Tento článek spoluautorem článku je Corey Fish, MD. Dr. Corey Fish je pediatr. Je ředitelem Brave Care, dětské kliniky v Portlandu v Oregonu. Dr. Fish má více než 10 let zkušeností jako pediatr a je členem Americké akademie pediatrie. Dr. Fish má titul z biologie na Pacifické luteránské univerzitě. V roce 2009 ukončil medicínu na Lékařské fakultě University of Washington. V roce 2012 dokončil svoji rezidenturu v oboru pediatrie na University of Texas Southwestern Medical School.
V tomto článku je 12 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 35 229 krát
Štěnice mohou poštípat kohokoli. Není pravda, že se štěnice dostanou jen do špinavých a neuklizených bytů – stačí si je přinést na oblečení, v zavazadlech, nebo na jiných věcech. .[1] Vážnost příznaků spojených se štípanci od štěnic se u každého liší. Někteří lidé ani nezaznamenají, že mají štípance, jiní zase trpí alergií a udělá se jim vyrážka, která extrémně svědí. Než zkusíte naše tipy na léčbu štípanců od štěnic, ujistěte se, že vaše štípance skutečně pocházejí od štěnic.
Postup
Jak poznat štípance od štěnic
-
1Pečlivě si štípance prohlédněte. Štípance od štěnic se podobají jiným hmyzím štípancům, například těm komářím. Většinou se projevují vystouplou zarudlou skvrnou, ale mohou připomínat také puchýř. Štípance od štěnic lze jen těžko odlišit od ostatních štípanců. Někdy je nedokáže na pohled identifikovat dokonce ani lékař. [2]
- Štěnice mají ovšem unikátní vzorec štípanců. Některé štípance mohou být osamocené, ale většina z nich se objevuje v řadách po třech nebo pěti štípancích (neboli snídaně, oběd a večeře), nebo ve shluku zarudlých skvrn (vyrážka, které se říká štěnicová dermatitida). Tyto štípance jsou většinou v cik-cak vzoru, ale někdy se mohou projevit také jako rovná čára (zejména pokud vás štěnice poštípají ráno).
- Puchýře se objevují na otevřených místech na těle, jako je krk, obličej, chodidla a paže. Ve srovnání se štípanci od komárů se puchýře jen zřídka vyskytují na zadní straně kolen, nebo v záhybech kůže.
- Štípance nebo vyrážka většinou zmizí během jednoho až dvou týdnů. Přestože se ovšem zranění zahojí, pokud jste se nezbavili štěnic, které máte doma, budete na těle nacházet další a další štípance. Když budete mít štěnice v domě, budou vás stále štípat.
-
2Všímejte si toho, kdy se puchýře objevují. Zamyslete se nad tím, zda nacházíte nové puchýře po probuzení na místech, kde jste je dříve neměli. Není ovšem snadné to zjistit, protože u každého se puchýře projeví po jiné době. Příznaky, které se po štípanci objeví, se mohou vyskytnout kdykoli v období několika hodin až týdne po štípnutí.
- Štípance od štěnic mohou mít dlouhou inkubační dobu. Viditelné známky štípnutí (zarudlá vyrážka) se mohou objevit někdy až deset dnů po štípnutí.
-
3Zjistěte, zda doma máte štěnice. Začněte u postele. Štěnice se zdržují tam, kde se zdržují lidé, aby jim mohly sát krev. Nejlépe to poznáte podle krvavých skvrn na prostěradle, které jsou výsledkem rozmáčknutí štěnice ve spánku, nebo toho, jak se od vás nakrmená štěnice odlepí. [3]
- Prohlédněte si celou matraci, včetně lemů a švů. Snažte se najít spící štěnice, jejich mrtvá těla, prázdné kůže (exoskeletony) a výkaly (výkaly štěnic vypadají jako malé černé skvrnky). Prohlédněte si také polštáře, povlečení a povlaky na polštáře.
- Není snadné spatřit a chytit živé štěnice. Jsou to malí hnědí brouci s oválnými těly a umějí se skvěle schovávat. Jediným způsobem, jak si potvrdit, že máte doma štěnice, je bohužel najít je. [4]
-
4Zajděte si k lékaři. Můžete se lékaře zeptat, zda jsou vaše štípance od štěnic, nebo zda máte doma jiné parazity. Lékař ovšem s největší pravděpodobností nebude schopen provést diagnózu pouze pomocí pohledu, protože štípance od štěnic připomínají spoustu jiných kožních nemocí a vyrážek. Vždy je ovšem dobré zajít si k lékaři, který vám potvrdí, že štěnice pro lidi nepředstavují žádné zdravotní riziko.
- Lékař vám může předepsat kortikosteroidovou mast, která vás zbaví svědění a zánětu. Tyto masti jsou o něco silnější a účinnější než masti, které seženete v lékárně bez předpisu.
-
5Zavolejte si deratizátory. Jedině tímto způsobem zjistíte, zda vás skutečně štípají štěnice. Deratizátoři prohledají váš dům a potvrdí, zda máte doma skutečně štěnice.
- Deratizátor ví, co má hledat a bude schopen vás štěnic zbavit a zabránit tomu, aby se vám domů dostaly znovu.
- Domácí plynové bomby a spreje většinou štěnice nezabijí. [5] Pokud chcete mít jistotu, že se jich zbavíte, měli byste zavolat profesionální deratizátory.
Reklama
Jak léčit štípance od štěnic
-
1Umyjte si štípance mýdlem a vodou. Umyjte si poštípanou pleť vodou a mýdlem – vezměte si kostku mýdla a navlhčete si ruce. Vytvořte z mýdla hustou pěnu a naneste si ji na postiženou oblast tak, abyste ji měli celou pokrytou pěnou. Nechejte si pěnu na kůži a nesmývejte ji. Počkejte, až pěna na štípancích uschne. Během několika minut byste se měli zbavit svědění. [6]
- Když si budete mýt poštípanou pleť vodou s mýdlem, zbavíte se svědění a vyhnete se infekci.
-
2Použijte domácí metody zmírnění svědění. Můžete vyzkoušet následující metody zmírnění svědění spojeného se štípanci od štěnic. Většinu těchto produktů pravděpodobně již máte doma. [7]
- Vytvořte si pastu z jedlé sody a vody. Pomalu přidávejte vodu k jedlé sodě a vytvořte hustou pastu. Tuto pastu si potom nanášejte na štípance a nechejte ji uschnout alespoň hodinu (nebo i déle) a potom ji umyjte teplou vodou.
- Namočte si vatový tamponek do citronové šťávy, třezalkového oleje, nebo lísky lékařské, což jsou přírodní látky se stahujícími účinky. Potom si tamponkem potírejte štípance, abyste se zbavili svědění a vysušili je.
- Potírejte si štípance aloe vera gelem. Používejte 100% čistý gel z aloe vera, který má antibiotické a protiplísňové účinky, takže vám pomůže vyhnout se sekundární infekci způsobené škrábáním.
-
3Používejte steroidní krém proti svědění z lékárny. Volně prodejný krém s obsahem hydrokortizonu nebo kortizonu, jako je například Cortaid, vám pomůže zbavit se zánětu a svědění. V lékárně seženete krémy s koncentrací 1% bez předpisu. Pokud nevíte, který krém byste si měli koupit, nechejte si poradit od lékaře. [8]
- Řiďte se pokyny uvedenými na obalu krému a nepřekračujte doporučené dávkování. Tyto krémy jsou velmi jemné a nemají žádné vedlejší účinky (když je nebudete používat déle, než jeden týden).
- Lékař vám může předepsat i silnější kortikosteroidový krém, který nelze koupit bez předpisu.
-
4
-
5Vezměte si antihistaminikum. Antihistaminika ve formě tablet, jako je například diphenhydramin (Benadryl) vám pomohou zbavit se alergické reakce (otoku a vyrážky) spojené se štípanci. [11]
- Řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
- Uvědomte si, že Benadryl může způsobit únavu a neměli byste po něm tedy řídit motorová vozidla.
- Můžete si koupit také Benadryl ve formě krému, který se nanáší přímo na štípance.
-
6Vezměte si lék proti bolesti. Pokud vám štípance způsobují bolest a nepohodlí, můžete si vzít nějaký volně prodejný lék proti bolesti, jako je ibuprofen, naproxen, nebo aspirin. Pokud máte nějaké otázky ohledně užívání těchto léků, poraďte se se svým lékařem. [12]
- Ibuprofen (Ibalgin) je nesteroidní lék, který snižuje hladinu hormonů, které způsobují záněty a bolest. Kromě toho snižuje také hladinu hormonů, které způsobují vysokou horečku.
- Aspirin je lék, který má analgetické účinky a ulevuje od bolesti tím, že blokuje signály bolesti v mozku. Kromě toho také snižuje horečku. Tento lék byste ovšem nikdy neměli dávat dětem.
- Acetaminofen (Tylenol) je pro děti bezpečnější než aspirin a má téměř stejné účinky. Není ovšem protizánětlivý, takže vám nepomůže zmírnit zánět.
-
7Poraďte se s lékařem. Pokud se štípanců nezbavíte přírodními metodami během jednoho nebo dvou týdnů, měli byste zajít k lékaři. Lékaře navštivte také v případě následujících příznaků: [13]
- Mnohočetné štípance
- Puchýře
- Známky kožní infekce (citlivost a hnisání)
- Alergická reakce (zarudnutí, otok, kopřivka)
- Štípance od štěnic se mohou zanítit vlivem škrábání, stejně jako štípance od jiných druhů hmyzu, protože lidé mají za nehty mnoho bakterií. Pokud se vám štípance zanítí, budou zarudlé a oteklé, na dotek citlivé a může z nich vytékat hnis. Většinou nebudete mít horečku, pokud nebudete mít štípance na velké ploše kůže. Pokud trpíte těmito příznaky, měli byste ihned vyhledat lékařskou pomoc a sekundární infekce se zbavit. Lékař vám předepíše antibiotika, nebo v případě mírné infekce pouze antiseptickou mast, kterou si budete moci koupit i bez předpisu.[14] [15] [16]
- Pokud trpíte vážnou alergickou reakcí, lékař vám píchne antihistaminika ve formě injekce, nebo kortikosteroidy, nebo v krajním případě epinefrin (adrenalin). [17] [18]
Reklama
Tipy
- Ve většině případů není nutné léčit štípance od štěnic pomocí léků. Z hlediska medicíny nepředstavují štěnice pro lidi téměř žádné zdravotní riziko. Kromě toho neexistují důkazy o tom, že by jakákoli léčba zkrátila přirozený proces zotavení (jeden až dva týdny), protože nebyly provedeny žádné výzkumy.
- Pokud najdete štěnice na dovolené, zejména v tropických oblastech, vyperte si všechno prádlo v co nejteplejší vodě ještě než se vrátíte domů. Vyhnete se tím tomu, že by se vám štěnice dostaly do domu.
Varování
- Můžete léčit štípance od štěnic, které najdete na svém těle, ale tyto štípance většinou během jednoho nebo dvou týdnů samy zmizí. Pokud se ovšem nezbavíte štěnic, které máte doma, budete mít stále další a další štípance.[19]
Reference
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/who-gets-causes
- ↑ James Studdiford MD, Kathryn Conniff MD, Kathryn P Trayces MD, Bedbug Infestation, American Family Physician 2012, Oct, 1 86 (7) 653-658)
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ http://www.badbedbugs.com/how-to-treat-bed-bug-bites/
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ http://www.bedbugs.org/how-to-treat-a-bed-bug-rash/
- ↑ http://kidshealth.org/teen/infections/skin_rashes/bedbugs.html
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/bedbugs/treatment.html
- ↑ http://www.medicinenet.com/bug_bite_treatment-page2/views.htm
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bedbugs/basics/treatment/con-20026119
- ↑ GJ Goddard, R DeShazo, Bed Bugs and Clinical Consequences of their Bites, Journal of American Medical Association 2009, April 1 301 (13) 1358-1366
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment
- ↑ http://www.emedicinehealth.com/bedbugs/page7_em.htm#medical_treatment_for_bedbug_bites
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/bedbugs/diagnosis-treatment