Jak léčit atletické nohy

V tomto článku:Diagnóza a léčbaPrevence

„Atletická noha“ je označení pro mykózu nohou, která může být velmi houževnatá, ale v některých případech je možné se jí velmi snadno zbavit. Když se po vyléčení bakterie přemnoží, plíseň se může objevit znovu. V tomto článku se dozvíte, jak se jí zbavit.

1
Diagnóza a léčba

 1. 1
  Zjistěte, zda trpíte mykózou, nebo něčím jiným. Pokud nosíte uzavřené plastové boty, měli jste delší dobu mokré nohy, potí se vám chodidla, nebo máte nějaké zranění na kůži chodidel nebo na nehtu u nohy, máte zvýšené riziko plísně nohou. [1]
  • Mezi příznaky atletické nohy patří:[2]:
   • Pálení svědění
   • Loupání kůže
   • Praskání kůže
   • Krvácení a bolest
  • Dobře si prohlédněte své nohy. Když hledáte příznaky atletické nohy, všímejte si prostor mezi prsty a povrchu chodidla. Pokud se vám loupe kůže, je zarudlá nebo trpíte některými z výše uvedených příznaků, měli byste se začít léčit.
 2. 2
  Používejte pudry a krémy určené proti plísním nohou. Tyto pudry a krémy obsahují látky, které zabíjejí plísně – miconazol, clotrimazol, nebo tolnaftát. [1]
  • Používejte tyto masti a krémy alespoň 1-2 týdny po vyléčení plísně, abyste měli jistotu, že se infekce nevrátí.
 3. 3
  Mějte nohy stále v suchu. Plísním se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto se často objevují právě na chodidlech. Snažte se zajistit, abyste měli nohy co nejvíce v suchu.
  • Můžete si vzít balíček silica gelu (například z krabice od bot) a dát si ho na celý den do ponožky. Ze začátku to pravděpodobně bude nepříjemné, ale stojí to za to – silica absorbuje vlhkost a to je také důvod, proč se dává do balíčků se sušeným masem.
 4. 4
  Dvakrát denně si myjte nohy mýdlem a vodou a zaměřte se zejména na místa mezi prsty. Po umytí si nohy důkladně osušte.
 5. 5
  Měňte si boty a ponožky tak často, jak bude potřeba. Je nutné, abyste měli nohy stále v suchu. Pokud máte vlhké ponožky, vyměňte si je. Noste bavlněné ponožky – syntetická vlákna neodvádějí vlhkost.

2
Prevence

 1. 1
  Na toaletách a ve sprchách na bazéně noste nazouváky. Protože jsou plísně nohou nakažlivé, neměli byste stoupat bosou nohou na podlahu na bazéně.
 2. 2
  Po koupeli nebo po plavání si důkladně osušte bohy. Nenazouvejte si boty s vlhkýma nohama!
 3. 3
  Noste prodyšné boty. Boty z přírodních materiálů, jako je kůže, jsou mnohem prodyšnější, než boty vyrobené ze syntetických materiálů.
  • Každý den boty střídejte. Pokud chcete mít jistotu, že nechytnete plíseň, nenoste stejné boty více dnů za sebou.
 4. 4
  Pokud máte pocit, že jste chytili plíseň nohou, začněte používat pudry a masti. Pokud například půjdete na bazén a zapomenete si nazouváky, důkladně si osušte nohy a zasypejte si je pudrem proti plísním.

Tipy

 • Nezouvejte se. Až se plísně zbavíte, neměli byste chodit bosi, zejména pokud je venku horko, nebo pokud jste ve vlhkém prostředí. Mějte nohy stále čisté a suché. Pravidelně desinfikujte nástroje, kterými si stříháte nehty, perte ponožky a boty atd. Noste prodyšné ponožky i boty.
 • Poraďte se s lékárníkem a vyberte si vhodný pudr nebo krém.

Varování

 • Pokud se vám plíseň zhorší, nebo se vám nepodaří se jí zbavit doma, navštivte dermatologa nebo podiatra. Lékař vám může předepsat antibiotika a doporučit vám nejvhodnější léčbu.

Informace o článku

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Treat Athlete's Foot, Español: tratar el pie de atleta, Português: Tratar Pé de Atleta, Italiano: Curare il Piede d'Atleta, Deutsch: Fußpilz behandeln, Français: traiter un pied d'athlète, 中文: 治疗脚气, Русский: лечить эпидермофитию стопы, Bahasa Indonesia: Mengobati Athlete's foot, العربية: علاج قدم الرياضي, ไทย: รักษาโรคน้ำกัดเท้า, 한국어: 무좀을 치료하는 법, हिन्दी: पैर की दाद (Athlete's foot) से छुटकारा पायें, Tiếng Việt: Điều trị Bệnh Nấm da chân, 日本語: 水虫の治療をする

Stránka byla zobrazena 3 208 krát.
Byl tento článek přesný?