wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 495 krát
Všichni víme, jak může být komáří štípnutí nepříjemné. V důsledku látek v komářích slinách, které do vás komár před štípnutím vpustí, totiž dostanete lehkou alergickou reakci, která způsobuje známé svědění. Zdrojem potravy komářích samiček je převážně krev jejich obětí, a právě kvůli tomu se většina komárů krmí na několika hostitelích denně. Samci komára narozdíl od samic neštípou. Ačkoli někteří komáři můžou přenášet viry, způsobující velmi vážné choroby, většina štípnutí skončí jen lehkým podrážděním pokožky.
Postup
Lékařská doporučení
-
1Postiženou oblast omyjte vodou a mýdlem. Tím odstraníte veškeré zbytky komářích slin, které mohly na vaší kůži ulpět, a pomůžete štípnutí zhojit, aniž by se do něj dostala infekce.
-
2Co nejdříve po štípnutí aplikujte na postižené místo led. Samotné štípnutí ve většině případů vůbec nezaznamenáte, a tak může trvat klidně i několik hodin, než si nového štípance všimnete. Ledování dané oblasti pomáhá zmírňovat bolest i otok.
-
3Poštípané místo ošetřete kalamínovou mastí a nějakým volně dostupným prostředkem pro léčbu pokousání hmyzem. Držte se instrukcí uvedených na obale daného přípravku.
-
4Do koupele si přidejte koloidní ovesné vločky, jedlou sodu nebo epsomskou sůl a zmírněte tak svědění.Reklama
Domácí postupy
-
1Vyzkoušejte domácí metodu pro zmírnění bolesti a svědění.
- Smíchejte jedlou sodu s trochou vody a vytvořte tak pastu. Tuto pastu potom naneste na poštípané místo.
- Použijte sypký změkčovač masa nebo podobný přípravek s obsahem enzymu zvaného papain a smíchejte ho s několika kapkami vody. Vytvoříte tak pastu, kterou můžete nanášet na poštípaná místa a ulevovat si tak od svědění a otoku.
- Rozdrťte aspirin a smíchejte ho s troškou vody. Vytvoříte tak pastu, která při vnější aplikaci ulevuje od bolesti.
-
2Kupte nějaký volně prodejný lék proti bolesti, jako je například aspirin nebo ibalgin. Držte se instrukcí, uvedených v příbalovém letáku.Reklama
Tipy
- Zkuste ubrousky s obsahem alkoholu. Postižené místo ochladí i ošetří.
- Při relaxaci na zahradě nebo někde venku používejte citronelové, linaloolové nebo geraniolové svíčky. Všechny uvedené složky jsou známé kvůli své schopnosti odpuzovat komáří samičky. Většinu štípanců nasbíráte během soumraku a úsvitu, kdy jsou komáři nejaktivnější.
- Při pobytu ve venkovním prostředí si chraňte všechny odhalené části těla repelentem proti hmyzu.
- Úlevu přináší také pasta vytvořená z vody a rozdrcených pastilek Tums (zakoupíte například zde). Skvěle funguje také kalamínový sprej.
- Štípance se snažte neškrábat. Rozškrábete-li je do krve, vypadá to hrozně a navíc tím zbytečně prodloužíte dobu jejich hojení. Na postižené místo raději naneste mast proti svědění a náplast.
Varování
- Komáři můžou z jednoho dárce na druhého přenášet závažné choroby, jako je například malárie nebo západonilská horečka. Mezi rané symptomy západonilské horečky patří vysoké teploty, bolest hlavy, různá tělesná bolest a zduřelé uzliny. Pokud na sobě pozorujete příznaky nějaké choroby, okamžitě se nechte vyšetřit lékařem.
- Snažte se své štípance neškrábat. Způsobili byste si zbytečně podráždění, které by mohlo vést k vytvoření strupů a jizev.