Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Otoky se mohou objevit jako důsledek zranění, těhotenství a dalších zdravotních potíží. Pokud se neléčí, může být otok frustrující a dokonce bolestivý. Vyvýšení oteklé oblasti, pití hodně tekutin a přiložení něčeho studeného na postižené místo může otok zmírnit. Čtěte dál a zjistěte více o tom, jak otok léčit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Léčba otoků způsobených zraněním

 1. 1
  Nechte oteklé místo odpočinout. Ať už vaše tělo otéká kvůli zranění nebo špatnému krevnímu oběhu, je nejlepší nechat oteklému místu trochu času na odpočinek. Pokud máte oteklou nohu, usilovně se snažte jí alespoň pár dní nepoužívat, dokud se otok nezmírní.
  • Pokud máte zraněnou nohu, zvažte použití berlí nebo hole, abyste zmírnili tlak na oteklé místo.
  • Pokud máte oteklou ruku způsobenou zraněním, používejte k dělání věcí druhou ruku, nebo někoho poproste o pomoc.
 2. 2
  Vyvyšte oteklou část těla. Kdykoliv sedíte nebo ležíte, podepřete oteklé místo polštáři, zhruba do úrovně vašeho srdce. [1] To zabraňuje krvi hromadit se v oteklé oblasti a pomáhá krevnímu oběhu.
  • Pokud je to třeba, použijte závěs, abyste udrželi ruku vyvýšenou.
  • Pokud je otok vážný, udělejte si čas na to sednout si a vyvýšit oteklou část na několik hodin.
 3. 3
  Přiložte studený obklad. Vysoké teploty otoky zhorší, takže udělejte svému otoku laskavost a přiložte studený obklad. Vyvarujte se přikládání ledu přímo na kůži, ale zabalte pytlík s ledem do ručníku a přiložte ho na oteklé místo. Dělejte to vždy po dobu 15ti minut, několikrát denně. [2]
 4. 4
  Vezměte si léky. Nesteroidní protizánětlivé léky jsou léky, které snižují bolest a otok. Nejběžnější varianty jsou acetaminofen, ibuprofen a naproxen. Promluvte si se svým lékařem o tom, který lék může být ve vaší situaci nejlepší.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Léčba běžného otoku

 1. 1
  Věnujte se nízkointenzivnímu cvičení. Přestože chcete nechat oteklé místo odpočinout, vyhýbání se pohybu po delší dobu omezuje krevní oběh a nakonec se tím váš otok zhorší. Během svého běžného pracovního dne příležitostně vstaňte a projděte se kolem, a zahrňte nízkointenzivní cvičení do vašeho týdenního režimu. Může to zahrnovat jógu, plavání a procházky.
  • Pokud celý den sedíte u stolu, zkuste to někdy smíchat s použitím stojacího stolku. Pokud to není možné, udělejte si čas na to vstát a projít se po kanceláři třeba každou hodinu.
  • Když sedíte, měňte často pozice a kdykoliv je to možné, mějte nohy lehce vyvýšené.
 2. 2
  Minimalizujte svůj příjem sodíku. Vysoká hladina sodíku přispívá k otékání, takže se vyhýbejte konzumaci potravin s vysokým obsahem sodíku. Navíc pijte hodně vody, abyste vyplavili sůl ze svého systému. [3]
  • Abyste zvýšili čistící vlastnosti vaší vody, zkuste přidat plátky okurky a citronu – oboje jsou přírodní protizánětlivé látky.
  • Kdykoliv to bude možné, zvolte vodu místo nápojů, které obsahují sodík. Dokonce i sladké nápoje často mají vysokou hladinu sodíku.
 3. 3
  Přizpůsobte své oblečení. Úzké oblečení na vašich oteklých místech může dále omezovat krevní oběh, což váš otok zhorší. Vyvarujte se nošení úzkého oblečení (obzvlášť silonek nebo podvazků), nebo zkuste místo toho nosit zdravotní punčochy na otoky. [4]
 4. 4
  Berte doplňky stravy s hořčíkem. Pokud trpíte nedostatkem hořčíku, v důsledku toho se váš otok zhorší. Kupte si doplňky stravy s hořčíkem v obchodě se zdravou výživou a berte denně 250 mg.
 5. 5
  Namočte místo do toniku. Bublinky a chinin v toniku může pomoci omezit otékání. Nalijte studený (nebo vlažný, když nemůžete snést studený) tonik do mísy a namočte v něm vaše oteklé místo na 15-20 minut denně.
 6. 6
  Dejte si do koupele epsomskou sůl. Epsomská sůl, když se rozpustí ve vodě, funguje jako přirozená protizánětlivá látka. Přidejte dvě lžíce epsomské soli do své teplé vody na koupel a nechte ji rozpustit. Pro nejlepší výsledky to dělejte každý den.
 7. 7
  Dopřejte si masáž. Tření oteklého místa zmírňuje otékání a zvyšuje krevní oběh. Buď si zajděte na profesionální masáž, nebo se namasírujte na oteklém místě vašeho těla sami. Použijte grepový vonný olej, který pomáhá. Pokud se masírujete sami, směřujte tlačivé pohyby na oteklém místě raději nahoru než dolů. [5]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Poznejte kdy vyhledat lékařskou pomoc

 1. 1
  Navštivte lékaře, pokud máte chronické otoky. Pokud použití metod výše během několika dní váš otok nezmírní, navštivte lékaře, aby určil, zda otékání vašeho těla nezpůsobuje skrytá příčina.
  • Vážné otoky během těhotenství mohou být znakem preeklampsie, vážné zdravotní potíže, která způsobuje vysoký krevní tlak spolu s otékáním. [6]
  • Že tělo otéká, mohou způsobit také určité léky. Antidepresiva, hormonální léčba a léky na krevní tlak mohou vést k otékání. [7]
  • Selhání srdce, selhání ledvin a selhání jater způsobují hromadění tekutin v těle a vedou k otokům. [8]
 2. 2
  Zavolejte lékaře okamžitě, pokud máte další vážné příznaky. Otékání ve spojení s dalšími příznaky může znamenat, že trpíte problémy se srdcem, játry nebo ledvinami a potřebujete okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Navštivte lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků:
  • Trpíte bolestí na hrudi.[9]
  • Trpíte dušností.
  • Jste těhotná a otok náhle vzroste.
  • Máte horečku.
  • Máte diagnostikovány problémy se srdcem nebo játry a zaznamenáte otékání.
  • Oteklá část vašeho těla je teplá na dotek.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste několik způsobů zmírnění otoku najednou, protože při vzájemné kombinaci mohou být obzvlášť účinné.
 • Nadváha může značně přispět k ošklivému otékání. Pokud máte nadváhu a trpíte špatným krevním oběhem a otékáním jako důsledek, podívejte se po prostředcích ke zhubnutí a zlepšení zdraví.
Reklama

Varování

 • Je třeba, aby jakýkoliv nevysvětlitelný otok na vašem těle bez známé příčiny viděl lékař.
 • Pokud je otok velmi vážný nebo se domníváte, že máte zlomenou kost, vyhledejte, prosím, lékaře co nejdříve bude možné.
 • Pokud máte otok kdekoliv na obličeji (ústa, oči atd.), okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 43 865 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 43 865 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama