Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud pociťujete bolest při kašlání, kýchání, hlubokém dýchání nebo při otáčení či ohýbání těla, můžete mít pohmožděná žebra. Můžete bolest léčit sami, avšak může být třeba vyhledat odbornou pomoc, pokud to bude příliš nesnesitelné. Pokud se nebudete cítit lépe ani po tom, co si vezmete léky proti bolesti a hlubokém dýchání, může být čas navštívit lékaře. ¨

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Okamžitá pomoc

  1. 1
    Ujistěte se, že nemáte žebra zlomená. Žebro, které je pohmožděné nebo naprasklé je poškozené, ale je stále na svém místě v hrudním koši. Zlomené žebro je však nebezpečné, protože je uvolněné ze své normální pozice a může potenciálně propíchnout plíce nebo jiný orgán. Než se začnete léčit sami doma, ujistěte se, že vaše žebro není zlomené.
    • Lehce přejeďte dlaněmi přes váš hrudní koš. Místo kolem prasklého nebo pohmožděného žebra může být oteklé, ale neměli byste zaznamenat žádné velké výstupky nebo promáčkliny. Pokud máte podezření na zlomeninu žebra, navštivte co nejdříve lékaře.
    • Dávejte pozor na vlající hrudník. Vlající hrudník se objevuje, když si zlomíte tři nebo více žeber vedle sebe a může vážně ztěžovat dýchání. [1] Pokud máte podezření na zlomeninu více než jednoho žebra a je fyzicky nemožné se zhluboka nadechnout, navštivte lékaře.
  2. 2
    Ledujte zraněné místo. Ledování vašeho žebra pomůže snížit bolest a otok, takže pohmožděná tkáň se může hojit rychleji. Držte se ledu prvních 72 hodin po zranění a odolejte nutkání použít místo něj hřejivý polštářek.
    • Najděte pytlík mražené zeleniny (jako je hrášek nebo kukuřice), nebo naplňte uzavíratelný plastový sáček drceným ledem. Zabalte pytlík ledu do ručníku nebo trička a přiložte ho na vaše pohmožděné žebro.
  3. 3
    Vezměte si léky proti bolesti. Pokud vás bolí každý nádech, vezměte si podle návodu na balení analgetika jako je aspirin, ibuprofen, naproxen nebo acetaminofen.
  4. 4
    Odpočívejte. Teď není čas něco dělat, obzvlášť pokud je dýchání bolestivé. Odpočinek je nejlepší věc, kterou můžete udělat pro rychlé zotavení. Vezměte si knížku nebo si pusťte film, lehněte si v co nejpohodlnější poloze a zůstaňte v ní tak dlouho, jak bude možné, kromě použití koupelny a přestávek na svačinu.
    • Pokud můžete, vezměte si další den nebo dva volno. Obzvlášť pokud vaše práce zahrnuje dlouhé stání nebo manuální práci.
    • Snažte se ležet na poraněné straně. Pokud jsou vaše záda a krk v dobrém stavu, zauvažujte nad ležením na té straně s pohmožděným žebrem. Zní to neintuitivně, ale ve skutečnosti se vám bude snáze dýchat. (Jen se ujistěte, že si nejdříve vezmete léky proti bolesti.)
    • Nesportujte nebo se nezapojujte do žádné činnosti, která by mohla zhoršit vaše zranění.
  5. 5
    Řiďte svůj dech. Dříve bylo nejčastěji doporučovanou léčbou pohmožděných žeber zabalení hrudního koše do kompresního obvazu. Ukázalo se, že je to špatný nápad, protože omezené dýchání může vést ke komplikacím, jako je zápal plic. Opakuji: nezavazuj si žebra do elastického kompresního obvazu. Toto udělejte místo toho:
    • Zhluboka se nadechněte, kdykoliv můžete. Každých pár minut se zkuste jednou pořádně dlouze nadechnout a pomalu vydechněte.
      • Pokud jsou vaše žebra tak poškozená, že to nepřipadá v úvahu, zkuste se jednou zhluboka nadechnout aspoň každou hodinu.
      • Pokud doslova nemůžete udělat ani jeden hluboký nádech za hodinu, zavolejte lékaře.
    • Dělejte dýchací cvičení. Když máte pocit, že můžete zase nějak pravidelně dýchat, procvičujte pomalé nádechy na tři vteřiny, zadržte na tři vteřiny dech a další tři vteřiny vydechujte. Opakujte toto několik minut nebo i dvakrát denně.
    • Nekuřte. Když se uzdravujete ze zranění žeber, díky dráždidlům plic můžete být náchylnější k infekci. Využijte to jako příležitost přestat kouřit.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Kdy vyhledat pomoc

  1. 1
    Pokud bolest přetrvává nebo je nesnesitelná, navštivte lékaře. Bolesti na hrudi mohou mít mnoho příčit a některé mohou ohrožovat život. Přesná diagnóza vás ujistí, že léčíte tu pravou potíž. Pokud je podezření na zlomeninu, lékař vás může poslat na rentgen, CT, magnetickou rezonanci nebo kostní scan, aby získal přesnou diagnózu. Nicméně poraněné chrupavky nebo pohmožděniny se na těchto testech neukážou. Měli byste vyhledat lékařskou pomoc, pokud: [3]
    • Pociťujete náhlou dušnost.
    • Pociťujete rostoucí bolest v hrudi, břiše nebo rameni.
    • Vyvine se u vás kašel nebo horečka.
    • Bolest na vaší hrudi je intenzivní, ale můžete se otočit tak, abyste se podívali přes rameno, aniž byste zaznamenali nárůst bolesti. Pohmožděné žebro se při otáčení těla zhoršuje; něco vážnějšího ne.

Tipy

  • Když očekáváte, že přijde kýchnutí nebo kašlání, stlačte postižené místo, dodává to úlevu.
  • Berte dle potřeby léky proti bolesti nebo nanášejte lokální masti k úlevě od bolesti (se souhlasem vašeho lékaře). Váš lékař vám také může předepsat léky na bolest nebo doporučit injekce dlouhotrvajících nervy blokujících léků.
  • Snažte se udržovat normální polohu. Kompenzování bolesti žeber může přímo vést k bolesti zad a zbytečným účtům za chiropraktika.
  • Pokud trpíte alergiemi horních cest dýchacích, berte antihistaminika. Když máte pohmožděné žebro, kašlání a kýchání způsobí bolest, a další z něj vyplývající pohyby zpomalí proces hojení.
Reklama

Varování

  • Zavolejte ambulanci pokud pociťujete obtížné dýchání, tlak nebo bolest ve středu hrudi nebo bolest, která se šíří do ramene nebo paže. Tyto příznaky mohou být znamením srdečního infarktu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Uzavíratelné plastové sáčky
  • Drcený led nebo drobná mražená zelenina
  • Kus tenkého hadru (jako je utěrka)
  • Gel pro úlevu od bolesti

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 85 674 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 85 674 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama