Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozpoznat příznaky tzv. indického ekzému (latinsky tinea cruris) není nic složitého. Tato obávaná kožní mykóza se projevuje svěděním v oblasti třísel, na vnitřních stranách stehen a v anální oblasti. Vyrážka má obvykle ostré kruhové ohraničení a může být doprovázena výsevem puchýřků.[1] Pokud tedy nechcete strávit celý den škrabáním a drbáním, musíte se začít co nejdříve léčit. Vyzkoušejte následující typy a udělejte vše proto, aby se indický ekzém již nevrátil.

Část 1
Část 1 ze 2:
Možnosti léčby

 1. 1
  Použijte antimykotický krém. Mezi ty nejlepší patří Lamisil nebo Nizoral. Nejsou nejlevnější, ale spolehlivě a rychle vás nepříjemného svědění zbaví.
  • Můžete si také koupit levnější krém, který obsahuje clotrimazole nebo miconazole. Bude to trvat o něco déle, ale i tyto přípravky dokáží indický ekzém vyléčit.[2]
  • Po vymizení příznaků je nutné postižená místa i nadále natírat po dobu uvedenou v příbalovém letáku. Obdobně jako u antibiotik, tak i u antimykotických krémů je třeba dokončit celou léčebnou proceduru.
  • Pokud trpíte současně také plísní na nohou (atletická noha), je nutné natírat i tato postižená místa. Výrazně se tak sníží riziko opětovného objevení mykózy.[3]
 2. 2
  Udržujte svou pokožku čistou a suchou. Po sprše se pečlivě osušte, protože plísním se daří právě v teplém a vlhkém prostředí. Choďte nazí, kdykoliv je to možné, anebo alespoň bez spodního prádla. Umožníte tak postižené pokožce dýchat. Pokud k tomu nemáte dostatek příležitostí, tak alespoň vyměňte slipy za trenýrky.
 3. 3
  Vyhněte se všem přiléhavým materiálům, které by vás mohly v oblasti třísel dráždit. Zapomeňte na jakékoliv těsné spodní prádlo.
 4. 4
  Neškrábejte se. Škrábání vaši pokožku jen podráždí a zvýší riziko infekce.
  • Pokud se nedokážete přestat škrábat, alespoň si ostříhejte nehty. Na noc si můžete zkusit nasadit rukavice.
  • Úlevu od neustálého svědění vám přinese chladná koupel. Do vody přisypte nevařené ovesné vločky, jedlou sodu nebo jemný prášek z koloidních ovesných vloček, který je přímo určen do koupele a je k dostání v lékárnách. Nezapomeňte se po koupeli v oblasti třísel důkladně osušit.[4]
 5. 5
  Pokud zarudlá a šupinatá místa během několika týdnů nezmizí, zhoršují se anebo žloutnou a mokvají, kontaktujte svého lékaře, Předepíše vám některý z následujících léků:
  • Krémy: Lékaři vám mohou předepsat silná antimykotika, která obsahují econazole a oxiconazole.
  • Antibiotika: Pokud se vám do postižených míst dostane infekce, je třeba ji vyléčit pomocí antibiotik.
  • Antimykotika v tabletách: Na předpis můžete dostat tablety Sporanox, Diflucan nebo Lamisil. Tyto léky však mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou zažívací nebo jaterní obtíže. Užíváte-li antacida nebo warfarin, neměli byste tyto léky kombinovat.[5]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Prevence opětovného objevení indického ekzému

 1. 1
  Denně se sprchujte. Neotálejte se sprchou po sportu nebo po jiné aktivitě, při které jste se zpotili. Používejte jemná mýdla a vyhněte se antibakteriálním přípravkům a mýdlům s deodorantem.
 2. 2
  Udržujte oblast třísel stále čistou a suchou. Pokud máte k indickému ekzému sklony, používejte po sprše či koupeli antimykotický zásyp.
 3. 3
  Nenoste oblečení či spodní prádlo, které by mohlo oblast třísel dráždit. Vybírejte si volné kalhoty z hladkých materiálů. Dejte přednost trenýrkám místo slipů.
 4. 4
  Spodní prádlo i jiné sportovní pomůcky, jako je např. suspenzor, často perte. Nepoužívejte cizí ručníky či oblečení. Indickým ekzémem se můžete nakazit i díky kontaktu s nevypraným oblečením nebo sportovními pomůckami.
 5. 5
  Pokud trpíte plísní na nohou, oblečte si nejprve ponožky a až poté spodní prádlo. Zabráníte tak rozšíření plísně z nohou až do třísel.
 6. 6
  Mokré plavky ihned svlékněte. Převlékněte se do suchého.
 7. 7
  Nenoste vlhké nebo zpocené oblečení v batohu. Ani je nenechávejte po cvičení ve skříňce. Po každém použití zpocené věci ihned vyperte.[6]
  Reklama

Tipy

 • Snižte příjem cukru, protože všechny kvasinky, plísně a bakterie cukr milují.
 • V době výskytu ekzému se sprchujte nebo koupejte dvakrát či vícekrát denně. Vždy si poté převlečte čisté spodní prádlo.
 • Indický ekzém často postihuje osoby s poruchou imunitního systému, která je způsobena nemocemi jako je např. cukrovka, HIV/AIDS nebo atopický ekzém (chronické genetické onemocnění kůže, které se projevuje svědící zanícenou pokožku a je spojeno s astmatem a sezónními alergiemi). Při těchto onemocnění je narušena ochranná vrstva pokožky, která člověka chrání proti virům, bakteriím a infekcím. V těchto případech je proto nutné dbát více na prevenci, a pokud se indický ekzém objeví, zabránit výskytu dalších komplikací.
 • Pokud opakovaně trpíte na indický ekzém či plísně na nohou, zamyslete se nad změnou posilovny. Vybírejte podle toho, jak je v ní udržovaná čistota.
Reklama

Varování

 • Ihned navštivte lékaře, pokud se kromě vyrážky objeví další vedlejší projevy, jako je horečka, slabost, zvracení, rychlé rozšiřování vyrážky především do oblasti trupu, oteklé ruce, boule v tříslech, hnisavé otevřené rány nebo vředy a také v případě, že se vyrážka objeví také na penisu či ve vaginální oblasti nebo pokud máte potíže s močením.[7]
 • Indický ekzém lze obvykle snadno vyléčit, v určitých případech se však můžou objevit komplikace. Může dojít k trvalé změně zabarvení kůže, druhotné bakteriální infekci, kterou je nutno léčit antibiotiky nebo se mohou vyskytnout vedlejší účinky užívaných léků.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Co budete potřebovat
 • Antimykotický krém
 • Jedlá soda, nevařené ovesné vločky nebo koloidní ovesné vločky
 • Od lékaře předepsané krémy, antibiotika nebo antimykotika v tabletách
 • Jemné mýdlo a voda
 • Antimykotický zásyp
 • Volné oblečení a trenýrky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 213 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 213 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama