Žloutenka typu B je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem HBV. Existuje sice vakcína, ale neexistuje žádný lék. Naštěstí se většina dospělých lidí infikovaných tímto virem dokáže vyléčit. [1]

Postup

 1. 1
  Po vystavení viru ihned jděte k lékaři, abyste předešli jeho přenosu. Pokud máte pocit, že jste byli vystaveni viru HBV, ihned jděte k lékaři. Když vám bude do 24 hodin podána infekce imunoglobulinu, zbavíte se žloutenky ještě dříve, než se rozvine. [2] Když se vám podaří navštívit lékaře ihned po vystavení viru, bude možné žloutence předejít.
 2. 2
  Zeptejte se lékaře, zda trpíte akutní, nebo chronickou žloutenkou. Většina případů žloutenky typu B jsou akutní případy. Tento druh žloutenky většinou sám přejde. Chronická žloutenka typu B se musí léčit pomocí různých léků. Na co si dávat pozor v případě, že trpíte akutní infekcí:
  • Protože nemusíte řešit skrytou příčinu infekce, promluvte si s lékařem o příznacích. Lékař vám pomůže zmírnit bolest a další příznaky a řekne vám, co máte dělat, abyste se vyléčili co nejdříve.
  • Objednejte se k lékaři na kontrolu, abyste měli jistotu, že jste se infekce zbavili. Lékař vám vezme krev a určí, zda je virus z těla pryč.
  • Odpočívejte, pijte hodně tekutin a jezte zdravě. [3]
 3. 3
  Jak probíhá chronická žloutenka typu B. Pokud lékař řekne, že trpíte chronickou žloutenkou, nemusíte mít strach – i tato nemoc je léčitelná. Přesto je dobré znát jednotlivé fáze, kterými si budete muset projít:
  • 1. fáze: Imunitní tolerance. U pacientů, kteří se infekcí nakazí ve velmi mladém věku, se tělo žloutenky nedokáže zbavit úplně a virus zůstává v těle skrytý. Tato fáze trvá mnoho let, někdy i desetiletí.
  • 2. Fáze: Vyrovnání imunity. U dětí, kteří prošli fází imunitní tolerancí, nebo u dospělých, kteří se nakazili nedávno, tělo začne bojovat s infekcí naplno. [4] Během této fáze tělo napadá buňky jater, které obsahují virus. Někdy to vede k poškození jater, zánětům a jizvám. Pacienti v této fázi jsou náchylní k cirhóze jater.
  • 3. fáze: Klidová fáze. Po fázi vyrovnání imunity se virus stáhne a přestane být aktivní. Krevní testy vypadají téměř normálně, ale jizvy (fibrózy) přetrvávají. Mohou se vyskytnout občasné záchvaty, během kterých je virus opět aktivní.
 4. 4
  Pacienti s chronickou žloutenkou typu B musejí podstoupit testy, které zjistí virové zatížení. Cílem léčby je omezit riziko cirhózy jater na minimum. Lékaři zjistili, že existuje spojení mezi množstvím viru v játrech a pravděpodobností cirhózy.
  • Pacienti s chronickou žloutenkou typu B musejí podstoupit testy, které zjistí virové zatížení. Cílem léčby je omezit riziko cirhózy jater na minimum. Lékaři zjistili, že existuje spojení mezi množstvím viru v játrech a pravděpodobností cirhózy. [5]
 5. 5
  Zeptejte se lékaře na antivirovou terapii a lék Pegasys. U chronických případů žloutenky typu B antivirové léky často dokážou viry zpomalit a předejít poškození jater. Pegasys je silný antivirotický lék, který se často předepisuje pacientům se žloutenkou typu B. [6]
 6. 6
  Pokud trpíte vážnou chronickou žloutenkou, zeptejte se lékaře na transplantaci jater. Pokud vám játra selhávají, pravděpodobně se transplantaci nevyhnete. Jaterní transplantáty většinou pocházejí od mrtvých dárců. [7]
 7. 7
  Omezte konzumaci alkoholu a než začnete brát jakékoli jiné léky, poraďte se s lékařem. Alkohol se zpracovává v játrech, takže byste ho měli přestat pít, abyste svá játra zbytečně nezatěžovali. Nepijte alkohol ani během latentních fází nemoci. Dávejte si také pozor na léky, jako je aspirin, nebo ibuprofen, které mohou také nepříznivě ovlivnit játra. [8]
  Reklama

Tipy

 • Všechny lékařské zákroky podléhají lékařskému tajemství.

Reklama

Varování

 • Pokud trpíte žloutenkou, je naprosto nezbytné nastoupit léčbu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 501 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 501 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama