wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 21 832 krát
Folikulární keratóza (keratosis pilaris – KP) je genetické kožní onemocnění, které postihuje až 40% populace. KP se projevuje malými červenými pupínky, které se nacházejí většinou na pažích, na stehnech, na hýždích a někdy také na obličeji. Lidé si je často pletou s akné. Neexistuje žádná léčba, ale je možné tuto nemoc dostat pod kontrolu. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Používejte 30% krém s ureou, který je dostupný ve formě balzámu na paty. Smíchejte malé množství s běžným tělovým mlékem a ráno a večer nanášejte na postižená místa. Tato směs působí jako zázrak, do týdne se pupínků zbavíte. Hodně štěstí
Jak léčit pleť přímo
-
1Používejte kvalitní hydratační krém. Cílem léčby je zjemnit pupínky. Jedním z nejlepších způsobů je používat pravidelně kvalitní hydratační krémy, alespoň jednou nebo dvakrát denně
-
2Vyzkoušejte speciální mýdlo s kozím mlékem nebo ječmenem. Ječmen, pokud je v nedrceném stavu, působí jako exfoliant, a pokud jej použijete ve formě mýdla, zjemní vám pleť. Tuky a kyseliny mléčné v mýdle s kozím mlékem pomohou zjemnit svědivé hrbolky.
-
3Používejte krém s obsahem kyseliny mléčné. Tato kyselina rozkládá keratin, který ucpává vlasové váčky a způsobuje nepříjemné pupínky. V lékárně seženete několik takových krémů i bez předpisu.
- Zkuste retinoidy ve formě krémů. Existují tělová mléka s obsahem vitamínu A, které pomáhají léčit suchou pleť. Kupte si v drogerii nějaký krém s Retinem-A.[1]
- Používejte krém z močoviny, která rozkládá keratin a mrtvé kožní buňky. Buďte ale opatrní, protože když to s ním budete přehánět, mohli byste si poškodit pleť. Po použití krému si ihned umyjte ruce a nanášejte si ho na kůži vždy pouze doporučené množství.[2]
- Najděte si krém s kyselinou glykolovou. Ta vám pomůže zbavit se mrtvých kožních buněk a zabrání ucpání vlasových váčků. [3]
- Pokud si nemůžete koupit speciální přípravky, sežeňte si alespoň jemné pleťové mléko na citlivou pleť. Některé přísady v běžných pleťových mlécích mohou projevy této nemoci zhoršit.
-
4Používejte různé oleje. Stejně jako hydratační krémy i oleje pleť zjemňují. Natírejte si postižené oblasti dvakrát denně různými oleji.
- Zkuste kokosový olej. V obchodě ho sice najdete v sekci s potravinami, ale na zjemnění kůže funguje také skvěle. Několik minut se s ním natírejte ve sprše, nebo si ho naneste na pleť před spaním. [4]
- Natírejte si pleť olejem z vitamínu E, aby se vám zjemnila. Vitamín E pleti dodá živiny a zajistí jí zdraví. V léčbě folikulární keratózy má skvělé výsledky.
- Rakytník je rostlina, ze které se vyrábí olej určený pro léčbu kožních nemocí. Kupte si ho v lékárně nebo v drogerii a natírejte si s ním pleť 1-2x denně. [5]
-
5Používejte peeling. Zjemnění pleti je nejlepším řešením proti pupínkům, ale někdy je dobré se také zbavit mrtvé kůže pomocí peelingu. Nekupujte si žádný příliš drsný peeling, abyste si pleť časem nepoškodili.
- Používejte ve sprše drsnější houbu a zbavujte se tak mrtvých kožních buněk. Neměli byste ale používat lufu, protože lufou byste si mohli pokožku podráždit.
- Sprchujte se s peelingovým sprchovým gelem. Kupte si sprchový gel, který obsahuje malé peelingové částečky.
- Používejte cukrový peeling. Peeling koupíte v každé drogerii, ale můžete si vyrobit i svůj vlastní. Smíchejte krystalový cukr s medem a vytvořte pastu, kterou můžete nanášet na suchou pleť a krouživými pohyby ji do ní vmasírovat. Po použití pleť omyjte vlažnou vodou.
Reklama
Jak léčit pleť nepřímo
-
1Dávejte si koupele s ovesnými vločkami. Taková koupel vám vyhladí a hydratuje podrážděnou pleť. Měli byste se takto koupat alespoň jednou týdně.
- Rozmixujte si v mixéru 1/3 šálku ovesných vloček na jemný prášek.
- Nasypte si tento prášek do tekoucí vody ve vaně, aby se rozpustil.
- Po koupeli vám ovesný prášek pravděpodobně zůstane na dně vany. Není to žádný problém, snadno ho vyčistíte.
- Pokud chcete, seženete rozmixovaný prášek z ovesných vloček i v obchodě.
-
2Používejte zvlhčovač vzduchu. Pokud žijete v suché oblasti, máte jistě velmi citlivou pleť, které prospěje kvalitní zvlhčovač vzduchu. Když budete mít vlhčí vzduch, vaše pleť vydrží déle jemná.
- Používejte destilovanou vodu (čistá voda – žádné minerály, žádná kontaminace). Kohoutková voda obsahuje olovo, chlor a nitráty, kterým byste se měli vyhýbat.
- Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, vyrobte si ho sami z větráku a starého trička.
-
3Vyhýbejte se chladnému a suchému počasí. Příliš nízké teploty a vlhkost vysušují pleť a zanechávají ji drsnou. Pro lidi, kteří mají folikulární keratózu, jsou tyto podmínky ještě horší. Pokud žijete v chladné a suché oblasti, nezapomínejte na hydratační krémy.
-
4Choďte často na slunce. Keratóza je často méně viditelná v létě, což může mít spojitost se sluncem. Choďte každý den alespoň na chvíli na slunce, abyste získali dostatek hormonů, které sluneční světlo lidskému tělu poskytuje.
- Kdykoli půjdete ven, natřete se opalovacím krémem.
- Neexistují žádné oficiální studie, které by potvrzovaly, že slunce pomáhá proti keratóze, ale zdá se, že má slunce na tuto nemoc skutečně vliv. I kdyby to tak nebylo, sluneční světlo zmírňuje deprese a úzkosti, což se hodí každému. [6]
-
5Nekoupejte se v příliš horké vodě. Příliš horké koupele a sprchy mohou pleť vysušit a podráždit. Měli byste se koupat ve vlažné nebo teplé vodě, abyste předešli poškození kůže.
-
6Nechejte si předepsat nějaký lék. Zajděte si k dermatologovi a nechejte si předepsat léky, které by vám mohly pomoci. Můžete dostat pilulky, masti nebo krémy.
-
7Zkuste léčbu laserem. Je to sice drahé a nefunguje to na 100%, ale v některých případech může laserová léčba skutečně pomoci. Pokud se už mnoho let potýkáte s tímto problémem, měli byste laserovou terapii zvážit.[7]Reklama
Tipy
- Používejte hydratační krémy!
- Keratóza většinou postupně mizí s věkem. Nejvíce viditelná je u dětí a dospívajících.
- Pokud se budete slunit s mírou, můžete příznaky keratózy zmírnit.
- Ačkoliv je keratóza v létě méně viditelná, můžete si podráždit kůži, pokud nebudete používat krémy s ochranným faktorem.
Varování
- Snažte se neškrábat si postiženou pokožku. Udělaly by se vám jizvy, pleť by vás svědila ještě více a měli byste ji zarudlou. Pouze se každý den natírejte krémy, které vám doporučí dermatolog.
- Neměli byste se příliš často opalovat, abyste předešli poškození pleti a keratóza se vám nezhoršila.
Reference
- ↑ http://www.dermnetnz.org/treatments/topical-retinoids.html
- ↑ http://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/archives/fdaDrugInfo.cfm?archiveid=27288
- ↑ http://www.doctoroz.com/blog/audrey-kunin-md/treating-chicken-skin-bumps-keratosis-pilaris
- ↑ http://www.xojane.com/beauty/how-i-fixed-my-keratosis-pilaris-aka-chicken-skin-and-got-awesome-hair-boot
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-765-SEA%20BUCKTHORN.aspx?activeIngredientId=765&activeIngredientName=SEA%20BUCKTHORN
- ↑ http://www.doctoroz.com/blog/audrey-kunin-md/treating-chicken-skin-bumps-keratosis-pilaris
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/keratosis-pilaris/DS00769/DSECTION=treatments-and-drugs