – hladký pohyb s kapkou odporu. Jelikož inkoust velmi rychle vysychá, tak tyto pera jsou vhodná pro leváky, protože tak své psaní nerozmažou, když píší zleva doprava.
 2. 2
  Najděte si dobrý psací stůl. Prvním krokem k správnému psaní a správnému držení těla při psaní je dobrá pracovní plocha. Pokud je stůl příliš nízko, tak lidé mají tendenci se naklánět a zakulacovat páteř, což může vést k chronické bolesti a zraněním. Pokud je stůl naopak velmi vysoko, tak lidé musí mít své ruce v nepohodlné pozici, což vede k bolesti krku a ramen. Používejte stůl, na kterém budete mít při psaní lokty ohnuté asi v úhlu 90 stupňů.
 3. 3
  Naučte se správné držení těla.[2] Jakmile jste našli stůl, u kterého se nebudete muset naklánět či příliš zvedat ramena, tak byste měli držet své tělo způsobem, díky kterému vás nebudou bolet záda, krk a ramena.
  • Sedněte si na židli a mějte obě chodila na zemi.
  • Narovnejte se a snažte se mít svá záda a krk co nejvíce rovně. Čas od času se můžete uvolnit, pokud vám to přijde příliš namáhavé. Časem zjistíte, že vám zesílily svaly a jste schopni si udržet správné držení těla i po delší dobu.
  • Snažte se mít při psaní svoji hlavu co nejvíce rovně a pouze sledovat psaní očima – pravděpodobně se budete muset mírně naklonit, ale snažte se nepsat nosem.
 4. 4
  Položte si list papíru do úhlu mezi 30 a 45 stupni.[3] Snažte se napolohovat si list, na který píšete, do úhlu někde mezi 30 a 45 stupni vůči vašemu tělu. Pokud píšete levou rukou, tak by horní strana papíru měla mířit napravo; pokud píšete pravou rukou, tak by horní strana papíru měla mířit nalevo.
  • Během psaní si upravujte papír tak dlouho, dokud nenajdete ten správný úhel, při kterém se vám nejlépe píše a při kterém je vaše písmo dobře čitelné.
 5. 5
  Před psaním si protáhněte ruce. [4] Vzestup počítačů a telefonů měl obrovský vliv na vývoj psané komunikace a negativní dopad na písmo psané rukou – jedna studie zjistila, že až 33 % lidí má problém přečíst své vlastní písmo. [5] Dalším symptomem tohoto úpadku je fakt, že lidé dnes málokdy píší ručně; takže pokud si neprotáhnete ruce a nepřipravíte je na náhlý nárůst aktivity, tak vám bude hrozit, že vás budou velmi brzo bolet.
  • Jemně stiskněte ruku, kterou píšete, v pěst a po dobu 30 sekund ji takto držte. Pak roztáhněte prsty a 30 sekund je natahujte. Zopakujte to čtyřikrát nebo pětkrát.
  • Ohněte prsty dolů tak, aby se každý prst dotýkal dlaně a své spodní části. Držte prsty v této poloze po dobu 30 sekund a následně je uvolněte. Zopakujte to čtyřikrát až pětkrát.
  • Položte svoji ruku dlaní na stůl. Postupně protahujte a zvedejte nahoru a dolů každý prst. Zopakujte to osmkrát až desetkrát. Teď můžete vyzkoušet psát krásněji, než jste kdy psali. Postupujte podle následujících kroků. Tady jsou!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak psát krásně tiskacím písmem

 1. 1
  Správně držte ruku.[6] Ve snaze mít kontrolu nad jednotlivými tahy, spousta lidí drží pero příliš pevně – to však vede k hrbolatému, nepěknému písmu. Pero byste měli držet zlehka.
  • Položte ukazováček na horní stranu pera, zhruba 2.5 cm od hrotu.
  • Položte palec na boční stranu pera.
  • Spodní stranu pera přidržujte pomocí strany vašeho prostředníčku.
  • Nechte svůj prsteníček a malíček volně viset – měli by viset přirozeně a pohodlně.
 2. 2
  Zapojte do psaní celou paži. Špatné písmo je často výsledkem tendence „kreslit“ písmenka jen s pomocí prstů. Správná technika psaní však vyžaduje zapojení všech svalů, od prstů až po ramena. Díky tomu se pak pero hladce pohybuje po stránce a nedochází k neustálému zadrhávání, které se děje při „kreslení“ písmenek. Vaše prsty by měly fungovat jako vodítko, ne jako síla pohánějící psaní. Dejte si pozor na následující věci:[7]
  • Nepište jen a pouze prsty; do psaní zapojte paže a ramena.
  • Nezvedejte ruku po každých pár slovech, abyste jí mohli pohnout po stránce dál; na ladný pohyb ruky po stránce během psaní byste měli používat celou paži.
  • Snažte se mít své zápěstí co nejstabilnější. Předloktí by se mělo hýbat a prsty by měly sloužit jako vodítko pro pero, naznačující mu tvary jednotlivých písmenek. Zápěstí by se nemělo příliš ohýbat.
 3. 3
  Procvičujte si to na jednoduchých čárách a kroužcích. Napište řadu čárek po celé jedné lince na listu papíru, přičemž ruku máte ve správné pozici a pohybujete s ní tím správným pohybem. Čárky by se měly mírně naklánět napravo. Na další linku napište řadu kroužků, které se snažte mít co nejpravidelnější a nejkulatější. Dokud nebudete mít pero pod kontrolou, tak si každý den procvičujte správnou techniku na čárkách a kroužcích po dobu 5 až 10 minut.
  • Soustřeďte se na to, aby čárky měly stejnou délku a stejný úhel. Kroužky by měly být všechny pravidelně kulaté, mít stejnou velikost a jejich začátek a konec by neměl být vidět.
  • Zezačátku budou čárky a kroužky nepěkné. Čárky budete asi mít o různých délkách a nemusí být ve stejném úhlu, atd. Některé kroužky mohou být perfektně kulaté, zatímco jiné budou hranaté. Některé budou krásné, zatímco jiné budou mít přesahující konce.
  • Přestože se tato aktivita jeví jako jednoduchá, tak nebuďte od ní odrazení, pokud jsou vaše čárky a kroužky zpočátku hrbolaté a nepěkné. Pravidelně to procvičujte a uvidíte, že po čase uvidíte výrazné zlepšení.
  • Zvýšená kontrola nad čárami a křivkami vám pomůže jednotlivá písmenka jasněji a čitelněji vytvarovat.
 4. 4
  Začněte psát jednotlivá písmenka.[8] Jakmile jste se naučili správně držet své tělo, pero a ten správný pohyb rukou po papíře při psaní čar a křivek, tak se můžete začít soustředit na psaní opravdových písmen. Nejděte do toho však po hlavě a nezačněte hned psát celé věty – místo toho procvičujte své písmo psaním řad stejných písmenek. Stejně tak, jako jste to dělali, když jste byli ve škole.
  • Každé písmenko napište na linkovaném papíře alespoň desetkrát jak velkým, tak i malým písmem.
  • Postupně si tak projděte celou abecedu – každý den alespoň třikrát.
  • Snažte se propracovat k jednotnému stylu: každé „a“ by mělo vypadat stejně a sklon každého „t“ by měl být stejný jako sklo „l“.
  • Spodní strana každého písmena by měla ležet na lince.
 5. 5
  Procvičujte si psaní celých odstavců. Můžete přepsat odstavec z knihy, vymyslet svůj vlastní odstavec nebo přepsat odstavec z tohoto článku. Psaní si však nejlépe procvičíte přepisováním „pangramů“ nebo-li vět, které zahrnují všechny písmenka abecedy. [9] Můžete se také bavit tím, že si vymyslíte své vlastní pangramy. Nebo si je jednoduše vyhledejte na internetu. Případně můžete použít tyto věty:
  • Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu.
  • Loď čeří kýlem tůň obzvlášť v Grónské úžině.
  • Ó, náhlý déšť již zvířil prach a čilá laň teď běží s houfcem gazel k úkrytům.
  • Hleď, toť přízračný kůň v mátožné póze šíleně úpí.
 6. 6
  Běžte na to pomalu. Neočekávejte, že vaše psaní se jako zázrakem přes noc zlepší – může to trvat podstatně déle, než naučíte své svaly správně psát a zbavíte je starých, špatných zvyků. Avšak, budete-li trpěliví, tak postupem času uvidíte výrazné zlepšení.
  • Nespěchejte na to. V některých situacích – např. když si děláte poznámky během vyučování nebo nějakého meetingu – potřebujete psát rychle. Kdykoliv to je však možné, tak zpomalte a zaměřte se na vzhled a jednotnost vašeho písma.
  • Po čase si vaše ruka zvykne na nový typ pohybu a vy tak budete moct své psaní podstatně zrychlit a zároveň zachovat čitelnost, kterou vaše písmo má při pomalejším psaní.
 7. 7
  Kdykoliv je to možné, pište ručně. Pokud to myslíte s ručním psaním vážně a opravdu se chcete zlepšit, tak se do toho pořádně ponořte. Může být lákavé si dělat poznámky na notebooku nebo na tabletu a ne na papíře, ale takto se vaše písmo nebude zlepšovat. Své ruce musíte trénovat.
  • Používejte techniky, které jste již procvičovali, i v reálném světě: noste s sebou kvalitní pero a notes s kvalitním papírem; vyhledávejte povrch na psaní, který je ve vhodné výšce; mějte správné držení těla; správně držte pero a mějte list v pohodlném úhlu; nechte své prsty vést pero, zatímco paže posouvají ruce po stránce.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak psát krásně psacím písmem

 1. 1
  Použijte ty samé kvalitní materiály a pozice, které jste již použili u tiskacího písma. Jediný rozdíl mezi psaním tiskacím a psacím písmem je tvar jednotlivých písmenek. Během procvičování psacího písma mějte na vědomí všechny rady z první dvou částí tohoto článku: používejte kvalitní materiály, povrch na psaní ve vhodné výšce, správné držení těla a správné držení pera.
 2. 2
  Vzpomeňte si, jak se píše psacím, na psaní abecedy. Pravděpodobně vás ve škole učili, jak psát psacím velká a malá písmena. S dospělostí mnoho lidí však přestává psát psacím a může mít potíže si vzpomenout, jak se vlastně psacím píše. Přestože spousta písmenek v tiskacím je podobná těm v psacím, tak některá písmenka se liší, např. „f“ velkým a malým písmem je v psacím i tiskacím odlišné.
  • Kupte si písanku na procvičování psacího písma – většinou je k sehnání v papírnictví v oddělení pro školáky. Pokud ji nikde nemůžete sehnat, objednejte si ji na internetu.
  • Písmenka se dají lehce vyhledat na internetu – zdarma.[10]
 3. 3
  Procvičte si psaní každého písmenka jak velkým, tak malým písmem. Stejně jako u tiskacího písma byste měli vaše psací písmo pořádně procvičovat. Dejte si pozor, abyste tahy u každého písmenka dělali podle toho správného vzoru. [11]
  • Nejprve si napište každé písmenko samostatně. Napište řadu deseti velkých A a řadu malých a, pak řadu velkých B, atd. Snažte se napsat každé písmenko samostatně.
  • Nezapomeňte však, že u psacího písma na sebe písmenka navazují. Po řádném procvičení jednotlivých písmenek je na čase je zkusit spojovat.
  • Všimněte si, že neexistuje žádné pravidlo, jak napojovat několik velkých písmenek za sebou – běžně se to totiž nedělá. Takže si první napište velké A a pak na něj napojte řadu devíti malých a.
 4. 4
  Vypilujte spojování různých písmenek. Největším rozdílem mezi psacím a tiskacím písmem (kromě tvaru) je fakt, že písmena v jednotlivých slovech se na sebe napojují. Je důležité být schopný spojit dvě různá písmenka, aniž byste o tom museli nějak myslet. Procvičit si to můžete pomocí následujících vzorů abeced. Zkuste si každý den napsat jinou abecedu, abyste se moc nenudili a zároveň si procvičili nejrůznější druhy napojování.
  • Propracovávání se k prostředku abecedy (střídání písmen od začátku a od konce): a-z-b-y-c-x-d-w-e-v-f-u-g-t-h-s-i-r-j-q-k-p-l-o-m-n
  • Propracovávání se k prostředku abecedy (střídání písmen od konce a od začátku): z-a-y-b-x-c-w-d-v-e-u-f-t-g-s-h-r-i-q-j-p-k-o-l-n-m
  • Od začátku do konce , vždy vynechání jednoho písmena: a-c-e-g-i-k-m-o-q-s-u-w-y; b-d-f-h-j-l-n-p-r-t-v-x-z
  • Od konce na začátek, vynechávání dvou písmen a vždy končící s: z-w-t-q-m-k-h-e-b; y-v-s-p-m-j-g-d-a; x-u-r-o-l-i-f-c
  • A tak dále. Můžete vytvořit nejrůznější vzory abeced – cílem je zaměřit se na napojování různých písmenek mezi sebou.
  • Výhodou tohoto cvičení je, že písmenka netvoří žádná reálná slova, takže nemůžete psaní zrychlit. Tím, že se donutíte psát pomaleji, budete psaní písmen vědomě procvičovat a jejich napojování.
 5. 5
  Pište věty a odstavce. Stejně jako jste to dělali v předchozí části, tak v moment, kdy jste spokojení s psaním jednotlivých písmenek, tak byste měli začít psát opravdová slova, věty a odstavce. Použijte ty samé pangramy, které jsou uvedené v části o tiskacím písmu.
 6. 6
  Posouvejte své pero po papíře pomalu, ale jistě. Během psaní tiskacím písmem musíte po každém písmenku nadzvednout pero po každém písmenku nebo několika písmenkách – záleží na vašem stylu. To však může způsobovat problémy, co se týče plynulosti psaní.
  • Můžete mít chuť si po každém písmenku odpočinout. Nejenže to však narušuje plynulost vašeho písma, ale používáte-li inkoustové pero, tak to může vést i k nevzhledným kaňkám na papíře.
  • Pište tak pomalu, jak potřebujete na to, abyste se nemuseli v půlce slova zastavovat. Během psaní psacím písmem byste měli v psaní postupovat s pravidelným tempem.
  Reklama

Tipy

 • Během psaní se nenaklánějte dopředu. Např. nenaklánějte se doleva, protože ve výsledku vaše písmo bude křivé. Narovnejte se.
 • Udělejte si na to čas. Je jedno, jestli váš kamarád má už dávno hotovo. Dejte si na to čas, postupně se ke krásnému písmu taky dopracujete.
 • Věnujte pozornost tomu, jak se vaše písmo zlepšuje, ne tomu, jak je nedokonalé.
 • Poté, co napíšete odstavec se zastavte, oddalte se od papíru a podívejte se na váš dosavadní výsledek. Pokud je vaše písmo hezké a bezchybné, pokračujte. Pokud není, tak popřemýšlejte nad tím, co byste mohli změnit, aby bylo příště lepší.
 • Pokud nemáte chuť psát celou abecedu, tak si prostě pište náhodné věci – např. vaše jméno či oblíbené jídlo.
 • Začněte s psaním na papíře s širokými linkami. Psaní velkými písmeny, které se vám vejdou mezi linky, vám pomůže udržet písmenka stejně velká a budete si tak moct lépe nastudovat detaily jednotlivých znaků. Postupem času, jak se budete zlepšovat, tak se vaše písmo bude měnit k lepšímu.
Reklama

Varování

 • Pořádně na psaní se připravte – vaše ruka vás totiž bude bolet.
 • Nestresujte se! Školáci obvykle nakonec ze svého nevzhledného písma vyrostou.
 • Pokud vidíte někoho, kdo je před vámi nebo text dokončil první, řekněte si, že si na to nedal dostatek času a odbyl to.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 145 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 511 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 27 511 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama