Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Léčba dermatitidy závisí na typu nemoci, kterou trpíte. Dermatitida (jakýkoli zánět kůže) zahrnuje prosté vysoušení kůže, ale i vážné a bolestivé puchýře. Přestože byste se měli pokusit své příznaky zmírnit, je důležité zajít si k lékaři a zjistit, jakým typem dermatitidy trpíte, abyste mohli zahájit správnou léčbu.

Někteří lékaři dermatitidu nazývají ekzémem, jiní ekzém používají jako označení atopické dermatitidy a jiných chronických onemocnění.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Kontaktní dermatitida (podráždění nebo alergie)

 1. 1
  Důkladně si umyjte pokožku v oblasti, kde se vyskytuje vyrážka. Použijte teplou vodu a snažte se z kůže odstranit všechny dráždivé látky. [1] Použijte pouze malé množství mýdla, nebo se mýdlu vyhněte úplně.
 2. 2
  Vyhněte se látkám, které vaši vyrážku způsobily. Když zjistíte, co vaši dermatitidu způsobilo, měli byste se tomu začít vyhýbat. Kosmetika, parfémy, vlasové produkty a kovové šperky často způsobují dermatitidu, stejně jako různé prací prostředky, mýdla, nebo čističe. [2] Pokud nevíte, co vaši vyrážku způsobilo, vyhýbejte se většině těchto produktů, nebo zkuste začít používat přírodní alternativy.
  • Pokud máte alergii na latex, nenoste gumové rukavice, nepoužívejte kondomy a nedávejte si do vlasů gumové gumičky.
  • Pokud trpíte alergií na nikl nebo jiné kovy, můžete své šperky nalakovat několika vrstvami čirého laku na nehty. [3] Měli byste také začít jíst potraviny, které neobsahují příliš mnoho kovů. Poraďte se s lékařem.
 3. 3
  Pokud se vystavení těmto látkám nemůžete vyhnout, používejte bariérový krém. Pokud pracujete s látkami, které vám způsobují vyrážku, můžete používat bariérové krémy.
  • Různé látky vyžadují použití různých krémů. Poraďte se s lékařem.
 4. 4
  Před spaním si vezměte lék proti alergii. Pokud trpíte vážnou vyrážkou, můžete si vzít lék proti alergii, který vám pomůže usnout a zmírní svědění.
  • Nepoužívejte krémy proti alergii – některé z látek, které tyto krémy obsahují, by vám mohly pokožku ještě více podráždit. [4]
 5. 5
  Používejte hydratační krém nebo mast. Každé tři nebo čtyři hodiny si vyrážku natřete mastí. Pokud nemáte příliš vážnou dermatitidu, použijte obyčejný hydratační krém. Můžete masti a krémy používat také místo běžných mýdel. [5]
  • Krémy a masti si na pokožku natírejte ve směru růstu chloupků. Neměli byste je vtírat hluboko do pleti, stačí je pouze rozetřít na pokožku a vytvořit tak ochrannou vrstvu.
  • Pokud vám krémy vyrážku zhoršují, začněte používat jiné.
 6. 6
  Ve vážných případech můžete vyzkoušet i kortikosteroidové masti. Pokud máte vážnou dermatitidu, kortikosteroidové masti vám mohou pomoci zmírnit zánět. Seženete je v lékárně bez předpisu, ale dermatolog vám může předepsat i silnější léky (masti, pilulky, nebo injekce).
 7. 7
  Dejte si horkou koupel. Bolestivé léze můžete zmírnit pomocí koupelí s ovesnými vločkami. Nezbavíte se tím své dermatitidy, ale zmírníte bolest a svědění.
 8. 8
  Pokud nic nezabere, objednejte se k dermatologovi. Pokud potřebujete účinnější léčbu, měli byste si zajít k dermatologovi. V případě, že i po 2-3 týdnech léčby trpíte vyrážkou, je dobré navštívit lékaře. Ten vám může doporučit fototerapii, léky pro potlačení imunitních reakcí, nebo jinou formu léčby. [7]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Atopická dermatitida (ekzém)

 1. 1
  Vyhýbejte se alergenům a dráždivým látkám. Atopický ekzém může způsobit spousta věcí. Lékař provede testy a určí konkrétní příčiny, ale protože tato nemoc není tak jednoduchá, jako kontaktní dermatitida, je dobré omezit vystavení všem následujícím látkám: [8]
  • Parfémy, barviva a kosmetika
  • Písek, prach a roztoči
  • Chlor, minerální oleje, rozpouštědla a další silné chemikálie
  • Zvířecí srst
  • Cigaretový kouř
  • Pyl
  • Potraviny, na které byste mohli mít alergii
 2. 2
  Noste bavlněné prádlo a oblečení z přírodních vláken. Vlna a další hrubé látky mohou vaši vyrážku zhoršit. Také byste neměli nosit příliš těsné oblečení.
 3. 3
  Dodržujte přísná pravidla ohledně koupání. Koupání, sprchování a častější plavání může vaši pleť vysušovat a způsobovat vyrážku. Pokud vám vyrážku nezpůsobuje voda, můžete se koupat častěji, ale i v tomto případě je důležité správně pečovat o pleť: [9] [10]
  • Dávejte si kratší vlažné koupele. Můžete si do koupele přidat i trochu chlorového bělidla, abyste pokožku desinfikovali, nebo trochu ovesných vloček, abyste zmírnili svědění.
  • Používejte jemné mýdlo, nebo přírodní sprchový gel. Váš lékař vám jistě doporučí vhodný sprchový gel, který vaši pleť nevysuší. Nepoužívejte příliš velké množství mýdla.
  • Hned po koupeli použijte hydratační přípravek. Vylezte z vany a natřete se hydratačním krémem nebo mastí (ne tělovým mlékem). Můžete to dělat 2-3x denně.
  • Jemně se osušte ručníkem. Neměli byste si pokožku dřít. Osušte se až po nanesení hydratačního krému.
 4. 4
  Jak omezit svědění. Atopický ekzém se vyznačuje silným svěděním, ale existují způsoby, jak toto svědění zmírnit: [11]
  • Vezměte si lék proti alergii ve formě tablety
  • Ostříhejte si nehty na rukou, abyste se nemohli škrábat
  • Pokud se škrábete v noci, spěte v rukavicích
  • Vezměte si lék na spaní. Některé léky proti alergiím mají zklidňující účinek, takže si dobře přečtěte příbalový leták, abyste si zbytečně nebrali více léků.
 5. 5
  Regulujte teplotu a vlhkost v domě. Měli byste být v chladném prostředí a vyhýbat se stresu. Když se budete potit, podráždíte si pokožku. Na noc si zapínejte zvlhčovač vzduchu, aby vám chladný vzduch pokožku nepodráždil.
 6. 6
  Jednou nebo dvakrát denně používejte kortikosteroidní krém. Krém na předpis vám pomůže zbavit se svědění a zarudnutí ve vážnějších případech.
  • S kortikosteroidovými krémy zacházejte opatrně. Když je budete používat delší dobu v kuse, mohou vám ztenčit pokožku a zvýšit riziko infekce.
 7. 7
  Pečujte o silnou, „koženou“ pokožku. Tlusté zanícené oblasti pokožky si natírejte krémem s kamenouhelným dehtem. [12]
 8. 8
  Poraďte se s lékařem o dalších možnostech léčby. Pokud váš problém přetrvává, lékař vám může předepsat silnější léky. Zeptejte se ho na výhody a rizika následujících metod:
  • Systémová kortikosteroidní léčba trvající dva týdny
  • UV fototerapie
  • Léčba s pomocí léků potlačujících imunitní reakce
  • Disulfiram pro léčbu alergie na nikl
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Seboreická dermatitida

 1. 1
  Zjemněte si ztvrdlou pleť olejem (volitelné). Natírejte si pokožku hlavy teplým minerálním olejem a nechejte ho několik hodin působit. Tuto metodu můžete vyzkoušet i u dětí. [13]
 2. 2
  Každý den používejte šampon proti lupům. Umyjte si vlasy a pokožku hlavy šamponem proti lupům. Tyto šampony seženete v drogerii, nebo v lékárně. Existuje jich velká spousta. Většina z nich obsahuje zinek, dehet, nebo kyselinu salicylovou.
  • Lidé, kteří si nemohou mýt vlasy každý den, by měli tyto šampony používat minimálně jednou týdně.
 3. 3
  Nechejte šampon působit 5-10 minut. Počkejte, až se vsákne do pokožky hlavy a potom ho vymyjte.
 4. 4
  Následně použijte hydratační šampon (volitelné). Pokud nechcete, aby vám vlasy vysychaly, můžete použít i hydratační šampon.
 5. 5
  Postupně začněte šampon používat méně často. Až budete mít menší problémy s lupy, omezte používání šamponu proti lupům na 2-3x denně. Mělo by vám to stačit k tomu, aby se vám netvořily další lupy. s
 6. 6
  Pokud se vaše problémy nespraví, objednejte se k lékaři. Vážnější případy většinou vyžadují kortikosteroidovou léčbu, nebo šampony na předpis. Poraďte se s lékařem o možných rizicích těchto metod.
 7. 7
  Pokud se dermatitida objeví i na jiných částech těla, použijte krém proti plísním. Lékař vám předepíše speciální krém, který vám pomůže zbavit se vyrážky. [14]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Numulární dermatitida

 1. 1
  Předcházejte zraněním pokožky. Vyhýbejte se podráždění a zraněním a pečujte o postiženou oblast, aby se vám vyrážka nezhoršila. [15]
 2. 2
  Denně se koupejte ve vlažné vodě. Když si každý den dáte dvacetiminutovou koupel, vyrážka by se měla zmírnit.
 3. 3
  Ihned po vylezení z vany použijte hydratační krém nebo mast. Potom se jemně osušte ručníkem.
 4. 4
  Spěte pohodlně. Vezměte si lék proti alergiím a zapněte si na noc zvlhčovač vzduchu.
 5. 5
  V případě vážnějších potíží se objednejte k dermatologovi. Lékař vám může doporučit silnější masti, nebo jiný typ léčby.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Gravitační dermatitida

 1. 1
  Zbavte se nemoci, která tuto vyrážku způsobuje. Tento typ dermatitidy je způsoben hromaděním krve v nohách. Měli byste si zajít k lékaři a zjistit, co omezení krevního oběhu způsobuje. [16] [17]
 2. 2
  Bez souhlasu lékaře nepoužívejte žádné masti. Na rozdíl od jiných typů dermatitidy vám mohou krémy tuto vyrážku zhoršit.
 3. 3
  Noste kompresní punčochy. Elastické kompresní punčochy vám pomohou zbavit se nahromaděné krve.
 4. 4
  Mějte zvednuté nohy. Nezůstávejte dlouho v jedné poloze a snažte se mít nohy stále zvednuté.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Neurodermatitida (kompulzivní škrábání)

 1. 1
  Vezměte si lék proti alergii. Pokud se vám podaří omezit svědění, vyhnete se škrábání, které vaši vyrážku způsobilo. Skutečná příčina u tohoto typu dermatitidy není relevantní, takže je důležité zejména omezit svědění a vyhnout se dalšímu podráždění pokožky. [18]
 2. 2
  Nenoste hrubé oblečení. Měli byste nosit pouze jemné a dobře padnoucí bavlněné oblečení.
 3. 3
  Vyhýbejte se dlouhým pobytům ve vodě. Nekoupejte se, nesprchujte se a nechoďte do bazénu častěji, než 2-3x za týden.
 4. 4
  Zavažte si postiženou oblast. Pokud se nedokážete přestat škrábat, omotejte si postiženou oblast obvazem, abyste se nemohli škrábat.
 5. 5
  Omezte škrábání. Ostříhejte si nehty na krátko a na noc si berte rukavice.
  • Když se budete vyhýbat stresu, omezíte tím své škrábání.
 6. 6
  Používejte hydratační krém. Masti a krémy jsou hustší, než tělová mléka a jsou tedy účinnější. Také jsou ovšem mastnější a mohou způsobovat akné.
  • Natírejte si hydratační krémy na pokožku a nevtírejte je do ní.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Jak určit typ dermatitidy

 1. 1
  Kontaktní dermatitida. Tento běžný typ zánětů kůže je způsoben vystavením alergenu nebo dráždivé látce. [19] Pokud máte vyrážku, nebo zarudlou pokožku, zamyslete se nad tím, s jakými látkami jste přišli do styku.
  • Alergická dermatitida je vyrážka způsobená kontaktem s alergenem. Často trvá až dva dny, než se tato vyrážka objeví. [20] Může jít o dobře známý alergen, jako je například jedovatý břečťan, nebo různé kovy, parfémy, rostliny a další látky, na které máte alergii.
  • Kontaktní dermatitida způsobená podrážděním způsobuje poškozenou a suchou pokožku. Většinou ji způsobuje časté mytí nádobí, kontakt s chemikáliemi, nebo silnými čistidly.
 2. 2
  Atopická dermatitida. Příčinou této vyrážky je kombinace genetických a environmentálních faktorů. 90% pacientů má první příznaky již v 5 letech. Tento ekzém se většinou s věkem zlepšuje. [21]
  • Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny trpí podobnými vyrážkami, astmatem, nebo sennou rýmou, riziko atopického ekzému se zvyšuje.
 3. 3
  Seboreická dermatitida. Tato vyrážka se objevuje většinou na hlavě a způsobuje zažloutlý suchý ekzém. Může se vyskytnout také na obličeji nebo na genitáliích. Pokud je vyrážka na obličeji, většinou bývá v okolí nosu a obočí. [22]
 4. 4
  Numulární dermatitida. Tento typ vyrážky se projevuje kruhovými lézemi, které najdete většinou na rukou, na nohou, na dlaních a na trupu. Tyto léze bývají velmi svědivé. [23] Tuto dermatitidu může způsobit pobývání v horkém klimatu, nebo časté horké sprchy. [24]
  • Pokud máte mezi 55 a 65 lety, máte zvýšené riziko této nemoci. U mužů se tato vyrážka objevuje častěji, než u žen.
 5. 5
  Gravitační dermatitida. Špatný krevní oběh v nohách může způsobit natékání a hromadění krve, což dráždí pokožku. Většinou se tato vyrážka vyskytuje u pacientů, kteří trpí srdeční obstrukcí, křečovými žilami a dalšími oběhovými potížemi. [25]
 6. 6
  Neurodermatitida. Opakované škrábání kůže způsobuje šupinatou a hrubou pokožku. Tento typ vyrážky způsobuje stres, nebo prvotní podráždění pokožky.
 7. 7
  Psoriasis. Pokud se vám na pleti dělají velké zarudlé skvrny s šupinatým povrchem, možná trpíte psoriázou. Tato nemoc není technicky považována za dermatitidu (protože postihuje i jiné části těla), ale někdy je těžké ji diagnostikovat. Zajděte si k lékaři a ujistěte se, že máte správnou diagnózu.
 8. 8
  Další metody diagnózy. Pokud nedokážete sami určit typ dermatitidy, kterým trpíte, zajděte si k dermatologovi a nechejte si udělat testy. Pokud máte podezření na alergii, lékař může pomocí testu určit přesnou příčinu vašich potíží. [26]
  Reklama


Věci, které budete potřebovat

 • Hydratační krém
 • Kortikosteroidní krém
 • Ovesné vločky (volitelné)
 • Léky proti alergii
 • Šampon proti lupům
 • Bavlněné oblečení
 • Léky na předpis

Tipy

 • Pokud máte na kůži záněty, požádejte lékaře o antibiotika.
 • Pokud máte extrémně ztvrdlou kůži, natírejte si ji hydratačním krémem s obsahem dehtu.
Reklama

Varování

 • Pokud se objeví jiné příznaky, navštivte lékaře.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 441 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 441 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama