Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kvasinky jsou plísňovou infekcí, která se projevuje jednou ze dvou hlavních forem. Dlouhodobá infekce má mnoho negativních důsledků, takže je vždy dobré navštívit co nejdříve lékaře. Ve většině případů tyto infekce nejsou vážné a léčí se snadno, ale některé případy mohou vyžadovat komplexnější léčbu. V tomto článku se dozvíte něco o kvasinkových infekcích, o jejich léčbě a o tom, jak se jim v budoucnu vyhnout.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Genitální kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce jsou způsobeny kvasinkami v okolí genitálií, zejména vagíny. Jde o běžné ženské infekce, které ovšem mohou přenášet i muži.

 1. 1
  Zajděte si na testy. Když budete brát léky proti kvasinkám, aniž byste jimi trpěli, vaše tělo si vypěstuje odolnější kvasinky, takže budete v budoucnu náchylnější k dalším infekcím. Nejlepší je zajít si k lékaři a podstoupit testy, které kvasinkovou infekci potvrdí, nebo vyvrátí. Pokud ovšem neexistuje možnost, že by šlo o něco jiného (například v případě, že nejste sexuálně aktivní), na testy chodit nemusíte.
  • Klasický test pH může potvrdit, zda jde o kvasinky, nebo o jinou infekci. Běžné pH vagíny je okolo 4, kvasinky pH většinou snižují. Jistější je ovšem navštívit lékaře, abyste měli jistotu, že netrpíte něčím vážnějším.
 2. 2
  Začněte brát léky. Můžete si koupit volně prodejné léky, většinou ve formě čípku, který se zavádí do vagíny. Existují také jiné léky, které vám může předepsat pouze lékař a které zaberou mnohem rychleji. [1]
 3. 3
  Pravidelně si měňte spodní prádlo. Mírné infekce se někdy mohou samy vyléčit během týdne, stačí jen dodržovat přísná pravidla hygieny. Musíte si například velmi často měnit spodní prádlo.
 4. 4
  Zdržte se sexuálních aktivit. Lubrikační gely, kondomy a přirozené bakterie vašeho partnera mohou infekci zhoršit, nebo dokonce vyvolat. Zdržte se tedy sexu, dokud se nevyléčíte a nezjistíte příčinu vašich kvasinek.
 5. 5
  Berte antibiotika. Pokud máte kvasinkovou infekci proto, že berete antibiotika (což je běžné), musíte nejprve antibiotika dobrat. Většinou to stačí k tomu, aby se tělo pročistilo, protože se tělo vrátí ke svému přirozenému rytmu a dokáže se infekce zbavit samo.
 6. 6
  Zamyslete se nad léky, které berete. Omezte braní antibiotik, léků proti vředům, steroidů a estrogenů. Tyto léky totiž mohou zvyšovat množství kvasinek v těle. Poraďte se se svým lékařem o možnostech substituční léčby.
 7. 7
  Dodržujte preventivní opatření. V sekci o preventivních opatřeních najdete tipy, které vám pomohou zbavit se kvasinkové infekce a v budoucnu jí předejít. Pokud se ovšem kvasinek nezbavíte během několika dní sami, musíte si zajít k lékaři.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kvasinková infekce v ústech

Kvasinky se mohou vyskytovat i v ústech nebo v krku. Tato infekce postihuje většinou děti, ale může se objevit i u dospělých lidí, kteří mají slabý imunitní systém, nebo berou určité druhy léků.

 1. 1
  Batolata byste léčit neměli, kvasinky u nich většinou přejdou samy. Poraďte se se svým dětským lékařem o možnostech léčby a prozatím přestaňte používat dudlíky a kojit. Zajděte k lékaři. Pokud jste dospělý člověk a máte kvasinkovou infekci v ústech, většinou jde o známku vážnější nemoci (pokud ovšem neberete antibiotika nebo steroidy). Nejlepším způsobem, jak infekci vyléčit, je brát léky na předpis. Existuje několik léků, které vám mohou pomoci. Lékař vám vybere ty, které pro vás budou nejvhodnější.
 2. 2
  Jezte bílý jogurt s obsahem aktivních kultur. Pomůže vám to zbavit se mírné infekce.
 3. 3
  Probiotické bakterie ve formě pilulek koupíte v každé lékárně. Tyto bakterie regulují zažívání a zastavují bujení kvasinek. [2]
 4. 4
  Vyplachujte si ústa peroxidem vodíku. Třikrát denně si proplachujte ústa slabým roztokem peroxidu vodíku (3%), před nebo po čištění zubů. Peroxid vám může také pomoci zbavit se kvasinkové infekce.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Předcházení kvasinkovým infekcím

 1. 1
  Zjistěte si běžné příčiny infekcí. Trpíte cukrovkou? Nosíte spodní prádlo z umělých látek, nebo si prádlo neměníte dost často? Používáte hygienické vložky s parfémy, nebo běžná mýdla? Všechny tyto věci mohou zvýšit riziko kvasinkových infekcí. Zbavte se těchto svých zlozvyků a předejdete kvasinkovým infekcím.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Každý den vypijte alespoň 2 l vody. Voda přirozeně pročišťuje tělo, takže vám pomůže zbavit se kvasinek.
 3. 3
  Jezte méně cukru. Kvasinky se živí cukrem, takže když budete jíst hodně cukru, kvasinkám se ve vašem těle bude dobře dařit. Pokud chcete omezit riziko kvasinkových infekcí, jezte co nejméně cukru.
 4. 4
  Jezte zdravě. Měli byste jíst zdravou a vyváženou stravu. Nezdravé stravování ovlivňuje imunitní systém a způsobuje náchylnost k infekcím.
 5. 5
  Zbavte se stresu. Není to sice prokázáno, ale mnoha ženám kvasinky způsobuje stres. Naučte se řešit stres zdravým způsobem.
  Reklama

Tipy

 • Většinu kvasinkových infekcí vyléčíte během 1-2 týdnů, ale pacienti s oslabenou imunitou nebo vážnějšími problémy, jako je rakovina nebo HIV, mívají s léčbou větší problémy.
Reklama

Varování

 • Při léčbě kvasinek vás může bolet hlava, nebo můžete trpět nevolností, protože hynoucí kvasinky vylučují toxiny.
 • Těhotné ženy by se před začátkem léčby měly poradit s lékařem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 779 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 779 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama