Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Slunce, solárium a další zdroje ultrafialového záření - to všechno má na svědomí popáleniny nebo zarudlou a citlivou pokožku. V tomto případě je prevence lepší než následná léčba, obzvláště pokud je přidružené poškození kůže trvalé, ovšem i přesto existují léčebné postupy, které podpoří hojení, zabrání infekci a zmírní bolest.[1]

Část 1
Část 1 ze 5:

Ulevte si od bolesti a nepohodlí

 1. 1
  Napusťte si studenou vanu nebo se opatrně osprchujte. Voda by měla být vlažná, spíše chladnější, ale zase ne tak, aby vám zimou drkotaly zuby. Takto 10 až 20 minut odpočívejte. Pokud se chcete osprchovat, pusťte mírný proud vody. Silně tryskající voda by mohla popálenou oblast ještě více podráždit. Po koupeli se jemně osušte přikládáním suchého ručníku a dejte si záležet, abyste si nepodřeli kůži.
  • Nepoužívejte mýdlo, oleje do koupele ani jiné prostředky. Takové přípravky by mohly podráždit vaši pokožku a značně tak zhoršit projevy utrpěného popálení.
  • Jestliže se vám na kůži objevují puchýře, dejte před sprchou přednost vaně. Tlak vody ze sprchy by mohl puchýře strhnout.
 2. 2
  Aplikujte studené a mokré zábaly. Ve studené vodě namočte žínku nebo nějaký kus látky a přiložte ji na postiženou oblast. Nechte ji tam 20 až 30 minut a v případě potřeby ji často namáčejte.
 3. 3
  Vezměte si nějaký prášek proti bolesti. Volně prodejné léky, jako je například Ibuprofen nebo Aspirin, dokážou ulevit od bolesti a někdy pomůžou zmírnit zanícení.
  • Aspirin nepodávejte dětem. Místo toho sežeňte nějaký lék, který přímo obsahuje dětskou dávku acetaminofenu (paracetamolu). Vhodný je například "Panadol pro děti", který kromě bolesti dokáže zmírňovat i další symptomy.
 4. 4
  Vyzkoušejte nějaký přípravek proti bolesti pro vnější užití. Lékárny nabízejí také různé spreje pro úlevu od zarudlé a svědící kůže. Tyto spreje obsahující benzokain, lidokain nebo pramoxin, mají znecitlivující účinky, které mohou pomoct zmírnit bolest.[2] Účinné látky jsou ovšem potencionálními alergeny, takže je vhodné lék nejprve otestovat na malém kousku kůže, počkat den a potom zhodnotit, zda se dostavilo nechtěné svědění nebo zarudnutí.[3]
  • Tyto spreje by neměly být bez lékařského dohledu používány u dětí mladších dvou let. Spreje s obsahem salicylátu nebo trolamin salicylátu mohou ohrozit děti do 12 let a ty s kapsaicinem potom i osoby do 18 let věku a všechny s alergií na chili.[4]
 5. 5
  Přes popálená místa noste volné bavlněné oblečení. Po dobu zotavování ze slunečního popálení je ideální nosit vytahaná trička nebo volná bavlněná pyžama. Jestliže volné oblečení nosit nemůžete, soustřeďte se alespoň na to, aby byl váš oděv bavlněný (tento materiál umožňuje pokožce "dýchat") a pokud možno ne úplně těsný.
  • Vlna a syntetické materiály jsou pro pokožku obzvláště hrubé, protože jsou složeny z drsných vláken a zadržují teplo.
 6. 6
  Zvažte užití kortizonové masti. Kortizonové masti jsou steroidní léčiva pro zmírnění zánětů, ačkoli určitá svědectví ukazují, že na popáleniny nemají příliš velký vliv.[5] Pokud to ale přesto chcete vyzkoušet, v lékárně nebo supermarketu byste měli podobné přípravky bez potíží sehnat. Hledejte hydrokortizon nebo něco podobného.
  • Kortizonové masti nepoužívejte u malých dětí. Nikdy je také neaplikujte na obličej a pokud máte nějaké pochybnosti nebo dotazy ohledně správného použití, požádejte o radu lékárníka.
  • Tyto léky nejsou v některých zemích volně prodejné (např. ve Velké Británii). U nás to ale neplatí - takovou mast můžete koupit například zde.[6]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Zabraňte opětovnému vystavení slunci a dalšímu poškození

 1. 1
  Slunci se vystavujte pouze minimálně. Měli byste se pohybovat pouze ve stínu a v případě, že na slunce musíte, oblečte si vhodné oblečení, které zakryje postižené oblasti.
 2. 2
  Používejte krém na opalování. Volte přípravky s ochranným faktorem nejméně 30. Každou hodinu je nanášejte znovu, stejně jako po každém kontaktu s vodou nebo při nadměrném pocení. Řiďte se instrukcemi uvedenými na obale.
 3. 3
  Pijte dostatek vody. Sluneční popálení může způsobit dehydrataci, takže je třeba tento stav v průběhu zotavování vyvažovat pitím většího množství tekutin. Doporučuje se vypít osm až deset čtvrtlitrových sklenic vody každý den.
 4. 4
  Jakmile se kůže začne hojit, aplikujte na ní nearomatizovaný hydratační přípravek. Jakmile se ztratí veškeré otevřené puchýře a zmírní se zarudnutí, můžete s klidem použít hydratační krém. Vyberte nějaký nearomatizovaný a naneste ho v štědré vrstvě přímo na popálenou oblast. Pokračujte v tom několik dalších dnů nebo týdnů a zabraňte tak podráždění a sloupávání kůže.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Vyhledejte lékařské ošetření

 1. 1
  Ve vážných případech volejte tísňovou linku. Sanitku volejte tehdy, pokud vy nebo někdo jiný vykazujete jeden či více následujících symptomů:[7]
  • Slabost a neschopnost stát
  • Zmatenost a neschopnost jasně myslet
  • Mdloby
 2. 2
  Lékaře zavolejte také v případě známek úpalu či dehydratace. Jestliže v souvislosti se slunečním popálením pozorujete následující příznaky, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.[8] [9] Pokud vás tyto symptomy značně vysilují, na nic nečekejte a rovnou zavolejte rychlou záchrannou službu.
  • Pocity slabosti
  • Pocity závratí a omdlévání
  • Bolesti hlavy nebo bolesti nereagující na níže popsané pokusy o jejich zmírnění
  • Zrychlený puls nebo dýchání
  • Extrémní žízeň, žádné močení, propadlé oči
  • Bledá, lepkavá nebo studená kůže
  • Nausea, horečka, zimnice nebo vyrážka
  • Bolest očí a citlivost na světlo
  • Vážné a bolestivé puchýře, zvláště ty o velikosti 1.5 cm a více
  • Zvracení nebo průjem
 3. 3
  Všímejte si příznaků infekce. Jestliže pozorujete následující symptomy, obzvláště v okolí puchýřů, vaše kůže může být zanícená. V takovém případě je lékařské ošetření životně důležité.
  • Zvýšená bolestivost, otoky, zarudnutí, případně pocity horka v okolí puchýřů
  • Červené paprsky na kůži, vycházející do okolí puchýřů
  • Výtok hnisu z puchýřů
  • Zduřelé uzliny na krku, v podpaží a v tříslech
  • Horečka
 4. 4
  Při popáleninách třetího stupně volejte okamžitě záchranku. Stává se to sice vzácně, ale popáleniny třetího stupně od slunce jsou určitě možné. Jestliže vaše kůže vypadá zuhelnatěle či voskovitě a bíle, nebo je vzedmutá a kožnatá, na nic nečekejte a okamžitě volejte záchrannou službu. Poraněnou oblast zvedněte nad úroveň srdce a po celou dobu čekání ji tak nechte. Nesvlékejte se, ale z okolí rány stáhněte oblečení, aby se do ní nedostalo.[10]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Ošetřete puchýře

 1. 1
  Vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se na sluncem popálené kůži začnou objevovat puchýře, kontaktujte lékaře.[11] Jedná se o známku vážného popálení, které by mělo být profesionálně ošetřeno. Puchýře navíc zvyšují riziko zanesení infekce. Při čekání na sjednanou prohlídku nebo tehdy, když vám nebyla doporučena žádná konkrétní léčba, následujte jedno z níže uvedených obecných doporučení.
 2. 2
  Nedotýkejte se puchýřů. Ve vážných případech se mohou na kůži objevit puchýře. Ty se nepokoušejte žádným způsobem propíchnout a snažte se je neškrabat ani nijak nedrhnout. Stržené nebo prasklé puchýře mohou vést ke vzniku infekce a následnému zjizvení.
  • Jestliže to nemůžete vydržet a na puchýře musíte neustále sahat, navštivte lékaře a nechte si je propíchnout v bezpečném a sterilním prostředí.
 3. 3
  Puchýře chraňte čistým obvazem. Před výměnou obvazů si myjte ruce mýdlem a vodou - zabráníte tak infekci. Malé puchýřky můžete přelepit obyčejnou náplastí, zatímco ty velké budou vyžadovat vatové čtverce či chirurgické obvazy, jemně přichycené zdravotnickou páskou.[12] Obvazy měňte každý den, dokud puchýře nezmizí.
 4. 4
  Pozorujete-li příznaky infekce, naneste na oblast antibiotickou mast. Pokud máte podezření na infekci, zvažte užití antibiotické masti (například polymyxinu B nebo bacitracinu). Infekce se může projevovat odporným zápachem, nažloutlým hnisem, nadměrným zarudnutím nebo podrážděním v okolí popálení. Nejlepší bude navštívit lékaře a nechat si na základě pozorovaných symptomů stanovit přesnou diagnózu.
  • Někteří lidé jsou na tyto masti alergičtí, takže raději nejprve proveďte test na malém kousku kůže a zkontrolujte, zda se neobjeví nějaká špatná reakce.
 5. 5
  Poraďte si s prasklým puchýřem. Volně plandající zbytky prasklého puchýře neodtrhávejte. Na to je zatím příliš brzy a riskovali byste tím větší podráždění kůže.[13]
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Zvažte užití domácích léčebných postupů

 1. 1
  K těmto postupům se uchylujte pouze na vlastní nebezpečí. Níže popsané metody nejsou nijak vědecky podložené a neměly by nahrazovat standardní lékařskou péči. Další léčebné postupy, které nejsou níže uvedené, mohou prodloužit hojení a podpořit vznik infekce. Obzvlášť byste se měli vyhýbat vaječným bílkům, arašídovému máslu, vazelíně a octu.[14]
 2. 2
  Na ránu okamžitě aplikujte 100% aloe vera anebo ještě lépe čistý gel přímo z vlastní rostliny. Tato metoda dokáže při okamžité aplikaci a častém doplňování gelu zvrátit dopady i těch nejsilnějších popálenin během jednoho či dvou dnů.
 3. 3
  Vyzkoušejte čaj. Tři až čtyři čajové sáčky vylouhujte ve vlažné vodě. Ve chvíli, kdy je čaj již téměř černý, vytáhněte sáčky a nechte nálev vychladnout na pokojovou teplotu. Potom v něm namočte nějaký hadřík (čím více, tím lépe) a jemně ho přiložte na spáleninu. Oblast neoplachujte. Jestliže vám použitá látka způsobuje bolest, použijte místo toho samotné čajové sáčky a přikládejte je na ránu.[15]
  • Tuto metodu aplikujte ve večerních hodinách a nechte čaj působit přes noc.
  • Dávejte pozor - čaj může nechat skvrny na oblečení a ložním povleční.
 4. 4
  Zvažte konzumaci potravin s antioxidanty a vitaminem C. Jestliže je popálení čerstvé (stále ještě zarudlé a nesloupané), zkuste do sebe dostat nějaké jídlo s vysokým obsahem antioxidantů a vitaminu C, jako jsou například borůvky, rajčata nebo třešně. Jedna studie prokázala, že po konzumaci těchto potravin tělo nepotřebuje tolik tekutin a snižuje se riziko dehydratace.[16]
 5. 5
  Vyzkoušejte měsíčkovou mast. Podle některých lidí je měsíčková mast obzvláště efektivním lékem na vážné popáleniny s puchýři.[17] K dostání by měla být ve všech obchodech s přírodní medicínou. O jejím použití se můžete poradit s odborným prodejcem. Pamatujte, že u vážných popálenin by žádná bylinná léčba neměla nahrazovat standardní léčebný postup. Pokud jste utrpěli silné popáleniny nebo máte puchýře, kterých se nemůžete zbavit, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 6. 6
  Aplikujte přípravek z vilínu. Vilín dokáže uklidňovat pokožku.[18] Opatrně ho naneste na postiženou oblast a nechte ho působit.
 7. 7
  Použijte vaječný olej. Vaječný olej je plný omega-3 nenasycených mastných kyselin, jako je například dokosahexaenová kyselina. Navíc obsahuje imunoglobuliny, xantofyly (lutein a zeaxantin) a cholesterol. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny obsažené ve vaječném oleji jsou vázané na fosfolipidy, které dokážou formovat lipozomy (nanočástice), schopné pronikat hluboko do kůže a léčit ji.
  • Vaječným olejem masírujte popálenou kůži dvakrát denně. Masáž by měla pokaždé trvat zhruba deset minut a měli byste při ní jemně masírovat celou oblast, včetně několika centimetrů v okolí spáleniny.
  • Olej nechte na kůži alespoň hodinu a nevystavujte ho přímému slunečnímu světlu.
  • Místo potom opláchněte šetrnou tělovou vodou s neutrálním pH. Nepoužívejte mýdlo ani jiné zásadité přípravky.
  • Opakujte dvakrát denně, dokud se kůže nevrátí do své původní podoby.
  Reklama

Tipy

 • Sluneční popáleniny (a obzvláště ty s puchýři) mají spojitost s výskytem rakoviny kůže ve vyšším věku.[19] Pravidelně se proto prohlížejte a hledejte příznaky rakoviny kůže. Zároveň se seznamte s rizikovými faktory a v případě nejasností se poraďte s lékařem.
 • Na popálenou kůži naneste trochu zakysané smetany. Úleva přijde okamžitě.
 • Sežeňte pár rajčat a nakrájejte je na několik kousků. Ty potom přikládejte na popálenou kůži - zmírníte tím bolest.
 • Použijte kokosový olej a jablečný ocet. Směs těchto surovin naneste na popáleninu a minimálně jeden den se potom nemyjte. Následně místo důkladně umyjte. Buďte ale opatrní, citlivou pokožku to může podráždit!!!!!
 • Na popáleninu přiložte hadr namočený ve vlažné vodě.
 • Jakkoli zvláštně to zní, od bolesti si můžete ulevit aplikací čistidla na okna.
 • Exitují důkazy, že aloe vera nemá na hojení popálenin žádný vliv.[20]
 • V rámci prevence používejte vhodný přípravek na opalování. Tyto přípravky jsou velmi užitečné. Dobrý přípravek na opalování by měl mít ochranný faktor alespoň 30. Ochranný faktor zabraňuje škodlivým ultrafialovým paprskům (UVB) poškodit pokožku, ale dobrý přípravek by měl být schopen zabránit i působení UVA paprsků. UVA paprsky hrají ve slunečních popáleninách hlavní roli, takže byste měli používat přípravky s co nejvyšší možnou ochranou a aplikovat je 15 minut před vystavením kůže slunečnímu záření.
 • Studie prokázaly podivuhodný fakt, že drhnutí silných popálenin drsnou a horkou žínkou dokáže urychlit působení hojivých hormonů.[vyžadována citace]
Reklama

Varování

 • Popáleninu nijak neškrábejte, neloupejte, neštípejte ani do ní nepíchejte. Akorát byste ji tím ještě více podráždili. Sloupáváním vrstvy spálené kůže neodkryjete pěkné opálení ani neurychlíte proces sloupávání. Jediné co tak urychlíte, bude vznik infekce.
 • Na popálení nepřikládejte led. Způsobili byste si tím pocit jako při omrzlinách, což je téměř stejně bolestivé jako popálení od slunce a navíc by došlo k ještě většímu poškození kůže.
 • Při užívání jakýchkoli léků (včetně bylinných přípravků a esenciálních olejů), které mají mezi vedlejšími účinky uvedenou zvýšenou citlivost na slunce, buďte velmi opatrní.
 • Poškození kůže způsobuje i takové vystavení se slunci, které přinese pěkné opálení. Zároveň tím zvyšujete riziko vzniku rakoviny kůže.[21]
Reklama

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 10 881 krát
Stránka byla zobrazena 10 881 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama