Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidská kůže obsahuje melanocyty (pigmentové buňky), které produkují melanin, chemikálii, která kůži dává její barvu. Příliš mnoho melaninu vede k hyperpigmentované kůži, jejíž typické příznaky zahrnují pihy nebo stařecké skvrny. Hyperpigmentace může vzniknout vystavením se slunci, kožním poraněním nebo jako vedlejší účinek určitých medikamentů. Ačkoli se nejedná o vážný zdravotní stav, léčba je často vyžadována z kosmetických důvodů.

Část 1
Část 1 ze 3:

Určení příčiny

 1. 1
  Poznejte různé druhy hyperpigmentace. Seznámením se s typy hyperpigmentace získáte lepší přehled pro určení pravé příčiny té vaší, pro nasazení správné léčby a pro konkrétní nápady, jak vhodně změnit svůj životní styl, které zabrání dalším diskoloracím vaší kůže. Je třeba si uvědomit, že hyperpigmentace se nemusí objevit pouze na vašem obličeji. Toto jsou tři druhy hyperpigmentace:[1]
  • Melasma. Tento typ hyperpigmentace je způsobený hormonálními změnami a obyčejně se objevuje během těhotenství. Nastat může také v souvislosti s dysfunkcí štítné žlázy a jako vedlejší efekt antikoncepčních pilulek nebo hormonální léčby. Z hlediska léčby se jedná o velmi obtížný typ hyperpigmentace.
  • Lentigo. Také známé jako jaterní skvrny nebo stařecké skvrny. Objevují se u 90% lidí starších 60 let a jsou způsobené vystavením kůže škodlivým UV paprskům.
  • Pozánětlivá hyperpigmentace. Bývá způsobena poraněním kůže, jako jsou popáleniny, psoriáza, akné nebo aplikací nějakých medikamentů na kůži. Po zahojení a regeneraci kůže obvykle úplně vymizí.
 2. 2
  Konzultujte svůj stav s dermatologem. Navštivte kožního specialistu a nechte si diagnostikovat, který konkrétní typ hyperpigmentace postihnul vaši kůži. Lékař vám nejprve položí několik otázek o vašem životním stylu a zdravotní historii, a potom vyšetří vaši pokožku za použití zvětšovací lampy. Očekávejte, že se vás bude lékař ptát v rámci zjišťování vašeho stavu na následující otázky:
  • Jak často chodíte do solária? Jak často používáte krémy na opalování? Jak moc se vystavujete slunečnímu záření?
  • Jaký je váš současný zdravotní stav? Měli jste nějaké zdravotní potíže v minulosti?
  • Jste nebo byla jste v nedávné době těhotná? Berete nebo brala jste v poslední době antikoncepční pilulky? Podstoupili jste hormonální terapii?
  • Jaké léky berete?
  • Jaké plastické operace nebo kožní léčebné postupy jste podstoupili?
  • Používali jste v mládí krém na opalování?
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Výběr vhodné léčby

 1. 1
  Nechte si předepsat léky pro vnější použití. Tyto přípravky obsahují alfa hydroxykyseliny (AHA) a retinoidy, které čistí a omlazují pokožku. Jsou tak velmi nápomocné v léčbě všech typů hyperpigmentace. Následuje výčet možných medikamentů pro povrchovou aplikaci:
  • Hydrochinon. Jedno z nejpoužívanějších činidel. Jediná léčba pro zesvětlení kůže, která je schválená americkou FDA.
  • Kyselina kojová (Kojic kyselina). Tato kyselina je výtažkem z jisté houby a funguje podobně jako hydrochinin.
  • Kyselina azelainová (azealová). Vyvinutá pro léčbu akné, ale ukázala se jako velmi efektivní i při léčbě hyperpigmentace.
  • Kyselina mandlová. Získává se z mandlí a používá se pro léčbu všech typů hyperpigmentace.
 2. 2
  Zvažte podstoupení neablativního odborného zákroku. Pokud na vás léky k vnějšímu užití nezabírají, možná vám váš dermatolog doporučí proceduru, vykonávanou pro zasažení vaší hyperpigmentace. Mezi dosupné možnosti patří následující:[2]
  • Peelingové produkty, včetně těch na bázi kyseliny salicylové. Léčí ztmavlé části kůže a používají se ve chvíli, kdy ostatní povrchová léčba selže.
  • IPL terapie (Intenzivní pulzní světlo). Tato metoda zasahuje selektivně pouze tmavé skvrny. Přístroje pro pulzní terapii musí používat pouze školení odborníci a podléhají přísným kontrolám.
  • Laserový kožní resurfacing.
 3. 3
  Navštivte salon a nechte si provést mikrodermální abrazi. U pacientů s hyperpigmentací se jedná o velmi oblíbenou proceduru. Vyhledejte zkušeného odborníka; broušení může pokožku podráždit a diskoloraci ještě zhoršit. Mikrodermální abrazi byste neměli podstupovat příliš často, protože vaše kůže potřebuje mezi jednotlivými sezeními dostatek času na regeneraci.
 4. 4
  Léčba hyperpigmentace pomocí volně prodejných léků. Pokud se chcete zbavit hyperpigmentace bez nutnosti získávání léků na předpis, vyhledejte ve volném prodeji některou z následujících možností:
  • Zesvětlovací krémy na kůži. Tyto přípravky fungují tak, že zpomalují produkci melaninu a odstraňují z kůže již existující melanin. Hledejte produkty s obsahem kombinujícím tyto ingredience: hydrochinin, sójové mléko, okurku, kyselinu kojovou, vápník, kyselinu azelainovou nebo arbutin.
  • Povrchové produkty s obsahem retinu-A nebo alfa hydroxykyselin.
 5. 5
  Zkuste domácí léčebné metody. Aplikujte některé z následujících činidel a zesvětlete tmavé části kůže:
  • Šípkový olej
  • Krájenou nebo strouhanou okurku (případně šťávu z okurky)
  • Citronovou šťávu
  • Aloe Vera
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Prevence další hyperpigmentace

 1. 1
  Omezte pobyt na slunci a vystavování se UV záření. Vystavení se UV paprskům je jedna z nejobvyklejších příčin hyperpigmentace. Ačkoli se omezením působení tohoto záření na vaši kůži vaše hyperpigmentace nevyléčí, zabráníte tím jejímu dalšímu prohlubování.
  • Vždy používejte krém na opalování. Na silném, přímém slunci noste klobouky nebo čepice a dlouhé rukávy.
  • Nechoďte do solária.
  • Omezte svůj pobyt venku. Neopalujte se.
 2. 2
  Přemýšlejte o své medikaci. Ve většině případů nepřestanete brát jisté léky jen kvůli tomu, že způsobují hyperpigmentaci. Hyperpigmentace je běžným vedlejším účinkem antikoncepce a dalších léků obsahujících hormony. Přesto je ale třeba přechod na nové léky nebo vynechání stávající léčby dobře uvážit.
 3. 3
  Buďte opatrní při odborném ošetřování vašich kožních problémů. Hyperpigmentace je často zapříčiněná poškozením kůže, které mohlo vzniknout například plastickou operací nebo nějakým jiným profesionálním zákrokem. Proto si před podstoupením nějaké takové léčby udělejte důkladný průzkum a zjistěte všechna pro a proti. Zároveň se ujistěte, že je váš lékař nebo podobný odborník vysoce zkušený.
  Reklama

Tipy

 • Stařecké skvrny jsou výsledkem toho, že se naše kůže není s přibývajícím věkem schopna ubránit škodlivým slunečním paprskům. Proto nezapomínejte denně používat ochranné krémy na opalování a předejděte tak dalším skvrnám. Zároveň tím podpoříte blednutí již existujících skvrn. Celoživotním používáním krému na opalování zabráníte vzniku nových stařeckých skvrn a snížíte viditelnost těch, co už máte.
 • Před započetím nějaké domácí léčby je velmi důležité kontaktovat dermatologa, protože některá bělící činidla mohou poškodit pokožku. Hyperpigmentace může mít mnoho příčin a ke každé se musí přistupovat jiným způsobem a léčbou.
Reklama

Varování

 • Melasma se může objevit jako důsledek hormonálních změn u těhotných žen nebo u těch, které berou hormonální antikoncepci. Pokud jsou příčinou vaší hyperpigmentace hormonální změny, nezbyde vám, než celou situaci přečkat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 019 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 019 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama