X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 767 krát
Rozpoznat příznaky tzv. indického ekzému (latinsky tinea cruris) není nic složitého. Tato obávaná kožní mykóza se projevuje svěděním v oblasti třísel, na vnitřních stranách stehen a v anální oblasti. Vyrážka má obvykle ostré kruhové ohraničení a může být doprovázena výsevem puchýřků.[1] Pokud tedy nechcete strávit celý den škrabáním a drbáním, musíte se začít co nejdříve léčit. Vyzkoušejte následující typy a udělejte vše proto, aby se indický ekzém již nevrátil.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:Možnosti léčby
Část 1
-
1Použijte antimykotický krém. Mezi ty nejlepší patří Lamisil nebo Nizoral. Nejsou nejlevnější, ale spolehlivě a rychle vás nepříjemného svědění zbaví.
- Můžete si také koupit levnější krém, který obsahuje clotrimazole nebo miconazole. Bude to trvat o něco déle, ale i tyto přípravky dokáží indický ekzém vyléčit.[2]
- Po vymizení příznaků je nutné postižená místa i nadále natírat po dobu uvedenou v příbalovém letáku. Obdobně jako u antibiotik, tak i u antimykotických krémů je třeba dokončit celou léčebnou proceduru.
- Pokud trpíte současně také plísní na nohou (atletická noha), je nutné natírat i tato postižená místa. Výrazně se tak sníží riziko opětovného objevení mykózy.[3]
-
2Udržujte svou pokožku čistou a suchou. Po sprše se pečlivě osušte, protože plísním se daří právě v teplém a vlhkém prostředí. Choďte nazí, kdykoliv je to možné, anebo alespoň bez spodního prádla. Umožníte tak postižené pokožce dýchat. Pokud k tomu nemáte dostatek příležitostí, tak alespoň vyměňte slipy za trenýrky.
-
3Vyhněte se všem přiléhavým materiálům, které by vás mohly v oblasti třísel dráždit. Zapomeňte na jakékoliv těsné spodní prádlo.
-
4Neškrábejte se. Škrábání vaši pokožku jen podráždí a zvýší riziko infekce.
- Pokud se nedokážete přestat škrábat, alespoň si ostříhejte nehty. Na noc si můžete zkusit nasadit rukavice.
- Úlevu od neustálého svědění vám přinese chladná koupel. Do vody přisypte nevařené ovesné vločky, jedlou sodu nebo jemný prášek z koloidních ovesných vloček, který je přímo určen do koupele a je k dostání v lékárnách. Nezapomeňte se po koupeli v oblasti třísel důkladně osušit.[4]
-
5Pokud zarudlá a šupinatá místa během několika týdnů nezmizí, zhoršují se anebo žloutnou a mokvají, kontaktujte svého lékaře, Předepíše vám některý z následujících léků:
- Krémy: Lékaři vám mohou předepsat silná antimykotika, která obsahují econazole a oxiconazole.
- Antibiotika: Pokud se vám do postižených míst dostane infekce, je třeba ji vyléčit pomocí antibiotik.
- Antimykotika v tabletách: Na předpis můžete dostat tablety Sporanox, Diflucan nebo Lamisil. Tyto léky však mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou zažívací nebo jaterní obtíže. Užíváte-li antacida nebo warfarin, neměli byste tyto léky kombinovat.[5]
Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:Prevence opětovného objevení indického ekzému
Část 2
-
1Denně se sprchujte. Neotálejte se sprchou po sportu nebo po jiné aktivitě, při které jste se zpotili. Používejte jemná mýdla a vyhněte se antibakteriálním přípravkům a mýdlům s deodorantem.
-
2Udržujte oblast třísel stále čistou a suchou. Pokud máte k indickému ekzému sklony, používejte po sprše či koupeli antimykotický zásyp.
-
3Nenoste oblečení či spodní prádlo, které by mohlo oblast třísel dráždit. Vybírejte si volné kalhoty z hladkých materiálů. Dejte přednost trenýrkám místo slipů.
-
4Spodní prádlo i jiné sportovní pomůcky, jako je např. suspenzor, často perte. Nepoužívejte cizí ručníky či oblečení. Indickým ekzémem se můžete nakazit i díky kontaktu s nevypraným oblečením nebo sportovními pomůckami.
-
5Pokud trpíte plísní na nohou, oblečte si nejprve ponožky a až poté spodní prádlo. Zabráníte tak rozšíření plísně z nohou až do třísel.
-
6Mokré plavky ihned svlékněte. Převlékněte se do suchého.
-
7Nenoste vlhké nebo zpocené oblečení v batohu. Ani je nenechávejte po cvičení ve skříňce. Po každém použití zpocené věci ihned vyperte.[6]Reklama
Tipy
- Snižte příjem cukru, protože všechny kvasinky, plísně a bakterie cukr milují.
- V době výskytu ekzému se sprchujte nebo koupejte dvakrát či vícekrát denně. Vždy si poté převlečte čisté spodní prádlo.
- Indický ekzém často postihuje osoby s poruchou imunitního systému, která je způsobena nemocemi jako je např. cukrovka, HIV/AIDS nebo atopický ekzém (chronické genetické onemocnění kůže, které se projevuje svědící zanícenou pokožku a je spojeno s astmatem a sezónními alergiemi). Při těchto onemocnění je narušena ochranná vrstva pokožky, která člověka chrání proti virům, bakteriím a infekcím. V těchto případech je proto nutné dbát více na prevenci, a pokud se indický ekzém objeví, zabránit výskytu dalších komplikací.
- Pokud opakovaně trpíte na indický ekzém či plísně na nohou, zamyslete se nad změnou posilovny. Vybírejte podle toho, jak je v ní udržovaná čistota.
Reklama
Varování
- Ihned navštivte lékaře, pokud se kromě vyrážky objeví další vedlejší projevy, jako je horečka, slabost, zvracení, rychlé rozšiřování vyrážky především do oblasti trupu, oteklé ruce, boule v tříslech, hnisavé otevřené rány nebo vředy a také v případě, že se vyrážka objeví také na penisu či ve vaginální oblasti nebo pokud máte potíže s močením.[7]
- Indický ekzém lze obvykle snadno vyléčit, v určitých případech se však můžou objevit komplikace. Může dojít k trvalé změně zabarvení kůže, druhotné bakteriální infekci, kterou je nutno léčit antibiotiky nebo se mohou vyskytnout vedlejší účinky užívaných léků.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Co budete potřebovat
- Antimykotický krém
- Jedlá soda, nevařené ovesné vločky nebo koloidní ovesné vločky
- Od lékaře předepsané krémy, antibiotika nebo antimykotika v tabletách
- Jemné mýdlo a voda
- Antimykotický zásyp
- Volné oblečení a trenýrky
Reference
- ↑ http://goaskalice.columbia.edu/jock-itch-treatments
- ↑ http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=11736
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/jock-itch/DS00490/DSECTION=treatments-and-drugs
- ↑ http://www.mayoclinic.com/print/itchy-skin/ds00847/method=print&dsection=all
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/jock-itch/DS00490/DSECTION=treatments-and-drugs
- ↑ http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=11736
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000876.htm#Symptoms
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Cure Jock Itch
Español:curar una tiña en la ingle
Português:Curar Micose na Virilha (Tinea Cruris)
Italiano:Curare la Tigna dell'Inguine
中文:治疗股癣
Français:soigner l'intertrigo inguinal
Русский:избавиться от паховой экземы
العربية:التخلص من حكة جوك
Bahasa Indonesia:Mengobati ''Tinea Cruris''
Tiếng Việt:Trị viêm da vùng bẹn
한국어:완선 치료하는법
Nederlands:Liesschimmel behandelen
Stránka byla zobrazena 3 767 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama