Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolesti zubu se objevují, když se extrémně citlivá střední část zubu, zvaná dřeň, zanítí. To se může stát z mnoha důvodů: zubní kazy, úder do zubu nebo infekce dásní. Pro informace, jak sami léčit bolest zubu nebo jak určit, kdy je čas jít k lékaři, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Okamžitá úleva

 1. 1
  Vezměte si léky proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky jako je aspirin a ibuprofen poskytují rychlou a účinnou úlevu od většiny menších bolestí zubu. [1] Pulzující bolest zubu může ztěžovat vaší schopnost mluvit a spát. Je také těžší ošetřit bolest zubu, když jste v křeči, takže získat trochu úlevy volně dostupnými léky může pomoci.
  • Užijte pouze doporučenou dávku vytištěnou na obalu, nebo dávku doporučenou vaším lékařem.
  • Acetaminofen je další účinný volně dostupný lék proti bolesti.
 2. 2
  Přiložte studený obklad. Naplňte igelitový pytlík ledem, překryjte ho tenkým hadrem nebo papírovou utěrkou a přiložte přímo na bolest nebo oblast tváře zvenku zubu. Chlad pomůže zmírnit bolest.
  • Nepřikládejte led přímo k zubu. To zvýší bolest, obzvlášť poněvadž zanícené zuby jsou často dost citlivé na teplo nebo chlad.
 3. 3
  Znecitlivte oblast. Kupte si volně dostupný znecitlivující gel na zuby a dásně, abyste pomohli pulzující bolest na několik hodin zmírnit. Tyto gely se nanáší přímo na postižené místo a obvykle fungují několik hodin.
 4. 4
  Pečlivě si vyčistěte ústa. Někdy jsou bolesti zubů způsobeny malými kousky potravin, které uvízly v zubu a zhoršují bolest zubních kazů nebo zánětu dásní. Když je toto příčinou bolesti, pečlivé vyčištění úst může ujít dlouhou cestu k odstranění bolesti a odeznění problému.
  • V okolí zubu použijte zubní nit. Ujistěte se, že se zubní nit dostane až k vašim dásním. Tahejte ji tam a zpět podél zubu tak, aby zachytila všechny částičky, které tam uvízly.
  • Vyčistěte si místo. Pokud je bolest způsobena zánětem dásní, je to jeden z nejlepších způsobů, jak zmírnit bolest. Několik minut si čistěte zuby a soustřeďte se na bolestivé místo. Čistěte si zub dokud se místo už nezdá citlivé.
  • Použijte výplach. Dokončete čištění použitím ústní vody, abyste vypláchli uvolněné částice.
  • Držte se toho. Dodržujte tento režim dvakrát denně každý den a pokračujte s ním i potom, co bolest odezní.
 5. 5
  Použijte výplach z mořské soli. Bolest zubu způsobená úderem do zubu nebo mírnou infekcí by měla sama odeznít. Abyste tomu pomohli, udělejte si výplach teplou vodou a lžící mořské soli. Když se sůl rozpustí, kloktejte si vodou v ústech a ujistěte se, že propláchnete postižené místo. Několikrát denně opakujte, dokud bolest neodezní.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Lékařské ošetření

 1. 1
  Poznejte, kdy navštívit lékaře. Pokud je bolest způsobena větší infekcí nebo zubním kazem, nezmizí sama. Měli byste navštívit zubního lékaře pokud spolu s bolestí zubu trpíte následujícími příznaky:
  • Horečky a zimnice. To mohou být znaky, že je infekce vážná. [2]
  • Výtok. Opět nechcete riskovat zhoršení infekce. [3]
  • Bolest, která roste, zhoršuje se a nemizí. Mohli byste mít zubní kaz, který se zhoršuje po každém jídle.
  • Bolest je ze zubu moudrosti. Mnoho lidí si musí nechat zub moudrosti odstranit, pokud zub roste v úhlu, v kterém se v ústech tísní.
  • Máte potíže s polykáním nebo dýcháním.
 2. 2
  Nechte si udělat plombu. Pokud máte zubní kaz, který odhaluje nervy vašeho zubu a vede to k bolesti, lékař se může rozhodnout dát vám plombu, aby ochránil nervy od přílišné stimulace.[4]
 3. 3
  Nechte si udělat kanálek. Pokud máte absces, což se stává, když se infikuje zubní dřeň, lékař vám udělá zubní kanálek. Zubař vyčistí vnitřek zubu, aby vás zbavil infekce. Protože je tato procedura bolestivá, ústa se předtím znecitliví lokální anestezií.
 4. 4
  Nechte si zub vytrhnout. V některých případech je zub neopravitelný a nejlepší řešení je ho vyndat. V případě mléčných zubů se extrakce provádí téměř vždy, protože zub by stejně nakonec vypadl.[5]
  • Dospělí, kteří si nechají vytrhnout zub, si často nechají jako náhradu ztracených zubů udělat umělý chrup nebo fazety.
  • V případě zubu moudrosti se téměř vždy provádí extrakce. Protože tyto zuby jsou tak velké, pacienti často dostanou celkovou anestezii; zotavení trvá zhruba týden.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Alternativní metody léčby

 1. 1
  Naneste hřebíčkový olej. Říká se, že tento domácí lék léčí nebo alespoň zmírňuje bolest zubu dokud sama nezmizí. Vetřete několikrát denně několik kapek na postižený zub, dokud bolest neodezní. Hřebíčkový olej můžete sehnat ve většině drogérií.
 2. 2
  Zkuste tvrdou kořalku. Tato stará domácí léčba zmírňuje bolest zubu, ale pravděpodobně ji nevyléčí. I tak je to užitečný trik, když je bolest způsobena úderem nebo mírnou infekcí a za několik dní odezní. Nalijte trochu whisky nebo vodky na vatovou kuličku a přiložte ji k postiženému zubu.
 3. 3
  Vyčistěte místo peroxidem vodíku. Tato procedura oblast vyčistí a pomůže zmírnit bolest. Ujistěte se, že si vypláchnete ústa vodou a zdržte se polykání peroxidu.
  • Namočte vatovou tyčinku v peroxidu vodíku, čímž zajistíte nasáknutí.
  • Štědře naneste peroxid na postižené místo.
  • Opakujte.
 4. 4
  K rychlému zastavení bolesti zkuste akupresurní techniku. Palcem stiskněte bod na hřbetu vaší druhé ruky, kde se setkává palec s ukazováčkem. Zhruba dvě minuty tlačte. To pomáhá spustit uvolňování endorfinů, hormonů dobrého pocitu.
 5. 5
  Proplach olejem. Proplachujte si dutinu ústní 15 – 20 minut jednou lžící kokosového oleje. Existují tvrzení, že tyto praktiky redukují množství škodlivých bakterií v ústech. Pokud si ústa proplachujete olejem, bakterie se na něj nalepí a tím se odstraní i zubní plak. Po 15 – 20 minutách olej vyplivněte do koše, nepolykejte jej. Spolykali byste totiž i bakterie, které se nyní drží na oleji. Olej byste neměli plivat do odpadu, mohl by ucpat potrubí.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se nejíst tvrdé potraviny (jablka, ořechy atd.), když vás bolí zub.
 • Čistěte si zuby častěji, abyste zabránili návratu bolesti.
 • Propíchněte kapsli Advilu a vymačkejte trochu na vatovou kuličku, potom jí dejte na díru v zubu. Je to okamžitá úleva. Chuť není nejlepší, ale je to 100% lepší než bolest.
 • Denně používejte zubní nit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 862 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 862 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama