Budíte se každé ráno s oteklýma očima? Pokud vás nebaví vypadat pořád ospalý nebo pod psa, je mnoho věcí, které můžete vyzkoušet, abyste vaše oči povzbudili. Čtěte dál a naučte se rychlou pomoc, dlouhodobé strategie pro omezení otékání a také několik trvalých řešení.

Metoda 1 ze 3:
Rychlá pomoc

 1. 1
  Vypijte několik sklenic vody. Očí mají tendenci otékat kvůli zadržování vody, které je způsobené vysokou koncentrací soli v okolí očí. Pokud sníte velmi slanou večeři nebo jste plakali, než jste šli spát, můžete ráno zaznamenat zvýšenou opuchlost očí. Pití hodně vody oblast vypláchne a způsobí, že otok zmizí.
  • Ve dnech, kdy jsou vaše oči obzvlášť oteklé, pijte vodu celý den, abyste zůstali hydratovaní.
  • Vyhýbejte se látkám, které mají tendenci vás dehydratovat, jako je kofein a alkohol.
 2. 2
  Přiložte na vaše oči něco studeného. Opuchání očí je vlastně hromaděním tekutin v tkáních okolo vašich očí, a jako jiné druhy otoků, může být sníženo přiložením nějakého druhu studeného obkladu. Chlazené plátky okurek mají perfektní velikost a tvar pro vaše oči, a na dočasné snížení otoku dobře fungují. Lehněte si na záda a dejte je na vaše zavřená oční víčka na 15 minut nebo dokud nezteplají..
  • Pokud nemáte po ruce okurku, namočte čajové sáčky a dejte je na 15 minut do ledničky, potom si lehněte na záda a přiložte je na 15 minut na vaše oči.
  • Pro variantu s menším nepořádkem, zkuste dát 2 kovové lžíce do mrazáku a denně je přikládejte na oči zadní stranou.
 3. 3
  Naneste na oči astringentní látku. Můžete si koupit astringentní krémy a tonika, která pomáhají zmírňovat opuchnutí stažením kůže okolo vašich očí. Namočte dvě vatové kuličky v astringentním krému nebo toniku, lehněte si na záda, zavřete vaše oči a dejte vatové kuličky na vaše oči. Nechte astringent zhruba 10 minut vsakovat, potom odstraňte vatové kuličky a opláchněte si obličej.
  • Říká se, že plátky jahod také pomáhají stáhnout a zklidnit pleť.
 4. 4
  Dejte na opuchliny brambory. Říká se, že brambory mají přirozené astringentní vlastnosti.
  • Oloupejte syrovou bramboru. Rozkrojte jí na půl. Dejte si půlky na oči na 10 minut. Brambora zchladí vaše oči a otok zmizí.
  • Zkuste strouhanou bramboru. Jednoduše nastrouhejte čerstvou bramboru a naneste jí na vaše oči na 15 minut. Potom opláchněte.
 5. 5
  Zacvičte si. To zlepšuje krevní oběh, což pomůže rozproudit tekutiny skrz vaše tělo, spíš než, aby se hromadily. Pokud máte čas, jděte si zaběhat, zacvičte si jógu, nebo si jednoduše dejte ráznou procházku.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Dlouhodobé strategie

 1. 1
  Dopřejte si dostatek spánku. Pokud máte opuchlé oči po celý den, může to být tím, že jednoduše dostatečně nespíte, nebo je kvalita vašeho spánku špatná. Otok pod očima je častým příznakem nedostatku spánku. Snažte se dopřát si 7-8 hodin spánku každou noc.
 2. 2
  Vyvyšte si během spánku hlavu. Není neobvyklé mít po probuzení opuchlé oči. Možným vysvětlením pro to může být, že když několik hodin ležíte v horizontální poloze a potom vstanete, tekutina, která byla pod vašima očima je najednou stlačená gravitací. Abyste to omezili, můžete zkusit používat během spánku polštář navíc, takže tekutina není tak drasticky stlačena, když vstanete.[1]
  • Pokud spáváte na břiše, zkuste místo toho spát na vašich zádech. Lidé, kteří spí na břiše, mají tendenci mít více oteklé oči, poněvadž tato poloha dovoluje hromadění tekutiny.
  • Pokud spíte na boku, můžete zjistit, že jedno oko natéká více, než to druhé. Zkuste střídat strany, nebo místo toho spát na zádech.
 3. 3
  Zacházejte s obličejem opatrně. Pokožka kolem vašich očí je křehká a může se natáhnout a poškodit hrubým zacházením a vystavením chemickým látkám. Aby se kůže kolem vašich očí neuvolnila a nezaplnila tekutinami, změňte vaše návyky tak, že budete kůži ošetřovat jemněji.
  • Nepoužívejte k mytí obličeje chemické látky. Používejte místo toho lehký, jemný čistič.
  • Neutírejte nebo nestírejte vaše líčení z očí, použijte odličovač, takže půjde dolů mnohem snáze.
  • Nedrhněte si oči ručníkem. Jemně opláchněte obličej vodou a osušte ho.
  • Použijte hydratační krém na vaše oční víčka a okolí očí.
 4. 4
  Léčte vaše alergie. Opuchlé oči jsou často způsobovány alergiemi, které zaněcují obličej a způsobují, že se v něm hromadí voda. Můžete vidět velký rozdíl pokud zaléčíte vaše sezónní alergie dobrými léky proti alergii.
  • Zkuste léčiva z lékárny nebo získejte předpis od vašeho lékaře.
  • Ujistěte se, že ve vašem domě není prach, zvířecí srst a další alergeny. Vyměňte filtry v topení/klimatizaci a pravidelně perte vaše povlečení.
 5. 5
  Udělejte zdravé změny ve vašem jídelníčku. Míváte často slané večeře? To je častá příčina opuchání okolí očí, poněvadž sůl způsobuje, že se v obličeji zadržuje voda. Pokud jdete téměř každý večer do postele se spoustou soli ve vašem systému, může to způsobit, že se pleť na vašich očích napne a časem se od naplňování tekutinou prověsí. Začněte s těmito novými návyky, abyste snížili pravděpodobnost, že se to stane:
  • Používejte méně soli při vaření. Zkuste to omezit na polovinu a potom jděte ještě níž, pokud můžete.
  • Nejezte tak často venku. Nemůžete kontrolovat kolik soli používají v jídle restaurace a obvykle to bývá více, než si myslíte.
  • Vyhýbejte se slaným potravinám jako jsou chipsy, solené oříšky, preclíky, polívky z pytlíku, smažené potraviny a další potraviny, které mívají vysoký obsah sodíku.
  • Svačte banány a rozinky, což oboje zmírňuje zadržování tekutin v těle.[2]
  • Konzumujte kapustu nebo brusinkový džus. Oboje jsou diuretika, což vám pomáhá "vystěhovat" přebytečné tekutiny.[2] Nedávejte se na kofein jako vaší volbu diuretika, protože můžete mít problémy se spánkem a přivodit si znovu opuchlost.
 6. 6
  Pijte méně alkoholu. Alkohol vede k zadržování tekutin v obličeji, stejně jako způsobuje dehydrataci. Omezte váš příjem alkoholu na 1 nebo 2 drinky najednou, 1 nebo 2 krát týdně. Pití více než tohoto množství časem způsobí, že se kůže kolem vašich očí uvolní.
 7. 7
  Zjistěte, zda máte onemocnění spojené s otékáním očí. Někdy je otékání vedlejším účinkem jiných potíží. Podstoupení léčby tohoto onemocnění, může pomoci vyléčit vaše oteklé oči. Tady je několik potíží, které běžně vedou k opuchání očí:
  • Těhotenství
  • Hormonální změny během menstruačního cyklu
  • Dermatitida (citlivá kůže je náchylnější na otékání v reakci na podráždění)
  • Alergie[3]
  • Mononukleóza (opuchlé oči mohou být raným příznakem infekce)
  • Léky (opuchání nebo zadržování vody může být vedlejším účinkem)
  • Závažnější zdravotní potíže
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zvážení trvalých řešení

 1. 1
  Přijměte sami sebe. Pokud jste se nechali prohlédnout lékařem, vaše opuchlé oči jsou pravděpodobně pouze kosmetický problém. Přichází to s věkem a někdy se to prostě stane. Naučte se upozorňovat na jiné rysy, které nezestárly, jako je barva vašich očí, vlnky ve vašich vlasech nebo váš postoj k životu.
 2. 2
  Nechte si udělat blefaroplastiku. Jako poslední řešení tato operace odstraňuje tuk kolem očí a následuje ošetření pokožky laserem. Celkovým výsledkem je pevnější vzhled a trvale zmírněné otékání. Tato operace obvykle stojí kolem deseti tisíc korun za jedno oko a rekonvalescence trvá několik týdnů. [4]
  Reklama

Tipy

 • Před spaním a po probuzení pijte hodně vody.
 • Zkuste masírovat okolí očí, abyste tekutinu rozpohybovali.
 • Namočte ubrousky na obličej ve vodě a dejte je do mrazáku. Po 20 minutách přiložte pod oči.
 • Toto je také snadný způsob jak se zbavit opuchlých očí. Pro tuto léčbu si vezměte sklenici teplé vody a přidejte do ní půl čajové lžičky soli a pořádně promíchejte. Ujistěte se, že voda není příliš horká. Pak namočte vatovou kuličku nebo vatové tamponky do této teplé slané vody a naneste na pár minut na vaše oční víčka. Opakujte celý proces nejméně půl hodiny. Po nějakém čase vaše oči nebudou opuchlé.

Reklama

Varování

 • Buďte opatrní, když používáte nový kosmetický produkt nebo zkoušíte domácí léčbu. Pokud se potíže zhorší nebo vykazujete jiné příznaky, přestaňte okamžitě produkt používat a kontaktujte vašeho obvodního lékaře nebo při vážných nebo přetrvávajících příznacích dermatologa.
 • Nepřikládejte led nebo extrémně studenou vodu přímo na pleť kolem očí na více než pár sekund.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 73 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 674 krát
Stránka byla zobrazena 10 674 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama