Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý chovatel andulek, celým názvem andulek vlnkovaných, chce pro své ptáky nejlepší možné podmínky. Nejlepší cestou, jak své andulky udržet šťastné a spokojené, je zdravá a vyvážená potrava. Každodenní nutričně vyvážená strava zajistí dostatečný přísun potřebných živin. Nevhodné krmení může vést k nutriční nerovnováze, nemocem a v extrémních případech i ke smrti zvířete. Pokud se ale naučíte andulky správně krmit, budou mít šťastný a zdravý život.

Část 1
Část 1 ze 2:
Volba vhodné potravy

 1. 1
  Zkuste semínka. Jednou z dobrých možností je krmit andulky semínky. Přesto byste do nich neměli cpát pouze semínka, protože byste tím zkrátili jejich život. Důvodem je to, že většina směsí semínek neobsahuje všechny potřebné živiny, což může vést k rozvoji rakoviny, obezity a jiných zdravotních potíží.
 2. 2
  Nakupte peletky. Jedním ze základních kamenů krmení andulek jsou peletky. Koupit je můžete v místním zverimexu, který se zaměřuje na krmivo pro ptáky. Peletky jsou pro vaše andulky nejlepší volbou z hlediska nutriční vyváženosti, protože obsahují spousty různých živin.[3]
  • Při koupi peletek se ujistěte, že neobsahují žádné konzervanty, umělá barviva, umělé příchutě ani žádné podobné látky. [4]
 3. 3
  Krmte ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina tvoří velmi důležitou součást krmení andulek. Každý den byste jim měli předkládat tmavě zelenou a žlutou zeleninu. Zkuste například ovoce a zeleninu jako jsou jablka, dýně, hrozny, mrkev, petržel, brokolice, mango, sladké brambory, tykev a špenát. Ovoce i zeleninu dávejte andulkám v syrové podobě - varem byste z nich vytáhli důležité živiny.
  • Podávat je můžete jakýmkoli preferovaným způsobem - sekané, drcené, nakrájené na kostičky nebo na plátky, rozmixované nebo vcelku. Vyzkoušejte několik způsobů, než zjistíte, který je pro vaše ptáky nejlepší.
  • To, co andulky nesní do dvou hodin, odstraňte, protože krájená syrová zelenina podléhá rychlé zkáze.[5] [6]
  • Některé druhy ovoce a zeleniny byste svým andulkám neměli podávat nikdy, protože jsou pro ně velmi toxické. Mezi tyto plody patří avokádo, jadérka a pecky z ovoce, čokoláda, houby, syrové fazole, rebarbora a listy či stonky z rajčat.[7]
 4. 4
  Krmte obilovinami. Spousta majitelů a chovatelů krmí směsí namočených obilovin, čemuž se říká měkká strava, a celý jídelníček tím andulkám ozvláštní. Krmit můžete jakýmikoli obilovinami, včetně quinoy, hnědé rýže, drcené pšenice nebo ječmene. Do obilovin můžete přidat také přírodní med, ovoce nebo zeleninu a potravu tím andulkám zatraktivnit.
  • Obiloviny nasypte do krmítka a namočte ho vodou. Jakmile nabobtná, přimíchejte do něj další ingredience.[8]
 5. 5
  Krmte také natvrdo vařenými vejci a strouhaným sýrem. Ačkoli se to nemusí zdát jako běžná strava pro andulky, krmení dodá na potřebných bílkovinách. Celý jídelníček také trochu ozvláštní, což je vždycky dobré. To neznamená, že to je naprosto nezbytná součást krmení pro spokojený život, ale andulkám tím rozhodně uděláte radost.
  • Těmito speciálními pamlsky ale nekrmte pravidelně. Nikdy byste jich neměli andulkám podávat více než půl lžičky najednou.[9]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Správné krmení andulky

 1. 1
  Podávejte čerstvou a rozmanitou potravu. Andulky by měly mít možnost konzumovat každý den různé potraviny. Obecně řečeno, semínka a peletky můžete podávat každý den. Ovoce, zelenina a měkká strava by měla být podávána každý druhý den. Vejci a sýrem krmte pouze jednou týdně nebo obtýden.
  • Kromě zajištění čerstvosti byste měli dbát také na každodenní obměňování jednotlivých složek jídelníčku. Před přidáním nového jídla nikdy nezapomeňte odstranit to staré. [10]
 2. 2
  Používejte vhodnou nádobu. Andulka potřebuje dobrý přístup k jídlu, kdykoli se jí zamane. Pokud by se nedostala k potravě 24 hodin v kuse, mohla by vážně onemocnět, takže jí musíte zajistit přístup ke krmení za všech okolností. Nádoba nesmí být příliš hluboká, aby se do ní andulky nemusely kvůli potravě přehnaně naklánět. Umístit byste ji měli na místo v blízkosti vody, aby mohly jíst i pít zároveň.[11]
 3. 3
  Do klece vložte sépiovou kost a minerální blok. Sépiová kost a minerální blok jsou pro andulky naprosto nezbytné. Obsahují totiž důležité minerály a živiny, které by vaše andulka nezískala z jiných zdrojů. Sépiová kost by měla ležet v kleci hladkou stranou k andulce, aby si z ní mohla odškrabovat.
  • Jestliže se sépiová kost nebo minerální blok potřísní výkaly nebo jinak navlhnou, vyhoďte je a kupte nové.[12]
  • Tyto prvky navíc obohatí aktivity vašich ptáků. Andulky si na ně rády sedají a někdy je rozklovou. Nechte je s nimi dělat, co se jim zlíbí, a to tak dlouho, dokud zůstanou čisté a suché. Ptáci ví, kdy je mají použít, takže se ničeho neobávejte, když kost i blok zůstanou nějakou dobu netknuté. Je možné, že v takovém období andulka prostě přijímá dostatek živin z běžné stravy.[13]
 4. 4
  Zabraňte obezitě. Vaše andulka potřebuje v kleci dostatek prostoru pro cvičení. Všímat byste si měli také každodenních stravovacích návyků vaší andulky a bránit jí v přejídání. Příliš potravy a nedostatek místa pro cvičení může vést k obezitě. Obézní pták ztrácí svůj štíhlý vzhled, stává se letargickým a trpí zdravotními problémy.
  • Zkušený veterinář, specializovaný na ptactvo, vám pomůže určit, zda je vaše andulka obézní a také doporučí vhodný postup léčby. [14]
 5. 5
  Strava musí být vyvážená. Andulky mají velice citlivé tělo. Jakákoli změna jídla by měla probíhat postupně po delší časový úsek. Chcete-li změnit běžně podávanou směs semínek, každý den přidávejte malé množství nové směsi a trochu té staré odebírejte, dokud se nedostanete ke zcela nové potravě.
  • Jídelníček vaší andulky by měl být dlouhodobě vyvážený, což znamená, že nemusíte obsáhnout veškeré živiny v jednom jídle. Každý pokrm tedy nemusí obsahovat veškeré zdroje potravy, kterými andulky běžně krmíte. Držte se obecných instrukcí pro krmení a občas stravu obměňujte. Pokud byste se snažili dostat do andulky veškeré živiny najednou, mohlo by to vést k přejídání a následné nespokojenosti či nemoci vašeho mazlíčka.[15]
 6. 6
  Donuťte andulku k jídlu. Andulka možná nebude chtít jíst, což může být důsledkem způsobu prezentace jídla nebo potravou samotnou. Pokud andulky nekonzumují čerstvou potravu, nakrájejte zeleninu a ovoce a dejte je do prázdného krmítka. Krmítko zavěste do klece s několika lístky listové zeleniny nebo jinou oblíbenou pochoutkou.
  • V tomto pokračujte každý den, dokud andulku nepřemůžete a nezačne se konečně krmit veškerými druhy potravy, kterou jí předložíte.
 7. 7
  Dávejte pozor na nemoci. Pravidelně byste měli kontrolovat konzistenci stolice vaší andulky. Ta může indikovat přílišné množství čerstvé potravy. Jestliže se vám výkaly zdají řídké a vodnaté, na den nebo dva snižte podíl čerstvé potravy. Pravděpodobně skrze čerstvou potravu přijímají příliš tekutin, které tyto potíže způsobují.
 8. 8
  Každý den vyměňujte vodu. Všichni ptáci potřebují celodenní přístup k nádobě s čistou vodou. Každý den proto vodu vyměňujte, včetně nové, umyté nádoby. Nádobu čistěte pouze vodou a octem. K mytí nikdy nepoužívejte mýdlo ani jiné chemikálie. Ocet zabrání usazování bakterií v nádobě.
  • Do vody nikdy nepřidávejte vitaminy - mohlo by to vést ke vzniku infekce. Jedinou věcí, kterou byste měli do vody přidávat, jsou léky, jako například antibiotika, a to podle instrukcí od veterináře.
  Reklama

O tomto wikiHow

Hayley Heartfield
Spoluautorem článku je :
Specialista na ptáky
Spoluautorem tohoto článku je Hayley Heartfield, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 19 963 krát
Stránka byla zobrazena 19 963 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama