Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Gastroenteritida (někdy také střevní chřipka nebo žaludeční chřipka) je nemoc, při které se objevuje zánět zažívacího ústrojí, většinou jako důsledek virální infekce. Mezi běžné příznaky patří podrážděný žaludek, nevolnosti, průjem, křeče a zvracení. Přestože na gastroenteritidu neexistuje žádný lék, existuje několik věcí, které vám pomohou zmírnit vaše příznaky. Uvědomte si ale, že příznaky spojené s gastroenteritidou mohou být také příznaky vážnějších chorob zažívacího ústrojí. V tomto článku se dozvíte, jak zmírnit příznaky střevní chřipky.

Část 1
Část 1 ze 4:
Diagnóza gastroenteritidy

 1. 1
  Zjistěte, zda trpíte běžnými příznaky gastroenteritidy. Střevní chřipka je kombinací potíží zažívacího traktu a běžných příznaků chřipky, jako je horečka a nevolnost. Pokud trpíte následujícími příznaky, je možné, že máte střevní chřipku:
 2. 2
  Přineste lékaři vzorek stolice, aby mohl provést testy. Jednoduchý test vzorku stolice může potvrdit nebo vyvrátit, zda máte v těle rotavirus, nebo nonovirus. Lékař pravděpodobně provede i testy na přítomnost bakteriálních a parazitických infekcí. [2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Okamžitá pomoc

 1. 1
  Lehněte si. Když si lehnete a schoulíte se do klubíčka, uleví se vám od bolesti břicha a budete se cítit trochu lépe.
 2. 2
  Zklidněte žaludek zázvorovou limonádou nebo mátovým čajem. Máta zmírňuje křeče v žaludku, které způsobují zvracení a zklidňuje celkové zažívání.
  • Pokud chcete pít zázvorovou limonádu, najděte si nějakou, která obsahuje skutečný zázvor. Zázvor má protizánětlivé účinky a zklidní vám žaludek.
  • Můžete si také nakrájet čerstvý zázvor a před vypitím 10 minut ho louhovat ve vodě.
 3. 3
  Dodržujte pitný režim. Běžnou příčinou střevní chřipky je i dehydratace. Muži by měli pít každý den 3 litry vody a ženy by měly pít 2.2 litru vody denně.[3]
  • Pijte nápoje s obsahem elektrolytů, jako jsou sportovní drinky Gatorated, Powerade, nebo kokosová voda. Platí to zejména v případě, že zvracíte a trpíte průjmem. Pomůže to vašemu tělu nahradit minerály a vitamíny, o které během střevní chřipky přišlo.
  • Pokud jste náchylní na dehydrataci, berte solné tablety. Tyto tablety seženete v lékárně a nahradíte s nimi glukózu a další esenciální minerály, o které tělo během dehydratace přišlo. [4]
  • Nepijte ovocné šťávy ani mléko. Cukr v ovocných šťávách a laktóza v mléce může citlivý žaludek podráždit, nebo způsobit alergickou reakci.
  • Pokud se vaše dehydratace nezlepší, nebo se dokonce zhorší, jeďte do nemocnice, kde vám v případě potřeby podají tekutiny intravenózně.
 4. 4
  Jezte kostky ledu. Nasekejte si led v igelitovém pytli na malé kousky. Pokud máte stroj na led, nastavte ho tak, aby vyráběl ledovou tříšť. Malé kostky ledu potom cucejte, abyste do těla dostali tekutiny a případně snížili horečku.
 5. 5
  Nejezte pevnou stravu. Pokud trpíte nejhoršími příznaky střevní chřipky a například zvracíte, přestaňte jíst pevnou stravu alespoň na jeden nebo dva dny. Když nebudete jíst pevnou stravu, budete muset zajistit, že vaše tělo bude mít dostatek živin, aby se mohlo vyléčit. Kupte si nějaký produkt, jako například Ensure, který vám dodá všechny vitamíny, minerály a elektrolyty, které vaše tělo potřebuje.
  • Až začnete opět jíst pevnou stravu, nespěchejte. Když si dáte rovnou například hamburger, vaše tělo bude v šoku a budete mít podrážděný žaludek.
  • Začněte potravinami, které nemají příliš silnou chuť, například krekry, toasty, želatinou, banány, rýží, nebo kuřecím masem. [5]
 6. 6
  Po záchvatu střevní chřipky zkuste přejít na dietu BRAT. Tato dieta se skládá z banánů, rýže, jablek a toastů a měli byste na ní vydržet dva dny po záchvatu střevní chřipky.
  • Tyto čtyři potraviny jsou bohaté na vlákninu a snadno se tráví. Není vhodné se takto stravovat delší dobu, ale pokud trpíte gastroenteritidou, tato dieta je pro vás vhodná.
  • Některé varianty této diety povolují také jogurt a čaj.[6]
 7. 7
  Počkejte, až střevní chřipka přejde. Protože neexistuje žádný lék na střevní chřipku, musíte jednoduše počkat, až to přejde. Gastroenteritida většinou z těla odejde během tří dnů, ale příznaky mohou trvat i 10 dnů. Pokud vaše příznaky nepoleví, nebo se zhorší, obraťte se na lékaře.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Léky

 1. 1
  Kupte si volně prodejný lék na podrážděný žaludek. Některé léky proti trávicím potížím vám mohou pomoci zmírnit příznaky gastroenteritidy. Mezi tyto léky patří Pepcid, Maalox a Pepto Busmol. Tyto léky vám pomohou v případě špatného zažívání, pálení žáhy, nebo plynatosti, ale mohou vám také zklidnit žaludek.
  • Neberte léky proti bolesti, protože by vám mohly žaludek ještě více podráždit a poškodit. Dávejte si pozor zejména na léky, které obsahují ibuprofen. Ibuprofen žaludek značně zatěžuje.
  • Než si vezmete nějaký lék, ujistěte se, že netrpíte alergií na žádnou z látek, které obsahuje a míchejte pouze léky, u kterých je to v případě vašich příznaků doporučeno. Pokud si nevíte rady, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
 2. 2
  Zajděte si k lékaři a nechejte si předepsat silnější léky. Pokud vám domácí metody léčby a volně prodejné léky nepomohou zmírnit vaše příznaky, obraťte se na lékaře a nechejte si předepsat silnější léky.
  • Mezi běžně předepisované léky, které zmírňují zvracení, patří Phenergan, prochlorperazin (Compazine) a ondansetron (Zofran). Tyto léky se prodávají ve formě čípků, nebo se podávají intravenózně, aby se zamezilo tomu, že pacient vyzvrací ústně podané léky.
  • Pokud trpíte průjmem, lékař vám může předepsat atropin (Lomotil), nebo loperamid (Imodium).
 3. 3
  Pokud se vaše příznaky nezmírní, navštivte lékaře. Běžné příznaky střevní chřipky mohou být také příznaky vážnějších zažívacích potíží.
  • Nemoci trávicího ústrojí se většinou léčí antibiotiky, steroidy a léky na potlačení imunitních reakcí těla.
  • Přesná diagnóza je v případě nemocí trávicí soustavy velmi důležitá. Navštivte gastroenterologa a podstupte všechny důležité testy, aby lékař mohl provést správnou diagnózu.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Jak se vyhnout střevní chřipce

 1. 1
  Nechejte se očkovat. V některých zemích je pro děti dostupná vakcína proti rotaviru, která se může podávat dětem mladším 1 roku. Ve většině případů tato vakcína zabrání vážnějším příznakům v průběhu života pacienta. [7]
 2. 2
  Dodržujte zásady hygieny. Používejte desinfekci na ruce, vždy si myjte ruce po použití toalety nebo po návštěvě veřejných míst, myjte si ruce i při jídle a kdykoli uznáte za vhodné během dne. Vyperte všechno oblečení, ložní prádlo a pratelné hračky, které přišly do kontaktu s osobou nakaženou virem střevní chřipky.
 3. 3
  Každý den důkladně myjte všechny povrchy v kuchyni. Používejte čistící prostředek s chlorem nebo bělidlem a otírejte všechny povrchy v domě, abyste zamezili množení bakterií.
 4. 4
  Snažte se nedotýkat se svého obličeje. Během dne přijdete do styku s mnoha bakteriemi a viry, které mohou potenciálně způsobit nemoc. Nedotýkejte se tedy svého obličeje, zejména otvorů, jako jsou ústa, nos, oči a uši. Pokud si chcete sáhnout na obličej, měli byste si před tím důkladně umýt ruce.
 5. 5
  Vyhýbejte se syrovému a nedovařenému jídlu. U těchto jídel je vyšší riziko, že se nakazíte žaludečním virem. Viry se vyskytují zejména v masu. Syrové a nedovařené maso tedy jezte pouze velmi opatrně.
  • Nepijte nefiltrovanou vodu ani nepasterizované mléko. Nefiltrovaná voda a nepasterizované mléko mohou obsahovat bakterie a viry, které způsobují nemoci. Pijte pouze z uzavřených lahví a pokud cestujete, čistěte si zuby s vodou z lahve.
  • Ovoce a zeleninu před jídlem vždy důkladně omyjte, abyste odstranili bakterie na povrchu plodin. [8]
  Reklama

Tipy

 • Pijte pouze čiré tekutiny.
 • Až přejdou ty nejhorší příznaky, nepřepínejte se. Vaše tělo potřebuje dostatek času na zotavení.
 • Nepanikařte. Střevní chřipka je nemoc, která brzy přejde. Přestože jsou vaše příznaky silné a nepříjemné, nemusíte se bát, že umřete.
 • Snažte se co nejvíce odpočívat a spěte v chladné, klidné a tmavé místnosti.
 • Jezte zdravou stravu a vyhýbejte se sladkým, mastným a tučným jídlům, abyste měli silný imunitní systém.
 • Nebraňte se zvracení. Pokud to bude nutné, vyzvracejte se – jde o způsob těla, jak se vypořádat s nemocí. Zní to možná zvláštně, ale je to tak. Když se budete snažit vyhnout se zvracení, nemoc potrvá ještě déle.
 • Berte multivitaminy, abyste podpořili svůj imunitní systém.
 • V některých případech dehydratace nepolevuje, protože pacient není schopen udržet vodu v těle. Je dobré, i když nepříjemné, pít vodu velmi pomalu, i když budete mít chuť jí vypít co nejvíce najednou. To nejhorší, co byste mohli udělat, je nepít dostatečně. Měli byste se snažit dodat tělu potřebné tekutiny.
Reklama

Varování

 • Střevní chřipka je nakažlivá, takže byste se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi.
 • Pokud jste nemocní, nejezte nic sladkého, tučného, ani mastného.
Reklama

O tomto wikiHow

Carlotta Butler, RN, MPH
Spoluautor od:
Registrovaná zdravotní sestra
Tento článek spoluautor od Carlotta Butler, RN, MPH. Carlotta Butler je registrovanou zdravotní sestrou v Arizoně. Svůj magisterský titul MPH získala na Northern Illinois University v roce 2004 a titul Spolupracovník vědy ve zdravotnictví na Heartland Community College v roce 2010. Tento článek byl zobrazen 3 981 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 981 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama