Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plísňová infekce nehtů na prstech u nohou (onychomykóza) není příjemná – může se projevovat jakkoliv od zbarvení nehtu, hrozného zápachu a hnisu až po úplné odloupnutí nehtu. I když se to může zdát znepokojující, dobrá zpráva je, že je to léčitelné a budoucí zdraví vašich nehtů je většinou zaručeno, za předpokladu, že se o ně budete i nadále dobře starat a budete činit vhodná opatření k prevenci dalších infekcí. Mějte na paměti, že léčba infekcí nehtů, nepochybně snadná a proveditelná, je dlouhý proces a pravděpodobně bude vyžadovat účast lékaře. Tento článek obsahuje jednoduchá ale účinná ošetření plísní na nehtech u nohou stejně jako obecné informace týkající se léčby.

Metoda 1 ze 3:
Poraďte se s lékařem

 1. 1
  Vyhledejte včas ošetření. Je důležité léčit potíže, co nejdříve to půjde. Potíže tak budou snadno léčitelné, omezí se pravděpodobnost opakování a pomůže to k tomu, že nebude potřeba nehet odstranit. Toto je důležité: infekce nezmizí sama od sebe a domácí léčby jsou zřídka (neobyčejně) účinné.
 2. 2
  Porozumějte častým metodám léčby. Existuje množství různých metod léčby a to, kterou váš lékař zvolí bude záležet na stádiu infekce a dalším okolnostem. Pochopte, že u většiny z těchto metod trvá týdny, než se ukáže zlepšení, a že budete muset být při dodržování postupu doporučeného vaším lékařem pečliví.
  • V určitých případech mohou být předepsány lokální léky. To jsou masti a vodičky, které budete nanášet, jak váš lékař uzná za vhodné.
  • Často se také k boji s plísňovými infekcemi používají perorální léky. K dostání je výběr ze spousty léku, ale mnoho z nich může způsobit komplikace těm, kteří mají určité zdravotní potíže, takže se ujistěte, že váš lékař si je vědom vaší anamnézy.
  • Někdy se k boji proti infekcím používá protiplíšnový lak. Snadný způsob jak problém vyřešit je natřít ho na nehty jako běžný lak, ale je na něj potřeba předpis.
 3. 3
  Držte se instrukcí vašeho lékaře. Opakujeme, že je důležité dodržovat instrukce vašeho lékaře, protože chyba v léčbě může způsobit, že se infekce vrátí nebo zhorší. Měli byste se také poradit s vaším lékaře předtím, než zkombinujete různé metody léčby.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Správná péče o infikovaný nehet

 1. 1
  Nechte infikovaný nehet co nejvíce přístupný vzduchu. Navlhlé ponožky a boty podporují růst plísní. Choďte na boso, co nejvíc můžete. Kdykoliv je to možné, noste sandály. Nenoste ponožky nebo punčochy více než jeden den bez praní. Bílé ponožky, které můžou být běleny jsou plus.
 2. 2
  Vyvarujte se nošení těsné obuvi. Těsné boty stlačují vaše prsty k sobě, potenciálně tak přenášejí plíseň a často vytváří perfektní vlhkost, teplo a uzavřené prostředí, tak milované plísněmi. Pokud rádi nosíte podpatky, může být dobrý nápad dát si od nich přestávku, pokud vaše prsty stlačují. Může také pomoci přejít na nošení jen těch bot, které "dýchají". Těsné punčochy mohou také způsobovat podobné problémy.
 3. 3
  Potom co si namočíte nohy, je pečlivě osušte. Po koupání, plavání a jiných činnostech, které zanechají vaše nohy zpocené nebo mokré, je pečlivě osušte. To pomůže zabránit zhoršení infekce. Buďte obzvlášť opatrní na veřejných koupalištích a při podobných příležitostech, abyste nešířili infekci. Vyhýbejte se těmto místům nebo najděte způsob, jak udržet vaše nohy zakryté.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Alternativní nebo doplňkové metody

 1. 1
  Pochopte důležitost lékařského ošetření. Léčba plísňových infekcí nehtů, je neuvěřitelně komplikovaná a může trvat spoustu času než se úplně vyléčí. Pokud se neléčí správně, mohou se snadno vrátit. Prosím navštivte s vaší infekcí lékaře, ale do té doby nebo v průběhu léčby, můžete využít některé doplňkové ošetření k minimalizaci bolesti a pomoci procesu hojení. Poraďte se s vaším lékařem, abyste se ujistili, že tyto léčby nejsou v konfliktu s léčbou, kterou vám předepsal.
 2. 2
  Odstraňte přebytečný nehet. Pokud máte pod nehty na nohou pokročilou plíseň, která roste a nadzvedává nehet od nehtového lůžka, namočte nohu s postiženými nehty na 20-30 minut do teplé vody. Potom začněte nehet stříhat. Budete překvapení, až zjistíte, že váš nehet už není připojený k vašemu prstu v místech, kde byl napaden plísní – i když je to znepokojující, je to normální. Jednoduše odstřihněte nepřipojenou část nehtu a seškrabte hustou vločkovitou hmotu plísně. Odstraňte co nejvíc abnormálně vypadající látky. Zatlačte kůžičku kolem nehtu. Od této chvíle je důležité být v péči důslední.
  • Nikdy neodtrhávejte nehty na nohou rukou. Vždy použijte čisté kleštičky na nehty nebo nůžky na nehty s dlouhou rukojetí. Nejvhodnější doba je většinou po koupání, protože nehty jsou nejměkčí.
  • Pokud je to bolestivé, nedělejte to sami. Navštivte vašeho lékaře nebo podiatra. Správné odstranění může pomoci zajistit opětovný růst zdravého nehtu místo zdeformovaného.
 3. 3
  Použijte Vick´s VapoRub. Mějte "VapoRub" balzám vedle vaší postele a nanášejte malé množství na postižené místo před nasazením ponožek. Před nanesením Vick´su se ujistěte se, že jsou nehty suché, abyste se vyvarovali zadržení vlhkosti pod nátěrem. Chvíli trvá, než tato metoda zabere, ale tak to u komerčních produktů bývá a tento je levný a spolehlivý zároveň.
 4. 4
  Použijte vodu a ocet. Namáčejte denně své prsty do slabého roztoku vody a octa nejméně na půl hodiny. Snižuje to pH na vašich nehtech na nohou, takže plíseň na nich nemůže dál přežívat. Funguje to.
 5. 5
  Používejte vonné oleje. Důkladné nanášení tekutých prostředků ráno i večer každý den, dokud se nehet neposílí, může být dobrý přirozený způsob léčby plísně nehtů na nohou. Můžete si koupit ošetřující kúry v lékárně, ale mnoha lidem skvěle funguje 100% čistý tea-tree olej nebo použití 5% až 10% čistého pomerančového oleje (ne čističe s pomerančovým olejem) ve směsi s 50% octem a 50% lihem. Před každým použitím dobře protřepte. Nanášejte lékařským kapátkem. Ujistěte se, že směs prosákne do odhaleného nehtového lůžka a pod strany a hrany nehtu. Jak nehet poroste, odstraňujte mrtvou tkáň, abyste zanechali zdravé prostředí pro nový nehet.
  Reklama

Tipy

 • Noste na koupalištích nebo jiných veřejných prostorách žabky, sandály nebo jiný typ obuvi – nenechávejte bosé nohy vystavené potenciálnímu nákaze něčí plísňovou infekcí.
 • Ponořte vaše nohy do vody, přidejte několik kapek tea tree oleje a máčejte je 20-30 minut. Nechte nohy úplně uschnout a naneste VapoRub. Oblečte si ponožky, abyste udrželi mast na místě (přes noc nebo den). Pokud budete důslední, výsledky začnete zaznamenávat za několik týdnů nebo měsíců.
  • Výhodou navíc je, že to zbavuje zápachu bot a nohou a také infekce tzv. "atletické nohy".
 • Myjte si nohy antibakteriálním mýdlem. Pečlivě si nohy vysušte, zvláštní pozornost věnujte částem, které by normálně zadržovaly vlhkost (mezi prsty, okolí nehtů a spodek vaší nohy). Naneste na celou nohu antibakteriální krém. Až budou nohy suché, vezměte si čisté bílé a vybělené ponožky a vyhýbejte se jakékoliv vlhkosti (bělení ponožek ničí plísně).
 • Můžete být na plísňové infekce nehtů náchylnější, pokud trpíte chronickým onemocněním, jako je cukrovka, problémy s krevním oběhem nebo s imunitou.
 • Věnujte po sprchování hojícímu se nehtu zvláštní pozornost a ujistěte se, že vydezinfikujete všechny pomůcky na nehty lihem, abyste si neroznesli plíseň na ostatní nehty. Jako prevenci naneste tea tree olej také na nepostižené nehty. Může trvat několik měsíců, než se váš nehet dostane zpět do normálu. Klíčem k úspěchu je velká pečlivost při péči.
 • Buďte trpěliví, protože nehty rostou pomalu. Ve většině případů však dorostou. Pokud nepozorujete ani po šesti měsících žádné znaky růstu zdravého nehtu, navštivte vašeho lékaře.
 • Velice účinné v léčbě nehtové plísně jsou cedrové vložky do bot. Přírodní antibakteriální protilátky cedrového dřeva rozkládají mikroorganismy a předcházejí vzniku nepříjemného zápachu a vzniku plísně na nehtech.
Reklama

Varování

 • Dezinfikujte všechny pomůcky použité na stříhání nebo skřípání nehtů.
 • Vaše noha se může potit: vlhkost pak může podporovat plíseň a ochladit nohy, jak se pot odpařuje.
 • Buďte opatrní při spaní v ponožkách. Noste volnější čisté ponožky.
 • Pokud se vám bakteriální infekce nohou, chodidel nebo prstů hojí velmi pomalu, měli byste se nechat vyšetřit praktickým lékařem a nechat si udělat krevní testy na cukrovku. Bakteriální infekce s neléčenou, nekontrolovanou cukrovkou způsobuje několik problémů s dlouhotrvajícími účinky, které mohou zahrnovat odumírání tkáně (gangrénu) a hrozí operace, cukrovka také může způsobit poškození nervů (neuropatii) v kterékoliv části těla!).
 • Nelakujte si infikované nehty.
 • Pokud se vaše "studená" noha nepotí, můžete zkusit spát v čistých, volných nebo tenkých ponožkách, které jsou dobře prodyšné. Nebo umístěte další volnou pokrývku od kolen dolů, ale ujistěte se, že neohřívá vaší nohu, aby se z pokrývek nezačala "potit".
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 424 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 6 424 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama