Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ve světě módy se nové návrhy vždy nejprve předkládají nakreslené na papíře předtím, než se doopravdy ušijí. Nejprve si nakreslete skicu těla modelky, která poslouží jako základ pro samotný návrh. Cílem není kreslit realistická těla, ale vytvořit prázdné plátno, které dá vyniknout navrženým šatům, sukni, blůze, doplňkům nebo jiným vašim kreacím. Pak přidejte detaily jako je řasení, švy a knoflíky, které dílko přivedou k životu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začínáme skicovat

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Vyberte si tvrdou tužku (nejlepší je ta s označením H), která dokáže kreslit lehké tahy, které se snadno gumují. Čáry, kreslené touto tužkou, nedělají navíc rýhy do papíru, což velmi pomůže, až budete návrh dokreslovat barvou. Kvalitní guma a silný papír jsou další nezbytné věci, pokud chcete, aby váš návrh vypadal opravdu profesionálně.
  • Nemáte-li tu správnou tužku, můžete ke skicování použít tužku číslo 2. Jen pamatujte na to, že budete muset dělat velmi lehké tahy a příliš na ni netlačit.
  • Kreslit přímo perem se příliš nedoporučuje, protože nebudete moci nakreslené linie vygumovat.
  • Potřebovat budete také barevné fixy, inkousty nebo pastelky, abyste mohli návrhy oblečení vybarvit.
 2. 2
  Rozhodněte se, jakou pózu bude zaujímat modelka. Modelka, anglicky nazývaná „croquis“ by měla být v takové pozici těla, ve které navrhované oblečení nejlépe vynikne. Můžete modelku nakreslit při chůzi, vsedě, v předklonu, nebo v jakékoliv jiné poloze. Pro začátečníky je nejvhodnější začít tou nejobvyklejší pozicí, která ukazuje modelku, jak stojí nebo kráčí po mole. Je snadná na kreslení a dovolí vám zobrazit navrhovaný model jako centrum dění.
  • Protože chcete svůj návrh nakreslit tak, aby působil pokud možno profesionálně a lákavě, soustřeďte se na to, aby vaše modelka měla správné proporce a byla nakreslena vhodnou technikou.
  • Většina módních návrhářů trénuje a kreslí stovky a stovky skic, aby se naučili bezchybně nakreslit modelku v jakékoliv póze.
 3. 3
  Popřemýšlejte nad jinými způsoby, jak nakreslit modelku. Je prima, umět nakreslit svou vlastní, protože vám to dává možnost vytvořit proporce, jaké chcete. Nicméně pokud toužíte po tom, začít kreslit rovnou své návrhy oblečení, můžete využít několika možností, jak se s modelkou nezdržovat:
  • Stahujte z internetu. Najdete tady mnoho skic všech tvarů a velikostí. Například si můžete stáhnout předlohu dítěte, muže, ženy drobného vzrůstu a tak podobně.
  • Nakreslete si modelku obtažením kontur těla skutečné živé modelky z časopisu nebo jiného obrázku.[1] Jednoduše položte kus tenkého papíru přes předlohu a lehce načrtněte kontury.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kreslení modelky

 1. 1
  Nakreslete si čáru těžiště. To je první tah, který na své skice uděláte, a představuje linii těžiště těla. Kreslí se od vrcholku hlavy ke špičkám nohou a vede středem páteře postavy. Pak nakreslete ovál, jenž bude představovat hlavu. To je základ jakékoliv skicy, a z něj můžete začít kreslit modelku ve správných proporcích. Představujte si jednoduše kostru lidského těla.
  • Čára těžiště těla by měla být tvořena rovnou vertikální linií, a to i v případě, že modelka má být ohnutá nebo nakloněná. Například, chcete-li, aby modelka stála s boky, vysunutými trochu vlevo, nakreslete rovnou čáru uprostřed papíru. Bude se táhnout od vrcholku hlavy postavy až k zemi, na které stojí.
  • Uvědomte si, že když navrhujete oblečení, není zapotřebí modelky s opravdovými lidskými proporcemi, protože hlavním bodem náčrtu je oděv a ne vaše šikovnost při kreslení postavy. Nedělejte si starosti s anatomickou přesností ani s detaily tváře a hlavy.
 2. 2
  Začněte kreslit oblast pánve. Nakreslete čtverec o stejně dlouhých hranách, lehce pod polovinou čáry těžiště. Tam se pánev v přirozené poloze těla nachází. Upravte její šířku podle toho, jakou má mít výsledná modelka velikost oblečení. Hubenější postava má menší pánev než modelka, která předvádí plus size oblečení.
  • Myslete na to, jakou pózu má výsledná postava zaujímat a podle toho posuňte pánev doleva nebo doprava. Například chcete-li, aby měla modelka boky vysunuté doleva, o kousek čtverec pánve. Pokud chcete, aby normálně stála, nechte čtverec tam, kde jste ho nakreslili a neuklánějte ho na žádnou stranu.
 3. 3
  Nakreslete trup a ramena. Od obou rohů čtverce, který představuje pánev, protáhněte směrem nahoru linie trupu. Ten by měl směřovat nahoru od pánve, lehce se uprostřed zúžit, a pak opět rozšířit až k ramenům. Tak jako u reálného lidského těla by měla být ramena stejně široká jako boky, respektive horní čára prozatímního čtverce pánve.
  • Až budete hotovi, trup by měl vypadat jako normální trup lidského těla. Prohlédněte si fotky modelek v časopisech nebo reklamách a porovnejte je se svou kresbou. Všímejte si zejména, že pas je užší než spodní polovina těla a boky. Ideální trup by měl na délku měřit tolik, co dvě hlavy.
  • Skicy modelek se běžně kreslí s rameny otočenými na opačnou stranu, než boky. Tato poloha těla se nazývá contrapposto neboli kontrapost. Ta dodává iluzi pohybu. Nakreslete pas jako horizontální linii, která je kratší, než linie ramenou a boků.
  • Věnujte pozornost zakřivený m liniím (např. křivka hrudního koše atd.), protože tyto úhly a křivky jsou velmi důležité. Pokud je neprovedete správně, postava bude vypadat, jako když má vykloubené končetiny.
 4. 4
  Načrtněte krk a hlavu. Krk modelky by měl být široký jako jedna třetina šíře ramen a dlouhý jako polovina délky hlavy. Až nakreslíte krk, pokračujte naznačením hlavy, jejíž velikost by měla být ve vyváženém poměru k tělu. Čím větší hlava, tím více bude modelka působit jako dítě.
  • Původní ovál, který představoval hlavu, můžete vygumovat.
  • Dejte pozor na to, aby poloha hlavy byla přirozená vůči pozici těla, kterou jste si zvolili. Můžete ji lehce naklonit nahoru nebo dolů, případně vpravo či vlevo.
 5. 5
  Nakreslete nohy. Nohy by měly být nejdelší část těla, jejich délka by měla odpovídat asi čtyřem hlavám. Nohy se skládají ze dvou částí – stehen (od spodní části pánve po horná okraj kolenou) a lýtka (od spodního okraje kolene po horní okraj kotníků). Nezapomeňte, že módní návrháři na kresbách často délku nohou přehánějí a kreslí je o hodně delší, než trup, aby modelka vypadala vyšší.
  • Horní část každého stehna by měla být přibližně stejně široká jako hlava. Zužujte stehno rovnoměrně směrem ke koleni. To by mělo být široké jako jedna třetina šířky hlavy, respektive horní části stehna.
  • Lýtka postupně zužujte ke kotníkům. Kotník by měl být široký jako čtvrtina šířky hlavy.
 6. 6
  Dokončete kresbu modelky a nakreslete chodidla a paže. Chodidla jsou poměrně rovná. Nakreslete je jako prodloužené trojúhelníky o zhruba stejné délce, jako je výška hlavy. Paže vypracujte stejným způsobem jako nohy, budou se tedy zužovat k zápěstím. Tradičně se paže modelek kreslí v poměru k tělu delší, než jsou ve skutečnosti, aby celá kresba působila stylizovaně. Úplně nakonec přidejte ruce a prsty.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Kreslení oblečení a doplňků

 1. 1
  Nakreslete svůj návrh oblečení. Přemýšlejte o tom, co se snažíte vytvořit a jak to ukázat do nejmenšího detailu. Pokud jsou například předmětem vašeho návrhu šaty, přidejte jim vzor, volány, řasení, nápisy, stuhy a tak dále, aby vznikl krásný a komplexní oděv. Soustřeďte se především na ty části šatů, které jsou něčím jedinečné a zajímavé. Nezapomeňte také na doplňky, které podtrhnou a zvýrazní styl, v jakém má celý outfit být.[2] Chcete-li načerpat nové nápady, nebo stále nevíte, jak přesně začít, vyhledejte si v časopisech a na internetu módní trendy a inspirujte se.
 2. 2
  Buďte v návrzích šatů odvážní. Vzhledem k tomu, že účel módních návrhů je ukázat vaše nápady, nestyďte se klidně se při kreslení rozmáchněte. Nicméně kreslete oděvy tak, aby na modelce visely realisticky. Okolo loktů a v pase by měl být oděv nařasený, stejně jako v partii ramen, kotníků a zápěstí. Přemýšlejte o tom, jak se oblečení chová na živém člověku a snažte se to napodobit na modelce.
  • Nezapomeňte, že různá látka a střih se na těle chovají také různě. Pokud je látka tenká a hladká, bude po těle splývat a vlát, skoro jako kdyby tančila. Tužší a silnější látky, například denim nebo vlna budou méně poddajné a neukážou tolik z kontur postavy (představte si třeba džínovou bundu).
  • Snažte se naznačit strukturu látky, kterou kreslíte, ať už je hladká, hrubá, tuhá nebo měkká. Přidejte detaily jako jsou flitry a knoflíky, aby byla kresba opravdu realistická.[3]
 3. 3
  Naučte se jak kreslit záhyby, zvlnění a řasení. Použijte různé tahy, abyste znázornili látku, ze které je model ušitý. Když budete vědět, jak se kreslí záhyby, zvlnění a řasení, lépe vystihnete strukturu látky.[4]
  • Záhyby můžete znázornit volnými, vlnitými tahy.
  • Kruhovými, drobnými tahy můžete naznačit zvlnění.
  • Rovnými tahy kreslete přesné řasení.
 4. 4
  Nakreslete vzory a potisky. Pokud váš návrh zahrnuje látku se vzorem nebo s potiskem, je důležité, abyste přesně nakreslili, jak bude vypadat na modelce. Začněte tím, že nakreslíte obrys vzorované látky, například sukně nebo topu. Rozdělte ho na mřížku o několika sekcích. Každou sekci pak postupně, zvlášť vyplňte vzorem, který má látka mít.
  • Věnujte zvýšenou pozornost místům se záhyby, řasením a zvlněním, protože v nich se vzor bude chovat jinak. Aby vypadal model realisticky, budete v těchto partiích často muset vzor zdeformovat nebo vynechat.
  • Vyhraďte si dostatek času na to, abyste vzor nakreslili podrobně a kontrolujte, že v celé mřížce vypadá stejně.[5]
 5. 5
  Dokončete kresbu a stínováním a vybarvěte ji. Hustým černým inkoustem nebo barvou vyznačte linie, které mají na kresbě zůstat. Můžete vygumovat vodicí linie pro skicování modelky a další naznačené tahy tužkou. Nakonec opatrně navržené oblečení vybarvěte odstínem, jaký jste si naplánovali.[6]
  • Oděv můžete vybarvit fixy, barevnými inkousty nebo vodovými barvami. Nebojte se míchat barvy a používat mnoho odstínů, aby model vypadal přesně tak, jak jste si přáli.
  • Až budete pracovat na znázornění a stínování textury, snažte se představit si, jak se bude hotový oděv chovat na modelce, která kráčí po osvětleném molu směrem k vám. Hlubší záhyby na látce byste měli znázornit tmavšími odstíny barvy, kterou používáte. Tam, kde na látku dopadá světlo, budete naopak potřebovat světlejší odstín.
  • Když přidáte další detaily, například vlasy a líčení, kresba bude působit mnohem ivějším dojmem.
 6. 6
  Zvažte také pořízení takzvaných „flats“. Kromě módního návrhu je obvyklou praxí také kreslení dvourozměrného schématu. Je to ilustrace, která znázorňuje váš model tak, jako kdyby ležel naplocho na papíře. Může pomoci k tomu, aby si divák lépe představil navržený model jak na postavě, tak rozložený se všemi detaily.[7]
  • “Flats“ je nejlépe kreslit ve správné velikosti. Snažte se oděv nakreslit ve správných proporcích – měl by mít co nejpřesnější rozměry.[8]
  • Měli byste model nakreslit také zezadu, obzvlášť, pokud zadní strana oděvu obsahuje zajímavé detaily.[9]
  Reklama

Tipy

 • Nedělejte si starosti s detailním prokreslením tváře, pokud tedy nenavrhujete i speciální líčení, které doplní celý model.
 • Někteří návrháři kreslí své modelky extrémně hubené. Snažte se spíš o realistické pojetí, pomůže vám to, až budete později vybírat materiály a model šít.
 • Často je lepší rysy tváře úplně vynechat a nakreslit jen několik tahů, které naznačí vlasy. Centrem dění má být přece navržený oděv.
 • Přilepte kousek materiálu, ze kterého chcete oděv vytvořit, vedle svého návrhu. Budete tak pořád vědět, co máte použít.
 • Nakreslit strukturu látky není snadné a může chvíli trvat, než se to naučíte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 30 905 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 30 905 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama