Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chřipka je virové onemocnění, které se obvykle šíří během chladnějších období roku. Chřipka může být nebezpečná pro ty, kteří mají zdravotní potíže, ohrožující imunitní systém, ale většina lidí, kteří se virem nakazí, se zhruba po týdnu nemoci zcela uzdraví. Naučte se, jak léčit chřipku přirozenými prostředky nebo léky, a jak v první řadě zabránit tomu, abyste ji chytili.

Postup

 1. 1
  Rozpoznejte příznaky chřipky. Než budete moci účinně léčit chřipku, ujistěte se, že je to to, co opravdu máte. Příznaky chřipky jsou podobné příznakům běžného nachlazení, ale jsou vážnější.
  • Chřipka obvykle nastupuje velmi rychle, její příznaky začnou být vážné zhruba během jednoho dne. Příznaky nachlazení vznikají pomaleji a následují předvídatelný vzorec eskalace a ústupu.
  • Chřipka obvykle začíná tekoucím nosem, kašlem, únavou a bolestí svalů.
  • Na rozdíl od běžného nachlazení, chřipku obvykle doprovází horečka. Ta může být doprovázena zimnicemi, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením.
  • V extrémních případech může chřipka způsobit vážnou dehydrataci a tak vysoké horečky, že vyžadují hospitalizaci. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud vy nebo vaše dítě pociťujete následující příznaky: [1]
   • Dušnost nebo obtížné dýchání.
   • Vážné přetrvávající zvracení.
   • Náhlé závratě.
   • Namodralý tón pleti.
   • Příznaky podobné chřipce, které se zlepší a potom se vrátí s větší vážností.
  Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Léčba chřipky přírodními prostředky

 1. 1
  Dopřejte si odpočinek. Chodit do práce nebo do školy s nachlazením je někdy možné, ale když máte chřipku, je důležité odpočívat. Vezměte si několik dnů volna, abyste dali vašemu tělu čas na zotavení. [2]
  • Protože chřipka je nakažlivá, zůstat doma je stejně ohleduplné, jako nezbytné pro vaše uzdravení.
  • Pokud cítíte nutkání cvičit, běžte na lehkou procházku nebo se projet na kole. Nedělejte náročné sporty, pokud máte hrudní potíže.
 2. 2
  Často si pročisťujte nos od hlenu. Když jste zahlenění, je důležité čistit si své dýchací cesty od hlenu často, abyste zabránili infekci dutin nebo uší. Zbavujte se hlenu následujícími způsoby:
  • Smrkejte. Je to snadné, ale účinné: smrkejte tak často, jak se vám ucpává nos, abyste udrželi dýchací cesty volné.
  • Použijte inhalátor. Inhalátory jsou přirozenou metodou pro pročištění vašich nosních cest.
  • Dejte si horkou koupel. Pára z vody pomáhá uvolnit hlen.
 3. 3
  Zůstaňte hydratovaní. Horečka způsobuje dehydrataci, takže je pro boj s nemocí důležité pít více tekutin, než obvykle.
  • Pijte teplé tekutiny jako je čaj nebo teplá voda s citronem. Ty zklidňují váš krk a pročisťují dutiny a zároveň vás hydratují.
  • Vyvarujte se kofeinových nápojů, alkoholu a perlivých nápojů. Vybírejte si tekutiny, které obnoví živiny a minerály ve vašem těle a nebudou je vyčerpávat.
  • Pijte horkou polévku. Během chřipkového onemocnění můžete pociťovat nevolnost a nedostatek chuti. Pití horké polévky nebo vývaru je dobrý způsob, jak do svého systému dostat potravu, aniž byste si podráždili žaludek. [3]
 4. 4
  Použijte hřejivý polštářek. Aplikace tepla pomáhá uvolnit bolesti, které přicházejí s chřipkovým onemocněním. Použijte elektronický hřejivý polštářek nebo naplňte ohřívací láhev vodou, a položte si ji na hrudník nebo na záda, kdykoliv ucítíte bolest.
 5. 5
  Berte echinaceu a ženšen. Věří se, že tyto bylinky zkracují chřipku, když je požíváte před nemocí nebo během ní. Berte je ve formě kapslí nebo vylouhované jako čaj. [4]
 6. 6
  Berte oscillococcinum. Tato přírodní alternativa k lékům na chřipku je derivovaná z kachních drobů a je v Evropě populární léčbou. [5]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Léčba chřipky medicínskými prostředky

 1. 1
  Kupte si volně dostupné léky k léčbě příznaků. Nejběžnější příznaky chřipky je možné účinně léčit s léky, které si můžete sami koupit ve vaší lékárně.
  • Bolesti při chřipce se možné léčit nesteroidními protizánětlivými léky jako je ibuprofen a aspirin. Ujistěte se, že zkontrolujete doporučené dávkování na obalu.
  • K léčbě ucpaného nosu berte antihistaminika a dekongestanty. [6]
  • Berte expektoranty a léky proti kašli. Pokud je váš kašel suchý, nejlepší volbou je lék proti kašli, který obsahuje dextrometorfan. Nicméně pokud kašel doprovází hlen, lepší volbou je expektorant obsahující guaifenesin, díky kterému bude kašel účinnější. [7]
 2. 2
  Berte léky na předpis. Pokud se rozhodnete jít k lékaři, aby vám pomohl s léčbou vaší choroby, mohou vám být předepsány jedny z následujících léků, které pomáhají zmírnit symptomy a zkrátit onemocnění, když si je vezmete během 48 hodin:
  • Oseltamivir (Tamiflu), které se bere orálně.
  • Zanamivir (Relenza), který se inhaluje.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Prevence chřipky

 1. 1
  Nechte se před obdobím chřipek očkovat. Vakcíny na chřipku jsou nabízeny v ordinacích lékařů, nemocnicích a v lékárnách. Negarantují období bez chřipky, ale chrání proti mnoha různým kmenům viru.
 2. 2
  Dodržujte dobrou hygienu. Časté mytí rukou, obzvlášť po návratu z veřejných prostranství, je nejlepším způsobem, jak předcházet chřipce. Noste s sebou antibakteriální ubrousky na ruce, abyste je mohli použít, když se budete nacházet na místě bez dřezu a mýdla.
 3. 3
  Udržujte své tělo v dobrém zdravotním stavu. Správná strava, denní doporučená dávka vitaminů a živin, a držení se ve formě pomocí cvičení je dobrou obranou proti chřipce. Pokud propukne, vaše tělo bude dobře vybaveno a s nemocí se vypořádá.
  Reklama

Tipy

 • Spěte s polštářem pod hlavou, pomůže vám to uvolňovat ucpaný nos.
Reklama

Varování

 • Zavolejte lékaře, pokud mezi vaše příznaky patří horečka přes 39 stupňů Celsia, bolest na hrudi, obtížné dýchání nebo omdlívání. Také byste ho měli zavolat, pokud se vaše příznaky nezlepší během 10 dnů, nebo se během této doby značně zhorší.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 470 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 470 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama