Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože pavoučí kousnutí bolí a svědí, většinou nejde o nic vážného a nemusíte s nimi chodit k lékaři. V tomto článku se dozvíte, jak si ránu vyléčit sami doma a zjistíte, v jakém případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Neškodná pavoučí kousnutí

 1. 1
  Zjistěte, jaký pavouk vás kousnul. Většina kousnutí od pavouků není nebezpečná – často jde dokonce o kousnutí od jiných druhů hmyzu. Pokud máte pocit, že vás kousl jedovatý pavouk, přečtěte si následující sekce článku a zjistěte, o jakého pavouka šlo. Někdy sice není možné pavouka identifikovat, ale když budete vědět, co vás pokousalo, budete moci lékařům podat přesné informace.
  • Pokuste se pavouka chytit, i za cenu toho, že ho zabijete. Můžete ho také naložit do lihu.
  • Pokud pavouka nemůžete najít, vyčistěte si pokožku v místě kousnutí.
 2. 2
  Umyjte si místo kousnutí studenou vodou s mýdlem. [1] Vyčistíte tím ránu a předejdete infekci.
 3. 3
  Přiložte si na postižené místo studený obklad, například mraženou zeleninu. Zmírní to vaši bolest a pomůže vám to zbavit se otoku.
 4. 4
  Pokud vás pavouk kousnul do končetiny, mějte ji zvednutou. Zmírníte tím otok a zánět.
 5. 5
  Vezměte si aspirin proti bolesti. Nikdy ho ovšem nedávejte malým dětem, které mají příznaky chřipky. [2]
 6. 6
  Sledujte kousnutí následujících 24 hodin a pozorujte, zda se zhoršuje. Během několika dnů by měl otok opadnout a kousanec by měl přestat bolet. Pokud se vaše příznaky nezlepší, jeďte raději na pohotovost.
 7. 7
  Kdy je nutné vyhledat lékaře. V některých případech mohou nastat komplikace, například alergické reakce. Pokud trpíte následujícími příznaky, zavolejte si záchranku:
  • Potíže s dýcháním
  • Nevolnost
  • Svalové křeče
  • Léze
  • Stažené hrdlo, potíže s polykáním
  • Zvýšené pocení
  • Pocit na omdlení
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Kousnutí od černé vdovy nebo koutníka jedovatého

 1. 1
  Identifikujte pavouka, který vás kousnul. Černé vdovy a koutníci jedovatí jsou dva druhy nebezpečně jedovatých pavouků, které se vyskytují v USA. Oba tyto druhy pavouků žijí v teplém podnebí a zdržují se na suchých tmavých místech, například v hromadách dříví. Poznáte je takto: [3]
  • 'Černé vdovy jsou velcí, lesklí pavouci, kteří mají na bříšku vzor, který se podobá přesýpacím hodinám. Žijí v Severní Americe. Když vás kousnou, bolí to jako píchnutí špendlíkem a místo kousnutí vám zrudne a oteče. Během několika minut až hodin vám ovšem postižené místo začne intenzivně tuhnout a dostaví se bolest, nevolnosti, horečky nebo zimnice. Kousnutí od černé vdovy většinou není životu nebezpečné a existují protilátky, které vás zbaví příznaků. [4]
  • Koutníci jedovatí se vyskytují v mnoha odstínech hnědé, ale všichni mají na zádech vzor ve tvaru houslí a dlouhé nohy. Jejich kousnutí ze začátku štípe a potom přechází do silné bolesti. Na kůži se vám vytvoří mokvající puchýř, který se bude zvětšovat a nakonec se kolem něho vytvoří červenomodrý kruh. Mezi další příznaky patří horečka, vyrážka a nevolnost. Koutníci jedovatí mohou způsobit jizvy, ale v USA nemají na svědomí žádná úmrtí. Neexistuje žádný protijed, ale léze způsobené kousnutím se léčí chirurgicky a pomocí antibiotik.
 2. 2
  Okamžitě jeďte do nemocnice. Měli byste co nejrychleji vyhledat lékaře. Snažte se moc se nepohybovat, aby se jed nešířil.
 3. 3
  Důkladně si ránu umyjte, abyste předešli infekci.
 4. 4
  Přiložte si na postižené místo ledový obklad, který zpomalí šíření jedu a zbaví vás otoku.
 5. 5
  Zpomalte šíření jedu. Pokud vás pavouk kousnul do nohy nebo do ruky, zvedněte si postiženou končetinu a těsně si ji nad ránou ovažte obvazem. Dejte ale pozor, abyste nezastavili krevní oběh.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Australský jedovatý pavouk

 1. 1
  Identifikujte pavouka, který vás kousnul. Tento vysoce agresivní pavouk se podobá lesklé tarantuli a vyskytuje se na vlhkých tmavých místech v Austrálii. Kousnutí vždy vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože příznaky se rychle zhoršují. Ze začátku se objeví zánět a puchýře, ale pokousaný člověk se bude potit, bude mít tiky v obličeji a bude cítit mravenčení okolo úst. Protijed seženete v nemocnici a je nutné ho podat co nejdříve po pokousání.
 2. 2
  Zavolejte si záchranku.
 3. 3
  Opatrně ovažte postižené místo obvazem. Použijte elastický obvaz, který vám umožní zastavit šíření jedu. [4]
 4. 4
  Uložte pacienta na lůžko. Je nutné zpomalit krevní oběh, takže by se pacient po cestě do nemocnice neměl hýbat.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Palovčík brazilský

 1. 1
  Identifikujte pavouka. Palovčík brazilský je velký noční pavouk, který žije v Jižní Americe. Nestaví si žádné sítě, je aktivní v noci a najdete ho na tmavých místech, hlavně mezi banány. Po kousnutí tímto pavoukem se člověku vytvoří otok a začne trpět bolestí, která vystřeluje do trupu a může být doprovázena nevolností, zvracením, vysokým tlakem, potížemi s dýcháním a u mužů také erekcí. Protijed existuje, takže kousnutí tímto pavoukem je smrtelné pouze zřídka.
 2. 2
  Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je nutné co nejdříve vyhledat lékaře, zejména pokud pavouk pokousal dítě.
 3. 3
  Umyjte si ránu teplou vodou. Pomůže vám to předejít infekci.
 4. 4
  Přiložte si na ránu teplý obklad, který zrychlí krevní oběh a sníží krevní tlak. [4]
 5. 5
  Zpomalte šíření jedu. Zvedněte si pokousanou končetinu a snažte se pohybovat se co nejméně.
  Reklama

Tipy

 • Pokud na sobě najdete pavouka, opatrně ho smeťte. Když ho zabijete, vystrčí zuby a mohl by vás stihnout kousnout.
 • Uklízejte si doma častěji – pavouci mají rádi tmavá klidná místa.
 • Než si oblečete oblečení, které leželo na zemi, důkladně ho vytřepejte.
 • Když budete pracovat ve sklepě, na půdě, nebo venku, noste rukavice a zastrkávejte si kalhoty do ponožek.
 • Odtáhněte postele od rohů a zdí, abyste neměli pavouky v posteli.
 • Zaizolujte si dům, aby se vám do něho pavouci nedostali.
 • Insekticidy s obsahem DEET vám pomohou pavouky odehnat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 299 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 18 299 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama