Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Med se již stovky let používá na léčbu popálenin i mnohých dalších poranění, a to pro svůj hojivý efekt, který mu dodávají jeho antioxidační a antibakteriální složky.[1] Med nanesený na popáleninu udržuje celou oblast hydratovanou, čímž zajistí její rychlé hojení a minimální následné zjizvení. Tuto metodu používejte co nejdříve po vzniku poranění a pouze na popáleniny prvního stupně a na menší popáleniny druhého stupně.

Část 1
Část 1 ze 4:

Diagnostikujte své popálení

  1. 1
    Poznejte popáleninu prvního stupně. Spálit se můžete velice snadno, a to horkem, ohněm, od slunce, elektřinou, vroucí tekutinou, jako je voda, omáčka a další jídlo nebo různými chemikáliemi. Popáleniny prvního stupně jsou nejméně závažné a postihují pouze svrchní vrstvy kůže.[2]
    • Projevují se zarudnutím a bolestivostí. Pokud na ně vyvinete tlak, zbělají.
    • Tento typ popálení se obvykle zhojí do třech až šesti dní. Kůže se může během procesu hojení odlupovat a poraněné místo zůstane nepoškozené, maximálně s malou jizvou.
  2. 2
    Poznejte popáleninu druhého stupně. Popáleniny druhého stupně jsou vážnější než popáleniny prvního stupně a postihují hlubší vrstvy kůže. Dané místo bude zarudlé, flekaté, oteklé a velmi bolestivé. Objevovat se mohou také puchýře. [3]
    • Tento typ popálení se obvykle zhojí do dvou až třech týdnů a může po něm zůstat zjizvení.
    • Pokud je vaše popálení větší než 3 centimetry, okamžitě navštivte lékaře.
  3. 3
    Poznejte popáleninu třetího stupně. Popáleniny třetího stupně jsou nejvážnějším typem, postihujícím všechny vrstvy kůže. Poraněné místo může být bělavé (zuhelnatělé) nebo černé. [4]
    • Popáleniny třetího stupně vyžadují okamžité lékařské ošetření. Nepokoušejte se je léčit svépomocí.
    • Popáleniny třetího stupně obvykle nebolí, protože došlo k poškození nervů.
    • Tyto rány se mohou hojit i několik měsíců a jizvy se objevují již v průběhu hojení.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Menší popáleniny ošetřete okamžitě

  1. 1
    Pusťte na spáleninu proud studené vody. Okamžitě po vzniku poranění pusťte na danou oblast studenou vodu a ochlaďte ji na únosnou mez. Vodu nechte téct alespoň 5 minut. [5]
    • Popáleniny druhého stupně by se měly chladit nejméně 15 minut.[6]
    • Na postiženou oblast nepřikládejte led.
  2. 2
    Na popáleninu nalijte medicinální med. Použijte medicinální med a pokryjte s ním celou popálenou oblast i její nepostižené okolí. S medem nešetřete. Ránu musíte pokrýt pořádně silnou vrstvou. V závislosti na konkrétním místě popálení by měla být vrstva silná okolo půl centimetru.
    • Pokud je to možné, používejte medicinální med. Mezi medicinální medy patří například med manuka z Nového Zélandu nebo německý Medihoney.[7]
    • Jestliže nemůžete medicinální med sehnat, použijte organický, nefiltrovaný, surový med. Nepoužívejte běžný med, který je k dostání v obchodech se smíšeným zbožím.[8]
    • Nepoužívejte med z rododendronu. Ten může obsahovat toxiny známé jako grayanotoxiny a říká se mu také “šílený med”, protože může způsobovat závratě a halucinace. [9]
  3. 3
    Med rozetřete do okolí rány. Použijte tenký plastikový sáček, svačinový sáček nebo dřívko od nanuku a rozetřete med přes popáleninu i okolní pokožku.
  4. 4
    Popálenou oblast zakryjte obvazem. Použijte čistou, suchou náplast nebo nepřilnavý obvaz a zakryjte celé poraněné místo. Obvaz zajistěte lepicí páskou.[10]
  5. 5
    V případě rozsáhlých popálenin okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud jste utrpěli velké popálení druhého stupně (větší než 3 centimetry) nebo popálení třetího stupně, neprodleně se nechte ošetřit lékařem.
    • Popáleniny druhého stupně byste měli chladit 15 minut nebo alespoň dokud nedorazí pomoc.
  6. 6
    U popálenin způsobených elektřinou, chemikáliemi nebo radiací vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě. Veškeré popáleniny způsobené elektřinou, chemikáliemi nebo radiací (kromě menších popálenin od slunce) by měly být co nejdříve ošetřeny odborníkem.
    • Popáleniny od chemikálií byste měli chladit studenou tekoucí vodou alespoň pět minut. V tomto případě vyhledejte odbornou pomoc co nejdříve.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vyměňte obvaz

  1. 1
    Umyjte si ruce. Před převazováním rány se musíte ujistit, že máte čisté ruce. Pokud máte popálené právě ruce, požádejte někoho o pomoc. Tento pomocník si také musí nejprve umýt ruce, a to vodou a mýdlem.
  2. 2
    Opatrně odstraňte původní obvaz. Jestliže se k němu přilepí kousek uvolněné kůže, šetrně ho sloupněte společně s obvazem.[11] Studie prokázaly, že med dokáže uvolňovat kůži mnohem lépe a bezbolestně, takže by to pro vás neměl být žádný problém.[12]
    • Použitý obvaz vyhoďte.
  3. 3
    Hledejte známky infekce. Prozkoumejte popálení a všímejte si příznaků infekce. Mezi takové příznaky patří:
    • Hnis nebo výtok
    • Otok naplněný zakalenou nebo barevnou tekutinou (čirá tekutina signalizuje puchýře, které by měly zůstat nedotčené)
    • Načervenalé paprsky, vycházející z rány do okolí
    • Horečka
  4. 4
    Pokud chcete, aplikujte antibiotickou mast. Máte-li podezření na méně rozsáhlou infekci, můžete použít nějaký antibiotický krém nebo mast, a to i přesto, že med sám o sobě infekcím zabraňuje.
    • Jestliže pozorujete příznaky vážnější infekce (máte horečku nebo jste si všimli červených paprsků v okolí rány), kontaktujte okamžitě svého lékaře.
  5. 5
    Neoddělujte z rány žádné tkáně. Odstraňování tkání (volné kůže apod.) z postižené oblasti může způsobit další potíže, jako je například zjizvení. Po odstranění obvazu není důvod uvolňovat žádnou tkáň. Nechte tělo pracovat samovolně a poškozená tkáň postupně odpadne. Med by měl celý proces urychlit.
  6. 6
    Med z rány nesmývejte. Jak jsme již uvedli, med má antimikrobiální a antibakteriální účinky a po většinu času zabraňuje vzniku infekce.[13] Na poraněné oblasti tvoří jakousi obrannou bariéru, jejíž odstraněním byste odhalili citlivou tkáň. Med proto nechte na svém místě.
  7. 7
    Na poraněnou oblast přidejte více medu. Použijte takové množství medu, které zakryje celé popálení tak, aby vznikla asi půl centimetru silná vrstva.
  8. 8
    Ránu převažte čistým obvazem. Použijte gázu nebo podobný materiál, popálenou oblast s ní úplně zakryjte a zajistěte lepicí páskou.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Nechte ránu zhojit

  1. 1
    Obvazy měňte každý den. Každý den měňte obvaz a doplňujte na ránu med. Všímejte si narůžovělé barvy a bulek.
  2. 2
    Nechte na popáleniny působit vzduch. Každý den z rány sundejte obvazy asi na 1-2 hodiny a vystavte ji tak působení vzduchu. Následně na ní opět naneste med a zakryjte ji čistým obvazem.
  3. 3
    Smyjte med. Popáleniny prvního stupně by se měly zhojit do jednoho týdne. Menší popáleniny druhého stupně potom asi do dvou týdnů. Jakmile je rána zahojená, smyjte z ní med tekoucí studenou vodou.
    • Jestliže se vaše rána nezhojí ani po dvou týdnech, nechte si ji zkontrolovat lékařem.
    Reklama

Tipy

  • Spálíte-li si prsty o něco horkého, okamžitě si s nimi stiskněte ušní lalůček. Teplo se tak rychle stáhne z popáleniny do ucha. V prstech je velké množství nervových zakončení na malé ploše, zatímco ušní lalůček jich tolik nemá a přitom je poměrně velký. Teplo se v něm díky tomu rychleji rozptýlí.
Reklama

Varování

  • Z popálenin druhého a třetího stupně se nesnažte odstraňovat žádné spálené oblečení ani jiný materiál. Mohli byste si tím způsobit ještě větší poškození.
  • Ke zchlazení rány používejte pouze vodu.
  • Na popáleniny nenanášejte máslo, olej ani led.


Reklama

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 3 144 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 3 144 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama