X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 6 529 krát
Průjem není potíž: je to příznak jiného zdravotního problému, jako je infekce nebo virus. Může to být také reakce na potravinové alergie, léky, parazity nebo bakterie v potravinách nebo vodě. Ve většině případů průjem během několika dnů sám odezní. Poněvadž to je způsob vašeho těla, jak vypláchnout toxiny ze systému, je často nejlepší nechat tomu volný průběh.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Léčba průjmu prostřednictvím jídelníčku
-
1Pijte vodu a další tekutiny, které pomáhají obnovit základní vitaminy a živiny ztracené během průjmu. Když máte průjem, vaše tělo ztrácí tekutiny, které obsahují věci jako je cukr, sůl a draslík. [1] Získání těchto minerálů zpět v tekutinách, obzvlášť vodě a sportovních nápojích, je důležité.
- Boj s dehydratací je při průjmu vaší primární zdravotní starostí. Pokud kromě průjmu navíc zvracíte, ujistěte se, že si budete dávat časté malé doušky tekutin místo pití hodně tekutin najednou.
- Jiné tekutiny, které můžete při boji s dehydratací konzumovat, zahrnují kuřecí nebo hovězí vývar, sladké nápoje, ochucené minerální vody nebo připravené rehydratační roztoky. [2]
- Bezkofeinové nápoje jsou nejlepší. Kofein je mírně diuretický, což znamená, že může mít dehydratační účinky.[3] Pokud trpíte průjmem, držte se tekutin, které nemají schopnost vás ještě více dehydratovat.
-
2Mějte nad průjem kontrolu skrz váš jídelníček. Omezte se během prvních 24 hodin průjmu, když je ve svém nejaktivnějším stádiu, na slané krekry a jogurty s přírodními probiotiky. Chcete, aby váš jídelníček byl lehký ale výživný, snadno udržitelný.
- Když se frekvence a objem průjmu sníží, přidejte do vašeho jídelníčku suché tousty, pečené brambory, rýži, těstoviny, vejce, vařené obiloviny a banány. Pokračujte s pitím velkého množství tekutin.
- Jakmile se vaše stolice začne vracet do svého normálního tvaru a konzistence, začněte jíst ryby, kuřata a jablečné pyré.
- Obnovte váš běžný jídelníček 24 hodin potom, co průjem skončí.
-
3Jeďte na BRJT dietě. BRJT dieta, což je zkratka pro Banány, Rýže, Jablka a Tousty, byla doporučována dětem, trpícím průjmem.[4] Teď jsou lékaři o tom, že konzumace výhradně BRJT je pro děti dobrá méně přesvědčení. Ale v konzumaci s jinými potravinami zde zmíněnými, může účinně zásobovat tělo jemnými živinami, zatímco se začíná uzdravovat.
-
4Vězte co nejíst. Vědět co nejíst může být stejně důležité, jako vědět co jíst. Tady je informační seznam věcí, jejichž příjmu byste se nejspíš měli vyvarovat, zatímco se vaše tělo snaží bojovat s průjmem:
- Žvýkačky se sorbitolem. Sorbitol je projímadlo.
- Kořeněné potraviny, ovoce a alkohol, nejméně 48 hodin potom, co průjem ustoupí. [5]
- Mléko a mléčné výrobky. Pro vaše tělo může být obzvlášť složité vstřebat mléko a mléčné výrobky.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Léčba průjmu prostřednictvím léků
-
1Berte volně dostupné protiprůjmové absorbenty. Absorbenty jsou léky, které se naváží na stěny tenkého a tlustého střeva a absorbují vody, takže vaše stolice je méně vodnatá. [6] Dvě různé přísady v absorbentech jsou atapulgit a polykarbofil. Dodržujte pokyny k dávkování na obalu.
- Pokud užíváte absorbens, je důležité nebrat několik hodin po jeho užití žádné jiné léky. Absorbens může způsobit, že se léčivá látka naváže na tenké nebo tlusté střevo a zmenší se její léčivá síla. Pro nejlepší účinky berte absorbenty a léky odděleně.
-
2Berte volně dostupné léky obsahující sloučeniny bismutu. Sloučeniny bismutu, nacházející se v běžných produktech, jako je bismut salicylát, údajně mají jakoby antibiotické vlastnosti, které působí proti bakterii, která vytváří průjem. [7] Není přesně známo, jak sloučeniny bismutu bojují s průjmem. Mohou být prospěšné pouze pro pacienty, kteří trpí cestovním průjmem nebo ty, kteří bojují s bakterií H. pylori.
-
3Zkuste brát antimotilika. Antimotilické léky způsobují zpomalení pohybu v tenkém a tlustém střevě. Tímto zpomalením střevní orgány odpočívají, což jim dává více času absorbovat vodu, což vede k méně vodnaté stolici. Dvě častá antimotilika zahrnují loperamid a difenoxylát. Loperamid je dostupný bez předpisu, ale na difenoxylát je předpis potřeba.
-
4Navštivte lékaře kvůli antibiotikům. Pokud se zdá, že léky, které berete, ve spojení s nedráždivou stranou a velkým množstvím vody, nevylepšují váš průjem ani po 72 hodinách, navštivte vašeho lékaře. Může vám předepsat léčbu antibiotiky, která pomáhá léčit průjem způsobený bakteriemi nebo parazity. Antibiotika nepomohou na průjem způsobený virem. [8]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Léčba průjmu domácími prostředky
-
1Pijte heřmánkový čaj. Heřmánkový čaj je na případy průjmu dobrý proto, že se o něm říká, že pomáhá léčit střevní záněty a uvolnit tlusté střevo. Vypijte po malých doušcích až 3 hrnky denně, abyste pomohli tělu absorbovat tekutinu.
- Černý čaj, který obsahuje třísloviny, může být proti průjmu také účinný. Předpokládá se, že třísloviny pomáhají zadržovat tekutiny.[9]
-
2Dopřejte si spánek navíc, abyste pomohli tělu uzdravit se. Ne tak moc léčba jako spíš rozumný doplněk léčby, spánek je velmi důležitý, když přijde na léčbu průjmu. Poněvadž průjem je příznak, je to dobrý indikátor, že se vaše tělo snaží bojovat s problémem. Boj se zdravotními potížemi vyžaduje, aby na něj vaše tělo zaměřilo všechny zdroje.
-
3Dostaňte do vašeho žaludku nějaké borůvky. Borůvky, stejně jako tmavší čaje, obsahují třísloviny, o kterých se předpokládá, že pomáhají tělu zadržovat tekutiny. Borůvky také obsahují antocyanosidy, které jsou bohaté na antioxidanty a mohou mít antibiotické vlastnosti.
-
4Zkuste některé slizové bylinky. Strašlivě znějící název pro skupinu prospěšných bylin. (Nenechte název vás vyděsit.) Slizové bylinky mohou pomáhat zklidňovat trávicí trakt a vylučovat bakterie, které způsobují průjem. Vždy konzumujte slizové byliny s velkým množstvím vody. Mezi slizové byliny patří:
- Ibišek
- Kluzký jilm
- Psyllium
-
5Vyzkoušejte jablečný ocet. Říká se, že ocet je schopný zabíjet některé druhy bakterií, které způsobují průjem. Přidejte lžíci octa do sklenice teplé vody (a nic jiného, obzvlášť ne cukr). Pijte toto třikrát denně, co nejdříve potom, co dostanete průjem. Váš průjem by měl ustat během jednoho nebo dvou dnů.
- Pokud berete ocet s jinými probiotiky, počkejte několik hodin mezi pitím jablečného octa a jedením probiotik. Například jogurt obsahuje hodné bakterie a je obecně považován za prospěšný na průjem. Než sáhnete po jogurtu, počkejte hodinu nebo dvě potom, co si dáte jablečný ocet.
Reklama
Tipy
- Pijte více vody, abyste propláchli a vyčistili váš systém.
- Pokud máte průjem, vyvarujte se následujícím potravinám a nápojům. Průjem zhorší.
- Tučné potraviny
- Červené maso
- Mléčné výrobky
- Alkohol
- Kofein
- Bezpochyby je dobrý nápad nevracet se k vašemu běžnému jídelníčku 24 hodin po tom, co průjem odezní, nebo se vaše stolice vrátí do normálu.
- Pokud průjem trvá u dětí déle než 5 dní nebo u dospělých 1 týden, měli byste navštívit vašeho lékaře.
- Snažte se nebrat léky s bismut subsalycilátem pokud opravdu nemusíte. Bismut subalycilát tak nějak "uvězní" průjem ve vašem těle tím, že vám zabrání chodit na toaletu. To vašemu průjmu nepomůže a jen způsobí, že bude trvat déle. Je lepší nechat průjmu volný průběh, protože průjem znamená, že se vaše tělo snaží něčeho zbavit.
- Dejte si relaxační koupel, pomůže vám uvolnit vaše tělo a odvést vaší mysl od všeho.
- Pokud se váš průjem vážně zhoršuje, navštivte lékaře.
- Relaxujte. Dejte si teplou koupel nebo sprchu. Potom si lehněte na gauč a čtěte si knížku nebo sledujte televizi! :).
- Bylinné prostředky mohou být při léčbě průjmu také nápomocné. Nicméně pokud je průjem způsoben určitými druhy infekce, bylinné prostředky mohou potíže zhoršit. Nikdy byste neměli zkoušet byliny bez předchozí konzultace s vaším lékařem. Bylinné prostředky známé tím, že pomáhají s průjmem, jsou čaj z ostružinových nebo malinových listů, karobový prášek, výtažek z borůvek a řepíku. Sušené borůvky jsou skvělým zdrojem antioxidantů. Pomáhají snižovat záněty břicha a účinky průjmu.
- Pokud se při průjmu objeví horečka přes 38,5 °C u dětí a 39 °C u dospělých, jděte k lékaři.
- Pijte rybízový sirup. Funguje okamžitě a je na průjem velice účinný.
- Některé výživové doplňky mohou pomoci předcházet a oslabovat příznaky průjmu. Zahrnují probiotika, bovinní kolostrum, glutamin a zinek. Promluvte si před užíváním doplňků s vaším poskytovatelem zdravotní péče.
Reklama
Varování
- Je známo, že následující potraviny a nápoje zhoršují průjem a měli byste se jim vyhýbat: čokoláda, smetana, citrusové plody a šťávy z nich, káva, červené maso, syrové ovoce a zelenina, kořeněné potraviny a alkohol.
- Navštivte lékaře, pokud se ve vašem průjmu vyskytuje krev, vaše tělo začíná být dehydratované nebo průjem trvá více než tři až pět dní.
- Navštivte lékaře, pokud nemluvně nebo malé dítě má průjem déle než 24 hodin nebo vykazuje znaky dehydratace.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diarrhea-treatment
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diarrhea-treatment
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/caffeinated-drinks/AN01661
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/brat-diet
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diarrhea-treatment
- ↑ http://www.medicinenet.com/diarrhea/page13.htm
- ↑ http://www.medicinenet.com/diarrhea/page13.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/diarrhea/DS00292/DSECTION=treatments-and-drugs
- ↑ http://www.everygreenherb.com/diarrhea.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Cure Diarrhea
Español:curar la diarrea
Português:Curar Diarreia
Italiano:Curare la Diarrea
Français:soigner la diarrhée
中文:治愈痢疾
Bahasa Indonesia:Mengobati Diare
日本語:下痢を治す
العربية:علاج الإسهال
हिन्दी:दस्त (डायरिया) का इलाज़ करें
Tiếng Việt:Trị Tiêu chảy
한국어:설사 멈추는 법
Stránka byla zobrazena 6 529 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama