Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Angína (tonzilitida) znamená zánět mandlí, to jsou dvě oválné tkáně, které se nachází na zadní části krku. Mezi některé příznaky angíny, kromě otoku, patří bolest v krku, potíže s polykáním, ztuhlý krk, horečka, bolesti hlavy a žluté nebo bílé skvrny na mandlích, které naznačují infekci. Bakteriální nebo virové infekce často způsobují zánět mandlí. Léčba angíny závisí na příčině a četnosti onemocnění.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Domácí léčba

 1. 1
  Dopřejte si doma spoustu odpočinku.[1] Lidé si často vezmou 1-3 dny volna z práce, v závislosti na závažnosti infekce. Dále může následovat jeden celý "klidný týden," často lidé chodí do práce, ale odloží sociální schůzky a další akce, do té doby než se cítí lépe. Při zotavování mluvte tak tiše a tak málo, jak je to možné.
 2. 2
  Pijte tekutiny a jezte zklidňující jídlo, abyste utišili bolest a nepohodlí.[2] Můžete vytvořit uklidňující směs, která pomůže zmírnit bolest při angíně. Smíchejte citrónovou šťávu (1 čajová lžička), med (1 polévková lžíce), skořici (1 čajová lžička) a jablečný ocet (1 polévková lžíce) v horké vodě a pijte, jak je potřeba. Voda také pomáhá, aby se zabránilo vysušení a další podráždění mandlí.
  • Horký čaj, teplý vývar a další teplé tekutiny mohou být pro krk uklidňující.
  • Kromě teplých nápojů, studené nanuky mohou také uklidnit nepohodlí v krku.
 3. 3
  Kloktejte teplou vodou se solí.[3] Vmíchejte 1 čajovou lžičku (5 ml) soli do sklenice teplé vody (236 ml). Kloktejte slanou vodu, vyplivněte, a opakujte podle potřeby k úlevě od bolesti v krku způsobené angínou.
 4. 4
  Odstraňte případné dráždivé látky v ovzduší. Je důležité, aby se minimalizovaly jakékoliv dráždivé látky, které mohou zhoršit angínu, jako je suchý vzduch, čisticí prostředky nebo cigaretový kouř.[4] Také můžete zkusit zvlhčený chladný vzduch, který dodá do pokoje vlhkost.
 5. 5
  Zkuste pastilky proti bolesti.[5] Mnoho pastilek obsahuje lokální anestetikum, které může pomoci snížit bolest v okolí mandlí a krku.
 6. 6
  Zvažte "alternativní prostředky."[6] Vždy se poraďte se svým lékařem před použitím některého z následujících alternativních prostředků, abyste se ujistili, že jsou pro vás bezpečné v souvislosti s dalšími zdravotními příznaky, které můžete mít. Nedoporučuje se u dětí a dospívajících. Mezi další možnosti ke zvážení patří:
  • Papain. Je to protizánětlivý enzym, který může pomoci snížit zánět mandlí.
  • Serapeptáza. Je to další protizánětlivý enzym, který může pomoci při angíně.
  • Jilm plavý v pastilkách. Bylo prokázáno, že pomáhá v úlevě od bolesti.
  • Právenka latnatá. Zaměřuje se na léčbu příznaků horečky a bolesti v krku.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Profesionální ošetření

 1. 1
  Potvrzení diagnózy výtěrem z krku a provedení kultury. Pokud si myslíte, že máte angínu, je důležité navštívit vašeho lékaře nebo lékaře na pohotovosti (pokud se nemůžete dostat ke svému lékaři ten samý den), aby vám byl proveden výtěr z krku ke stanovení diagnózy.[7] Největší obavy z angíny jsou, pokud je způsobena Streptokokovými bakteriemi skupiny A. Tato infekce bude vyžadovat lékařské ošetření antibiotiky, selhání léčby může vést k potenciálně nebezpečné komplikaci postupující níže po sliznici.
  • Dobrá zpráva je, že pokud vyhledáte lékařské ošetření okamžitě, obvykle je řešení infekce bez komplikací.
  • Angína může být také způsobena dalším problémem a tím je virová infekce. Ne vždy je způsobená streptokokovou bakterií; nicméně, je vždy lepší navštívit lékaře, který to vyloučí, a vy zůstanete v bezpečí.
 2. 2
  Zajistěte dostatečný příjem tekutin a kalorií.[8] Jednou z klíčových věcí, kterou se budou lékaři chtít dozvědět, pokud máte angínu, je, zda jste schopni konzumovat dostatečné množství tekutin a jídla denně. Hlavní věc, která vám brání v dosažení těchto cílů, jsou mandle, které jsou tak oteklé nebo bolestivé, že vás bolí jíst nebo pít.
  • Lékaři doporučují kontrolovat bolest pomocí léků, takže můžete i nadále jíst a pít.
  • V extrémních případech otoku mandlí, mohou lékaři předepsat kortikosteroidní léky, které snižují otoky.[9]
  • Pokud nejste schopni jíst nebo pít, váš lékař vám pravděpodobně předepíše IV tekutiny a kalorie, dokud kortikosteroidy a léky proti bolesti nezaberou a nesníží bolest a otok kolem mandlí natolik, abyste byli schopni konzumovat potraviny a nápoje ústy.[10]
 3. 3
  Vezměte léky proti bolesti. Ve většině případů angíny, vám lékař doporučí užívat acetaminophen (Paracetamol, Paralen) nebo ibuprofen (Brufen) podle potřeby na úlevu od bolesti.[11] Oba tyto léky jsou volně prodejné v místní lékárně; dodržujte doporučené dávkování v příbalovém letáku.
  • Paracetamol (Paralen), má tendenci být lepší volbou, jak proti horečce, tak proti bolesti.[12] Většina případů angíny je výsledkem infekce, paracetamol tak může pomoci, aby vaše horečka příliš nestoupla.
  • Nicméně s acetaminophenem musíte být opatrní, protože se přidává do tolika přípravků a proto je velmi lehké se předávkovat. Zapisujte si celkovou dávku a neužívejte více jak 3 gramy denně. Při užívání acetaminophenu nepijte alkohol.
 4. 4
  Užívejte antibiotika podle pokynů svého lékaře.[13] Může vám být předepsán penicilin na 10 dnů, pokud lékař určí, že angínu způsobily bakterie.
  • Žádejte jiná antibiotika, pokud jste alergičtí na penicilin.
  • Doužívejte antibiotika, i když se cítíte lépe. Zanedbání vaší léčby může mít za následek, že se příznaky angíny budou vracet nebo se budou zhoršovat, nebo se může vyvinout komplikace níže po sliznici, pokud nedokončíte předepsanou léčbu.
  • Zeptejte se svého lékaře na to, co máte dělat, když zapomenete nebo vynecháte dávku antibiotik.
 5. 5
  Podstoupení tonzilektomie. Pokud antibiotika nepomohou, nebo pokud máte zkušenosti s chronickou nebo častou angínou, pak může být tonzilektomie (vynětí krčních mandlí) poslední možnost. Pojmem časté angíny označujeme, když má člověk zkušenosti s infekcí několikrát v průběhu jednoho až tří let.
  • Lékaři provádí tonzilektomii k odstranění dvou mandlí v zadní části krku. Kromě toho, že je to konečná možnost léčby angín, tonzilektomie také zmírňuje spánkové apnoe nebo jiné dýchací problémy související se zvětšenými mandlemi.
  • Lékaři obvykle dokončí operaci v jeden den, ale pacienti se plně zotaví pravděpodobně do 7 až 10 dnů.[14]
  • Kritéria pro provedení tonzilektomie jsou obvykle 6 nebo více angín v průběhu 1 roku, 5 infekcí v průběhu 2 po sobě jdoucích let, nebo více než 3 infekcí za rok v 3 po sobě jdoucích letech.[15]
  Reklama

Varování

 • Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte potíže s polykáním nebo dýcháním, vysokou horečku nebo mdloby. Jsou to známky vážnější infekce podobné angíně, nazývaný peritonzilární absces. Tato infekce může být smrtelná a musí se neprodleně léčit.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 710 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 6 710 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama