Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se zdá, že je místo kolem vašeho piercingu začervenalé či oteklé, mohl by být zanícený. Infekce se vyskytuje poměrně často při podomácku nastřeleném piercingu, avšak jakýkoliv piercing, který byl nastřelený v salonu, může vést k velmi závažné infekci, která se rozšíří během několika dní, pokud není řádně léčen. Budete – li udržovat místo nastřelení piercingu čisté a dostatečně hydratované, a to především v prvních týdnech, veškerým problémům se pravděpodobně vyhnete, ale někdy se infekce objeví, ať jste sebevíc opatrní.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Léčba zaníceného piercingu

 1. 1
  Je třeba znát příznaky zaníceného piercingu. Infekce se objevuje nejčastěji po domácím nastřelení nebo po chybách, které se udělaly během nastřelovaní v salonu. Pokud pociťujete jeden z následujících příznaků, je možné, že máte infekci:
  • Bolest a citlivost
  • Nadměrné zarudnutí
  • Otok
  • Hnisání, krvácení či plnění rány tekutinami[1]
 2. 2
  S ničím neváhejte a okamžitě zahajte léčbu. K šíření infekce může dojít velmi rychle, obzvlášť když není léčena, většina z nich jde však velmi snadno léčit, pokud jsou řádně a včas dezinfikovány. S jakýmikoliv dotazy volejte do piercingového salonu. Pokud jsi nejste jistí, vždy vyčistěte okolní kůži u piercingu teplou vodou a mýdlem.
 3. 3
  Opláchněte ucho fyziologickým roztokem. Tento antiseptický roztok je možné zakoupit v každém piercingovém salonu, ale je jednodušší si jej v případě potřeby vyrobit doma. Smíchejte 1/8 polévkové lžíce mořské soli bez obsahu jodu s šálkem destilované vody a míchejte, dokud se veškerá sůl nerozpustí. Ponořte piercing do fyziologického roztoku, nebo použijte čistý odličovací tampon a přiložte ho na ucho po dobu 20 minut, a to dvakrát denně.
 4. 4
  Naneste antibiotickou mast v oblasti nestřeleného piercingu. Použijte některé z volně dostupných mastí, jako je polymyxin B sulfát (Polysporin) nebo bacitracin, aby jste se zbavili bakterií v daném místě. Masti nanášejte jemně kolem rány pomocí vatové tyčinky nebo odličovacího tamponu dvakrát denně.
  • Pokud se rozvine vyrážka nebo svědění, přestaňte mast užívat. Vyrážka může být totiž způsobena alergickou reakcí.
 5. 5
  Použijte sáček s ledem, aby se zmenšil otok či podlitiny. Pomocí chlazení se zmenší otok v okolí piercingu, což pomůže v boji proti infekci. Nikdy ale neaplikujte led přímo na kůži, protože by to mohlo vést k poškození tkáně. Vložte kus látky nebo ručník mezi kůži a sáček ledu.
 6. 6
  Navštivte nebo zavolejte do piercingového salonu. Jistě vám poskytnou nějakou radu týkající se konkrétně vašeho piercingu a příznaků, kterými trpíte. Častokrát zopakují čistící proces po nastřelení piercingu, který velmi rychle může odstranit infekci.
  • Co se týče lehkých infekcí, tak vám doporučí některé rady pro snazší léčbu.
  • Zatímco při závažnější infekci, vás piercer pošle k lékaři s detaily ohledně rány, piercingu a potenciálním řešením.
 7. 7
  Neváhejte a navštivte lékaře, pokud infekce trvá více než 48 hodin nebo jste dostali horečku. Lékař vám nespíše předepíše nějaké léky na infekci, nejčastěji perorální antibiotika. Pokud ale pokračujete v domácí léčbě a váš stav by se nezlepšoval, popřípadě zhoršoval, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Příznaky, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost:
  • Bolest svalů či kloubů
  • Horečka
  • Zimnice
  • Nevolnost či zvracení[2]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Prevence proti zanícení místa v okolí piercingu

 1. 1
  Pravidelné čištění v okolí piercingu. Použijte teplou vodu a mýdlo a s pomocí žínky jemně očistěte okolní pokožku. Je třeba chránit piercing před špínou, nečistotami a bakteriemi, což by mělo být dostačující pro prevenci infekce.
  • Ujistěte se, že jste dostatečně očistili okolí piercingu po cvičení, po čase stráveném mimo domov, po vaření či uklízení.
  • Ačkoliv denaturovaný líh zabije bakterie, vysuší zároveň pokožku a tím může způsobit infekci.
 2. 2
  Očistěte svůj piercing dvakrát denně pomocí fyziologického roztoku. Zatímco je možné zakoupit si fyziologický roztok v salonu, který piercingy nastřeluje, můžete si jej také vyrobit doma pomocí dvou ingrediencí. Smíchejte 1/8 polévkové lžíce mořské soli bez obsahu jodu s šálkem destilované vody a míchejte, dokud se veškerá sůl nerozpustí. Ponořte piercing do fyziologického roztoku, nebo namočte odličovací tampon a čistěte jím piercing po dobu 20 minut, a to dvakrát denně.
 3. 3
  Dbejte na čistotu svých rukou. Špinavé ruce jsou první příčinou vznikajících infekcí, proto si vždy před kontaktem s piercingem, či před jeho čištěním, umyjte ruce.
 4. 4
  Vyhněte se těsnému oblečení v okolí piercingu. Pokud se piercing neustále zachytává za oblečení, noste raději nějaké volnější. Toto pravidlo platí zejména pro piercingy na břiše, genitáliích, bradavkách a dalších piercinzích na těle.
 5. 5
  Vyhněte se návštěvě bazénů, vířivek a tělocvičen na 2-3 dny po nastřelení piercingu. Tato místa jsou vlhká a hojná na výskyt bakterií, které nejčastěji vedou ke vzniku infekce. Váš piercing je totiž otevřená rána, která absorbuje bakterie mnohem snadněji než nepoškozená kůže.
 6. 6
  Je potřeba vědět, že každý nově nastřelený piercing je v prvních dnech zanícený. Proto není třeba se obávat, pokud uvidíte lehké zarudnutí nebo se vám v prvních dnech bude zdát kůže poměrně citlivá. Jedná se totiž o přirozenou reakci organismu na propíchnutí kůže. Zanícení je velmi běžné a k jeho léčbě stačí chladit místo ledem a užívat léky s obsahem ibuprofenu. Pokud však zanícení trvá déle než 3-5 dní, je zde velká pravděpodobnost, že se jedná o rozvíjející se infekci.
 7. 7
  Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o infekci, tak si piercing vyndejte. Jestliže z rány vytlačujete hnis, pociťujete bolest nebo je přítomen otok, po vyndání piercingu očistěte přiléhající plochu kůže pomocí mýdla a vody. Vyhněte se však vyndání piercingu, jestliže se nejedná o infekci, neboť poté nemusí být možné vrátit piercing zpět na místo bez nového nastřelení.[3]
  • Očistěte svůj piercing v horké mýdlové vodě, vrátit zpět jej můžete pouze v případě, že je zarudnutí či otok velmi slabý. Tento postup může předejít samotnému vzniku infekce.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se čistit místo kolem piercingu pomocí fyziologického roztoku. Ne však více jak dvakrát denně, protože by to mohlo vést k vysušení daného místa.
 • Vždy si umyjte ruce před tím, než se budete dotýkat místa s piercingem.
 • Pro piercingy na povrchu těla, jako například piercing v bradavce, smíchejte mořskou sůl a teplou vodu v teplé sklenici a aplikujte na piercing po dobu 5-10 minut, aby bylo pokožce umožněno vstřebat dostatečné množství roztoku.
 • Aplikujte teplé obklady ve dvacetiminutových intervalech pro zmírnění otoku a umožnění lepšímu léčení infekce.
 • Nevyndávejte samotný piercing z propíchnutého místa. Pokud tak učiníte, zůstane nedoléčená infekce pod kůží, což dělá léčbu mnohem složitější.
 • V případě jakékoliv infekce jednejte rychle, neboť se může velmi rychle šířit.
 • I přestože nemáte obavy z infekce, pravidelné čištění piercingu často napomáhá ke správnému zacelení propíchnuté kůže.
 • Nespíše byste měli zvážit, zda by nebylo vhodné nosit pouze piercingy či náušnice z pravého zlata či stříbra. Všechny ostatní materiály (chirurgická ocel, atd.) mohou totiž být příčinou některých problémů.
Reklama

Varování

 • Nevytahujte piercing.
 • Navštivte lékaře, pokud pociťujete extrémní bolest či horečku, neboť s největší pravděpodobností budete potřebovat léčbu, pomocí které bude infekce odstraněna.
 • Navštivte okamžitě lékaře.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mořská sůl,
 • 1 šálek vody,
 • Piercing,
 • Sprej nebo dezinfekci, kterou vám dal člověk, který piercing nastřelil. Ujistěte se, abyste se danými léky nepředávkovali.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 180 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 16 180 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama