Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 144 krát
Med se již stovky let používá na léčbu popálenin i mnohých dalších poranění, a to pro svůj hojivý efekt, který mu dodávají jeho antioxidační a antibakteriální složky.[1] Med nanesený na popáleninu udržuje celou oblast hydratovanou, čímž zajistí její rychlé hojení a minimální následné zjizvení. Tuto metodu používejte co nejdříve po vzniku poranění a pouze na popáleniny prvního stupně a na menší popáleniny druhého stupně.
Postup
Diagnostikujte své popálení
-
1Poznejte popáleninu prvního stupně. Spálit se můžete velice snadno, a to horkem, ohněm, od slunce, elektřinou, vroucí tekutinou, jako je voda, omáčka a další jídlo nebo různými chemikáliemi. Popáleniny prvního stupně jsou nejméně závažné a postihují pouze svrchní vrstvy kůže.[2]
- Projevují se zarudnutím a bolestivostí. Pokud na ně vyvinete tlak, zbělají.
- Tento typ popálení se obvykle zhojí do třech až šesti dní. Kůže se může během procesu hojení odlupovat a poraněné místo zůstane nepoškozené, maximálně s malou jizvou.
-
2Poznejte popáleninu druhého stupně. Popáleniny druhého stupně jsou vážnější než popáleniny prvního stupně a postihují hlubší vrstvy kůže. Dané místo bude zarudlé, flekaté, oteklé a velmi bolestivé. Objevovat se mohou také puchýře. [3]
- Tento typ popálení se obvykle zhojí do dvou až třech týdnů a může po něm zůstat zjizvení.
- Pokud je vaše popálení větší než 3 centimetry, okamžitě navštivte lékaře.
-
3Poznejte popáleninu třetího stupně. Popáleniny třetího stupně jsou nejvážnějším typem, postihujícím všechny vrstvy kůže. Poraněné místo může být bělavé (zuhelnatělé) nebo černé. [4]
- Popáleniny třetího stupně vyžadují okamžité lékařské ošetření. Nepokoušejte se je léčit svépomocí.
- Popáleniny třetího stupně obvykle nebolí, protože došlo k poškození nervů.
- Tyto rány se mohou hojit i několik měsíců a jizvy se objevují již v průběhu hojení.
Reklama
Menší popáleniny ošetřete okamžitě
-
1
-
2Na popáleninu nalijte medicinální med. Použijte medicinální med a pokryjte s ním celou popálenou oblast i její nepostižené okolí. S medem nešetřete. Ránu musíte pokrýt pořádně silnou vrstvou. V závislosti na konkrétním místě popálení by měla být vrstva silná okolo půl centimetru.
- Pokud je to možné, používejte medicinální med. Mezi medicinální medy patří například med manuka z Nového Zélandu nebo německý Medihoney.[7]
- Jestliže nemůžete medicinální med sehnat, použijte organický, nefiltrovaný, surový med. Nepoužívejte běžný med, který je k dostání v obchodech se smíšeným zbožím.[8]
- Nepoužívejte med z rododendronu. Ten může obsahovat toxiny známé jako grayanotoxiny a říká se mu také “šílený med”, protože může způsobovat závratě a halucinace. [9]
-
3Med rozetřete do okolí rány. Použijte tenký plastikový sáček, svačinový sáček nebo dřívko od nanuku a rozetřete med přes popáleninu i okolní pokožku.
-
4Popálenou oblast zakryjte obvazem. Použijte čistou, suchou náplast nebo nepřilnavý obvaz a zakryjte celé poraněné místo. Obvaz zajistěte lepicí páskou.[10]
-
5V případě rozsáhlých popálenin okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud jste utrpěli velké popálení druhého stupně (větší než 3 centimetry) nebo popálení třetího stupně, neprodleně se nechte ošetřit lékařem.
- Popáleniny druhého stupně byste měli chladit 15 minut nebo alespoň dokud nedorazí pomoc.
-
6U popálenin způsobených elektřinou, chemikáliemi nebo radiací vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě. Veškeré popáleniny způsobené elektřinou, chemikáliemi nebo radiací (kromě menších popálenin od slunce) by měly být co nejdříve ošetřeny odborníkem.
- Popáleniny od chemikálií byste měli chladit studenou tekoucí vodou alespoň pět minut. V tomto případě vyhledejte odbornou pomoc co nejdříve.
Reklama
Vyměňte obvaz
-
1Umyjte si ruce. Před převazováním rány se musíte ujistit, že máte čisté ruce. Pokud máte popálené právě ruce, požádejte někoho o pomoc. Tento pomocník si také musí nejprve umýt ruce, a to vodou a mýdlem.
-
2
-
3Hledejte známky infekce. Prozkoumejte popálení a všímejte si příznaků infekce. Mezi takové příznaky patří:
- Hnis nebo výtok
- Otok naplněný zakalenou nebo barevnou tekutinou (čirá tekutina signalizuje puchýře, které by měly zůstat nedotčené)
- Načervenalé paprsky, vycházející z rány do okolí
- Horečka
-
4Pokud chcete, aplikujte antibiotickou mast. Máte-li podezření na méně rozsáhlou infekci, můžete použít nějaký antibiotický krém nebo mast, a to i přesto, že med sám o sobě infekcím zabraňuje.
- Jestliže pozorujete příznaky vážnější infekce (máte horečku nebo jste si všimli červených paprsků v okolí rány), kontaktujte okamžitě svého lékaře.
-
5Neoddělujte z rány žádné tkáně. Odstraňování tkání (volné kůže apod.) z postižené oblasti může způsobit další potíže, jako je například zjizvení. Po odstranění obvazu není důvod uvolňovat žádnou tkáň. Nechte tělo pracovat samovolně a poškozená tkáň postupně odpadne. Med by měl celý proces urychlit.
-
6Med z rány nesmývejte. Jak jsme již uvedli, med má antimikrobiální a antibakteriální účinky a po většinu času zabraňuje vzniku infekce.[13] Na poraněné oblasti tvoří jakousi obrannou bariéru, jejíž odstraněním byste odhalili citlivou tkáň. Med proto nechte na svém místě.
-
7Na poraněnou oblast přidejte více medu. Použijte takové množství medu, které zakryje celé popálení tak, aby vznikla asi půl centimetru silná vrstva.
-
8Ránu převažte čistým obvazem. Použijte gázu nebo podobný materiál, popálenou oblast s ní úplně zakryjte a zajistěte lepicí páskou.Reklama
Nechte ránu zhojit
-
1Obvazy měňte každý den. Každý den měňte obvaz a doplňujte na ránu med. Všímejte si narůžovělé barvy a bulek.
-
2Nechte na popáleniny působit vzduch. Každý den z rány sundejte obvazy asi na 1-2 hodiny a vystavte ji tak působení vzduchu. Následně na ní opět naneste med a zakryjte ji čistým obvazem.
-
3Smyjte med. Popáleniny prvního stupně by se měly zhojit do jednoho týdne. Menší popáleniny druhého stupně potom asi do dvou týdnů. Jakmile je rána zahojená, smyjte z ní med tekoucí studenou vodou.
- Jestliže se vaše rána nezhojí ani po dvou týdnech, nechte si ji zkontrolovat lékařem.
Reklama
Tipy
- Spálíte-li si prsty o něco horkého, okamžitě si s nimi stiskněte ušní lalůček. Teplo se tak rychle stáhne z popáleniny do ucha. V prstech je velké množství nervových zakončení na malé ploše, zatímco ušní lalůček jich tolik nemá a přitom je poměrně velký. Teplo se v něm díky tomu rychleji rozptýlí.
Varování
- Z popálenin druhého a třetího stupně se nesnažte odstraňovat žádné spálené oblečení ani jiný materiál. Mohli byste si tím způsobit ještě větší poškození.
- Ke zchlazení rány používejte pouze vodu.
- Na popáleniny nenanášejte máslo, olej ani led.
Reference
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3188068/
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/staying-healthy/first-aid/first-aid-burns.html
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/staying-healthy/first-aid/first-aid-burns.html
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/staying-healthy/first-aid/first-aid-burns.html
- ↑ http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/staying-healthy/first-aid/first-aid-burns.html
- ↑ http://www.drweil.com/drw/u/ART02917/Burns.html
- ↑ http://www.drweil.com/drw/u/ART02917/Burns.html
- ↑ http://www.drweil.com/drw/u/ART02917/Burns.html
- ↑ http://modernfarmer.com/2014/09/strange-history-hallucinogenic-mad-honey/