Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Genitální opar (herpes, neboli HSV) je pohlavně přenosná virální infekce. Ve Spojených Státech se odhaduje, že touto nemocí onemocní každý rok 250.000 lidí. [1] Bohužel na herpes zatím neexistuje žádný lék. Na druhou stranu tuto nemoc můžete dostat pod kontrolu pomocí léků, domácí péče a prevence náhlých propuknutí nemoci a jejího přenosu.

Metoda 1 ze 4:
Léčba doporučená lékaři

 1. 1
  Nejprve si musíte zajít k lékaři a zjistit, zda oparem trpíte. U pohlavně přenosných chorob byste se neměli spoléhat na svoji vlastní diagnózu. Potřebujete mít absolutní jistotu, takže musíte zajít k lékaři. Často se herpes neprojevuje žádnými příznaky, nebo je nemoc moc slabá na to, aby se projevila. [2] Jindy se genitální opar projevuje následovně:
  • Malé bolestivé puchýřky, které se vynoří a během několika týdnů se zase zahojí. Objevují se na genitáliích nebo na hýždích.
  • Zarudlá mokvající pleť v oblasti genitálií, které mohou svědit.
  • Častá bolest či nepohodlí při močení.
  • Příznaky chřipky – horečka, bolesti svalů (hlavně zad a krku), oteklé uzliny.
 2. 2
  Pokud zjistíte, že trpíte oparem, zeptejte se svého lékaře na možnosti léčby. Lékař by měl být schopen vám navrhnout léky a opatření, které vám pomohou dostat příznaky pod kontrolu. Na herpes zatím neexistuje žádný lék, takže je nutné hlavně zvládnout příznaky.
 3. 3
  Jak vám pomůže správná léčba? Když dokážete předejít záchvatům oparu, dosáhnete toho, že:
  • Se rychleji a účinněji zbavíte puchýřů
  • Omezíte trvání a nepříjemné příznaky nemoci
  • Snížíte četnost projevů nemoci
  • Omezíte riziko přenosu nemoci na své partnery
 4. 4
  Berte antivirotika, která vám předepíše lékař. Léky proti virům omezují příznaky oparu, protože zabraňují množení virů na povrchu kůže. [3] Pravidelné užívání těchto léků vám také pomůže omezit riziko přenosu nemoci na svého sexuálního partnera. Nejčastěji se předepisují tyto léky:
  • Acyclovir (Zovirax)
  • Famciclovir (Famvir)
  • Valacyclovir (Valtrex)
 5. 5
  Jaké možnosti antivirální léčby máte? Léky se předepisují lékařem. Když vám diagnostikují herpes, dostanete předpis. Potom budete docházet k lékaři na kontroly a budete dostávat další předpisy podle vašich momentálních potřeb.
  • Počáteční léčba: po zjištění oparu vám lékař předepíše první fázi léků (7 – 10 dní). Pokud během těchto deseti dnů nedostanete své příznaky pod kontrolu, budete muset léky brát ještě o několik dní déle.
  • Přerušovaná léčba: pokud trpíte příznaky jen zřídka, nebo velmi nepravidelně, lékař vám předepíše léky, které budete užívat pouze v případě, že se objeví potíže. Když budete mít po ruce prášky na několik dní, budete si je moci vzít ve chvíli, kdy začnete trpět nepříjemnými příznaky.
  • Pravidelná léčba: pokud trpíte pravidelnými příznaky více než 6x za rok, budete pravděpodobně muset brát léky každý den. Tato léčba potlačuje projevy nemoci. Lidé, kteří berou denně léky, většinou dokážou omezit projevy své nemoci až o 80%. [3]
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Alternativní, neověřené domácí tipy

 1. 1
  Třapatka. Tato rostlina se už dlouho používá pro léčení nachlazení a infekcí a v posledních letech si získala velkou oblibu. Seženete ji ve formě sirupu, tinktury nebo extraktu (například čaj). Přestože mnoho lidí bere třapatku proti oparu, neexistují žádné vědecké důkazy, že tato rostlina skutečně funguje. [4]
 2. 2
  Zkuste jedlou sodu. Jedlá soda je další látkou, která již dlouho lidem pomáhá se všemi možnými problémy od zapáchajících ledniček až po léčbu akné. Může vám pomoci zbavit se nepříjemných příznaků a lézí a zrychlit jejich hojení. Protože vysušuje, je suchá a má dobré absorpční schopnosti, funguje skvěle. Lékaři ji ovšem zatím ještě nedoporučují.
 3. 3
  Zkuste lyzin, nebo L-lyzin. Lyzin je esenciální aminokyselina, která má v lidském těle spoustu funkcí (absorbuje vápník, tvoří kolagen, produkuje karnitin atd.). V případě oparu lyzin pomáhá předcházet dalším výbuchům nemoci tím, že blokuje arginin, který naopak pomáhá virům množit se. [5] Klinické testy ovšem nepotvrdily jednoznačné výsledky a vědci si myslí, že lyzin funguje pouze jako preventivní opatření.
 4. 4
  Studený čajový pytlík. Někteří lidé si myslí, že tanin v čaji jim pomůže zvládnout příznaky nemoci.
  • Zahřejte si vodu jen tak, abyste v ní mohli vyluhovat čaj.
  • Potom čajový pytlík zchlaďte ve vodě, aby už nebyl teplý a pořádně ho vymačkejte.
  • Přiložte si čajový pytlík na léze a nechejte ho chvíli působit.
  • Vyhoďte použitý pytlík a okamžitě si vysušte kůži.
 5. 5
  Natírejte si léze krémem s aloe vera. Aloe vera také pomáhá léčit léze, zejména u mužů. [6] Nanášejte si krém na léze a po použití si kůži dobře vysušte.
  • Zkuste bio-energetickou homeopatickou léčbu, například 2herp, HRPZ3, nebo Bio 88. Tato homeopatika pomohla 82% experimentálních pacientů na 5 let jen po 6 měsících užívání.
  • Zkuste Hypericum. Lékaři praktikující Ajurvédu na tento přírodní lék nedají dopustit.
 6. 6
  Monolaurin. Monolaurin sestává z glycerolu a kyseliny laurové, které dohromady tvoří kokosový olej. Kokosový olej má antibakteriální i anti-virotické účinky. Když budete vařit z kokosového oleje a pít kokosovou vodu, posílíte tím svoji přirozenou imunitu. Olej nanášejte na postižené oblasti a ihned je osušte.
  • Kupte si Monolaurin v tabletách (pokud ho máte ve formě kapsle, rozlomte ji a nalijte obsah do kokosové vody nebo mandlového mléka). Poznámka: Musíte si nejprve ověřit, že tento lék nebude nepříznivě reagovat s ostatními léky, které berete.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Doplňková léčba

 1. 1
  Namáčejte si postiženou oblast do teplé vody, ale kromě toho se ji snažte vždy udržet v suchu. Lékaři někdy doporučují namáčet si postiženou oblast do teplé vody, abyste si ulevili od bolesti a svědění. Můžete si do vody přidat trochu soli Epsom nebo acetátu hlinitého, ale lékaři to většinou nedoporučují.
  • Jemně si omývejte puchýřky vodou s mýdlem. Musíte je udržet čisté, aby se rychle hojily.
  • Když si postiženou oblast nebudete omývat, snažte se ji udržet v suchu. Pokud máte problém s použitím ručníku, vysušujte se fénem.
 2. 2
  Noste volné a prodyšné spodní prádlo a oblečení. Při oparu je nezbytné nosit bavlněné prádlo. Stahující a syntetické spodní prádlo nebo těsné kalhoty zhorší vaše příznaky, protože nejsou prodyšné tak jako bavlna.
 3. 3
  Pokud trpíte bolestivými puchýři, požádejte lékaře, aby vám předepsal mast. Masti nejsou sice tak účinné, jako systémová léčba, ale mohou vám pomoci zbavit se nepříjemné bolesti.
  • Pokud vás puchýře hodně bolí, můžete si vzít jakýkoli volně prodejný lék proti bolesti (například Ibuprofen).
 4. 4
  Kupte si mast s propolisem. V přirozeném stavu je propolis pryskyřnatá látka, která se získává z topolu, ale často se sbírá také ze včelích úlů. 3% mast s propolisem vám pomůže zbavit se lézí způsobených oparem. [7]
  • Při jedné studii 30 pacientů používalo propolisovou mast 4x denně po 10 dní. Po dokončení experimentu 24 z nich potvrdilo, že se jejich léze zahojily, zatímco pouze 14 ze 30 pacientů, kteří používali placebo, potvrdilo stejný účinek. [8]
 5. 5
  Zkuste černohlávek obecný a sluku svraskalou. To první je rostlina a to druhé je houba. Obě mají dobré výsledky při léčbě genitálních oparů. [9] [10] Černohlávek si dejte do horké vody a namáčejte si do ní puchýře. Sluka se většinou zase jí.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Preventivní metody

 1. 1
  Příznaky nemoci se většinou objeví v době stresu, jiné nemoci, fyzického traumatu (včetně sexuální aktivity) a únavy. Když o sebe budete pečovat a naučíte se zvládat stres, vyhnete se mnoha nepříjemným příznakům.
 2. 2
  Naučte se zvládat stres. Když dokážete správně řešit svůj emocionální stres, můžete se příznakům vyhnout. Začněte dělat jógu, malovat, nebo meditovat a udržujte se psychicky v klidu.
  • Pravidelně cvičte. Cvičení je skvělé řešení proti stresu a zajistí vám dokonalou fyzickou kondici. Když budete fit, vyhnete se nemocem a ochráníte svůj imunitní systém, takže nebudete trpět tolika příznaky.
 3. 3
  Při každém sexu (i orálním nebo análním) používejte latexové prezervativy. Nejen že tím ochráníte svého partnera (který by měl být podle zákona o vaší nemoci informován), ale také ochráníte svoji kůži před poraněním, které by způsobilo další výbuch nemoci.
  • Snažte se nemít během výbuchů nemoci sex. Přenos virů může probíhat na celé oblasti genitálií, takže je riziko přenosu na partnera vyšší. Pokud máte starosti a nechcete partnera nakazit, nemějte sex v době, kdy trpíte vážnými příznaky a i jindy používejte kondom.
 4. 4
  Odpočívejte. Když budete mít stále dost energie a budete dobře spát, vyhnete se stresu a nemocem. Snažte se spát každý den 7 – 8 hodin a vyhýbejte se extrémním činnostem (jako například maratony).
 5. 5
  Vyhýbejte se všemu, při čem byste se mohli nakazit nějakou nemocí nebo infekcí. Pravidelně si myjte ruce a vyhýbejte se místům, kde jsou nemoci běžné (čekárny u lékaře, nemocnice atd.). Je důležité mít imunitní systém funkční, jinak nebudete schopni zvládat svoji nemoc úspěšně.
  Reklama

Varování

 • Jakmile vám diagnostikují herpes, informujte všechny své sexuální partnery a doporučte jim, aby se nechali otestovat. První projevy se většinou objeví během 2 týdnů od nákazy, ale někdy je nemoc slabá a neprojeví se vůbec.
 • Pokud trpíte vážnými příznaky a puchýři, možná budete muset jít do nemocnice a přijímat léky nitrožilně.
 • Lidé s oparem mohou virus přenášet i v době, kdy nemají žádné příznaky. Je důležité při sexu používat adekvátní ochranu a vyhnout se tak přenosu viru na partnera.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 715 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 8 715 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama