Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když cítíte, že vás začíná bolet žaludek, je těžké odvést mysl od bolesti a pokračovat v běžných činnostech. Bez ohledu na to, co způsobuje problém, chcete, aby rychle odezněl. Abyste vyléčili bolavý žaludek, musíte nejdříve rozpoznat symptomy – nevolnost, křeče, či špatné zažívání – použijte domácí prostředky léčby, vezměte si vhodný, volně prodejný lék, nebo to zkrátka nechte na přírodě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Léčba nevolnosti

 1. 1
  Dojděte si na toaletu. Předtím, než si vezmete jakýkoliv lék, zkuste zajít na toaletu. Hlavní příčinou jak u dětí, tak dospělých, je potřeba vyprázdnit se. Pokud myslíte, že máte zácpu, dejte si sklenku švestkového džusu, jakýkoliv džus z koncentrátu, či použijte jemné projímadlo.
 2. 2
  Pijte čiré tekutiny. S nevolností často přichází i zvracení a zvracení může způsobit dehydrataci. Když je vaše tělo dehydrované, bude zotavení trvat déle a budete pociťovat účinky nevolnosti silněji než obvykle. Když jste vzhůru, vypijte každých patnáct minut 50-100 ml vody a snažte se zůstat hydratovaní.
  • Vyzkoušejte sportovní nápoje obohacené o elektrolyty. Ty nahrazují sodík a draslík ve vašem těle, které ho potřebuje k boji s nemocí.
  • Pijte mátový, heřmánkový nebo zázvorový čaj s medem. Ukázalo se, že tyto tři bylinky mají pozitivní účinek při snižování pocitu nevolnosti.
 3. 3
  Jezte jemné potraviny. Vaše tělo potřebuje výživné látky, aby si udrželo energii, když se snaží zotavit z bolestí žaludku, takže mu je poskytněte snadno stravitelnými potravinami. Zvolte potraviny, které nejsou kořeněné, mastné nebo plné cukru, včetně ovesných vloček, bujónů, toastů, krekrů a rýže. Také se snažte vyvarovat mléčným produktům, protože obsahují přírodní bakterie, které nemusí váš žaludek snést.
 4. 4
  Rýžová voda je směs škrobů, kterou získáte proplachováním vařené rýže teplou vodou, dokud se nerozpustí.
 5. 5
  Abyste si rýžovou vodu připravili, propláchněte rýži vodou, vyplavíte tak případné nečistoty. Poté vložte ½ šálku nevařené rýže do misky a zalijte ji vodou. Nechte rýži takto bobtnat asi 15-30 minut.
 6. 6
  Rýži v misce s vodou promíchejte. Voda by se měla brzo zakalit.[1]
 7. 7
  Vyzkoušejte Colový sirup. Colový sirup je hustá tekutina, která chutná stejně jako vaše oblíbená plechovka Coly. Sirup se po mnoho let používal k léčbě nevolnosti a může být užíván samotný nebo usrkáván přes led. Abyste pomohli zmírnit nevolnost, berte 1-2 lžíce každých pár hodin.
 8. 8
  Vezměte si jedlou sodu. Ačkoli je to primární přísada ve většině antacid, můžete si vzít jedlou sodu samotnou tak, že rozpustíte lžíci ve sklenici teplé vody. Pomalu vypijte vodu a proces opakujte každých pár hodin, dokud vaše nevolnost nezmizí.
 9. 9
  Pijte jablečný ocet. Na rozdíl od běžného octa funguje jablečný ocet na nevolnost tak, že absorbuje nechtěné živiny ve vašem žaludku. Smíchejte 2-3 lžíce tekutiny se sklenicí teplé vody. Pijte roztok každých pár hodin, dokud nevolnost nezmizí. [2]
 10. 10
  Pijte mátový čaj. Bylo prokázáno, že je mátový čaj účinný na zmírňování nevolnosti. Co je třeba udělat, je půl hodiny louhovat sušené lístky máty, zhruba množství jedné lžíce, v půl litru vařící vody. Přeceďte a potom vypijte. Když pijete mátový čaj, jezte spolu s ním mátové lístky. To proto, že požití uvařených mátových lístků také pomáhá ulevit od nevolnosti.
 11. 11
  Hodně odpočívejte. Vaše tělo bojuje s bakterií nebo virem ve vašem břiše a potřebuje k tomu energii. Abyste mu poskytly energii, kterou potřebuje, věnujte víc času spánku a ležení. Vyvarujte se cvičení nebo příliš mnoho pohybu.
 12. 12
  Pokud potřebujete, zvracejte. Jak je zvracení hrozné na pocit, tak je zdravé pro vyčištění vašeho systému. Zvracení je způsob vašeho těla, jak vyloučit bakterie a viry ve vašem žaludku, které mohou způsobovat vaše onemocnění. Přestože může být proces zvracení neuvěřitelně nepříjemný, většina lidí hlásí potom obrovskou okamžitou úlevu od nevolnosti.
 13. 13
  Berte léky. Existuju mnoho volně dostupných léků k léčbě nevolnosti. Podívejte se po lécích proti nevolnosti, které obsahují “vizmut”, který se používá k pokrytí tkáně žaludku a zmírnění nepříjemného pocitu nevolnosti. Také můžete k léčbě bolestí břicha použít antacida.
 14. 14
  Vyhýbejte se drogám a alkoholu. Drogy a alkohol dráždí váš žaludek a narušují schopnost vašeho těla včas se zotavit, čímž nevolnost zhoršují. Když je vám špatně, držte se dál od kofeinu (považovaného za drogu) a alkoholu. [3] [[Image:Cure a Stomach Ache Step 10 Version 4.jpg|center]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Léčba křečí v břiše

 1. 1
  Použijte teplé obklady. Dodání tepla na vaše břicho může pomoci zmírnit napjatý a nepříjemně křečovitý pocit, kterým trpíte. Použijte ohřívací láhev nebo (čistou) ponožku naplněnou rýží zahřátou na příjemnou teplotu a dejte si jí na břicho. Pro nejlepší výsledky si lehněte na záda s ohřívadlem ležícím přes břicho.
 2. 2
  Dejte si horkou koupel. Ponoření se do teplé vody posílí váš krevní oběh a uvolní vaše svaly. To pomůže zmírnit množství bolesti, které v břiše pociťujete. Pro nejlepší výsledky odpočívejte ve vaně 15-20 minut alespoň jednou denně.
 3. 3
  Masírujte si břicho. Břišní křeče mohou být způsobeny stahy vašich svalů. Abyste je pomohli uvolnit, si dejte (nebo nechte partnera dát vám) masáž lehkým tlakem na vaše břicho. Zaměřte se na bolestivé oblasti, ale promasírujte celý podbříšek.
 4. 4
  Vyzkoušejte džus z aloe vera. Ne přímo aloe vera z rostliny, ale džus z aloe vera. Ukázalo se, že tento doplněk stravy, který můžete najít v mnoha obchodech se zdravou výživou, zmírňuje bolest při křečích břicha. Má také vazby na pomoc se zácpou a zažívacími obtížemi. [4]
 5. 5
  Zkuste vodu se zázvorem. Zázvor se svými léčivými vlastnostmi a alternativními zdravotními prospěchy reguluje trávení a zmírňuje bolesti břicha. Čerstvý zázvor funguje v porovnání se sušeným lépe a rychleji. Hoďte několik kousků čerstvého zázvoru do horké vody, sceďte a vypijte k navození úlevy. Nicméně pokud nesnesete kořeněné potraviny, zvolte jinou formu, jako jsou zázvorové doplňky, které snadno najdete v obchodě.[5]
 6. 6
  Vyhýbejte se alkoholu a perlivým nápojům. Obojí může být pro vaše tělo těžko stravitelné a může zvyšovat bolest, kterou cítíte ve formě křečí. Místo toho zkuste pít bylinný čaj, jako je zázvorový nebo mátový, protože ty pomáhají uvolnit svaly ve vašem břiše.
 7. 7
  Vyhýbejte se mastným potravinám. Vaše tělo může být v křeči v důsledku otravy jídlem, takže se vyvarujte zhoršení svého stavu požíváním mastných, olejovitých potravin. Pokud máte hlad, zkuste jíst potraviny, které jsou jemnější, jako jsou toasty, jablečná přesnídávka nebo krekry.
 8. 8
  Vezměte si léky. Při přetrvávajících křečích, které nezmizí, si vezměte nízkou dávku ibuprofenu, acetaminofenu, aspirinu nebo naproxenu. Tyto volně dostupné léky na bolest všechny hrají roli ve zmírňování křečí. Když jako člověk prožívající menstruaci trpíte křečemi v břiše v důsledku menstruačního cyklu, zvažte brát víceúčelové léky zamýšlené pro léčbu menstruačních křečí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Léčba zažívacích potíží

 1. 1
  Sledujte, co jíte. Vyhýbejte se přijímání potravin, které jsou kořeněné nebo mastné, protože mohou zhoršit vaše zažívací potíže. Kromě toho doslova sledujte, co jíte - pokud jíte velmi rychle, mluvíte při jídle, nebo jíte najednou velká sousta, je pravděpodobné, že budete mít horší trávení, než když to neděláte. Z toho důvodu jezte pomalu, sledujte svůj talíř a vyhýbejte se mluvení při žvýkání (abyste nepolykali vzduch).
 2. 2
  Po jídle se napijte. Pokud při jídle obvykle pijete hodně tekutin, zkuste je místo toho vypít až po něm. Vyvarujte se perlivým nápojům, kávě a alkoholu, protože ty mohou působit na tkáň vašeho žaludku abrazivně a být vám nepříjemné. Abyste zklidnili podrážděný žaludek, zkuste vypít sklenici mléka; mléko neutralizuje kyseliny ve vašem žaludku. [6]
 3. 3
  Berte doplňky s kyselinou chlorovodíkovou. Přestože si v mnoha případech myslíme, že zažívací obtíže jsou způsobeny přebytečnými žaludečními šťávami, někdy je to důsledek nedostatku žaludečních šťáv. Abyste určili, jestli je to příčina vašich potíží, vezměte si doplněk s kyselinou chlorovodíkovou. Pokud necítíte žádnou odezvu, pokračujte v braní doplňku, dokud neucítíte v žaludku teplo. Toto teplo znamená, že máte příliš mnoho žaludečních šťáv a že nižší dávka bude k léčbě zažívacích potíží dostačující.
 4. 4
  Berte trávící enzymy. Jsou dostupné ve formě doplňků stravy ve většině obchodů se zdravou výživou. Existují trávicí enzymy jak živočišného původu, tak rostlinného/houbového původu, z nichž druhé zmíněné prokazují v mnoha případech větší účinnost. Dodržujte doporučené dávkování každého doplňku s enzymy. .
 5. 5
  Vyzkoušejte enterosolventní mátový olej. To je další doplněk stravy ve formě gelových kapslí, který se užívá denně. Postupem času se ukázalo, že zmírňuje nebo léčí zažívací potíže u 75% uživatelů. Dodržujte instrukce k dávkování, které jsou součástí doplňku, abyste brali množství potřebné ve vaší situaci. [7]
 6. 6
  Pijte čaj. Tři magické čajové byliny - máta, zázvor a heřmánek - dělají při žaludečních potížích zázraky. Pijte je ve formě čaje buď kupovaného v pytlíkách, nebo sušeného spařeného horkou vodou. Přidejte citron nebo med, abyste mu dodali trošku chuti bez zvyšování svého příjmu cukru.
  • Vyzkoušejte skořicový čaj. Uvařte si trochu čaje s práškovou skořicí. Použijte dva čajové sáčky nebo jejich ekvivalent. Přidejte do čaje 2 stejné sáčky (nebo podobné množství) a smíchejte. Funguje jako zázrak![8]
  • Horký heřmánkový čaj vám od bolestí břicha může skutečně pomoci. To vám slibujeme!! Heřmánek je známý pro své zklidňující účinky. Usaďte se pohodlně se šálkem horkého heřmánkového čaje. Bude vám to trvat jen několik minut. Bylinky a vitamíny v čajovém sáčku uvolní nepříjemnou bolest v těle. Stejně tak funguje i horká voda! Opravdu.
  • V konvici uvařte vodu. Vezměte jakýkoliv zelený nebo bylinkový čaj a vložte jej do vody. Nechte sáček louhovat 10 minut. Měli byste se uvolnit a čaj usrkávat. Po chvíli by se vám mělo ulevit.
 7. 7
  Berte probiotika. To jsou hodné bakterie, které rostou ve vašem žaludku, aby vám pomohly trávit jídlo. Pokud nemáte dost probiotik, váš žaludek není schopný dostatečně rychle trávit potravu a zanechá vám ten nepříjemný pocit zažívacích potíží. Probiotika se obvykle berou ve formě jogurtu a jiných mléčných výrobků s kulturou.
 8. 8
  Zkuste výtažek z listů artyčoku. Ten je dostupný ve většině obchodů se zdravou výživou a funguje tak, že zvyšuje tok žluči do vašeho trávicího systému. Dodržujte instrukce pro dávkování, které dostanete s doplňkem, abyste brali správné množství výtažku.
 9. 9
  Berte deglycirizovanou lékořici. Také se zkracuje na DCL a je to kapsle práškové lékořice, která postrádá glycirizin, který je odpovědný za zvyšování krevního tlaku. Berte buď dvě tablety nebo jednu lžíci prášku 15 minut před tím, než sníte velké jídlo.
 10. 10
  Po jídle odpočívejte. Přestože se nedoporučuje, abyste si šli lehnout po velkém jídle, dejte si přestávku, než budete vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu. Seďte vzpřímeně nebo lenošte až hodinu po tom, co jste jídlo snědli. Ujistěte se, že jíte nejpozději tři hodiny předtím, než jdete do postele.
 11. 11
  Berte léky. Existuje mnoho volně dostupných léků, které mohou léčit vaše zažívací potíže. Nicméně ty někdy mohou mít vedlejší účinky, jako je průjem a zácpa, protože vše, co dělají, je že zablokují tvorbu šťáv ve vašem žaludku. Ale když nejsou přítomny šťávy, zabraňuje to adekvátnímu trávení. Používejte je střídmě a promluvte si s lékařem o tom, co je pro vás nejlepší možnost. [9]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Prevence bolestí žaludku v budoucnu

 1. 1
  Ovládejte svůj stres. Žaludeční potíže včetně nevolnosti a zažívacích potíží jsou častější, když trpíte velkým množstvím stresu. Když je to třeba, dopřejte si čas o samotě k relaxaci a zmírnění vzteku, který můžete pociťovat.
  • Pomalu se protáhněte a zaměřte se na svůj dech. Tato jednoduchá relaxační technika zmírní pravděpodobnost budoucích bolestí žaludku. [10]
  • Zkuste ovládat svůj stres prostřednictvím cvičení nebo meditace. Cvičení a meditace oboje uvolňuje endorfiny, které způsobují, že se cítíte šťastnější. Pokud již pravidelně necvičíte, zkuste chodit na dlouhé procházky, cvičit jógu, plavat nebo dělat jinou nízkozátěžovou činnost.
  • Dělejte věci, které vás baví. Když si dopřejete čas číst si knihu, kreslit, hrát hru nebo dělat cokoliv jiného oblíbeného, sníží to váš stres. Jako bonus navíc, pokud budete dělat tyto věci, když budete trpět žaludečními potížemi, rozptýlí vás to od nevolnosti nebo bolesti.
 2. 2
  Změňte způsob, kterým se stravujete a pijete. Mnoho žaludečních problémů jsou výsledkem špatného jídelníčku nebo špatných stravovacích návyků. Pokud trpíte přetrvávajícím žaludečními potížemi déle než několik měsíců nebo let, vyzkoušejte některé z těchto metod přizpůsobení jídelníčku.
  • Jezte menší porce a častěji. Jedení tří velkých jídel denně pravděpodobněji způsobí zažívací potíže 5-7 menších porcí. Když nic jiného, zmenšete trochu velikost vašich jídel a doplňte jídelníček svačinami mezi jídly.
  • Vyhýbejte se potravinám, které mohou spustit bolest břicha. Například vynechejte potraviny, které jsou kořeněné, nebo potraviny, které obsahují hodně tuku. Kofein, alkohol a sycené nápoje mohou vašemu žaludku také přitížit.
  • Pokud si nejste jistí, které potraviny dráždí váš žaludek, zkoušejte vynechat vždy jednu potravinu. Například si dejte týden bez mléčných výrobků a sledujte, jestli bolest žaludku zmizí. Pokud vyřazení této potraviny nezabere, vyřaďte něco jiného, dokud nenajdete viníka.
  • Piště si deníček stravy a zapisujte si všechno, co jste po nějakou dobu jedli. Do deníčku stravy si zapište dny, kdy jste měli bolest břicha. Za nějakou dobu můžete zaznamenat vzorec, a budete vědět, kterým potravinám se vyhnout.
 3. 3
  Udržujte si váhu. Když nosíte pár kilogramů navíc váš střed, tedy váš žaludek, je vytlačován nahoru a šťávy se vrací do jícnu. Pro zhubnutí pravidelně cvičte a zdravěji vařte.
  Reklama

Tipy

 • Pokud cítíte, že plyny potřebují ven, nezadržujte je. Můžete na břicho použít hřejivý polštářek a potom se předklonit, abyste pomohli plynům vyjít.
 • Soustřeďte se na dech a snažte se nemyslet na bolest. Hluboké nádechy vaším nosem a hluboké výdechy vašimi ústy.
 • Pokud si myslíte, že je bolest způsobena zácpou, může celkem pomoci jedení vlákniny. Pokud budete ráno pravidelně jíst cereálie s vlákninou, budete mít pravidelnější funkci střev a zácpy budou vzácnější.
 • Vstaňte a zkuste se dotknout palců na nohou. Tím se zbavíte trochy plynu ve vašem břiše.
 • Lehněte si na břicho s alespoň třemi polštáři pod vašima nohama. To, že budete mít vyvýšené nohy, může pomoci s bolestí břicha tím, že snížíte tlak na oblast břicha.
 • Pokud potřebujete zvracet, ale nemáte soukromí a kolem vás jsou lidé, nestyďte se. Pokud opravdu potřebujete, zvracejte. Je to trapné, ale je také důležité, abyste z těla vyloučili látky, kterých se vaše tělo snaží zbavit!
 • Dejte si pár lístků máty peprné, která váš žaludek uklidní.
 • Zkuste si 30 minut odpočinout.
 • Pokud jste ve škole, zkuste si dojít na záchod. Pokud se to nezlepší, požádejte o to, zda můžete jít k lékaři.
 • Pokud si přiložíte na břicho teplý ručník, může vám to pomoci od křečí.
 • Zkuste se uklidnit. Někdy vás může bolet břicho, protože děláte věci příliš rychle.


Reklama

Varování

 • Mnoho lidí dostane bolesti břicha, když cestují k moři. Dávejte si pozor, abyste pili pouze vodu v lahvích, čistili si zuby pouze vodou v lahvích a vyhýbali se ledu, který může být vyroben z kontaminované vody. Vynechejte syrové potraviny jako ovoce se slupkou a salát, kterých se ostatní lidé dotýkají rukama.
 • Ujistěte se, že jíte maso a ryby, které jsou zcela dovařené. Pokud ho neprovaříte při dostatečně vysoké vnitřní teplotě, nezabijete škodlivé organismy, které mohou žít v mase. Požití nedovařeného masa vám může přivodit ošklivý případ otravy jídlem.
 • Pokud je vaše bolest břicha spojena s nedávným zraněním nebo cítíte bolest a tlak na hrudi, okamžitě volejte záchrannou službu.
 • Nechte někoho odvést vás na pohotovost, pokud máte takovou bolest, že nemůžete ani klidně sedět, nebo se pro úlevu potřebujete schoulit do klubíčka. Také jděte na pohotovost, pokud je vaše břicho oteklé nebo choulostivé, pokud je vaše pleť žlutá, pokud máte krev ve zvratcích nebo stolici nebo pokud nevolnost a zvracení přetrvává několik dní. [11]
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 20 555 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 20 555 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama