Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Infekční mononukleóza je virové onemocnění způsobené viry Epsteina a Barrové (Epstein Barr) nebo cytomegalovirem (CMV infekce). Nemoc se přenáší prostřednictvím slin a proto se mononukleóze lidově říká polibková nemoc. Symptomy se rozvinou obvykle za 4 týdny a mezi typické příznaky patří bolest v krku, vysoká teplota, bolesti hlavy a celková únava a bolest těla. Příznaky obvykle trvají 2 až 6 týdnů. Neexistuje žádný specifický lék nebo léčba na mononukleózu. Člověk obvykle musí nechat virus pracovat a projít si celou nemocí. Tady je několik tipů, jak se nejlépe vypořádat s mononukleózou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak diagnostikovat mononukleózu

 1. 1
  Poznejte příznaky mononukleózy. Není jednoduché mononukleózu diagnostikovat doma. Nejlepší je sledovat, zda nemáte jeden z následujících příznaků. Tím spíš, pokud daný příznak přetrvává déle, než jeden nebo dva týdny. [1]
 2. 2
  Nezaměňte mononukleózu za streptokokovu angínu. Když vás bolí v krku, tak je jednoduché si nejprve myslet, že máte streptokokovou angínu. Ale na rozdíl od streptokokové angíny, kterou způsobuje bakterie z rodu streptokoků, mononukleózu způsobuje virus, takže se tato nemoc nedá léčit antibiotiky. Promluvte si se svým lékařem, pokud vás bolí v krku i po braní antibiotik.
 3. 3
  Navštivte svého lékaře. Pokud máte podezření na mononukleózu nebo si myslíte, že máte mononukleózu, jelikož její symptomy přetrvávají i po několika týdnech klidu, navštivte svého doktora. Doktor vám nemoc diagnostikuje na základě vašich příznaků a stavu lymfatických uzlin. Také může provést krevní testy, aby získal přesnější diagnózu. [2]
  • Mono-spot test na protilátky testuje krev na obsah protilátek na viry Epsteina a Barrové (Epstein Barr). Výsledky sice získáte během dne, ale test nedokáže rozpoznat mononukleózu už během jejího prvního týdne. Existuje i jiná verze testu, která dokáže rozpoznat mononukleózu již během jejího prvního týdne, ale vyhodnocení výsledků trvá delší dobu.
  • Testy, které zjišťují zvýšené množství bílých krvinek, se také dají použít na zjištění přítomnosti mononukleózy v těle. Tyto testy však nepotvrdí její přítomnost se stoprocentní jistotou.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak léčit mononukleózu doma

 1. 1
  Odpočívejte. Spěte a odpočívejte co možná nejvíce. Klid v posteli je hlavní léčbou mononukleózy. Jelikož budete velmi unavení, tak vám to přijde i jako velmi přirozené řešení. Odpočinek je důležitý především během prvních dvou týdnů. [3]
  • Jelikož mononukleóza způsobuje velkou únavu, tak lidé s mononukleózou by měli zůstat doma, nechodit do školy a pozastavit veškeré pravidelné aktivity. To však neznamená, že by se měli kompletně vyhýbat lidem. Je dobré trávit čas s přáteli a rodinou, jelikož to zlepší náladu během zdlouhavé a frustrující nemoci – jen je dobré se vyhýbat veškeré námaze a snažit se odpočívat. Také je dobré se vyhýbat fyzickému kontaktu s lidmi – hlavně pokud jde o sliny.
 2. 2
  Pijte hodně tekutin. Voda a ovocné šťávy jsou nejlepší – snažte se denně vypít několik litrů tekutin. Pomůže vám to zmírnit horečku, bolest v krku a vyhnout se dehydrataci.
 3. 3
  Berte léky na snížení bolesti v krku a celkové bolesti těla. Pokud je to možné, tak berte léky spolu s jídlem. Acetaminophen (jako je Tylenol) nebo ibuprofen (jako je Advil nebo Motrin IB) jsou vhodnými léky.
  • Užívání aspirinu během horečky může vystavit děti a mládež riziku Reyeova syndromu. Toto onemocnění se však téměř nevyskytuje u dospělých. [4]
 4. 4
  Ulevte si od bolesti krku kloktáním slané vody. Smíchejte ½ lžičky soli s 250 ml teplé vody. Můžete to udělat několikrát za den.
 5. 5
  Vyhněte se příliš namáhavé činnosti. Během mononukleózy se vám může zvětšit slezina, takže jakákoliv namáhavá činnost, jako je posilování, vás může vystaviti riziku protržení sleziny. Protržení sleziny je však velmi nebezpečné, takže pokud máte mononukleózu a pociťujete náhlou, ostrou bolest v levé horní části břicha, okamžitě běžte do nemocnice.
 6. 6
  Snažte se nepřenášet virus na ostatní. Jelikož se symptomy mononukleózy projeví až po několika týdnech, tak je možné, že jste už někoho nakazili. Snažte se však dál nenakazit vaše přátele a rodinu a ušetřit je tak mizérie, kterou si sami procházíte. Nedělte se s ostatními o jídlo, pití, příbory a kosmetické přípravky. Snažte se nekašlat a nekýchat v blízkosti ostatních. Nelíbejte se a neprovozujte sex.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jaké jsou další možnosti léčby

 1. 1
  Antibiotika na mononukleózu nezabírají. Antibiotika pomáhají tělu v boji s bakteriálními infekcemi. Mononukleóza je však virové onemocnění. Obvykle se však nedá vyléčit ani antivirotiky.
 2. 2
  Snažte se vyléčit průvodní onemocnění a infekce. Vaše tělo bude slabé a náchylnější vůči cizím bakteriím. Mononukleózu někdy provází streptokokové onemocnění nebo infekce nosní dutiny a mandlí. Sledujte, jestli nemáte nějaké průvodní onemocnění. Pokud máte podezření na nějaké průvodní onemocnění, běžte si k doktorovi pro antibiotika.
 3. 3
  Pokud máte obrovské bolesti, požádejte doktora o předepsání kortikosteroidů. Kortikosteroidy dokáží zmírnit některé symptomy, jako jsou těžké otoky krku a mandlí. Nepomáhají však na léčbu viru.
 4. 4
  Vyhledejte pohotovost v případě, že dojde k přetržení sleziny. Pokud pociťujete náhlou, ostrou bolest v levé horní části břicha (především během fyzické aktivity), okamžitě jděte do nemocnice.
  Reklama

Tipy

 • Snižte riziko nakažení mononukleózou pravidelným a častým umýváním rukou a zdržte se sdílení nápojů, jídla a kosmetických přípravků s ostatními.
 • Někteří sice tvrdí, že mononukleóza je jen jednou za život, ale není to pravda. Mononukleózu může to mít znovu a znovu, záleží pouze na tom, který z virů zrovna chytíte.
 • Pokud se doktor rozhodne udělat test na protilátky, tak i přesto pacient bude muset podstoupit tradiční léčbu nemoci: přečkání nemoci, braní předepsaných léků na bolest a horečku a klid v posteli.
 • Mononukleóza je nemoc, která se nejčastěji projevuje u mladších osob a zřídka u osob starších 40 let. [5] Pokud se však mononukleóza projeví u dospělé osoby, tak se většinou jedná pouze o horečku, která trvá déle něž normálně. Lékař tak může zaměnit mononukleózu za jinou nemoc, která je u dospělých běžnější (např. problémy s játry a žlučníkem nebo zánět jater).
Reklama

Varování

 • Vyhněte se líbání nebo sdílení nápojů nebo jídla během léčby mononukleózy. Stejně tak, pokud se staráte o někoho s mononukleózou, neúčastněte se žádné aktivity, během které přijdete do kontaktu se slinami nemocného.
 • Pokud vám zbývají nějaké léky z jiné virové infekce, nepoužívejte je na léčbu mononukleózy. Antivirotika reagují na mononukleózu v 90 % případů ve formě kožní vyrážky, kterou doktor může zaměnit za alergickou reakci.
 • Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud pociťujete silnou bolest v břiše. Mononukleóza může způsobit zvětšení sleziny a v případě jejího protržení je potřeba podstoupit operaci.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 256 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 256 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama