X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 13 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 666 krát
Existuje více než 1500 druhů štírů, ale pouze 25 z nich má jed, který může člověka ohrozit. [1] Přesto může každé píchnutí od štíra vyvolat alergickou reakci, která je sama o sobě nebezpečná. I v případě, že víte, o jaký druh štíra se jedná a víte, že vám nemůže ublížit, měli byste jet na pohotovost s každým píchnutím od štíra, jakmile na sobě zpozorujete nějaké vážnější příznaky.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Vyhledejte lékařskou pomoc
Metoda 1
-
1Pokud to bude nutné, zavolejte si záchranku. Pokud oběť pociťuje jakékoli další příznaky kromě otoku a bolesti, zavolejte pohotovost. Pokud si myslíte, že by štír mohl mít škodlivý jed, nebo pokud je obětí dítě či starší člověk, nebo někdo, kdo má slabé srdce nebo plíce, také byste měli zavolat záchranku. Mezi neobvyklé příznaky patří svalové křeče, závratě a další příznaky spojené s hadím kousnutím.
-
2Zavolejte do nemocnice nebo na hygienickou stanici. Pokud nepotřebujete okamžitou lékařskou pomoc, zavolejte na hygienickou stanici a popište operátorovi své příznaky. Telefonní číslo najdete na internetu.
-
3Popište oběť po telefonu. Udejte věk a váhu oběti. Operátorovi to pomůže zhodnotit, zda je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. [2] Pokud oběť trpí alergiemi, nebo nemocemi, nezapomeňte to říct do telefonu.
- Také řekněte, kdy přesně byla oběť píchnuta. Pokud si nejste jistí, řekněte to a udejte dobu, kdy jste zranění zaznamenali.
-
4Popište štíra po telefonu operátorovi. Je možné, že vám operátor záchranné služby pomůže po telefonu, ale bude potřebovat přesnější popis štíra. V následující sekci najdete rady a varovné signály. Také se dozvíte, jak štíra polapit, abyste ho mohli vzít do nemocnice s sebou.
-
5Najděte někoho, kdo bude na oběť dávat pozor a pokud to bude nutné, převezte ji do nemocnice. Štíří jed může vyvolat spontánní svalové reakce, takže by oběť neměla řídit auto. Najděte někoho, kdo bude moci oběť odvézt do nemocnice, nebo zavolejte záchrannou službu. Člověka, kterého píchl štír, byste neměli nechávat minimálně 24 hodin o samotě. V ideálním případě by měl být sledován alespoň celý týden. [3]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Jak vyléčit píchnutí od štíra doma
Metoda 2
-
1Dávejte si pozor na vážnější příznaky. Bez ohledu na to, jaký štír vás píchl, pokud jde o dítě, kojence, staršího člověka, nebo někoho s nemocným srdcem či plícemi, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Většinu štířích píchnutí ovšem můžete léčit i doma. Pokud ovšem zaznamenáte následující příznaky, okamžitě zavolejte záchranku. [4] [5]
- Zvracení, pocení, slintání, nebo pěna u úst
- Spontánní únik moči nebo výkalů
- Svalové záškuby, včetně pohybů hlavy, krku, nebo očí, nebo problémy s chůzí
- Zrychlený nebo nepravidelný puls
- Dýchací potíže, problémy s polykáním, mluvením, nebo viděním
- Extrémní otok způsobený alergickou reakcí
-
2Najděte místo píchnutí. Místo vpichu může, ale ani nemusí otéci. Jakékoli píchnutí ale způsobí ostrou bolest a pálení, které se po chvíli změní na necitlivost a svědění. Píchnutí se většinou vyskytuje na nohou, ale může být i kdekoli jinde na těle.
-
3Omyjte si postižené místo mýdlovou vodou. Jemně se svlékněte a omyjte si místo vpichu, abyste se zbavili jedu, který okolo rány zůstal a abyste předešli infekci.
-
4Postižené místo byste měli mít nehybné a nemělo by být výše, než v úrovni srdce. Na rozdíl od některých zranění byste píchnutí od štíra nikdy neměli zvedat nad úroveň srdce, jinak by se jed šířil tělem mnohem rychleji. Pokud vás štír píchl do nohy, mějte ji níže, než v úrovni těla a nehýbejte se, aby se vám nezrychlil tep a aby se jed nedostal hlouběji do těla. [6]
-
5Zklidněte oběť píchnutí. Úzkost může způsobit zrychlený tep, který zase způsobuje rychlejší šíření jedu. Ujistěte oběť, že vše bude v pořádku a zajistěte, aby se nehýbala. Řekněte jí, že naprostá většina štířích píchnutí není nebezpečná.
-
6Přiložte na místo vpichu ledový obklad.[7] Chlad zpomalí šíření jedu a zmírní otok a bolest. Přikládejte ledový obklad na místo vpichu vždy na patnáct minut a potom vždy počkejte alespoň stejnou dobu, než si ho dáte znovu. Nejlepší je začít led na zranění přikládat do dvou hodin od píchnutí. [7]
- Pokud má oběť problémy s oběhovou soustavou, přikládejte obklad vždy jen na pět minut. [8]
-
7Vezměte si nějaký volně prodejný lék proti bolesti. Vezměte si ibuprofen nebo aspirin pro zmírnění bolesti. Při dávkování se řiďte pokyny z příbalového letáku. Neberte opiátové léky proti bolesti (narkotika), které zpomalují dýchání. Ibuprofen aspirin jsou nejlepší, protože vás kromě bolesti zbaví také otoku. [9] Pokud trpíte silnou bolestí, vyhledejte lékařskou pomoc.
-
8Pokud to bude nutné, poskytněte oběti první pomoc. U silných křečí se někdy může stát, že oběť upadne do bezvědomí. Pokud se to stane, okamžitě zavolejte záchranku a proveďte první pomoc. Pokud máte podezření, že oběť nedýchá, začněte jí masírovat srdce.
-
9Zajděte si k lékaři. I v případě, že se vám podařilo píchnutí vyléčit doma, je dobré navštívit lékaře. Možná vám doporučí injekci proti tetanu, nebo léky na uvolnění svalů či antibiotika. Tyto léky si ovšem nikdy neberte bez doporučení lékaře.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Jak poznat druh štíra
Metoda 3
-
1Pokud trpíte vážnými příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc. Většinou píchnutí od štíra není nebezpečné, ale přesto byste si měli uvědomovat, jak vážné riziko představuje. Pokud oběť pociťuje některé z následujících příznaků, ihned zavolejte lékařskou pomoc a nesnažte se identifikovat druh štíra: [10] [11]
- Děti, kojenci, staří lidé a lidé s nemocným srdcem či plícemi by měli být vždy vyšetřeni lékařem
- Zvracení, pocení, slintání, nebo pěna u úst
- Spontánní únik moči nebo výkalů
- Svalové záškuby, včetně pohybů hlavy, krku, nebo očí, nebo problémy s chůzí
- Zrychlený nebo nepravidelný puls
- Dýchací potíže, problémy s polykáním, mluvením, nebo viděním
- Extrémní otok způsobený alergickou reakcí
-
2Nepokoušejte se štíra chytit, pokud to není bezpečné. Když budete moci štíra identifikovat, budete vědět, jakou léčbu zahájit. Pokud jde o jedovatého štíra, lékaři budou potřebovat vědět, jaký druh to byl. [12] Pokud máte sklenici, která je o mnoho větší než štír (litr většinou stačí), pokuste se ho chytit, abyste ho mohli identifikovat. [13] [14] Pokud štíra nemůžete najít, nebo nemáte vhodnou nádobu, nepokoušejte se ho chytit.
- Vezměte si velkou sklenici (tak velkou, aby se do ní štír vešel a aby se k vám jeho ocas nedostal, když ji budete držet vzhůru nohama. Kromě sklenice budete potřebovat i velké kleště.
- Chytněte štíra do sklenice, nebo ho vezměte kleštěmi. Sklenici obraťte vzhůru nohama a položte ji na štíra. Pokud máte dostatečně dlouhé kleště, chytněte štíra do nich a vložte ho do sklenice.
- Zavřete víko sklenice. Pokud je sklenice dnem vzhůru, vložte pod ni tvrdý papír nebo kus kartonu a obraťte ji. Zavřete ji víkem, nebo na ni položte těžkou knihu.
-
3Pokud štíra nemůžete chytit, vyfoťte si ho. Pokud nemáte to, co potřebujete, abyste štíra chytili, zkuste si ho vyfotit. Vyfoťte ho několikrát z několika úhlů. Když budete mít fotky, na hygienické stanici budou moci odborníci štíra identifikovat.
-
4Štír, který má tlustý ocas, může být nebezpečný. Štíři s tlustými ocasy jsou často mnohem více nebezpeční, než štíři s tenkými ocasy. Vždy je sice dobré štíra vyfotit a identifikovat, ale pokud vás píchl štír s tlustým ocasem (zejména v Africe, Indii, nebo v Americe), měli byste vyhledat lékaře i v případě, že netrpíte žádnými vážnými příznaky.
- Pokud jste si všimli pouze ostnu štíra, můžete díky tomu zhodnotit riziko – velké a silné ostny často znamenají, že štír nemá příliš silný jed. Není to sice spolehlivé, ale rozhodně byste to měli říct lékaři.
-
5Jak poznat nebezpečné druhy štírů ve Spojených Státech a severním Mexiku. Pokud jste na jihu Spojených Států, nebo na severu Mexika, vyhledejte si fotky štíra arizonského a srovnejte je se štírem, který vás píchl. Pokud jste na štíra narazili ve vysoko položených oblastech, měl by být pruhovaný. Štíři, kteří žijí v nížinách, mají většinou světle hnědou barvu a žádné pruhy. Píchnutí od takového štíra může být smrtelné a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
- Pokud jste kdekoli jinde v USA, riziko, že na tohoto štíra narazíte, je velmi malé. [15] Měli byste postupovat podle rad uvedených níže a v případě alergické reakce okamžitě vyhledat lékaře.
-
6Jak poznat nebezpečné štíry na Blízkém Východě a v Africe. Nebezpečný izraelský pouštní štír dorůstá délky 11 cm a jeho barva a velikost osten se velmi liší. [16] [17] Protože jed tohoto štíra představuje riziko poškození plic, jakékoli píchnutí od malého štíra v této oblasti byste měli okamžitě řešit s lékařem.
- Jak jsme již uvedli, štíři se silným ocasem mohou být extrémně nebezpeční.
- Neidentifikovaný štír s tenkým ocasem většinou nepředstavuje příliš velké riziko, ale protože v Africe žije velké množství štírů, z nichž některé druhy nejsou ani známé, vždy byste měli vyhledat lékařskou pomoc (pokud pocítíte kromě bolesti a otoku i další příznaky).
-
7Jak poznat nebezpečné štíry ve střední a jižní Americe. Většina štírů v této oblasti není nebezpečná, ale existují výjimky. Mezi nebezpečné štíry patří brazilský žlutý štír, který má (stejně jako většina nebezpečných štírů) silný ocas.
-
8Jak poznat nebezpečné druhy štírů v jiných oblastech. Existuje několik dalších druhů štírů, kteří mohou být nebezpeční, ale protože spousta druhů zatím nebyla probádána, je vždy dobré vyhledat lékařskou pomoc v případě, že kromě bolesti a otoku budete mít i jiné příznaky.
- Pokud vás v Indii, Nepálu, nebo Pákistánu píchne malý červený nebo oranžový štír, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. [18] Může jít o červeného indického štíra.
- V Evropě, Austrálii a na Novém Zélandě nepředstavuje píchnutí štíra velké nebezpečí.[19] [20] Pokud ale trpíte vážnými příznaky, vždy je lepší štíra identifikovat a navštívit lékaře.
Reklama
Tipy
- Štíři vám v ráně nenechají osten, nemusíte tedy nic vytahovat.
- Než si nazujete boty, vždy se přesvědčte, že v nich není štír – štíři mají rádi temná vlhká místa.
- Pokud se pohybujete v oblasti, kde se vyskytují štíři, vyhýbejte se vlhkým temným místům. Často se na nich vyskytují nejen štíři, ale i jejich predátoři.
- Vyhýbejte se temným a chladným vlhkým místům, jako jsou hromady dříví a rohy sklepů. Pokud chcete zjistit, zda nemáte štíry doma, udělejte to následovně: [21]
- Kupte si baterku na černé světlo, nebo dejte do lampy žárovku na černé světlo.
- Posviťte si touto lampou na všechna místa, na kterých by mohli být štíři.
- Všímejte si světle modro-zelené záře. Takto pod ultrafialovým světlem vypadají štíři.
Reklama
Varování
- Neřežte si do postiženého místa, jinak byste mohli začít krvácet a dostat infekci. Jedu byste se stejně nezbavili.
- Nevysávejte jed ústy. Lékaři se mohou pokusit ho nasát do speciálního zařízení, ale není jasné, jak účinné to je. [22]
Reklama
Reference
- ↑ http://askabiologist.asu.edu/explore/not-so-scary-scorpions
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002850.htm
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002850.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scorpion-stings/basics/symptoms/con-20033894
- ↑ http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm266515.htm
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/168230-treatment
- ↑ 7,07,1http://emedicine.medscape.com/article/168230-treatment
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002850.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scorpion-stings/basics/definition/con-20033894
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scorpion-stings/basics/symptoms/con-20033894
- ↑ http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm266515.htm
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/168230-treatment
- ↑ http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/PESTNOTES/pn74110.html
- ↑ http://kidshealth.org/kid/ill_injure/bugs/scorpion.html
- ↑ http://www.netdoctor.co.uk/travel/diseases/scorpions_and_spiders.htm
- ↑ http://www.scorpionworlds.com/deathstalker-scorpion/
- ↑ http://nyp.org/deathstalkerscorpion/scorpion_facts.html<
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1359678
- ↑ http://greenerme.com/green-solutions-global-eco-forum/enviro-stories/scorpions-in-sydney-homes.php
- ↑ http://www.to-tuscany.com/local-tuscany/local-wildlife/scorpions/
- ↑ http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm266515.htm
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/168230-treatment
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Treat a Scorpion Sting
Italiano:Trattare la Puntura di Scorpione
Русский:лечить укус скорпиона
中文:处理蝎子蛰伤
Nederlands:Een schorpioenensteek behandelen
Français:traiter une piqure de scorpion
Bahasa Indonesia:Merawat Sengatan Kalajengking
العربية:التعامل مع لدغات العقارب
日本語:サソリに刺された時の対処
हिन्दी:बिच्छू के डंक का इलाज करें
Tiếng Việt:Xử lý vết chích của bò cạp
Stránka byla zobrazena 3 666 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama