Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Miliony lidí po celém světě trpí ekzémem. Pokud máte sami problémy se šupinatou vysušenou pokožkou, zkuste některou z metod uvedených v tomto článku. Najdete zde různé strategie léčby ekzému.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Léčba ekzému

 1. 1
  Používejte hydratační krémy. Svědění, zarudnutí a infekci se vyhnete tím, že se budete pravidelně natírat hydratačními krémy. Krémy by měly být bez obsahu parfémů a z přírodních látek. Používejte je několikrát denně, abyste neměli nikdy suchou pleť.
  • Natírejte se krémem po koupeli nebo po sprše, aby si vaše pleť zachovala vlhkost.
  • Před koupelí se natřete hydratačním krémem nebo vazelínou a potom se jemně umyjte. Díky tomu vám pleť ve vodě nebude zbytečně vysychat. Po koupeli se opatrně osušte čistým ručníkem, ale nedřete si pokožku.
 2. 2
  Používejte studené obklady. Přiložte si studený obklad na místa postižená ekzémem, abyste se zbavili svědění. Pokud se vám objeví ekzém, vezměte si čistou žínku, namočte ji do studené vody a přiložte si ji na pleť. Studený vlhký obklad vás zbaví svědění. [1]
 3. 3
  Používejte krémy s hydrokortizonem (1%), které vás zbaví svědění. Hydrokortizon je látka, který se přidává do krémů, gelů a sprejů proti svědění. Při jedné studii se zjistilo, že 80% pacientů s dermatitidou reagovalo na hydrokortizon dobře a vykazovali výrazné zlepšení. [2]
  • Pokud máte volně prodejný krém s hydrokortizonem, používejte ho týden v kuse 2-3x denně. Pokud vám nepomůže ani po sedmi dnech, přestaňte ho používat a navštivte dermatologa. [3]
  • Hydrokortizon je steroid – přestože se ve volně prodejných lécích nevyskytuje ve velkých koncentracích, používejte ho pouze v souladu s pokyny lékaře. [3]
 4. 4
  Neškrábejte se. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábat pokožku. Ekzému byste se měli dotýkat co nejméně.
 5. 5
  Zabalte si místo s ekzémem. Na noc si postižená místa zavažte obvazem. Mnoho lidí si ve spánku nevědomě škrábe pokožku a ráno zjistí, že se jim ekzém zhoršil.
 6. 6
  Změňte stravování. Některé druhy ekzémů jsou způsobeny nedostatkem určitých živin. Pijte hodně vody, aby vám pleť nevysychala a nejezte příliš mnoho mléčných výrobků, sóji, ořechů a lepku – tyto potraviny zhoršují ekzémy.
  • Jezte více lososa, vlašských ořechů, avokáda a kokosového oleje, abyste měli zdravou pleť.
  • Pokud tyto živiny nemůžete získat z potravy, berte vitamín A a D a rybí olej ve formě tablet nebo kapslí. [4]
 7. 7
  Pokud se vám ekzém nelepší, nebo se dokonce horší, navštivte svého lékaře. Lékař vám bude moci doporučit účinnější léky, které bez předpisu nezískáte. Mezi léky na ekzémy patří:
  • Systemické steroidy. Tyto léky jsou silnější, než volně prodejné krémy s hydrokortizonem. Vyrábějí se ve formě pilulek, injekcí a krémů. [5]
  • Imunomodulační masti, které se předepisují v případě středně vážných a vážných ekzémů. [1] Nejde o steroidy, ale o silné protizánětlivé látky. [5]
  • Antibiotika. Protože ekzém způsobuje svědění, lidé kvůli škrábání často trpí bakteriálními infekcemi. Lékař vám může předepsat antibiotika, které vás těchto infekcí zbaví.
  • Bariérové hydratační krémy. Bariérové krémy v pleti uzamknou vlhkost a zbaví vás vysušené pokožky, svědění a zarudnutí. [5] Seženete je i bez předpisu, ale lékař vám může předepsat silnější varianty.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak se vyhnout ekzému v budoucnu

 1. 1
  Nechejte si udělat testy na alergie. Test na alergie odhalí, zda máte podrážděnou pokožku kvůli potravinám, látkám obsaženým v kosmetice atd.
  • Test na alergie by měl zahrnovat test na všechny potraviny, na prach, pyl a roztoče. Jde o nejběžnější alergeny.
  • Nechejte si udělat i testy na environmentální alergeny. Možná budete muset podstoupit více druhů testů.
 2. 2
  Sprchujte se správně. Myjte se teplou vodou, ne horkou vodou. Horká voda pleť vysušuje mnohem více, než studená nebo vlažná voda. Pokud máte po sprše nebo po koupeli zarudlou pokožku, budete se muset sprchovat chladnější vodou.
 3. 3
  Dávejte si pozor na počasí. Vyhýbejte se náhlým změnám teplot a vlhkosti. Snažte se zabránit v horkém počasí pocení. Pot zvyšuje riziko vzniku ekzému.
 4. 4
  Omezte stres. Když jsou lidé ve stresu, ekzém se jim často zhorší. Snažte se zbavit se stresu a pokud trpíte úzkostmi, pracujte na tom, abyste je zmírnili. [6]
 5. 5
  Noste měkké oblečení. Nenoste škrábavé materiály, jako je vlna a noste zejména bavlněné oblečení. Všechno nové oblečení vždy nejprve vyperte, abyste látku zjemnili a zbavili se potenciálně dráždivých látek.
 6. 6
  Používejte jemná mýdla. Nepoužívejte agresivní prostředky na mytí nádobí, mýdla a další čistící prostředky. Tato mýdla vám mohou ekzém zhoršit. Kupte si své vlastní mýdlo a prací prášek pro citlivou pokožku.
 7. 7
  Vyhýbejte se environmentálním spouštěčům. Až zjistíte, zda jste na něco alergičtí, začněte se alergenům cíleně vyhýbat. Pokud to bude nutné, vytrhejte ze zahrady všechny rostliny, na jejichž pyl jste alergičtí.
  Reklama

Tipy

 • Musíte si uvědomit, že ekzému se nezbavíte přes noc. Někteří lidé se vyléčí, jiným ekzém zůstane navždy. Ve většině případů se ovšem ekzém postupem času lepší.
 • Pokud vám krémy nepomáhají, dělejte si olejové koupele, které vám pleť zjemní a hydratují.
 • Zkuste několik mastí a krémů a najděte si přípravek, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Reklama

Varování

 • Nesnažte se zakrýt ekzém make-upem. Pokud máte velmi mírný ekzém a chcete ho zakrýt make-upem, vyberte si přírodní minerální make-up, který neucpává póry.
 • Nenatírejte si krémem podrážděnou pokožku. Krémy používejte pouze na suchou a klidnou pokožku.
 • Nepoužívejte steroidy příliš dlouho – dlouhodobé užívání má vedlejší účinky, například tenčení pleti.
 • Pokud vás krém štípe nebo pálí, přestaňte ho používat a objednejte se k dermatologovi.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 026 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 026 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama