Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V ideálním případě by koťata měla zůstat s matkou a krmit se mateřským mlékem až do osmi týdnů od narození. V případě, že matka zemře, naleznete osiřelé kotě, nebo v případě, že matka kotě odmítne, je ovšem nutné zasáhnout. Pokud se ocitnete v situaci, kdy musíte krmit novorozené kotě, je nutné zvážit mnoho různých faktorů. Když se na to dobře připravíte, bude pro vás krmení kotěte příjemným zážitkem, který vám pomůže zajistit, že z malého koťátka vyroste zdravá kočka.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na krmení kotěte

 1. 1
  Pokuste se najít kočku, která má mateřské mléko. Kontaktujte místního veterináře, nebo útulky pro opuštěná zvířata a zjistěte, zda se vám podaří sehnat kočku, která by se o novorozené kotě mohla postarat. Mateřské mléko je pro koťata nejlepší a než se uchýlíte ke krmení kočky z lahvičky, doporučujeme pokusit se najít kočku, která by mohla zastoupit úlohu chybějící matky. [1]
  • Uvědomte si, že i když se vám podaří najít kočku, která by mohla kotě krmit, je možné, že ho tato kočka nepřijme. Při pokusech o krmení byste měli být vždy přítomni – existuje riziko, že kočka bude chtít kotě zavraždit.
  • Pokud se vám poštěstí najít náhradní matku pro kotě, pokuste se nějakým způsobem skrýt zápach kotěte. Zkuste chvíli hladit vlastní koťata matky a potom pohlaďte své kotě. Tímto způsobem přenesete vůni vlastních koťat matky na své novorozené kotě. Matka pravděpodobně kotě odmítne v případě, že nepozná jeho zápach, takže když jeho zápach „skryjete,“ zvýšíte tím šanci, že matka kotě přijme.
 2. 2
  Sežeňte si mléko. Novorozené kotě dokáže strávit pouze mléko, konkrétně pouze mateřské mléko od kočky. Když budete kotěti dávat špatné mléko, například kravské mléko, bude to na něj mít dlouhodobé i krátkodobé negativní vlivy, například průjem, dehydrataci, nedostatek živin a další zdravotní problémy způsobené špatným růstem. Můžete si koupit náhražku kočičího mléka, kterou seženete ve zverimexu, na internetu, nebo u veterináře. V USA mezi nejlepší značky patří Cimicat a Just Born, ale můžete si nechat poradit od veterináře a koupit mléko, které vám doporučí a které seženete v místě vašeho bydliště. [2] [3]
  • Náhražka kočičího mléka se prodává v tubě nebo v krabičce a jde o tekutinu, nebo prášek. Používá se stejným způsobem, jako Sunar pro malé děti. Na obalu mléka najdete pokyny ohledně dávkování prášku a vody.
  • Uvědomte si, že mléko, které se prodává v kartonech jako kočičí mléko není pro mladá koťata vhodné. Jde o kravské mléko bez laktózy, které je určeno pro dospělé kočky (pouze proto, aby se naplnila lidská potřeba dávat kočkám mléko, spíše než proto, že by kočky skutečně chtěly mléko pít). Toto mléko pro koťata není vhodné.
 3. 3
  Měli byste mít náhradní plán pro případ, že se vám nepodaří sehnat náhražku mléka včas. V ideálním případě byste měli použít mléko od kojící kočky. Pokud žádné k dispozici nemáte, nejprve kotě krmte převařenou vodou a co nejrychleji si sežeňte náhražku kočičího mléka. Pokud je kotě velmi hladové, můžete do vody přidat jednu lžičku glukózového prášku. Tuto metodu byste ovšem měli použít jen pro jedno krmení a neměli byste ji opakovat. [4]
  • Další alternativou pro případ, že prozatím nemáte k dispozici náhražku kočičího mléka, je použít rýžovou vodu – tedy vodu, která vám zůstane po uvaření rýže. Uvařte si bílou rýži ve vodě a přeceďte ji. Výsledná tekutina obsahuje trochu škrobu (energie) a nemá projímavé účinky, takže ji můžete použít jako dočasné řešení.
  • Když budete kotěti dávat vodu, vyhnete se dehydrataci a jde o lepší řešení, než mu dávat jinou potravu (například kravské mléko), která by mu mohla způsobit zažívací potíže.
 4. 4
  Naplánujte si svůj čas. Uvědomte si, že čím mladší kotě máte, tím rychlejší metabolismus má a tím častěji ho tedy budete muset krmit (protože má velmi malý žaludek). Znamená to, že budete muset s kotětem trávit veškerý svůj čas alespoň tak dlouho, dokud nebude dost staré na to, aby mohlo přejít na pevnou stravu.
  • Novorozené kotě, tedy kotě mladší dvou týdnů, vyžaduje neustálou pozornost a krmení ve dne i v noci, dokud nebude dostatečně staré na to, aby mohlo začít jíst pevnou stravu.
 5. 5
  Osiřelé kotě je možné zvykat na pevnou stravu o něco dříve. Pokud je kotě bez matky, je možné mu začít postupně dávat pevnou stravu o něco dříve. Můžete to udělat již ve čtyřech týdnech věku, kdy už kotě není novorozené. Až kotě začne kousat do bradavky lahvičky, ze které ho budete krmit, znamená to, že už nejde o novorozeně a můžete mu velmi pomalu začít dávat pevnou stravu. [5]
  • Pokud chcete kotěti začít dávat pevnou stravu, dejte mu do misky malé množství. Pokud nemá chuť, nebo zatím nechce pevnou stravu jíst, přidejte k ní několik lžic náhražky kočičího mléka nebo vody, abyste ji trochu zjemnili. Zajistěte, aby kotě mělo stále k dispozici pevnou stravu pro případ, že by bylo připravené a chtělo ji začít jíst. Po nějaké době postupně snižujte množství tekutiny v potravě a zvyšujte množství pevné stravy.
  • Většina koťat zvládne jíst pevnou stravu zhruba v sedmi týdnech po narození.
  • Kotě staré 6-10 týdnů musíte krmit 6-8x denně. Kotě staré 10 týdnů až 6-7 měsíců potřebuje čtyři jídla denně a kotě staré 7-9 měsíců musíte krmit třikrát denně. Dokud kočka nebude dospělá, musíte ji krmit častěji, než dvakrát denně.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Krmení kotěte

 1. 1
  Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Ke krmení novorozeného kotěte budete potřebovat vybavení. Pokud to bude možné, měli byste si sehnat lahvičku a umělou bradavku určenou speciálně pro koťata, například od značky Catac. Samotná lahvička je velmi malá a má otevřený konec, abyste na ni mohli dát palec a ovládat tok mléka, kdyby z bradavky kapalo příliš rychle. Bradavka je dlouhá a úzká, což je pro ústa novorozeného kotěte ideální. Díky tomu se kotě bude moci přisát stejně jako na bradavku matky.
  • Pokud nemáte vybavení ke krmení kotěte, nejlepší možností je použít stříkačku, pomocí které budete mléko kapat kotěti do úst. Kotě ovšem ze stříkačky nebude moci sát, takže je v každém případě nejlepší pořídit si lahvičku s bradavkou.
 2. 2
  Veškeré vybavení sterilizujte. Je nutné mít vybavení pro krmení kotěte stále sterilní – nebude stačit ho pouze umýt. Měli byste použít parní sterilizátor (stejně jako v případě dětských lahviček), nebo vybavení ponořit do roztoku Milton. [6]
  • Sterilizační roztok Milton koupíte v lékárně, většinou v oddělení s dětským vybavením. Řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku. Pokud budete sterilizovat lahvičku pro kotě v tomto roztoku, musíte před použitím vše opláchnout převařenou vodou, abyste smyli zbytky roztoku.
 3. 3
  Připravte mléko a ohřejte ho. Pokud máte tekuté mléko, otevřete plechovku a odměřte si požadované množství. Pokud máte mléko v prášku, řiďte se pokyny uvedenými na obalu a připravte si podle nich dávku mléka. Vždy si důkladně pročtěte pokyny, protože když uděláte mléko příliš koncentrované, mohlo by kotěti způsobit zažívací potíže a když ho naopak připravíte příliš slabé, vaše kotě z něj nezíská potřebné živiny.
  • Před každým krmením připravte čerstvé mléko. Toto mléko neobsahuje žádné konzervační látky a novorozená koťata mají slabý imunitní systém, takže když mléko kontaminují bakterie, mohlo by to mít katastrofální vliv na zdravotní stav vašeho kotěte.
  • Neohřívejte mléko v mikrovlnce – vytvořily by se v něm bubliny příliš studeného, nebo příliš horkého mléka. Dejte mléko raději do nádobky a tu ponořte do horké vody.
  • Mléko by mělo mít správnou teplotu – ani horké, ani studené. V ideálním případě by mělo mít tělesnou teplotu, takže když si nakapete několik kapek na ruku, mělo by mít stejnou teplotu, jako vaše kůže. Když bude mléko příliš horké, kotě by se mohlo opařit.
 4. 4
  Změřte kotěti teplotu. Až budete připraveni kotě nakrmit, ujistěte se, že je v teple. Rychlost trávení do určité míry závisí na tělesné teplotě koťat. Pokud má kotě chladnou kůži, znamená to, že má zpomalené zažívání a mléko mu zůstane v žaludku a začne fermentovat. Novorozená koťata se většinou drží velmi blízko u matky a na dotek jsou teplá. Ideální teplota kotěte v prvních třech týdnech života je 35-38 stupňů Celsia. [7]
  • Snažte se udržet kotěti tuto teplotu pomocí ohřívací dečky, kterou mu dáte do pelechu. Pokud nemáte ohřívací dečku, použijte lahev s horkou vodou zabalenou v ručníku, aby s ní kotě nepřišlo do přímého styku a nepopálilo se. Tuto lahev byste měli pravidelně měnit, aby byla stále horká. [8]
 5. 5
  Nakrmte kotě. Posaďte se do pohodlného křesla a na klín si rozložte ručník. Nastavte kotě do stejné polohy, v jaké by se krmilo s matkou – narovnaná hlava, nohy směrem dolů a opřené o břicho. Až se budete pokoušet kotě nakrmit poprvé, kápněte trochu mléka na konec stříkačky nebo umělé bradavky a přiložte ho kotěti k ústům. Koťata mají silně vyvinutý čich, takže pravděpodobně ucítí mléko a začnou ho pít. [9]
  • Pokud používáte umělou bradavku, pomozte kotěti tím, že mu ji vsunete do otevřených úst. O zbytek by se již měla postarat příroda a kotě by mělo začít samo sát.
  • Pokud používáte stříkačku, jemně ji stiskněte, aby kotěti do úst spadla jedna kapka mléka. Mezi jednotlivými kapkami počkejte, až kotě polkne. Nikdy mu nekapejte do úst více kapek mléka najednou, jinak by ho mohlo vdechnout a mohlo by se mu dostat do plic, což by způsobilo zápal plic, který je pro koťata smrtelný. Dávejte si na čas. [10]
  • Je velmi důležité kotě správně nastavit. Nikdy nekrmte kotě na zádech jako malé děti a vždy si dávejte pozor na to, aby se při krmení o něco opíralo. Nemělo by mít zvednutou hlavičku, což by mohlo způsobit vdechnutí mléka do plic, což je pro koťata smrtelné. [11]
 6. 6
  Nakrmte kotě správným množstvím. Cimicat a další náhražky kočičího mléka se prodávají s pokyny ohledně množství. Vždy se těmito pokyny řiďte. Zde jsou obecné informace o tom, jakým množstvím byste měli své kotě v prvních několika týdnech života krmit a jak často byste ho měli krmit: </ref> .
  • 1-3 dny: 2.5 ml umělého mléka každé dvě hodiny
  • 4-7 dnů: 5 ml umělého mléka 10-12x denně
  • 6-10 dnů: 5-7.5 ml umělého mléka 10x denně
  • 11-14 dnů: 10-12.5 ml umělého mléka každé tři hodiny
  • 15-21 dnů: 10 ml osmkrát denně
  • 21 dnů a dále: 7.5-25 ml 3-4x denně, kromě zavedení pevné stravy
 7. 7
  Všímejte si signálů. Až se budete učit krmit kotě z lahvičky, uvědomte si, že si musíte dát pozor, abyste ho nepřekrmili, jinak byste mu mohli způsobit dýchací potíže. Bedlivě kotě při krmení sledujte, abyste měli jistotu, že se mu mléko nedostane do nosu, nebo že nemá nafouklé bříško.
  • Co se týče kvantity, pokud máte kotě, které nemá nikdy dost a saje dál i když už překročilo stanovené množství, podívejte se mu na bříško. Pokud ho má pevné a nafouklé, přestaňte ho krmit – znamená to, že je již najezené, ale ještě si to neuvědomilo. Dejte si pozor, abyste kotě nepřekrmili. [12]
  • Pokud kotě saje méně, než kolik by mělo vypít, nemusíte panikařit. Může to znamenat, že více potravy nepotřebuje. Pokud máte strach, že nemá dostatek potravy, nenuťte ho jíst více, jinak by se mu mléko mohlo dostat do plic. Raději s krmením přestaňte, nechejte kotě odpočinout a zkuste to za hodinu znovu.[13]
 8. 8
  Buďte klidní a uvolnění. Je důležité být v klidu a mít trpělivost, abyste měli jistotu, že se kotě uvolní a nebude ve stresu. Kromě toho byste měli kotěti umožnit krmit se svojí vlastní rychlostí, abyste se vyhnuli zažívacím potížím a přejídání.
  • Pomáhejte kotěti říhat si tím, že ho chytnete tak, že si jeho záda opřete o své tělo a budete mu jemně masírovat bříško. V případě koťat, která vyrůstají s matkou, dospělé kočky koťata olizují a čistí, čímž podporují vyprazdňování a únik plynů. Nemělo by vás překvapit, když se kotě začne po masáži bříška vyprazdňovat – je to dobré znamení. [14]
 9. 9
  Očistěte kotěti konečník. Ihned po krmení kočky svým koťatům olizují konečník, aby stimulovaly vyprazdňování. Matka jejich výkaly sežere, čímž zabrání tomu, aby si ušpinila pelech. Pelech ušpiněný od kočičích výkalů totiž přitahuje predátory. Bez matka kočky ovšem musíte zakročit vy. Použijte vlhký vatový tamponek a očistěte kotěti konečník pohyby, které napodobí olizování kočky. Až si kotě uleví, otřete mu výkaly vatovým tamponkem. Nakonec mu konečník otřete čistým a suchým vatovým tamponkem. To je poslední krok každého krmení. [15] [16]
  • Tento krok je při krmení velmi důležitý. Když nenapodobíte stimulaci vyprazdňování, kotě se nevyprázdní a mohlo by vážně onemocnět.
 10. 10
  Vraťte kotě do pelechu, nebo do krabice a každý den ho krmte stále stejným způsobem, dokud nebude připravené přejít na pevnou stravu. V tuto chvíli si promluvte s veterinářem, abyste věděli jak dále postupovat.
  • Zhruba ve věku čtyř týdnů začněte kotěti dávat měkkou a vlhkou pevnou stravu, jako jsou různé konzervy. Některá koťata se krmí z lahvičky až do doby osmi týdnů. Tyto změny byste měli vždy konzultovat s veterinářem.
  Reklama

Varování

 • První dva týdny kotě každý den važte. Můžete použít kuchyňskou váhu, ale musíte ji přikrýt čistou utěrkou. Během těchto dvou týdnů by kotě mělo přibírat zhruba 15 g denně. Zapisujte si jeho hmotnost a v případě, že kotě bude ztrácet na váze, nebo přibírat příliš rychle, se poraďte s veterinářem. [17]
 • Nejlepší je nechat koťata u matky až do věku 6 týdnů, i když v ideálním případě by s ní měla zůstat až do věku 10 týdnů. Chovatelé doporučují hledat koťatům nový domov až ve věku 12 týdnů. U osiřelého kotěte se mohou vyskytnout komplikace – kotě může být nespolečenské, může mít zdravotní potíže a jeho celkový vývoj může být nepříznivě ovlivněn. [18]
 • Pokud kotě odmítá jíst, poraďte se s veterinářem – mohlo by jít o příznak nějaké nemoci.
Reklama

O tomto wikiHow

Natalie Punt, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt je veterinářka a zakladatelka a generální ředitelka mPet. Specializuje se na nouzovou situaci malých zvířat a všeobecné lékařství a ekonomii veterinární praxe. Dr. Punt je držitelem titulu BS v biochemii a molekulární biologii na Kalifornské univerzitě v Davisu, magisterského studia v oboru biochemie na univerzitě v Buffalu a DVM na Západní univerzitě zdravotnických věd. Tento článek byl zobrazen 22 115 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 22 115 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama