Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Průjem se u psů vyskytuje relativně často. Většinou nejde o nic vážného a je možné psa vyléčit doma. Když začnete situaci řešit co nejdříve a budete se řídit našimi radami, nebudete se psem muset chodit k veterináři. Musíte si ovšem uvědomit, že v některých případech se bez návštěvy veterináře neobejdete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Léčba stravou

 1. 1
  Nechejte psa 12-24 hodin bez jídla. Když má pes ve střevech potravu, peristaltika pracuje a potrava se posouvá dál zažívacím traktem. V případě průjmu mohou být peristaltické stahy příliš silné, takže je dobré nechat psa 12-24 hodin bez jídla, aby se mu zažívání zklidnilo.
 2. 2
  Dávejte psovi čerstvou vodu.[1] Během půstu psovi dávejte čerstvou pitnou vodu a dávejte pozor, aby pil. Když pes bude dostatečně pít, omezíte riziko dehydratace.
 3. 3
  Po skončení půstu psovi dávejte snadno stravitelnou potravu. Po skončení půstu psovi nesmíte dávat ihned běžnou potravu. Dávejte mu jídlo, které se snadno tráví a které mu nepodráždí žaludek.
  • Nedávejte psovi žádné maso ani nic tučného.
  • Dejte psovi čerstvé kuřecí maso bez kůže.
  • Ke kuřecímu masu můžete připravit brambory, těstoviny, nebo rýži.
  • Nedávejte psovi žádné mléčné produkty, protože mnoho psů trpí nesnášenlivostí na laktózu, která může způsobit průjem. Pokud psovi chcete dát brambory, nedávejte na ně žádné máslo.
  • Snadno stravitelná potrava je pro psa lepší, protože nevytváří objemnou stolici. Až budou výkaly vašeho psa pevné, budete vědět, že se uzdravuje.
 4. 4
  Nechejte svému psovi předepsat správnou potravu. Pokud psovi nepomůže půst a snadno stravitelné domácí jídlo, požádejte veterináře, aby vám předepsal potravu vhodnou při léčbě zažívacích potíží. Například potrava Hills ID a Purina EN pomáhají urychlit zotavování.
 5. 5
  Dávejte psovi menší porce jídla.[2] Menší porce jídla zajistí, že pes nebude mít tak silné křeče. Po skončení půstu psovi dejte tolik potravy, kolik mu dáváte běžně, ale rozdělte tuto porci na čtyři menší porce a dejte je psovi postupně během dne. Díky tomu budete mít jistotu, že se psovi průjem nevrátí.
 6. 6
  Postupně psovi začněte dávat běžnou stravu. Až pes nebude mít průjem, můžete ho postupně zvykat na běžnou stravu. Nedávejte mu normální porce jídel ihned – jeho střeva potřebují čas na zotavenou. Ještě několik dní mu dávejte pouze snadno stravitelnou potravu a ujistěte se, že je průjem skutečně pryč. Potom psa ještě dva dny krmte následujícím způsobem:
  • 2/3 snadno stravitelné stravy + 1/3 normální stravy
  • Následující den psovi dejte 1/3 lehké potravy a 2/3 normální potravy.
  • Třetí den psovi již můžete dávat běžnou potravu.
 7. 7
  Dejte svému psovi probiotika. Probiotika jsou bakterie, které podporují správné zažívání a zotavení z průjmu. Během průjmu se množství těchto bakterií ve střevech dramaticky sníží a nějakou dobu trvá, než se opět namnoží. Když psovi dáte probiotika, bakterie se namnoží rychleji. Přidávejte probiotika psovi do jídla jednou denně 5 dní za sebou.
  • Přirozené bakterie v zažívacím traktu psů se liší od těch lidských. V žádném případě tedy psovi nedávejte probiotika určená pro lidi.
  • Probiotika pro psy seženete bez předpisu u veterináře, nebo ve zverimexu.
 8. 8
  Nedávejte psovi léky proti průjmu určené pro lidi. Pokud váš pes nemá velmi silný průjem, mělo by se vám podařit ho vyléčit doma půstem a stravou. Když mu dáte léky, které zpomalují pohyby střev, mohli byste mu způsobit vážnější zdravotní problémy. Pokud se příznaky neupraví během 2-3 dnů, pravděpodobně bude nutné navštívit veterináře. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Kdy je nutné navštívit veterináře

 1. 1
  Zjistěte, zda pes nesnědl něco nebezpečného. Většinou se průjem vyskytuje, když pes sní něco, co by neměl. Ve většině případů se problém upraví sám, až tento cizí předmět z těla psa vyjde.
  • Pokud ale pes snědl něco toxického, například jed na krysy, nebo nějaký čistící prostředek, ihned s ním jeďte k veterináři.
 2. 2
  Změřte psovi teplotu. Mírný průjem většinou nedoprovází horečka. Pokud má váš pes horečku, pravděpodobně trpí nějakou infekcí. Pokud chcete psovi změřit teplotu, požádejte někoho, aby vám ho podržel. Druhá osoba psovi vsune ruku pod břicho a přitáhne mu zadní nohy k hrudníku a druhou rukou ho bude držet za bradu. Mluvte na psa klidným hlasem, a pokud máte strach, že by vás mohl pokousat, dejte mu náhubek.
  • Navlhčete teploměr, zvedněte psovi ocas a jemně mu ho vsuňte do konečníku. Pokud máte samici, dejte si pozor, abyste teploměr omylem nestrčili do vulvy.
  • Netlačte na teploměr, abyste psovi neublížili.
  • Počkejte, až teploměr zapípá a podívejte se, jakou má váš pes teplotu.
  • Normální tělesná teplota u psů je 38-39.5 stupňů Celsia.
  • Pokud má pes teplotu vyšší než 39.5 stupňů, má horečku.[4]
 3. 3
  Všímejte si toho, zda pes trpí také zvracením.[5] Zvracení a průjem je nebezpečná kombinace, protože při nich dochází k silné dehydrataci. Pokud pes není schopen udržet v sobě tekutiny, situace je špatná a měli byste ihned vyhledat lékařskou pomoc.
 4. 4
  Zjistěte, zda pes není dehydrovaný. [6] Průjem jsou v podstatě běžné výkaly, které obsahují příliš mnoho vody. Pokud má pes silný průjem a nedostane do těla zpět ztracené tekutiny, bude dehydrovaný. Dehydratace omezuje krevní oběh a může způsobit poškození důležitých orgánů.
  • Zvedněte psovi kůži nad lopatkou a pusťte ji.
  • Pokud je pes zdravý, kůže se ihned vrátí zpět na své místo.
  • Kůže dehydrovaného psa není tak elastická a chvíli trvá, než se vrátí na své místo.
 5. 5
  Zjistěte, zda má pes v průjmu krev.[7] Pokud se v průjmu nachází krev, může to znamenat zánět, nebo vnitřní krvácení. Zánět je sice nepříjemný, ale vnitřní krvácení může být smrtelné, takže se nevyplatí riskovat a měli byste se psem co nejdříve navštívit veterináře.
 6. 6
  Všímejte si toho, zda je pes zesláblý a letargický.[8] Pokud má pes jen mírný průjem, chová se normálně a není zesláblý. Pokud má pes jasné oči a pohybuje se normálně, ale trpí průjem, sledujte případnou přítomnost výše uvedených příznaků. V takovém případě se můžete pokusit psa léčit doma.
  • Pokud je ovšem pes bez energie, nebo je neklidný, nebo dokonce zkolabuje, musíte ihned vyhledat veterináře.
  Reklama

Tipy

 • Některým psům nevyhovuje potrava v konzervách. Pokud váš pes trpí průjmem, zkuste ho začít krmit pouze kvalitními granulemi.
 • Přineste veterináři vzorek čerstvé stolice vašeho psa.
Reklama

Varování

 • Během léčby průjmu psovi nedávejte žádnou novou potravu.
 • Pokud má pes v průjmu hlen, znamená to, že má podrážděná střeva, což často poukazuje na nákazu parazitem.
 • Pokud psovi chcete začít opět dávat běžnou potravu, dělejte to postupně.
 • Zelený průjem u štěňat může znamenat kokcidiózu. V tomto případě okamžitě navštivte veterináře.
 • Vodnatý průjem u štěňat může být smrtelný – neotálejte s návštěvou veterináře.
Reklama

Reference

 1. Textbook of Veterinary Internal Medicine. Ettinger. Publisher: Saunders
 2. Textbook of Veterinary Internal Medicine. Ettinger. Publisher: Saunders
 3. Textbook of Veterinary Internal Medicine. Ettinger. Publisher: Saunders
 4. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
 5. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
 6. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
 7. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
 8. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 12 240 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 12 240 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama