Folikulitida, což je bakteriální nebo plísňová infekce vlasových váčků, se většinou projevuje ve formě svědivých a bolestivých puchýřů a vyrážky na pokožce. [1] Folikulitidu způsobují různé patogeny, které vyvolávají různé intenzity této nemoci, takže existuje spousta možností léčby. Ať už trpíte vážným případem folikulitidy, nebo jen mírným nepohodlím, v tomto článku se dozvíte, jak váš problém řešit.

Metoda 1 ze 3:
Domácí léčba mírné folikulitidy

 1. 1
  Umývejte si postiženou oblast antibakteriálním mýdlem. Většinou mírná folikulitida za nějakou dobu přejde sama, ale přesto tento proces můžete urychlit. Stačí, když budete používat antibakteriální mýdlo a budete si postiženou oblast desinfikovat. [2] Po umytí se osušte čistým ručníkem.
  • Myjte se velmi jemně. Nepoužívejte žádná agresivní mýdla ani peelingy, jinak by se vám zánět zhoršil.
  • Pokud máte folikulitidu na obličeji, kupte si antibakteriální mýdlo určené speciálně pro mytí obličeje. Tato mýdla jsou většinou jemnější, než ostatní běžná antibakteriální mýdla.
 2. 2
  Namáčejte si postiženou oblast do teplé vody a octanu hlinitého. Tento roztok vám stáhne pleť a má antibakteriální účinky. Koupíte ho v lékárně za velmi málo peněz a můžete ho použít na různé kožní problémy. Octan hlinitý zabije bakterie, které folikulitidu způsobují, zmírní podráždění a urychlí hojení. [3]
  • Rozpusťte si jeden balíček octanu v teplé vodě, namočte do roztoku čistou žínku, vyždímejte ji a přiložte si ji na postiženou oblast. Držte si ji na místě a v případě potřeby ji znovu namočte do roztoku.
  • Až budete hotovi, vypláchněte nádobu od acetátu a vyperte žínku – žínku nikdy nepoužívejte víckrát za sebou.
 3. 3
  Použijte ovesné vločky. Věřte nebo ne, ovesné vločky se již dlouho používají při léčbě různých kožních nemocí, protože zmírňují svědění. Dejte si koupel s ovesnými vločkami, nebo použijte tělové mléko z ovesných vloček. V koupeli s ovesnými vločkami byste ale neměli být příliš dlouho, abyste si folikulitidu nezhoršili.
  • Po koupeli se jemně osušte čistým ručníkem.
 4. 4
  Použijte obklad ze slané vody. Teplý obklad namočený ve slané vodě zmírní zánět a podráždění, podpoří odvádění tekutin z puchýřů a zrychlí hojení. Použijte slanou vodu, která je mírně antibakteriální. Rozpusťte si několik lžic stolní soli v teplé vodě, namočte si do vody žínku nebo vatový tamponek a přiložte ho na postiženou oblast.
  • Používejte dvakrát denně – ráno a večer.
 5. 5
  Zkuste nějakou alternativní metodu léčby, například ocet. Mírnější kožní problémy, jako je folikulitida, je možné řešit i pomocí přírodních metod léčby. Někteří lékaři na ně nedají dopustit, i když nejsou plošně podporovány. Pokud chcete nějakou takovou metodu využít, musíte zapojit zdravý rozum – nedělejte nic, čím byste si problém zhoršili, co by způsobilo množení bakterií, nebo zpomalilo hojení. Mezi běžné alternativně používané přípravky patří ocet (další najdete na internetu).
  • Vyrobte si roztok z dvou dílů teplé vody a jednoho dílu octa a důkladně ho rozmíchejte. Namočte si do roztoku čistou žínku, vyždímejte ji a přiložte si ji na postiženou oblast. Nechejte obklad působit 5-10 minut a v případě potřeby žínku opakovaně namáčejte do octa.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Tradiční metody léčby

 1. 1
  Pokud trpíte vážnější folikulitidou, měli byste navštívit lékaře. Folikulitida je většinou jen podráždění pokožky (přestože je nepříjemná a bolí). Stejně jako u všech infekcí se ale může stát, že dojde ke komplikacím a nemoc se vyvine v něco vážnějšího. Pokud se váš stav nezlepšuje, nebo začnete trpět vážnějšími příznaky, objednejte se co nejdříve k lékaři. Je mnohem lepší mít jistotu, že jste v pořádku, než se trápit s dlouhodobou nemocí.
  • Zajděte si k praktickému lékaři, který vás v případě potřeby pošle k dermatologovi.
 2. 2
  Zbavte se svědění a bolesti pomocí hydrokortizonu. Tyto krémy léčí podráždění pleti a zbaví vás svědění. [4] Zkuste krém s 1% obsahem hydrokortizonu a používejte ho 2-5x denně. Nanášejte si ho přímo na postiženou oblast a jemně si ho vtírejte do pokožky čistýma rukama.
  • Tento krém vás sice zbaví svědění a zmírní bolest, ale nedokáže zabít bakterie.
 3. 3
  Berte volně prodejné protizánětlivé léky proti bolesti. Pokud se chcete zbavit bolesti a zánětu spojených s folikulitidou, vezměte si nějaký volně prodejný lék. Levné léky jako je aspirin, vám mohou pomoci. Léky na zmírnění zánětu jako je ibuprofen vám pomohou od bolesti a zároveň zmírní zánět, který ji způsobuje.
  • Většinu volně prodejných léků smíte v malých dávkách brát naprosto bezpečně, ale neměli byste je užívat dlouhodobě, jinak byste si mohli způsobit poškození jater. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
 4. 4
  Pokud trpíte vážným případem folikulitidy, berte antibiotika. Ve vážnějších případech, které nereagují na běžnou léčbu, je někdy nutné začít brát antibiotika. Ve většině lékáren seženete antibiotické masti, ale silnější léky vám musí předepsat lékař.
 5. 5
  Pokud trpíte plísňovou infekcí, berte léky proti plísním. Jak jsme již uvedli, v některých případech folikulitidu způsobují plísně a v takových případech není možné ji vyléčit pomocí antibiotik. Budete potřebovat mast nebo tablety proti plísním – slabší verze koupíte bez předpisu, silnější vám bude muset předepsat lékař.
 6. 6
  Pokud máte puchýře, nechejte si je propíchnout u lékaře. Ve vážných případech se u folikulitidy objevují bolestivé puchýře plné hnisu. Pokud jimi trpíte, jděte k lékaři. Když se odborně propíchnou, hojení se zrychlí, [5] ale v žádném případě to nesmíte dělat sami. Když se budete pokoušet propíchnout puchýře sami, mohli byste si způsobit sekundární infekci.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se vyhnout folikulitidě

 1. 1
  Neholte si postiženou oblast. Folikulitidu často způsobuje podráždění pokožky způsobené holením. Pokud trpíte folikulitidou na místě, které si běžně holíte, přestaňte se na nějakou dobu holit. Když se budete holit, folikulitida by se vám mohla rozšířit i na jiná místa.
  • Pokud se holení nevyhnete, snažte se zmírnit podráždění. Používejte elektrický holící strojek a holte se vždy ve směru růstu chloupků nebo vousů. Po každém použití strojek důkladně umyjte.
 2. 2
  Nedotýkejte se postižené oblasti. Prsty a ruce jsou plné bakterií a nečistot, takže když si budete na pokožku sahat, mohli byste si způsobit infekci. Přestože vás pokožka svědí nebo pálí, měli byste tomu odolat. Dotýkejte se postižené oblasti pouze při mytí a používejte antibakteriální mýdla.
 3. 3
  Nenoste těsné oblečení. Když budete nosit těsné oblečení, které se vám bude během dne odírat o pokožku, mohli byste si způsobit infekci. Také byste se měli snažit zajistit co nejlepší průtok vzduchu okolo pokožky. Pokud trpíte folikulitidou, noste volné oblečení z přírodních materiálů.
  • Dejte si pozor, aby se vám oblečení v místech, kde máte folikulitidu nenamočilo. Vlhké oblečení se přilepí na pokožku a zvýší riziko podráždění.
 4. 4
  Nevystavujte pleť dráždivým látkám. Každý má jinou pleť – někteří lidé trpí na vyrážky a pupínky, jiní s tím problémy nemají. Pokud trpíte folikulitidou (nebo jste na ni náchylní), vyhýbejte se všem látkám, které by váš problém mohly zhoršit (hlavně těm, na které jste alergičtí), jinak byste mohli dostat sekundární infekci a zpomalili byste si hojení.
  • Budete se muset vyhýbat některým druhům kosmetiky, parfémů atd.
 5. 5
  Nekoupejte se v přírodních koupalištích a bazénech. Folikulitidě se někdy přezdívá „vyrážka z vany.“ Plavání a koupání v nečisté vodě bez chloru totiž často způsobuje folikulitidu. Některé bakterie se snadno přenáší ve vodě, takže si dávejte pozor. [6] Pokud jste náchylní na folikulitidu, dejte si pozor, abyste nepřišli do kontaktu s nečistou stojatou vodou.
 6. 6
  Nespoléhejte se na steroidové krémy. Některé léky není možné používat příliš dlouho v kuse, protože zvyšují riziko folikulitidy. Například masti s hydrokortizonem mohou po delší době infekce zhoršovat, přestože se používají i jako léčba. Pokud tyto masti používáte, poraďte se s lékařem o jejich vysazení.
 7. 7
  Dejte si pozor, aby se vám folikulitida nezanítila. Vlasové váčky se mohou zanítit vlivem jiné infekce, takže musíte každý problém včas řešit. Nedovolte, aby se vám infekce vymknula z rukou – je snadnější ji vyléčit hned, než čekat, až se rozšíří!
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 623 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 16 623 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama