Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kašlání je nezbytnou součástí zotavování se z nemoci proto, že nám pomáhá vylučovat hlen a dráždidla. Nicméně se váš kašel může po chvíli ukázat jako obtíž. Kašel může být "produktivní", při kterém se tvoří hlen, nebo "suchý", který je jednoduše pozůstatkem nemoci. V závislosti na okolnostech se bude váš postup léčby kašle lišit.


Metoda 1 ze 4:
Léčba produktivního kašle

 1. 1
  Uznejte, že může být potřeba trochu kašlat (přestože je možné zkusit proces urychlit). Pokud jste stále uprostřed nemoci, která způsobuje váš kašel, většina lékařů se bude zdráhat léčit ho, protože to slouží důležitému účelu, kterým je vyčištění vašich dýchacích cest. Pokud máte pocit, že je kašel hluboko ve vašem hrudníku, nebo pořád vykašláváte hlen, přijměte to, co se děje, jako dobrou věc.
 2. 2
  Zkuste si na krk a hrudník natřít mast Vicks Vaporub. Pro dobré výsledky počkejte zhruba 20 minut.
 3. 3
  Berte expektorancia. Expektorancia se prodávají v lékárně a měly by pomoci uvolňovat hlen ve vašich dýchacích cestách. Potom, co si je vezmete, snažte se, aby bylo vaše kašlání co nejproduktivnější a vyplivněte vše co vykašlete.
 4. 4
  Berte antihistaminika. Antihistaminika mohou přispět k uvolňování hlenu během nachlazení nebo jiných nemocí, což vám může pomoci vykašlávat a vylučovat tekutiny.
  • Mějte na paměti, že antihistaminika způsobují u většiny lidí únavu. Snažte se je proto brát před spaním.
 5. 5
  Používejte k uvolnění ucpaného nosu solný sprej. Stejně jako antihistaminika, solný sprej může pomoci uvolňovat hlen ve vašem nose nebo krku.
 6. 6
  Inhalujte vlhký vzduch. Vlhkost může také pomoci uvolnit zbytky hlenu ve vašem hrdle. Zvažte tyto metody:
  • Pusťte si horkou sprchu, zavřete dveře do koupelny a dejte mezi spodek dveří a podlahu ručník. Stravte 15 až 20 minut inhalováním páry, která se bude dělat v koupelně.
  • Pusťte si zvlhčovač vzduchu. Zvlhčovače můžete koupit ve většině obchodních domů a do většiny z nich se vejde dost vody, aby běžely hodiny. Umístěte zvlhčovač tak, abyste mohli inhalovat vlhkost při spánku.
 7. 7
  Přijímejte hodně tekutin. Pijte vodu, jezte vývary, nebo popíjejte džus, který není z citrusových plodů.
  • Vyhněte se perlivým nápojům a citrusovým džusům – mohou ještě víc podráždit váš krk.
 8. 8
  Zkuste fyzicky uvolnit zahlenění. Pokud jste doma a máte partnera, který může pomoci, použijte techniku poklepání na hrudník, aby vám pomohla vyčistit zahlenění hrudníku.

 9. 9
  Počkejte. Váš kašel by měl přestat za 2-3 týdny, pokud přetrvává navštivte vašeho lékaře, protože dlouhotrvající kašel může být znakem jiného onemocnění.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Léčba suchého kašle

 1. 1
  Zakryjte vaše hrdlo. Pocit jako by byl váš krk "pokrytý" nějakou směsí může omezit nutkání k suchému kašli (to je tehdy, když už nevykašláváte hlen). Zvažte tyto rady:
 2. 2
  Uvařte si zklidňující čaj na kašel.
 3. 3
  Naučte se novou techniku kašlání. Pokud je váš krk namožený a podrážděný od neustálého kašlání, vyzkoušejte tuto techniku, abyste odvrátili záchvat kašle.
  • Příště, až budete cítit, že přichází kašel, donuťte se k několika malým, jemným zakašláním, zakončeným jedním velkým. Drobná zakašlání pomáhají přesunout hlen k horní části vašich dýchacích cest, takže ho budete moci při posledním velkém zakašlání vyloučit víc.
 4. 4
  Pokud vše selže, navštivte lékaře. Pokud váš kašel už není produktivní a trvá několik týdnů, zřejmě potřebujete předepsat antitusikum (lék, který potlačuje kašel) nebo bronchodilatátor (který uvolňuje dýchací cesty).
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Babské rady

 1. 1
  Na "produktivní" kašel vyzkoušejte jablečník obecný. Směs na kašel z hořkosladkého jablečníku a anýzu můžete koupit v lékárně.
 2. 2
  Léčte kašel domácími sirupy.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Kdy jít k lékaři

 1. 1
  Navštivte lékaře, pokud trpíte něčím z následujícího:
  • Kašel, který trvá déle než 4 týdny.
  • Vykašlávání zeleného nebo krvavého hlenu.
  • Trvající sípání a dušnost. Kašel může být příznakem závažnějšího onemocnění, jako je chronická obstrukce dýchacích cest nebo astma. Může dokonce svědčit o selhávání srdce, obzvlášť pokud je doprovázeno dušností.
  • Ostrá bolest na hrudi, zimnice nebo horečky vyšší než 38°C po dobu více než 3 dnů, spolu s kašlem. Můžete mít zápal plic.
 2. 2
  Navštivte lékaře vždy, když kašel postihne dítě nebo staršího člověka.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 73 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 721 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 721 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama