Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když rána do hlavy zatřese mozkem bez prostoru mezi mozkem a lebkou, výsledný třes je známý jako otřes mozku. [1] Otřes mozku je nejčastějším typem poranění hlavy. [2] I když otřes mozku je většinou dočasnou poruchou, která nezanechává trvalé poškození,[3] může vést ke spojeným vážným problémům, pokud se rychle a účinně neléčí.

Postup

 1. 1
  Posuďte stav oběti. Prozkoumejte ránu a pozorně si prohlédněte oběť. Viditelná vnější zranění nejsou vždy dobrým měřítkem, protože některé velmi malé rány na hlavě hojně krvácí, zatímco méně viditelná zranění z nárazu mohou způsobit větší poškození mozku. Pokud oběť vykazuje dva nebo více z následujících příznaků, předpokládejte, že je to případ otřesu mozku a adekvátně oběť ošetřete: [4]
  • Fyzické příznaky zahrnují traumatické poranění mozku, ztrátu vědomí, vážnou bolest hlavy, citlivost na světlo, dvojité nebo rozmazané vidění, mžitky před očima nebo jiné vizuální anomálie, ztráta koordinace a rovnováhy, závratě, strnulost, brnění nebo slabost v nohou a rukách, klopýtání nebo špatná souhra očí a rukou, nevolnost a zvracení.
  • Psychické příznaky zahrnují neobvyklou podrážděnost nebo vzrušivost, nezájem, potíže se soustředěností, logikou a pamětí, změny nálad nebo výbuchy nevhodných emocí, plačitivost a ospalost nebo letargii.
 2. 2
  Kontaktujte lékaře. Jakékoliv podezření na zranění hlavy nebo otřes mozku vyžaduje posouzení zdravotníka. To, co se může zdát, jako drobné poranění hlavy může být fatální. Pokud oběť nenabývá vědomí, zavolejte ambulanci. Jinak jeďte na nejbližší pohotovost nebo k vašemu lékaři. [5]
 3. 3
  Zůstaňte v klidu a vyhýbejte se pohybům. Vyvarujte se hýbáním s obětí, protože to může způsobit další zranění. Nechte oběť lehnout si a zůstat v klidu, pokud si to přeje, dejte jí polštář na oporu hlavy.
 4. 4
  Posuďte vědomí. Je důležité vědět, jestli je oběť při vědomí a jaká je úroveň jejích kognitivních funkcí. Pro kontrolu vědomí oběti vyzkoušejte BHBN: [6]
  • B - je oběť bdělá? - jsou vaše otázky zodpovídány? (pro vzor otázek se podívejte na kroky níže)
  • H - reaguje oběť na hlas? – dávejte jí mluvené povely nebo se ptejte na otázky (pro vzor otázek se podívejte na kroky níže)
  • B – reaguje oběť na bolest nebo dotek? – štípněte oběť do kůže, abyste viděli, jestli nastane pohyb nebo oběť otevře oči
  • N – je oběť necitlivá na vše, co jste zkusili?
 5. 5
  Udržte soustředěnost. Pokud je oběť při vědomí, ptejte se neustále na otázky. Slouží to dvěma účelům: k posouzení zhoršování stavu oběti a k tomu, abyste oběť udrželi vzhůru. Mezi dobré otázky patří:
  • "Kolikátého dnes je?"
  • "Kde jsi?"
  • "Co se ti stalo?"
  • "Jak se jmenuješ?"
  • "Cítíš se dobře?"
 6. 6
  Snižte teplotu. Udržujte hlavu oběti v bezvědomí nebo při vědomí v chladu pomocí pytlíku s ledem nebo vlhkého hadru. Může to předejít otoku mozku. Sledujte tělesnou teplotu, protože byste měli obět ochránit před jakýmikoliv extrémními teplotami.[7]
 7. 7
  Dopřejte oběti odpočinek. Pokud si oběť přeje spát, buďte jí po dobu prvních dvou hodin každé čtvrt hodiny, potom po dvě následující hodiny každé půl hodiny, a dále každou hodinu. [8]
  • Pokaždé, když ji vzbudíte udělejte BHBN test vědomí tak, jak bylo nastíněno výše. Může to být pro oběť otravné a pro vás únavné, ale jejich bezpečí je prioritou číslo jedna.
  • Pokud oběť nereaguje na buzení, ošetřujte jí jako o pacienta v bezvědomí.
 8. 8
  Pokračujte v ošetřování. Ví se velmi málo o účincích otřesu mozku na mozek a kognitivní funkce. Nicméně některá ošetření mohou zlepšit přetrvávající příznaky.
  • Jsou důkazy, že mohou být nápomocné určité typy neuroterapie, jako je EEG biologická nebo neurologická zpětná vazba. Zkonzultujte s vaším lékařem nebo neurologem, jestli by toto ošetření mohlo u vás zabrat.
  • Postkomoční syndrom je velmi dobře zdokumentovaná potíž, která přetrvává u lidí po otřesu mozku měsíce nebo i roky; tyto příznaky se mohou postupně zlepšovat, ale nikdy se úplně nezhojí.
  • Často odpočívejte a vyvarujte se extrémním cvikům nebo pohybům hlavy. Nečtěte, nesledujte televizi, nehrajte videohry, váš mozek byl zraněn a potřebuje čas ke zotavení stejně jako třeba rána na ruce, bude to chvíli trvat.
  Reklama

Reference

 1. VK, First Aid Manual, p. 180, (2006), ISBN 9-781405-315739
 2. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Causes_of_concussion.svg/598px-Causes_of_concussion.svg.png
 3. Australian Red Cross, First Aid: Responding to Emergencies, p. 142, (2002), ISBN 0-909896-74-7
 4. Australian Red Cross, First Aid: Responding to Emergencies, p. 143, ISBN 9-780909-896744
 5. Australian Red Cross, First Aid: Responding to Emergencies, p. 143, ISBN 9-780909-896744
 6. DK, First Aid Manual, p. 178, (2006), ISBN 9-781405-315739
 7. St John, The New Zealand First Aid Handbook, p. 45, (2009), ISBN 978-0-14-301187-3
 8. New Zealand Mountain Safety Council, Inc, New Zealand Outdoor First Aid, p.49, (2002), ISBN 9-780908-931149

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 57 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 271 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 271 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama