Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Migrény mohou být extrémně vysilující a bolestivá potíž. Zhruba dvě třetiny lidí trpících migrénami nemohou normálně fungovat, když mají záchvat migrény. Nicméně existuje spousta relativně jednoduchých opatření, které mohou být provedeny doma a které mohou zmírnit útoky migrény nebo jim úplně zabránit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odpočinek

 1. 1
  V noci se pořádně vyspěte. Změny ve spánkových návycích, změny pracovní doby a jet lag mohou ovlivnit kvalitu spánkových cyklů a spouštět migrény. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim. Vstávejte a choďte do postele pokud možno každý den ve stejnou dobu.
 2. 2
  Mějte v místnosti tmu. Odpočívejte v tmavé místnosti. Světlo někdy zhoršuje příznaky migrény.
 3. 3
  Snažte se nespat dlouho. Přestože se může odpočinek a trochu si přispat zdát jako odměna, dopřát si to po stresu je častým spouštěčem, protože to ovlivňuje vaše spánkové návyky. Pokud si o víkendech opravdu musíte přispat, zkuste spát s mírně otevřeným oknem, aby dovnitř proudil vzduch.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jídlo a pití

 1. 1
  Dejte si kofein. To je paradox bolestí hlavy: přijměte příliš mnoho kofeinu a může vás bolet hlava, ale dejte si jen trošku a může to pomoci bolesti zmizet. Studie ukázaly, že aspirin a ibuprofen jsou účinnější, když se kombinují s kofeinem. Takže pokud v počátcích migrény berete aspirin nebo ibuprofen, spláchněte ho hrnkem kávy.
 2. 2
  Nevynechávejte jídla. Vynechávání jídel může spustit útok migrény. Pokud můžete, jezte menší jídla během dne, nebo se ujistěte, že sníte tři jídla.
 3. 3
  Poznamenejte si, co jíte. Určitě potraviny a nápoje spouští útok migrény zhruba u 10 procent lidí trpících migrénami. Jídlu může trvat od 30 minut do 12 hodin, než způsobí reakci. Pokud dostanete migrénu, zamyslete se nad tím, co jste v tomto čase jedli, a zkuste některé z těchto potravin vyřadit z vašeho jídelníčku. Mezi některé příklady častých spouštěčů patří čokoláda a červené víno.
 4. 4
  Okořeňte to. Pálivá ingredience v červeném pepři, kapsaicin, je ohromné analgetikum a může pomoci těm, kdo mají migrénu, cítit se během záchvatu lépe. Není třeba zahrnout červený pepř do všech vašich jídel. Můžete si koupit kapsle s kajenským pepřem v obchodech se zdravou výživou.
 5. 5
  Využijte kuřecí vývar. Je to skvělá věc, když během vašich migrén trpíte příznaky zvracení. Vytáhněte plechovku, otočte ji správnou stranou nahoru, otevřete a vylijte vývar. Kuřecí vývar nahrazuje potřebné elektrolyty a pomáhá zmírnit zvracení a celkovou slabost spojenou s migrénami.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Další prostředky

 1. 1
  Použijte sáčky s ledem. Lehněte si a dejte si na hlavu sáček s ledem nebo studený obklad. Zavřete při tom oči.
 2. 2
  Zmírněte to ledovou vodou. Namočte jednu nebo obě ruce do ledové vody na tak dlouho, dokud to snesete. Když jsou vaše ruce ve vodě, sbalte je do pěstí a opakovaně je otevírejte a zavírejte. Může to mít stejný účinek jako obklad na vaší hlavě.
 3. 3
  Berte riboflavin. Studie ukázali, že užívání 400 miligramů riboflavinu denně může pomoci odstranit migrény.
 4. 4
  Dejte si koupel se zhasnutými světly. Ponořte se obličejem dolů (nezapomeňte se nadechnout) a prostě uvolněte své tělo.
 5. 5
  Volně dostupné léky. Při léčbě slabších migrén může být často účinný Tylenol a Ibuprofen. Často pomáhá, pokud jste schopní hned po užití těchto léků spát.
 6. 6
  Nechte si vyšetřit hladinu progesteronu. V některých případech se zdá, že nízká hladina hormonu progesteronu zvyšuje četnost a závažnost migrén. Pokud jste žena, a vaše migréna se během dvou týdnů před menstruací objevuje častěji, požádejte vašeho lékaře o vyšetření hladiny progesteronu (poznámka: mnoho lékařů si není vědomo této spojitosti, ale pokud se zjistí, že je vaše hladina nízká, mohli by vám chtít předepsat doplňky stravy).
 7. 7
  K okamžité úlevě od bolesti použijte akupresuru. Třikrát si poklepejte na spánek, rameno a potom vnitřek zápěstí. Opakujte.
 8. 8
  Zkuste "mátovou terapii". Udělejte si mátový čaj. Vdechujte výpary, zatímco se bude louhovat, potom čaj vypijte.
  • Dokonce i sáčky mátového čaje mohou být využity jako uvolňovač napětí. Vychlaďte nebo krátce zmrazte čajové sáčky, aby se zchladily, potom si je dejte přes zavřené oči, až budete relaxovat.
 9. 9
  Navštivte lékaře. Pokud se vaše příznaky nemění, nebo se stále zhoršují, váš lékař vám může dát léky proti migréně na předpis nebo zkusit jiné formy léčby.
  Reklama

Varování

 • Pokud příznaky přetrvávají, rychle vyhledejte pomoc zdravotníka.
 • Jakékoliv léky na migrénu používejte pouze tak, jak je uvedeno na obalu.
 • Někdy může pomoci rozetřít Vicks nebo jiné mátové/eukalyptové balzámové přípravky dovnitř vašich nosních dírek.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 115 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 115 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama