Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Cysta mazové žlázy je benigní uzavřený váček s tekutinou, který se nachází pod kůží a často tvoří bulku, která se připojí k epidermu a lze s ní pod kůží pohybovat. Vyskytuje se většinou na obličeji, na krku, na rameni, nebo na hrudníku (tedy na místech, kde roste ochlupení). Jde o velmi běžnou věc, která se může objevit u lidí různého věku. Tyto cysty nejsou nakažlivé, ani nepředstavují riziko rakoviny (jinými slovy jsou benigní), ale někdy se mohou infikovat a vypadat nehezky. V tomto článku se dozvíte, jak se takové infekce zbavit.

Část 1
Část 1 ze 4:

Konzervativní léčba

 1. 1
  Přiložte si na cystu teplý obklad. Zahřejte si ručník na 37-40 stupňů a 3-4x denně si ho na 10-30 minut přikládejte na cystu. Rozšíříte tím cévy a zlepšíte lokální prokrvení tkáně, takže se do cysty dostanou živiny, které jsou nezbytné pro její vyléčení. Zrychlený krevní oběh také vyplaví všechny odpadní látky z otoku.
  • Kromě toho teplý ručník pomůže zmírnit bolest, protože bojuje proti podráždění a zánětu, který infekce způsobila.
  • Cysty mazových žláz můžete nechat být, pokud pacientovi nezpůsobují žádné potíže. Většinou nejsou nebezpečné a představují pouze kosmetický nedostatek. Pokud se cysta ovšem infikuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
 2. 2
  Udržujte cystu čistou. Pravidelně si cystu důkladně myjte antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Potom ji jemně osušte čistým ručníkem a zavažte ji sterilní gázou. Gázu musíte pravidelně vyměňovat, aby byla stále suchá.
  • Volně prodejná antiseptika (například jódová tinktura) vám mohou také pomoci, ale není nutné je používat. Pokud chcete, používejte je jednou denně a při každé výměně gázy, nebo když se na kůži vytvoří strup.
  • Nedávejte si na postižené místo žádné kosmetické přípravky. Mohli byste si cystu podráždit ještě více a zhoršit infekci.
 3. 3
  Nikdy si cystu sami nevymačkávejte. Tyto cysty zmizí samy od sebe – když si je budete vymačkávat, mohli byste si do nich zavléct další infekci a způsobit tak permanentní jizvu. Odolejte pokušení cystu vymáčknout. Pokud ji za žádnou cenu nechcete mít, nechejte si ji odstranit u lékaře.
  • Pokud vám cysta praskne vlivem nějakého úrazu a udělá se vám otevřená rána, důkladně si ji umyjte teplou vodou a antibakteriálním mýdlem.
 4. 4
  Pokud trpíte vážnou infekcí, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud trpíte vážnými příznaky infekce – bolestí, otokem, zarudnutím a pocitem horka, měli byste se ihned objednat k lékaři. Vyříznutí cysty je rutinní procedura, ze které nemusíte mít strach. Kdybyste ovšem cystu nechali infikovanou, infekce by se vám mohla rozšířit do celého těla. [1]
  • I v případě, že máte pocit, že netrpíte infekcí, byste měli zajít k lékaři. Lékař vám může cystu odstranit snadným a rychlým zákrokem a za několik minut už ji nebudete mít. Nakonec se budete divit sami sobě, proč jste to tak dlouho odkládali!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Neověřené domácí metody léčby

 1. 1
  Zkuste olej z čajovníku. Olej z čajovníku má skvělé antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dokáže zabít všechny bakterie, které způsobují infekci. Neexistuje ovšem příliš mnoho vědeckých důkazů, které by jeho účinky potvrzovaly.
  • Naneste si několik kapek oleje z čajovníku na cystu a zalepte ji náplastí. Tento olej používejte jednou denně ráno a na noc nechejte cystu odkrytou.
 2. 2
  Použijte ricinový olej. Ricinový olej obsahuje ricin, což je látka, která účinně bojuje proti bakteriím. Namočte si do ricinového oleje kousek látky a přiložte si ho na cystu a na něj položte ještě horký obklad a nechejte ho působit 30 minut. Horko uvolní účinné látky z oleje a ricin zničí bakterie, které způsobují infekci.
  • I zde ovšem chybí dostatek vědeckých důkazů, které by účinky ricinového oleje potvrdily. Je možné, že dokáže skvěle bojovat s bakteriemi, ale není jasné, zda dokáže léčit cysty. Pravděpodobně není škodlivý, ale nemusí být ani dostatečně účinný.
 3. 3
  Použijte aloe vera. Aloe obsahuje fenolové sloučeniny, které mají antibakteriální vlastnosti. Nanášejte aloe vera gel přímo na léze a jemně ho vetřete do pokožky. Tento postup opakujte každý den, dokud se infekce nezbavíte.
  • Aloe vera se používá již po staletí. Jde o jednu z nejléčivějších látek, které se v přírodě vyskytují. Bohužel ale ani zde neexistuje dostatek zpráv o tom, že jde o účinnou léčbu infekcí mazových cyst.
 4. 4
  Zkuste lísku lékařskou. Líska obsahuje taniny, což jsou látky, které z pokožky odstraní přebytečnou mastnotu a podpoří krevní oběh. Když podpoříte krevní oběh v pokožce, zbavíte se infekce rychleji, protože se k postiženému místu dostane více protilátek z těla.
  • Naneste si malé množství lísky lékařské přímo na cystu a jemně ho do ní vetřete. Používejte lísku každý den zhruba týden v kuse.
  • Ani zde ovšem vědci nepotvrdily účinky této metody léčby.
 5. 5
  Experimentujte s jablečným octem. Hlavní sloučeninou v jablečném octu je kyselina octová. Tato kyselina má antiseptické vlastnosti a dokáže zabíjet bakterie. Jde ovšem o obecný účinek, který nemusí platit pro cysty. Jinými slovy byste se na tuto metodu léčby neměli spoléhat.
  • Naneste si jablečný ocet na postižené místo a zavažte ho obvazem. Po několika dnech obvaz sundejte. Na cystě by se měl vytvořit tvrdý strup.
  • Když strup sundáte, vyteče z cysty hnis společně s bakteriemi. Vyčistěte ránu a znovu ji ovažte obvazem, ale tentokrát bez octa. Po dalších 2-3 dnech by cysta měla být vyléčená.
 6. 6
  Použijte pampelišku. Dejte si vařit sáček sušených pampelišek do 4 šálků vody. Po 45 minutách vaření můžete čaj pít. Popíjejte ho 3-4x denně alespoň týden v kuse.
  • Pampelišky obsahují taraxacin, což je přírodní antibiotikum. Zde ovšem všechny vědecké informace opět končí. Profesionální léčba cyst je mnohem úspěšnější, než jakékoli byliny.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Profesionální metody léčby

 1. 1
  Berte antibiotika. Pokud se chcete zbavit infekce, měli byste co nejdříve začít brát účinná antibiotika. Léky musíte dobrat až do konce, jinak by se infekce pouze oslabila a brzy by se vám vrátila. S antibiotiky se cysty zbavíte již za týden.
  • Nejčastěji se v případě infekce mazové cysty předepisuje flucloxacollin. Každých 8 hodin si vezměte jednu pilulku s obsahem 500 mg aktivních látek a za týden budete vyléčení.
 2. 2
  Nechejte si cystu odstranit chirurgicky. Tento zákrok je velmi snadný – lékař vám cystu celou vyřízne. Nemusíte mít strach, dostanete lokální anestetikum, takže nic neucítíte. Zde jsou základní informace o zákroku:
  • Po podání anestetika vám chirurg cystu vyjme buď dvěma oválnými řezy okolo jejího středu, nebo jedním řezem skrz cystu. Pokud je cysta malá, je možné ji také pouze propíchnout.
  • Následně lékař vymáčkne keratin okolo cysty. Lékař použije retraktor, aby okraje cysty zůstaly otevřené a kleštěmi vám ji vyjme.
  • Pokud se podaří vyjmout celou lézi najednou, operace bude úspěšná a budete mít cystu i s infekcí venku.
  • Pokud se ovšem léze při vytahování rozpadne a rozdělí na fragmenty, bude potřeba ji kyretovat a následně kauterizovat zbylou tkáň. Po dokončení této procedury vám lékař ránu zašije. [2]
  • V případě infekce cysty budete muset týden po zákroku také brát antibiotika.
 3. 3
  Po operaci o postižené místo dobře pečujte. Musíte dodržovat všechna pravidla, která vám lékař stanoví. Nejdůležitější je udržovat místo zákroku čisté a nenamáhat ho. Když se o svoji cystu budete dobře starat, vyhnete se všem komplikacím.
  • Zjistěte, zda vám rána byla zašita nití. Pokud ano, je nutné zajít po nějaké době k lékaři na vytažení stehů (většinou během 1-2 týdnů po operaci). Poznámka: některé nitě jsou vyrobeny z odbouratelných materiálů, které se postupem času samy rozpustí a není nutné je vytahovat.
 4. 4
  Pokud chcete, myjte se antiseptickým roztokem. Můžete použít následující věci:
  • Listy guavy: dejte si do hliněné misky s vařící vodou na 15 minut celé listy guavy. Nechejte vodu vychladnout na pokojovou teplotu a potom si tímto roztokem omývejte ránu.
  • Aloe vera: po umytí a osušení rány si postižené místo natřete silnou vrstvou gelu z rostliny aloe vera a nechejte ho uschnout. Pokud chcete, můžete tento postup opakovat několikrát denně.
  • Měli byste si všechny domácí metody léčby nejprve otestovat na malém kousku kůže, abyste měli jistotu, že netrpíte alergií. Je dobré otestovat si tyto látky na vnitřní straně předloktí, kde je kůže relativně citlivá a tenká, takže snadno zaznamenáte případnou vyrážku nebo zarudnutí.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Příčiny a komplikace infikovaných cyst

 1. 1
  Příčinou infikovaných cyst je abnormální proliferace kůže. Povrch kůže je tvořen keratinem, což je tenká vrstva buněk, která kůži chrání. Vrstva keratinu se neustále slupuje a nahrazuje novými buňkami. Místo normálního odlupování buněk se ovšem tyto buňky mohou dostat hlouběji do pleti a proliferovat. Keratin se potom dostane do těla a vytvoří cystu.
  • Samo o sobě to není škodlivé ani nebezpečné – je to pouze esteticky nevzhledné. Důvod k obavám máte pouze v případě, že se vám v místě cysty vytvoří nádor nebo infekce.
 2. 2
  Uvědomte si, že cystu mohou způsobit také poškozené vlasové váčky. To zní vcelku neškodně, že? I vlasový váček vám může způsobit cystu. Pokud jste měli strach, že máte nějaký vážný zdravotní problém, nyní můžete být klidní – jde pouze o vlas!
  • V tomto případě jde o vytvoření kapsy ve druhé vrstvě kůže, která se nazývá dermis. Tato kapsa se nazývá vlasový váček a z každého takového váčku roste jeden vlas nebo chloupek. Když se vlasové váčky podráždí, nebo se poškodí například při zranění, mohou se zablokovat.
 3. 3
  Může jít také o vývojový defekt. Během vývojové fáze růstu plodu se tvoří kmenové buňky, které patří k pleti, nehtům, nebo vlasům a mohou se dostat dovnitř jiných buněk, ve kterých potom budou tvořit keratin, což způsobuje vznik cyst.
  • Pokud se vám některé cysty stále vracejí, řekněte o tom svému lékaři. Cysty jsou ovšem spíše nevzhledné, než nebezpečné.
 4. 4
  Uvědomte si, že kvůli infekci jsou cysty nebezpečnější. Pokud se cysta naruší a praskne, dostanou se do ní bakterie a může dojít k infekci. Cysta je potom velmi bolestivá a začne se podobat pupínku. Bude z ní vytékat hnis a keratin a okolní oblast bude mírně oteklá a zarudlá. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Když infekci nebudete léčit, bude se stále zhoršovat a v krajním případě se může rozšířit až do celého těla. Samotná cysta nevyžaduje přílišnou pozornost, ale když dojde k infekci, je nutné to řešit. [3]
 5. 5
  Uvědomte si, že se cysta může relativně snadno zanítit. I v případě, že cysta není infikovaná, se může zanítit. Pokud je cysta neustále vystavena dráždivým faktorům, jako je tření, může se v ní vyskytnout zánět.
  • Naštěstí je snadné se zánětu zbavit – buď si můžete vzít volně prodejný lék proti bolesti (jako je ibuprofen), nebo odstranit zdroj podráždění.
  • Zanícená cysta se špatně odstraňuje, protože je náchylnější k infekcím. Pokud je nutné ji vyjmout chirurgicky, budete muset počkat, až se zbavíte zánětu.
 6. 6
  Uvědomte si, že vám cysta může prasknout. Narušená cysta spustí imunitní reakci v případě, že se vám do těla dostane cizí těleso. V místě praskliny se vytvoří hnis a absces, což se stává nejčastěji u větších cyst. S prasklou cystou byste si měli zajít k lékaři. [4]
  • Prasklou cystu musíte udržovat stále čistou. Zeptejte se svého lékaře, jak máte postupovat a jaký typ léčby byste měli zvolit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je cysta poblíž genitálií, může způsobit bolest a nepohodlí při močení a při pohlavním styku. Je to způsobeno zánětem a bolestí. V případě těchto komplikací navštivte svého lékaře.
 • Cysty mazových žláz nejsou ani nakažlivé, ani nebezpečné. Pokud nejsou infikované, nemáte se s nimi čeho obávat.
 • Tyto cysty mají skvělou prognózu – většina z nich nevyžaduje žádnou léčbu a v případě potřeby je velmi snadné je vyříznout.
 • Obsah cyst konzistencí připomíná zubní pastu a jde v podstatě jen o vlhký keratin (sloučenina, ze které jsou tvořeny vlasy, nehty a vnější vrstva kůže).


Reklama

Reference

 1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000842.htm
 2. http://www.bad.org.uk/for-the-public/patient-information-leaflets/cysts---epidermoid-and-pilar?q=Cysts%20-%20epidermoid%20and%20pilar#.U2ge31cVdBZ
 3. http://www.webmd.boots.com/skin-problems-and-treatments/guide/cysts-types
 4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sebaceous-cysts/basics/complications/con-20031599
 5. Bickley, L. S. (2012). Bates' Guide to Physical Examination and History-Taking 11th edition. Philadelphia: Lippincot, Williams, & Wilkins.
 6. Hall, J. C., & Sauer, G. (2000). Sauer's Manual of Skin Diseases 8th edition. Philadelphia: Lippincott, Williams, & Wilkins.
 7. Johnston, R. B. (2012). Weedon's Skin Pathology Essentials. Spain: Churchill Livingstone.
 8. Obi, E., Baker, C., Teo, J., & Teo, M. (2005). Rapid: Surgery. Victoria, Australia: Blackwell Publishing.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 25 151 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 25 151 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama