Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ploché nohy (lékařsky pes planus) jsou poruchou, která se vyskytuje, když šlachy, vazy a malé kůstky na spodní straně chodidla nedostatečně podpírají tělo a hroutí se. Ploché nohy u dětí a batolat se považují za normální, ale ve většině případ§ se tkáň chodidla postupem času zpevní a vytvoří oblouk, který tlumí nárazy. Genetické předpoklady, obezita a nevhodná obuv jsou častými příčinami plochých nohou, které postihují zhruba 25% všech Američanů. [1] Ve většině případů ploché lidi u dospělých lidí nezpůsobují nepříjemné příznaky a nemají žádné negativní dopady. Někteří lidé ovšem trpí bolestí nohou, chodidel či zad a nemohou chodit, běhat a věnovat se různým sportům. V takových případech je nutné ploché nohy léčit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Typy plochých nohou

 1. 1
  U dětí jsou ploché nohy normální. U dětí je normální mít ploché nohy až do věku 5 let (a někdy dokonce do věku 10 let), protože kosti, vazy a šlachy na chodidle se vyvíjejí pomalu a trvá, než se vytvoří klenba. [2] Pokud má vaše dítě ploché nohy, nemusíte si s tím dělat starosti, zejména pokud ho nohy nebolí a nemá ani problémy s chůzí nebo během – pravděpodobně z toho vyroste, takže prozatím nemusíte hledat žádné metody léčby.
  • Otestujte si, zda máte ploché nohy. Navlhčete si chodidlo a postavte se na suchý povrch, abyste chodidlo otiskli. Pokud se vám otiskne celý povrch chodidla, znamená to, že máte ploché nohy.
  • Člověk se zdravou klenbou má na otisku pouze půlměsíc, nebo se mu na vnitřní straně otisku udělá volné místo, protože noha nepřijde do přímého kontaktu s podložkou.
  • U dětí ploché nohy téměř nikdy nezpůsobují bolest.
 2. 2
  Ploché nohy mohou být způsobeny zkrácenými šlachami. Když má člověk od narození zkrácenou Achillovu šlachu, vyvíjí při chůzi větší tlak na přední tři čtvrtiny nohy, což brání tomu, aby se vytvořila přirozená klenba.[3] Achillova šlacha spojuje lýtkový sval s patou. Když je zkrácená, pata se ze země zvedá při každém kroku předčasně, což zatěžuje šlachy a způsobuje bolest chodidel. V tomto případě je chodidlo vestoje ploché, ale když na něj člověk nepřenese váhu, zachová si klenbu.
  • Mezi nejčastější metody léčby tohoto typu plochých nohou patří buď agresivní režim protahování, nebo chirurgický zákrok, o němž se detailněji zmíníme za chvíli.
  • Kromě bolesti klenby a paty mezi příznaky plochých nohou patří: bolesti lýtek, kolen a/nebo zad, otoky kotníků, problémy stát na špičkách, potíže při skákání, nebo rychlém běhu.
 3. 3
  Fixní ploché nohy jsou způsobeny deformací kostí. Pevné ploché nohy, které nemají oblouk ani když na ně pacient nepřenese váhu, způsobují deformace kostí.[4] V tomto případě jde o „skutečné“ ploché nohy, protože tvar kostí v chodidle je stále neměnný, bez ohledu na aktivitu, kterou daná osoba vyvíjí. Tento typ plochých nohou způsobují deformace kostí, nebo fúze, které v dětství zabrání vytvoření správné klenby. [5] Tento typ plochých nohou mají pacienti již od narození, ale je možné ho získat i v dospělosti, například po prodělání nějaké nemoci, jako je osteoporóza, nebo zánětlivá artritida.
  • U tohoto typu plochých nohou se vyskytuje více příznaků, protože je pozměněna celá biomechanika chodidla.
  • Tento typ plochých nohou nereaguje na léčbu ve formě vložek do bot, ortoptických pomůcek a fyzioterapie.
 4. 4
  V dospělosti lidé mívají ploché nohy často kvůli obezitě. Další druh plochých nohou se objevuje až v dospělosti, ale většinou zahrnuje přílišné protahování / zatěžování / poškození zadní lýtkové šlachy, která prochází po vnitřní straně kotníku a končí u klenby chodidla.[6] šlacha je nejdůležitější měkkou tkání chodidlové klenby, protože poskytuje největší oporu. Nejčastější příčinou přetažení této šlachy je příliš vysoká hmotnost (obezita), zejména v kombinaci s nekvalitní obuví.
  • Ploché nohy nemusejí být bilaterální – mohou se vyskytnout i na jednom chodidle, zejména v případě fraktury kotníku nebo chodidla.
  • Tento typ plochých nohou často dobře reaguje na terapii, ale většinou je nutné zhubnout, aby se klenba opět obnovila.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak léčit ploché nohy doma

 1. 1
  Noste kvalitnější boty, které vám podepřou nohu. Bez ohledu na to, jaký typ plochých nohou máte, byste měli nosit boty, které vám nohy dobře podepřou. Kvalitní boty budou stačit k tomu, abyste se zbavili bolestí chodidel, nohou, nebo zad. [7] Najděte si pohodlné vycházkové nebo sportovní boty, které podpírají klenbu, mají dostatek místa na prsty, pevnou patu a ohebnou podrážku. Když budete klenbu dobře podpírat, zmírníte napětí v Achillově šlaše a v zadní lýtkové šlaše.
  • Vyhýbejte se botám na podpatku vyšším než 5 cm, protože tyto boty zkracují šlachy na nohou. Není ale vhodné nosit ani úplně rovné boty, protože ty zase příliš zatěžují paty. Noste tedy boty na 2-4 cm podpatku.
  • Nakupujte boty až později odpoledne nebo večer, protože většině lidem nohy během dne trochu otečou a klenba chodidel se jim mírně sníží. Budete díky tomu mít jistotu, že vám boty budou dobře sedět.
 2. 2
  Nechejte si vyrobit speciální protetické pomůcky. Pokud máte flexibilní ploché nohy (máte přirozenou klenbu, když na nohu netlačíte) a musíte trávit hodně času vestoje, nechejte si vyrobit protetické pomůcky na míru. Jde o polo-pevné vložky do bot, které podpírají klenbu a podporují biomechaniku nohy při stání, chůzi a běhu.[8] Když budete mít nohy podepřené a zmírníte dopad, tyto pomůcky vám pomohou snížit i riziko kloubních problémů, jako jsou záněty a různé potíže s kotníky, koleny, kyčlemi a bederní páteří.
  • Tyto pomůcky nejsou schopny odstranit jakékoli strukturální deformity chodidla a ani postupem času vám nevytvoří přirozenou klenbu.
  • Tyto pomůcky navrhují a vyrábějí podiatři, osteopaté, lékaři, chiropraktici a fyzioterapeuti.
  • Pokud chcete nosit tyto vložky, budete z bot muset vytáhnout vložky, které v nich byly.
  • Některé zdravotní pojišťovny tyto pomůcky proplácejí, ale pokud vám je vaše pojišťovna nezaplatí, kupte si ve zdravotnických potřebách ortopedické vložky, které nejsou tak drahé a také vám podepřou nohu.
 3. 3
  Pokud máte nadváhu, zhubněte. Pokud trpíte nadváhou (a zejména těžkou obezitou), zhubnutí vám pomůže zlepšit zdraví, omezit zátěž kostí, vazů a šlach v chodidlech a posílí krevní oběh v této oblasti. [9] Když zhubnete, nezbavíte se fixních plochých nohou, ale pozitivně ovlivníte ostatní typy plochých nohou. Pro většinu žen platí, že když budou každý den jíst méně než 2000 kalorií, budou pomalu hubnout, i když budou cvičit jen minimálně. Mužům se podaří zhubnout, když budou každý den jíst méně než 2200 kalorií.
  • Mnoho obézních lidí trpí plochými nohami a mají vbočené kotníky (klouby se zhroutí a obrátí se), což vede k nohám do X.
  • Někdy se ženám propadnou klenby nohou v pokročilém stádiu těhotenství. Po porodu se ovšem vše vrátí do normálu.
  • Pokud chcete zhubnout, jezte libové maso, drůbež a ryby, celozrnné produkty, čerstvé ovoce a zeleninu a pijte spoustu čisté vody. Vyhýbejte se sladkým limonádám.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Profesionální metody léčby

 1. 1
  Zkuste intenzivní rehabilitaci. Pokud máte ploché nohy, které jsou ovšem stále trochu flexibilní a jsou způsobeny zejména zkrácenými šlachami a vazy, můžete podstoupit některou z forem rehabilitace. Fyzioterapeut vám ukáže konkrétní cviky a na protahování a posilování chodidel, Achillovy šlachy a lýtkových svalů, které vám pomohou obnovit klenbu chodidla a zlepšit jejich funkci. [10] Pokud trpíte chronickými problémy s chodidly, budete muset rehabilitaci podstupovat 2-3x týdně po dobu 4-8 týdnů.
  • Pokud si chcete protáhnout Achillovu šlachu, opřete se rukama o zeď a protáhněte si paty a lýtkové svaly, jako kdybyste cvičili výpady. Nataženou nohu mějte chodidlem celou na zemi a protahujte se nad patami. V krajní poloze vydržte asi 30 vteřin a tento cvik opakujte 5-10x denně.
  • Fyzioterapeut vám může na nohu přilepit pevnou pásku, která zmírní vaše příznaky, protože vám vytvoří dočasnou klenbu.
  • Fyzioterapeut může také pomocí elektroterapie, například ultrazvuku zjistit, zda máte zanícenou a citlivou klenbu (plantar fasciitis – běžná komplikace plochých nohou).
 2. 2
  Objednejte se k pediatrovi. Podiatr je specialista na chodidla, který je seznámen se všemi nemocemi a poruchami chodidel, včetně plochých nohou. Tento lékař vám prohlédne nohy a zjistí, zda je máte ploché od narození, nebo zda se vám tato porucha vytvořila až v dospělosti. [11] Lékař bude hledat také známky poškození kostí (fraktur nebo deformit), k čemuž využije například rentgen. Podle vážnosti vašich příznaků a příčiny vašich plochých nohou vám může lékař doporučit paliativní péči (odpočinek, led a léky proti zánětům a bolesti), protetickou terapii, speciální postroje na chodidla, nebo chirurgický zákrok.
  • Ploché nohy v dospělosti postihují 4x častěji ženy, než muže a objevují se v pozdějším věku (okolo 60 let). [12]
  • Rentgen se skvěle hodí pro diagnózu kostních problémů, ale neodhalí poškození měkkých tkání, jako jsou šlachy a vazy v chodidle.
  • Podiatr umí provádět menší operace chodidel, ale složitější chirurgické zákroky provádí většinou ortopedický chirurg.
 3. 3
  Zeptejte se svého lékaře na možnost operace. Pokud vám ploché nohy způsobují značné problémy a kvalitní boty, vložky do bot a zhubnutí nebo rehabilitace vám nepomohly, zeptejte se svého praktického lékaře na možnost operace. Lékař provede vyšetření CT, MRI, nebo diagnostický ultrazvuk, aby si mohl prohlédnout měkké tkáně ve vašich chodidlech. U vážných případů plochách nohou, které jsou způsobeny nesprávnou fúzí dvou nebo více kostí v chodidlech, se operace provádějí nejčastěji. [13] Operace se doporučují také v případe chronicky zkrácených Achillových šlach (jde o jednoduchou proceduru, při které se šlachy prodlouží), nebo u prodloužených šlach na zadní straně lýtka (které se při zákroku zkrátí). Váš praktický lékař vám může doporučit specialistu na klouby a kosti, který zákrok provede.
  • Operace se většinou provádí jen na jedné noze v danou dobu, aby se pacient mohl alespoň trochu pohybovat a operace na jeho život neměla tak velký dopad.
  • Mezi možné komplikace těchto zákroků patří: nezahojení spojených kostí, infekce, omezení pohybu kotníku/chodidla, chronická bolest. [14]
  • Doba zotavení u těchto operací se značně liší podle toho, o jakou operaci šlo (spojování, nebo rozdělování kostí, řezání šlach, nebo úprava vazů), ale může trvat i několik měsíců.
  • Nemoci, které přispívají k plochým nohám, jsou například cukrovka, osteoporóza, revmatoidní artritida a nemoci vazů a šlach, jako je Marfanův syndrom, nebo Ehlers-Danlosův syndrom.[15]
  Reklama

Tipy

 • Nenoste boty ze secondhandu, které už jsou přizpůsobeny klenbě a tvaru chodidla předchozího majitele.
 • Neléčené ploché nohy u dospělých lidí mohou vést k bolestem a permanentním deformacím nohy, takže byste tento problém neměli ignorovat.
 • Ploché nohy jsou částečně dědičné.
Reklama

Warning

 • Tento článek nenahrazuje profesionální péči lékaře, podiatra, nebo fyzioterapeuta.

O tomto wikiHow

Troy A. Miles, MD
Spoluautorem článku je :
Ortopedický chirurg
Tento článek spoluautorem článku je Troy A. Miles, MD. Dr. Miles je ortopedický chirurg specializující se na rekonstrukci kloubů u dospělých v Kalifornii. Lékařský titul získal na Albert Einstein College of Medicine v roce 2010, následovaný rezidenturou na Oregon Health & Science University and fellowship at UC Davis. Tento článek byl zobrazen 9 869 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 9 869 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama