Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro majitele domácího zvířete by mělo být primárním cílem zachování jeho zdraví a spokojenosti. Jedním z hlavních způsobů, kterým toho docílit, je vyvážená a zdravá strava. Morčata pro svůj prospěch vyžadují stejně jako jiná domácí zvířata specifické živiny. Jestliže si dáte načas a zajistíte svému morčeti dostatek zdravé potravy, můžete si být jistí, že bude žít šťastným a zdravým životem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Podávání vyvážené stravy

  1. 1
    Morče krmte senem. Morčata seno zbožňují! Potřebují ho totiž pro zdravé zažívání a chrup. Morčata by měla mít neomezený přístup k senu, což znamená, že byste ho měli doplňovat i třikrát až pětkrát denně.
    • Obecně řečeno, nejlepší seno pro morčata je to z bojínku lučního. Takové seno si dají s chutí a ještě si s ním pohrají, což je zdravé pro morčata každého věku.
    • Seno z vojtěšky obsahuje spoustu vápníku, takže se příliš nehodí pro starší morčata. Podávejte jim ho pouze občas jako pochutinu, a to i přesto, že ho mají velmi rádi. Rozhodně by nemělo být součástí každodenního jídelníčku. Považujte ho spíš za dezert nebo pamlsek.
      • Vojtěškové seno byste měli podávat těhotným nebo kojícím samicím a mláďatům do čtyřech měsíců věku.
    • Mezi další typy sena patří luční seno, lipnicové seno, sveřepové seno, ovesné seno nebo seno ze srhy. Taková sena můžete morčeti příležitostně podávat také.
    • Vybírejte zelené a měkké seno, protože žluté a tvrdé seno je už spíš sláma.
    • Seno můžete koupit ve zverimexech, kde ovšem může ležet i dlouhou dobu, což není pro morčata zrovna zdravé. Seno si můžete často objednat také přímo z místní farmy nebo zprostředkovaně přes veterináře - takové seno bývá obvykle levnější a kvalitnější.
  2. 2
    Každý den svému morčeti podávejte zhruba šálek čerstvé zeleniny.[1] Klíčem k dosažení vyváženého jídelníčku je podávání dostatečného množství velmi rozmanité potravy. Zelenina vhodná pro morčata zahrnuje celer, mrkev, rajčata, okurky, kukuřici, kale, trochu syrové brokolice, malé množství špenátu a hrášku.[2] .
    • Další druhy zeleniny, jako je červená řepa, petržel nebo malé množství papriky, jetele či pampelišky (řádně proprané), byste měli podávat pouze příležitostně.[3]
    • Morčatům nedávejte zkaženou nebo zvadlou zeleninu. Pamatujte, že je nesmíte krmit zeleninou špatné kvality, kterou byste sami nejedli.
  3. 3
    Močata krmte peletkami. Buďte opatrní, protože peletky jsou velmi kalorické a jejich přemíra by mohla vést k rozvoji obezity a dentálních problémů. Každý den jich morčeti dávejte jen zhruba 1/8 až 1/4 šálku a doplňte tak jídelníček o potřebné živiny.
    • Hledejte peletky, které jsou obohacené o vitamin C. Vitamin C je důležitou živinou, která by morčatům neměla chybět.
    • Vyhněte se podávání musli - mohlo by to vést k selektivnímu krmení.
    • Krmte pouze peletkami, určenými pro morčata. Peletky pro králíky a jiné hlodavce nejsou pro morčata vhodné, protože obsahují jiná množství základních vitaminů a živin.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Krmení morčete

  1. 1
    Ujistěte se, že se vašemu morčeti dostává dost vitaminu C. Morčata jsou jedním z druhů savců (společně s lidmi), který si nedokáže tvořit svůj vlastní vitamin C, takže ho musí přijímat z potravy. Každý den ho potřebují 10 - 30 miligramů.[4] Mezi zeleninu s vysokým obsahem C, která je vhodná pro morčata, řadíme například tmavou listovou zeleninu, papriky, brokolici a květák.
    • Morčata jsou velmi náchylná ke kurdějím, což je nemoc způsobená nízkou hladinou vitaminu C.
    • Příjem vitaminu C můžete u svých morčat podpořit doplňky stravy.
    • Přidávání vitaminu C do vody se nedoporučuje. Přidáte-li vitamin C do vody, vaše morče může přestat pít, protože mu voda nebude chutnat. Navíc budete moct jen s obtížemi kontrolovat, kolik vitaminu morče vlastně dostalo, protože někdy může pít jen trochu nebo naopak hodně.
  2. 2
    Morčatům nepodávejte potraviny, které jsou pro ně škodlivé. Mezi takové potraviny patří velké množství ovoce s vysokým obsahem cukru (tím byste měli krmit jen zřídka) a škrobnatá zelenina, jako jsou například brambory.[5]
    • Mezi zeleninu, které byste se měli při krmení vyhýbat, patří ledový salát, roketa, červenolisté saláty, květák, řepné listy, brambory a ředkvičky.
    • Ovocem krmte jen v malém množství. Ovoce obsahuje nejen příliš cukru, ale navíc má velmi nízký poměr vápníku k fosforu, což může vést k problémům s močovým měchýřem a také k průjmu.[6] To platí zejména o rozinkách.
    • Citrusům se v krmení svých morčat úplně vyhněte. [7]
    • Morčata jsou býložravci, což znamená, že byste je neměli krmit žádným masem ani mléčnými výrobky.[8]
  3. 3
    Vyhýbejte se komerčním pamlskům pro morčata. Nejedná se totiž o vhodné výrobky a vyhazovali byste tak zbytečně peníze. Vaše morče mnohem více ocení například kousek jablka nebo trochu srolovaného ovsa. Komerční pamlsky jsou plné cukru, zatímco přírodní pochutiny jsou velmi zdravé.[9]
  4. 4
    Namísto různé multivitaminové suplementace a solných koleček krmte vyváženou stravou. Doplňky stravy nejsou v jídelníčku vašich mazlíčků potřebné, pokud si tedy vyhradíte dostatek času pro řádné krmení. Jestliže přece jen ale nějaké doplňky stravy potřebujete, požádejte svého veterináře o nějaké s vysokým obsahem vlákniny.
  5. 5
    Kontrolujte také množství jídla, které morčatům podáváte. Morčata žvýkají instinktivně a pokud jim budete neustále doplňovat krmivo, budou ho pojídat po celý den. Dávejte proto pozor na to, kolik jim dáváte jídla a držte se pouze zdravé potravy. Jestliže morče chovají vaše děti, tuto zásadu jim nějak šetrně vysvětlete, aby ho nepřekrmovali.
  6. 6
    Potravu podávejte v keramických nádobách. Morčata dokážou schroupat všechno, na co přijdou, včetně různých nádob. Pořiďte proto těžkou keramickou nádobu, která se nedá jen tak rozkousat a zničit.[10]
  7. 7
    Jídlo udržujte čerstvé. Nesnědené zbytky jídla byste měli co nejdříve odstranit, maximálně do jednoho dne. Morčata mohou být poměrně vybíraví strávníci, takže pokud byste jim v kleci jídlo nechali po delší dobu, rozhodně by pro ně nebylo lákavější. Jestliže se potravě celý den vyhýbají, pak o ní pravděpodobně nejeví zájem a vy byste ji měli z klece vytáhnout, než nadělá nepořádek.
  8. 8
    Množství jídla přizpůsobte tomu, zda je vaše morče obézní nebo podvyživené.[11] Množství jídla, které morče potřebuje, je závislé na jeho věku, životním stylu a celkovém zdraví. To znamená, že množství jídla, kterým ho budete krmit, se bude v průběhu času měnit, abyste ho za všech okolností udrželi při pevném zdraví.
  9. 9
    Morče musí mít za všech okolností přístup k vodě.[12] Pítko s čistou vodou dejte přímo do klece, aby se k ní morče dostalo kdykoli se mu zlíbí. Láhev pravidelně doplňujte - nikdy nesmí zůstat prázdná. Pokud morče nedostává dostatek vody, může velmi vážně onemocnět.
    • Nejvhodnější jsou pítka, speciálně určená pro morčata a králíky, které jsou na konci hubice opatřeny kovovou kuličkou.
    • Jestliže vaše morče žije v ohradě ve venkovních prostorách, ujistěte se, že mu v zimě nezamrzá voda.
    • Hubici pítka pravidelně čistěte vatovou tyčinkou a zbavujte jí jakýchkoli nánosů a zbytků potravy. Samotné pítko vyčistíte tak že do něj přidáte syrovou rýži s trochou vody a potom celou lahvičkou důkladně zatřesete. Rýže odstraní veškeré nazelenalé nánosy (řasy).
  10. 10
    Své morče nechte občas napást. Jestliže máte trávník, který neošetřujete žádnými chemikáliemi a nevyužívají ho ani jiná zvířata pro močení a vyměšování, můžete na něj své morče občas vypustit a nechat ho napást. V teplém počasí obežeňte zahrádku nějakou ohrádkou a nechte v ní morče potulovat. Musíte se pouze ujistit, že se venkovní teplota pohybuje v rozmezí 15-24°C.
    • Pobyt ve venkovních prostorách jim umožněte pouze pod dozorem. Ačkoli některá morčata žijí ve venkovním výběhu, nikdy byste je neměli nechávat v otevřeném prostředí bez dozoru. Vystavili byste je tak dravcům nebo by vám utekli.
    • Ujistěte se, že mají k dispozici stín či tmavý kout, do kterého se mohou uchýlit před sluncem nebo před nebezpečím.
    • Výběh čas od času posuňte. Morčata tak váš trávník udrží pěkně krátký a zároveň ho pohnojí.
    Reklama

Tipy

  • Morčata mají různé stravovací preference. Jestliže neustále nechávají určitý druh potravin netknutý, pak jim pravděpodobně nechutná. Nenechte se ale odradit - někdy si musí ukousnout několikrát, než se rozhodnou, zda jim bude daná věc chutnat nebo ne. Takové chování je typické zejména pro mladá morčata a pro ta, která jsou právě přivezená ze zverimexu, kde jim dávali pouze jednodruhové krmivo. Takoví jedinci ještě nebudou mít úplně vytříbenou chuť.


Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 9 902 krát
Stránka byla zobrazena 9 902 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama